Yozgat Uçak Bileti

Yozgat Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Çar
17ºC
27ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Per
16ºC
27ºC
Güneşli
Cum
17ºC
25ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Yozgat Uçak Bileti Hakkında

Popüler Havayolu

Yozgat Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular

Yozgat'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Yozgat en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Yozgat uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Yozgat Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Yozgat'ta Gezilecek Yerler
Yozgat Yemekleri

Avantajlı Yozgat Uçak Bileti


İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yozgat, 2.054 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve son nüfus sayımına göre 432.560 kişilik bir nüfusa sahiptir. Rakımı 1317 metre olan şehirde, nüfusun büyük bir kısmı kentsel bölgede ikamet etmektedir. Buna rağmen kırsal kesimde yaşayan nüfusun sayısı da azımsanamayacak ölçüdedir.

Yozgat'ın tarihi 5000 yılın da ötesine uzanmaktadır ve bölgeye hakim olan bilinen ilk uygarlık Hititler'dir. Zaman içerisinde Yozgat, Frigler, Lidya Krallığı, Persler, Makedonlar, Kapadokya Krallığı ve Galatlar gibi çeşitli imparatorluk ve krallıkların yönetimi altına girmiştir.

M.Ö. 85 yılında Roma'nın himayesine giren kent, M.S. 395 yılında Doğu Roma sınırlarına katılmıştır. Osmanlı döneminde 1408 yılında Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan Yozgat, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde Bozok Sancağı olarak bilinmektedir.

Yozgat uçak bileti için Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyatları listeleyebilirsiniz. Ayrıca Yozgat otelleri ve Yozgat araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Yozgat, yıllık ortalama 538 mm yağış ile yarı kurak karasal bir iklime sahiptir. Yılın en sıcak ayları, ortalama 19 santigrat derece sıcaklıkla Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ocak ayında sıcaklık -2 santigrat dereceye düşmektedir. Bu güzide şehir, yıllar içinde ayakta kalmayı başaran çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

1900'lerin başında Tevifikizade Ahmet tarafından yaptırılan Saat Kulesi de bunlardan biridir. Kule, geceleri parlayan bir kutup yıldızı gibi şehir merkezini aydınlatmaktadır. Bir diğer tarihi yapı ise Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılan Çapanoğlu Camii'dir.

Yozgat Müzesi, şehrin zengin tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Yerebatan Kaplıcası, Kerkenes Harabeleri, Karslıoğlu Konağı, Behremşah Kalesi ve Yozgat Çamlık Milli Parkı görülmeye değer diğer yerler arasındadır.

Yozgat gece hayatıyla pek bilinmez ve gün batımından sonra çok az aktivite bulunmaktadır. Nisan ayında düzenlenen Çiğdem Festivali, arkeolojik kazı kalıntılarının sergilendiği Basilica Therma Günleri, Çaldırardıç Yayla Şenlikleri, yerli ve yabancı turistler ile yerel halkı bir araya getirmeyi amaçlayan Gurbetçiler Festivali ve Uluslararası Sürmeli Festivali, şehrin en kapsamlı etkinlikleridir.

Yozgat Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kayseri Erkilet Havalimanı'ndan Yozgat Şehir Merkezine seyahat etmek oldukça uzun bir yolculuk olabilir, yine de seyahatinizi mümkün olduğunca konforlu ve rahat hale getirmek için birkaç ulaşım seçeneği mevcuttur.

Havalimanından Yozgat Şehir Merkezine ulaşmanın en popüler yollarından biri şehirler arası otobüse binmektir ve ardından belediye otobüsü kullanmaktır. Bu süreçteki ilk adım, havalimanından Kayseri'ye otobüsle gitmektir. Kayseri'ye vardığınızda sizi Yozgat Şehir Merkezine götürecek otobüsleri kolayca bulabilirsiniz.

100 numaralı Havaalanı - Mevlana - Kiçikapı otobüs hattı, 101 numaralı Havaalanı - Kiçikapı otobüs hattı ve 271 numaralı Havaalanı - Seyyid Burhaneddin hattı gibi birçok otobüs hattı arasından seçim yapabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer seçenek de araba kiralamaktır. Konfor ve esneklik içeren seyahat olanağını tercih edenler için araç kiralama harika bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Kiralık araç ile Kayseri Erkilet Havalimanı'ndan Yozgat Şehir Merkezi'ne toplu taşıma beklemeden, farklı ulaşım tercihleri arasında aktarma yapmadan direkt olarak hızlı ve konforlu bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca, araç kiralamak daha fazla zaman sağlayarak bölgeyi ve çevresini kendi programınıza göre keşfetmenizi sağlayabilir.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, son dakika sürprizlerinden kaçınmak için ulaşımınızı önceden planlamanız tavsiye edilmektedir. Bir araba kiralamayı seçerseniz, uygunluk durumunu garanti altına almak için aracınızı önceden rezerve edebilirsiniz.

