Kastamonu Havalimanı Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Kastamonu Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Kastamonu Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları
Kastamonu Havalimanı İletişim Bilgileri
Kastamonu’da Gezilecek 5 Yer
Kastamonu’da Ne Yenir?
Haritasını İnceleyin

Kastamonu Havalimanı Hakkında


Uzun yıllar uçuş gerçekleşmediği için kapatılan ve 2013 senesinde büyük yatırımlar yapılarak yeniden açılan Kastamonu Havalimanı (KFS) şehir merkezinin 13 kilometre uzaklığında yer alıyor. Şu an için yalnızca Türk Hava Yolları’nın sefer düzenlediği Kastamonu Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuşlar gerçekleşmektedir. 

Siz de en uygun fiyatlara Kastamonu Havalimanı uçak bileti satın almak istiyorsanız hemen şimdi internet sitemizin ana sayfasından seyahat tarihlerinizin bilgisini girerek biletinizi satın alabilirsiniz, her tatilde olduğu gibi Kastamonu seyahatiniz süresince Kastamonu otelleri ve araç kiralama gibi hizmetleri ile Bilet Dükkanı yanınızda.

Kastamonu Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kastamonu şehir merkezine sadece birkaç dakikalık sürüş mesafesinde yer alan Kastamonu Havalimanı’na fazla uçuş düzenlenmese de havalimanı – şehir merkezi arasında yolculuk yapmak gayet kolaydır. Kastamonu Belediyesi tarafından işletilen özel halk otobüslerine binebilir, taksi tutabilir, araç kiralayabilir ya da özel transfer araç için rezervasyon yaptırarak havalimanından Kastamonu şehir merkezine yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kastamonu Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Kastamonu Havalimanı iç hat giden ve gelen uçuş seferlerinin saatlerine göre belirlenen otobüs seferleri havalimanı ve şehir merkezi arasında karşılıklı olarak yolcu taşımacılığı yapıyor. Kastamonu Havalimanı gelen yolcu çıkışında belediyeye ait beyaz – mor renkli özel halk otobüslerini göreceksiniz, havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı bu otobüslere binerek en ucuz şekilde tamamlayabilirsiniz. 4 farklı güzergaha sahip otobüsler ile havalimanından Kastamonu şehir merkezine yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Ekonomik olmasından dolayı Kastamonu Havalimanı uçak bileti olan yolcular otobüs seçeneğini kullanır. 

Kastamonu Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Araç ile Ulaşım


Kastamonu Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için otobüsten daha pahalı ama daha konforlu ve hızlı olan diğer seçeneğiniz özel araç kullanmak olacaktır. Kastamonu Havalimanı’nda 7/24 hizmet veren havalimanı taksilerine binebilir, havalimanının gelen yolcu katında yer alan araç kiralama şirketleriyle görüşebilir ya da özel transfer araç ayarlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz bütçesini bilen tatil severlerin yaptığı gibi Bilet Dükkanı web sitesinden araç kiralama ya da özel transfer işlemi yapmanız; bu sayede Bilet Dükkanı’nın sağladığı imkan ve kampanyalardan da faydalanmış olacaksınız. 

Kastamonu Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları


Kastamonu Havalimanı uçak bileti satın almayı düşünen yolcular uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istemektedir. Şu an için Kastamonu Havalimanı’na karşılıklı olarak direkt uçuş seferlerinin yapıldığı tek havalimanı İstanbul Havalimanı (IST) olduğu için buradan alacağınız biletler diğer şehirlerden yapacağınız aktarmalı uçuşlara kıyasla daha ucuz olacaktır. 

2023 yılı için İstanbul Havalimanı kalkışlı Kastamonu Havalimanı uçak bileti fiyatları ortalama olarak 1.249 TL’dir. Ankara Esenboğa Havalimanı – Kastamonu Havalimanı uçak bileti fiyatı 1.785 TL, İzmir – Kastamonu 2.165 TL, Bodrum – Kastamonu 2.600 TL, Diyarbakır – Kastamonu 5.380 TL ve Adana – Kastamonu 2.460 TL tutacaktır.

