Minsk Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Minsk Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Minsk Gezilecek Yerler
Minsk'te Ne Yenir?

Belarus’un başkenti olan Minsk, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çeken büyüleyici bir şehirdir. Yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Minsk, Belarus'un merkezinde yer almasının yanı sıra Polonya, Ukrayna, Letonya, Rusya ve Litvanya ile de sınır komşusudur. Svislach ve Niamiha nehirleri arasındaki düz bir ova üzerine inşa edilen Minsk, kolay erişilebilir ve gezinmesi kolay bir şehirdir. 305 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Minsk, Belarus'un en büyük şehridir. Minsk’in 11. yüzyıla kadar uzanan zengin bir tarihi vardır. Yıllar içinde şehir birçok değişiklik geçirmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görse de zamanla restore edilmiştir ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana benzersiz kimliğini korumayı başararak varlığını günümüze kadar sürdürmüştür.

Minsk'te iklim karasal iklimden oluşmaktadır. Bu da güneşli gün sayısının nispeten düşük olduğu ve kışların çok soğuk olabileceği anlamına gelmektedir. Ortalama sıcaklık kışın -15°C civarına düşerken ilkbahar ve yaz aylarında 20-25°C civarına kadar yükselmektedir. Soğuk kışlara rağmen Minsk, yıl boyunca canlı bir gece hayatına sahiptir. "Kırmızı Tuğlalı Kilise" olarak da bilinen St. Simon ve Helena Kilisesi'ni ya da Belarusluların anısına inşa edilmiş bir şapele ev sahipliği yapan yapay Gözyaşı Adası'nı ziyaret etmek de dahil olmak üzere Minsk'te görülecek ve yapılacak çok şey vardır. Zafer Meydanı da popüler bir turistik merkezdir. 1954 yılında II. Dünya Savaşı'nda ölen Ruslar ve Belarusluları anmak adına inşa edilmiş bir anıtı bünyesinde barındırmaktadır.

Minsk Uluslararası Havalimanı, şehre hizmet veren ana havalimanıdır ve şehir merkezine 42 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Minsk uçak bileti ile şehre gelen ziyaretçiler, minibüs, otobüs veya taksi ile şehir merkezine kolayca ulaşabilmektedir. Kentin toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiştir ve metro en yaygın kullanılan ulaşım yoludur. Metroya alternatif olarak otobüs, troleybüs ve tramvay da kullanılabilmektedir. Minsk'in Türk vatandaşları için en çekici özelliklerinden biri de şehri ziyaret etmek için vizeye ihtiyaç duymamasıdır. Gri, yeşil veya bordo pasaportunuz varsa, Minsk'e vizesiz girebilir ve bu büyüleyici şehrin sunduğu her şeyin tadını çıkarabilirsiniz.

Minsk Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Belarus’un başkentine Minsk uçak bileti ile seyahat ediyorsanız, şehir merkezine yaklaşık 42 km uzaklıkta bulunan Minsk Ulusal Havalimanı'na ulaşacaksınız. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, otobüs ve servis gibi çeşitli ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay yollarından biri taksidir. Havalimanında 7/24 hizmet veren taksileri geliş terminalinin dışında kolayca bulabilirsiniz. Taksi ücreti, taksi şirketine ve günün saatine göre değişebilir, ancak genellikle 30 ila 50 Belarus rublesi (BYN) arasında değişmektedir. Havalimanındaki popüler taksi şirketlerinden bazıları ise Taxi Blues, Taxi 135 ve Yellow Taxi’dir.

Şehir merkezine ulaşım için uygun fiyatlı bir diğer seçenek de otobüslerdir. Otobüs durağı geliş terminalinin dışında yer almaktadır ve şehir merkezine yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Otobüs ücreti kişi başı 4 BYN civarındadır ve otobüs durağının yanında bulunan bilet gişesinden bilet satın alabilirsiniz. En çok kullanılan otobüs güzergahı ise havaalanından Minsk'teki Merkez Otobüs Terminali'ne giden 300E numaralı hattır.

Daha konforlu ve sorunsuz bir alternatif arıyorsanız shuttle servisini kullanabilirsiniz. Havalimanında bulunan shuttle servisleri şehir merkezine, otellere ve diğer noktalara ulaşım sağlamaktadır. Shuttle hizmeti hem bireysel hem de grup olarak kullanılabilir ve ücret gidilecek yer dışında yolcu sayısına göre de değişmektedir.

