Kerkük Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Kerkük uçakla Ankara'dan 1 saat 20 dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 50 dakika sürmektedir.
Kerkük'e gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Irak para birimi Irak Dinarı'dır.
Kerkük en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Kerkük uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Kerkük uçak bileti ortalama 8.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

İstanbul Kerkük Uçakla Kaç Saat?
Kerkük Vize İstiyor Mu?   
Kerkük Uçak Bileti Fiyatları
Kerkük’e Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kerkük’de Hangi Dil Konuşuluyor?
Kerkük’de Gezilecek Tarihi Yerler

Kerkük Hakkında


Komşumuz Irak’ın ortası ve kuzeyi arasında yer alan Kerkük ülkenin başkenti Bağdat’a 236 km, Erbil’e 83 km, Musul’a 149 km, Süleymaniye’ye 97 km ve Tiktit’e 116 km uzaklıkta konumlanmıştır. Karışık bir nüfusa sahip olan Kerkük uzun dönem Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kaldığı için yakın bir tarihe kadar burada çok sayıda Türk yaşıyordu.

Siz de turistik şehir olarak nam salmış şehirler yerine daha farklı ve heyecanlı bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız hemen web sitemizden en uygun fiyatlara Kerkük uçak bileti satın alabilirsiniz. Bilet Dükkanı aracılığıyla Kerkük uçak bileti aldığınızda farklı hava yollarına ait bilet fiyatlarını tek bir sayfada görebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Avantajlı Kerkük uçak bileti, Irak uçak bileti ve Kerkük otelleri fiyatlarından faydalanmak için sitemizi takip edebilir, üyelik oluşturabilirsiniz.

İstanbul Kerkük Uçakla Kaç Saat?


Eğer İstanbul kalkışlı olacak şekilde Kerkük uçak bileti satın almak isteyenlerin İstanbul’da Avrupa kıtasının Arnavutköy ilçesinde yer alan İstanbul Havalimanı’ndan (IST) kalkacak şekilde biletlerini alabileceklerini söyleyelim. Şu an için, Anadolu yakasında yer alan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) Kerkük’e direkt uçuş seferleri düzenlenmemektedir. İstanbul Havalimanı’ndan Kirkuk Uluslararası Havalimanı’na 2 saat 40 dakika sürecek bir uçak yolculuğuyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kerkük Vize İstiyor Mu?    


Kerkük uçak bileti satın almak isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşların ülkeye girmeden önce Irak’ın Türkiye’deki temsilciliklerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Fakat bu durumun 10 günden fazla sürecek olan Irak seyahatleri için geçerli olduğunu söylemekte fayda var. 10 günden az sürecek olan Irak seyahatleri için bordo pasaport hamilleri havalimanından ücretsiz vize alabilirler, bunun için yanınızda iki adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız yeterli. Hususi (yeşil) ve gri pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan Irak seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Kerkük Uçak Bileti Fiyatları


En uygun fiyatlara Kerkük uçak bileti satın almak için Bilet Dükkanı web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın. Kerkük uçak bileti fiyatları yıl boyunca benzer fiyatlara satılmaktadır. Fiyatların her mevsim 4.000 TL – 8.500 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kerkük’e Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Irak bulunduğu jeopolitik konum ve sahip olduğu önemli petrol rezervleriyle uzun yıllardır çatışmaların yaşandığı bir ülke. Kerkük Valiliği’nin başkenti olan Kerkük de zengin kültürel mirasına rağmen savaşın devam ettiği yerlerden. Fakat burada hayatın bir şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz, özellikle Orta Doğu’nun oryantal yapısı ve tarihine ilgi duyan pek çok tatil sever her sene dünyanın dört bir yanından Kerkük’e geliyor. 

Kerkük uçak bileti satın almak için en iyi tarihler ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır. Hava bu dönemde genellikle ılımandır ve sıcaklıklar 15 – 25 derece arasında seyretmektedir. Özellikle yaz aylarında Kerkük’ü ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü sıcaklıklar 40 dereceyi aşabilmektedir, bu da Kerkük seyahatiniz boyunca gezmenizi zorlaştırabilir. Kış aylarında ise hava çok soğuk olabiliyor.

Kerkük’de Hangi Dil Konuşuluyor?


Irak’ın kalbinde yer alan Kerkük’de 1950li yılların sonuna kadar nüfusun üçte birini Türkmenler oluşturduğu için en çok konuşulan dil Türkçe’ydi. Günümüzde Kürtçe ve Arapça bölgede en çok konuşulan dillerden. Bunun dışında yine Türkmen Türkçesi, Süryanice ve İbranice de bölgede konuşulan dillerden. Kerkük’e turistik amaçla gidecekseniz gezeceğiniz noktalarda İngilizce bazı noktalarda yeterli olacaktır. Ancak biz Kerkük’e giderken yanınızda Arapça ya da Kürtçe sözlük götürmenizi de tavsiye ediyoruz.

Kerkük’de Gezilecek Tarihi Yerler


Dünyanın en turistik şehirlerini gezmekten sıkılan ve alışılagelmedik yerleri gezmeye merak salan tatil tutkunları için Kerkük ilginç bir deneyim olacaktır. Tarihi ve kültürüyle büyüleyen Kerkük’de gezebileceğiniz tarihi yerleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. İşte Kerkük uçak bileti satın almayı düşünenler ya da çoktan satın almış olan tatilciler için şehrin en popüler tarihi mekanları:

Kerkük Kalesi


Kerkük’ün kalbinde yer alan Kerkük Kalesi’nin tarihinin kökenleri tartışmalıdır. Kimi araştırmacılar şehrin en eski yapısının 3.500 yıl öncesine dayandığını ve Gutian uygarlığı tarafından inşa edildiğini öne sürerken kimileri ise kalenin M.Ö. 850 – 884 yılları arasında Asur Kralı 2. Ashur Nasirpal’ın talimatı üzerine inşa edildiğini iddia ediyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye de hak kazanan Kerkük Kalesi surlarla çevrilidir. Surlar Kral 1. Seleucus Nicator’un isteği üzerine; 72 caddenin etrafına 72 kuleye ve iki girişe sahip olacak şekilde inşa edilmiştir. Surun duvarlarının oldukça güçlü olduğu, geçen onca uzun zaman ve savaşa rağmen hala ayakta kalabildiği biliniyor. Sonradan sura yapılan ek duvarların tarihi ise Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Kale ayrıca Daniel’in Mezarı olduğu düşünülen anıta da ev sahipliği yapıyor.

Kerkük Müzesi


Asurlar, Sümerler ve Babilliler gibi, Mezopotamya topraklarında yaşamış en önemli medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği Kerkük Müzesi’nde bu dönemlere ait heykel, kabartma ve belgeleri görebilirsiniz.
Al-Hassan Cami: 11. Yüzyılda inşa edildiği söylenen Al-Hassan Cami’nin Kerküklüler için ayrı bir önemi var: cami Kerkük’ün en eski ibadethanelerinden biri. Cami mavi kubbesi ve ince işçilikle yapılmış çinileriyle görenleri büyülüyor.

Kerkük Çarşısı


Şehirde gezilmesi gereken yapı ve müzeleri gezdikten sonra biraz da yerli halkın arasına karışmak isteyenler için Kerkük Çarşısı iyi bir seçenektir. Burada Kerkük’ün en lezzetli lokal yiyeceklerinin tadına bakabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için uygun fiyatlara hediyelik eşya alabilir ve el yapımı ürünlere göz gezdirebilirsiniz. Kerkük Çarşısı’nın antik havasını solurken kendinizi yüzyıllar öncesinde bulabilirsiniz