Kastamonu Havalimanı İletişim Bilgileri


Kastamonu Merkez ilçesi sınırları içinde yer alan Kastamonu Havalimanı Örencik Köyü mevkiine bağlı Türem Mahallesi’nde konumlanmıştır. Havalimanının danışmasına ulaşmak için 0366 220 02 54 – 55 – 56 – 57 – 58 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Kastamonu Havalimanı’nın faks numaraları ise 0366 220 02 51 – 61 olarak biliniyor. 

Kastamonu Havalimanı’na dair soru, istek, öneri, şikayet ve teşekkürleriniz için infokastamonu@dhmi.gov.tr adresine e-posta yolu ile ulaşabilirsiniz.

Kastamonu’da Gezilecek 5 Yer


2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu Batı Karadeniz’in en yeşil şehirlerinden. Kıyılarda Karadeniz iklimi hakimken iç bölgelere doğru gidildiğinde havanın karasallaştığı Kastamonu yılın dört mevsimi ziyaret edilebilecek illerimizin başında geliyor. İşte Kastamonu Havalimanı uçak bileti sahipleri için mutlaka gezilmesi gereken 5 yer:

  • Cumhuriyet Meydanı: Kastamonu şehir merkezinin kalbinde yer alan Cumhuriyet Meydanı tam ortasında Kurtuluş Savaşı sembollerinden Şehit Şerife Bacı anıtına yer verirken etrafında Kastamonu Saat Kulesi, Kastamonu Valiliği, Kastamonu Lisesi ve Kastamonu Hapishanesi ile çevrelenmiştir. 
  • Çatak Kanyonu Seyir Terası: Uçurumun kenarında muhteşem bir vadi manzarası izlemek isteyen doğa severleri böyle alalım, dünyanın en büyük dördüncü kanyonu olan Çatak Kanyonu Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde yer alıyor.
  • Kerempe Feneri: Pek çok gezginin deniz fenerlerine karşı bir zaafı olduğunu söylemek mümkün, Kastamonu’ya kadar gelmişken de Cide sahilinde konumlanan Kerempe Feneri’ni görmeden eve dönmek olmaz. 1800lü yıllarda Fransızlar tarafından inşa edilen fener Kurtuluş Savaşı döneminde bir savunma noktası haline gelmiş, hatta Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı şiirinde fenerden bahsedilmiştir.
  • Küre Dağları Milli Parkı: 2000 yılında “Türkiye’nin Dünyaya Armağanı” olarak kabul edilen Küre Dağları Milli Parkı dünyaca ünlü doğal güzelliklerimizden. Bakir doğası, şelaleleri, mağaraları, ovaları ve köy evleriyle Küre Dağları adeta bir kartpostalı andırıyor.
  • Rıfat Ilgaz Müzesi: Efsane olmuş Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın doğup büyüdüğü Cide’de yer alan müze, yazarın vefatından sonra müze olarak kapılarını açtı. Kendisinin kişisel eşyalarını ve fotoğraflarını müzede görebilirsiniz.

Kastamonu’da Ne Yenir?


Karadeniz’in İç Anadolu’ya açılan kapısı Kastamonu’nun farklı kültürlerden esinlenerek meydana gelen mutfağında tadına bakmanız gereken en güzel lezzetler aşağıdaki gibidir:

  1. Simit Tiridi: Kıyma iskenderin simitli hali olarak düşünebileceğiniz Simit Tiridi evdeki kalan simitleri değerlendirmenin en lezzetli yollarından.
  2. Patates Paçası: Haşlanmış patatesin yoğurt ve tereyağlı sos ile buluştuğu bu yemek basit ama lezzetli tariflerden.
  3. Ekşili Pilav: Siyez bulgurunun yeşilliklerle buluştuğu Ekşili Pilav şehrin en meşhur yemek tabağı.
  4. Biryan Kebabı: Padişah yemeği diye bilinen Biryan Kebabı Kastamonu’nun coğrafi işaretli lezzetlerinden. Kuzu etini sevenlerin bayılacağı bu ana yemek tabağını denemeden Kastamonu’dan dönmeyin.
  5. Çekme Helva: Sevdiklerinize hediyelik olarak da alabileceğiniz Çekme Helva bembeyaz görüntüsü ve ağızda dağılan dokusuyla en sevilen şekerlemelerden.