Kendiniz ulaşımı sağlamayı tercih ederseniz de havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Avis, Europcar ve Sixt dahil olmak üzere birçok araç kiralama şirketinin havalimanında ofisleri bulunmaktadır. Ancak karmaşık yol sistemi ve yoğun trafik nedeniyle Minsk'te araç kullanmanın ziyaretçiler için zorlayıcı olabileceğini aklınızda tutmalısınız.

Minsk Gezilecek Yerler


Belarus Ulusal Kütüphanesi


Minsk şehri, zengin kültürel ve tarihi geçmişe sahip bir ülkedir. Geçmişten günümüze verdiği mücadeleleri ve başarıları yansıtan anıt yerlerden daha nicesine kadar ziyaret edebileceğiniz pek çok yer vardır. Minsk'te bulunan ve ülkenin her konuda bilgi ve kültür merkezi olarak hizmet veren Belarus Ulusal Kütüphanesi bunlardan biridir. Yaklaşık 3,5 milyon yazılı belgeden oluşan bir koleksiyona sahip olan kütüphane, aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük kütüphanesidir. Bir ses ve grafik materyal arşivine sahiptir. Turistler kütüphaneyi ziyaret edebilir ve muhteşem mimarisini keşfedebilir. Ayrıca dışarıdaki ışık gösterilerini izleyebilir ya da kütüphanenin kafesinde ve mağazasında keyifli vakit geçirebilir.

Taş Parkı


Minsk'teki bir diğer önemli turistik merkez ise benzersiz bir buzul kaya koleksiyonuna ev sahipliği yapan Belarus Ulusal Bilimler Akademisi'ne bağlı Taş Parkı'dır. Belarus topraklarından toplanan ve birbiriyle uyum içinde sergilenen 2.130'dan fazla buzul bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu açık hava müzesinde farklı bir deneyim elde edebilir.

Graffiti Caddesi


Daha yaratıcı ve enteresan bir deneyim arayanlar için Graffiti Caddesi, Minsk'te mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Bu cadde, politik ve kültürel temalı bir dizi grafitiye sahiptir. Minsk uçak bileti ile şehre gelen ziyaretçilere unutulmaz fotoğraflar çekmeleri ve şehrin çağdaş sanat ortamıyla ilişki kurmaları için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

Savaşı Müzesi


Minsk'teki Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Belarus'un mücadele ve fedakarlık tarihinin dokunaklı bir hatırlatıcısıdır. 142.000'den fazla esere sahip müze, şehrin en büyük müzelerinden biridir. Belgeler ve eserler aracılığıyla Belarus'un yakın ve en eski dönemlerine kapsamlı bir bakış sağlamaktadır.

Minsk'te Ne Yenir?


Belarus mutfağı, Doğu Avrupa ve Rus etkilerinin eşsiz bir harmanı niteliği taşımaktadır. Minsk uçak bileti ile keşfe dalacağınız Belarus tatilinizde ülkenin ve bölgenin geleneksel yemeklerinden tatmak için mükemmel bir fırsat yakalayacaksınız. İşte Minsk'te mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerden bazıları:

Draniki: Patates pankekleri olarak da bilinen draniki, rendelenmiş patates, soğan, yumurta ve unla yapılan klasik bir Belarus yemeğidir. Genellikle ekşi krema veya mantar sosu ile servis edilmektedir.

Machanka: Domuz eti, domuz pastırması ve sosisle yapılan, kalın ekmek dilimleri veya patatesli gözlemelerle servis edilen doyurucu bir etli güveç türüdür. Machanka, Belarus'da popüler bir yemektir ve genellikle tatillerde ya da özel günlerde sıklıkla yapılmaktadır.

Kalduny: Köfte veya böreklere benzer bir şekle sahip olan kalduny, et, patates veya mantarla doldurulmuş haşlanmış veya kızartılmış hamurdan yapılan geleneksel bir Belarus yemeğidir.

İçecekler söz konusu olduğunda bu güzel şehir, Zhiguli Barnoe, Alivaria ve mayadan yapılan fermente bir içecek olan popüler Kvass dahil olmak üzere çeşitli yerel biralar sunmaktadır. Belarus votkası da Belaya Rus, Zubrovka ve Minsk Kristall gibi markalarla mutlaka denenmesi gereken yerel içecekler arasındadır.