Ek olarak, mevcut farklı ulaşım seçeneklerini araştırmak ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek her zaman mantıklı olacaktır. Kayseri Erkilet Havalimanı'ndan Yozgat Şehir Merkezi'ne ulaşımınızı önceden planlayarak ve sizin için doğru ulaşım seçeneğini seçerek sorunsuz ve konforlu bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yozgat'ta Gezilecek Yerler


Yozgat, dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçileri çeken birçok ilginç simge yapıya ve doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en ikonik yerlerinden biri, Yozgat'ın kalbinde bulunan Saat Kulesi'dir.

Dönemin belediye başkanı Tevfikzade Ahmet Bey'in isteği üzerine Şakir Usta'ya yaptırılan yedi katlı kule, şehrin simgesi haline gelmiştir. Sarı taşlardan yapılmıştır ve her iki yanında bulunan çanlar sayesinde şehrin her yerinden duyulabilen dört saat mevcuttur.

Tatili esnasında gevşemek ve rahatlamak isteyenler için Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları mükemmel bir destinasyondur. Boğazlıyan ilçesine bağlı Bahariye Köyü'nde bulunan bu kaplıcalar Yozgat'a sadece 92 km uzaklıktadır.

Termal Turizm Merkezi ilan edilen kaplıcaların 30-40 derecelik sıcaklık aralığına sahip olduğu ve eklem ağrıları, sinir rahatsızlıkları, kalp ve kan dolaşım sorunları gibi çeşitli rahatsızlıkları iyileştirebilecek tedavi edici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir. Yozgat uçak bileti olan yolcular mutlaka bu eşsiz yerleri gezmelidir.

Doğa tutkunları ayrıca Gelin Kayası olarak bilinen muhteşem doğal oluşumun da keyfine varabilirler. Cehrilik yakınlarında, Nohutlu Tepe'nin arkasında bulunan kaya, deveye binmiş gelini andırdığından bu adı almıştır.

Yozgat Yemekleri


Leziz ve kendine özgü mutfak kültürüyle tanınan Yozgat, en titiz damak zevklerine bile hitap edecek çeşitlilikte lezzetler sunmaktadır. Bulama çorbası, Arabaşı çorbası, Düğürcük Çorbası, Testi kebabı ve Yozgat Böreği bu şehrin en sevilen yemekleri arasında yer almaktadır.

Yumurta, nane, patlıcan ve dövmenin mükemmel birleşimi olan meşhur Bulama çorbası, lezzetini korumak için özel bir teknik gerektirmektedir. Dövmenin uzun süre dinlenmesi ile birlikte zengin ve lezzetli bir et suyu oluşturulur. Bu da bu yemeği eşsiz yapan yegâne ögelerden yalnızca birisidir.

Diğer bir yöresel başlangıç olan Arabaşı çorbası, baklava şeklindeki yufkanın geniş bir tepside ağır ağır pişirilip çorba ile servis edilmesiyle yapılmaktadır. Hem bedeni hem de ruhu ısıtan lezzetli bir ikram niteliği taşıyan bu yemeği ziyaretiniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

Yozgat'ın bir diğer spesiyalitesi olan Düğürcük çorbası ise bulgurlu bir çorba olarak ön plana çıkmaktadır. Diğer bir lezzet olan Testi kebabı ise küp küp doğranmış kuzu eti, yeşil biber, domates ve baharat karışımının kil çömlekte pişirilmesiyle yapılan lezzetli bir yemektir.

Bunlar dışında ıspanak ve pastırma ile yapılan Yozgat Böreği ise çıtır çıtır ve ağız sulandıran lezzeti ile damağınıza hitap eden bir hamur işi yemek olarak meşhurdur. Yozgat uçak bileti olan yolcular dönmeden önce muhakkak bu lezzeti denemelidir.

Son olarak, Mayalı bazlama Yozgat'a gelenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerdendir. Normal yassı ekmeklerin aksine, bunlar maya ile yapılır, bu da onları kabarık ve pişkin yapmaktadır. Ayrıca kahvaltı için mükemmel bir yancı olan bu lezzet anlatılmaz derecede bir aromaya sahiptir. Bu da onu vazgeçemeyeceğiniz yöresel lezzetlerden biri haline getirmektedir. Şehre hangi sebeple gelirseniz gelin, Yozgat'ın barındırdığı yöresel lezzetler sizde mutlaka iz bırakacaktır.