Bayburt Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Bayburt’a Nasıl Gidilir?
Bayburt’ta Nerede Kalınır?
Bayburt’ta Gezilecek Doğal Yerler
Bayburt’ta Ne Yenir?
Haritasını İnceleyin

Bayburt ili, nüfus  ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük illerinden birisidir. İl nüfusu son yapılan sayıma göre 85.042’dir.Yüzölçümü ise 3.741 kilometrekaredir. Bayburt Doğu Karadeniz sıradağlarının güneyindeki Çoruh vadisinde bulunmaktadır. Doğusunda Erzurum, güneyinde Erzincan, batısında Gümüşhane ve kuzeyinde Trabzon ve Rize ile komşudur. Bayburt ilinin arazisi çoğunlukla engebelidir. Engebeli arazisinden birçok doğal maden çıkar.
Bayburt ilinin iklimi Karadeniz ve Karasal ikliminin birleşimidir. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Ortalama yükseltinin az olması ve vadiler sisteminin oluşturduğu mikroklima özellik sayesinde iklim Doğu Anadolu’ya göre yumuşak olabilir. Bayburt’ta yılın 100 günü yağışlı geçmektedir. Bu durum da mera ve çayırların gelişmesine yol açmıştır.
Bayburt’ta sanayi ve ticaret çok gelişmemiştir. Bu ilde insanlar geçimlerini genellikle hayvancılıktan sağlarlar. Mera ve çayırlar hayvancılık için çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bal yetiştiriciliği de yapılabilen Bayburt, Bayburt uçak bileti alan gezginleri tüm güzellikleriyle beklemektedir.
Bayburt’a seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. Sürekli sürdürmekte olduğu kampanyalar ile en ucuz Bayburt uçak bileti bulmanın yanı sıra Bilet Dükkanı, Bayburt’ta geçireceğiniz zaman için adeta size özel rehberlik imkanını da sağlıyor. Bilet dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Bayburt uçak bileti satın alırken, aynı zamanda Bayburt’ta neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize ve nasıl yemek yiyebileceğinize dair bilgilere de yine Bilet Dükkanı üzerinden erişebilirsiniz.

Bayburt’a Nasıl Gidilir?


Bayburt’a birçok ilden farklı seçenekler ile gidebilirsiniz. Özel araç, taksi, şehirlerarası otobüsler ile ulaşımınızı sağlayabileceğiniz gibi, başka illere uçak ile gelerek ya da tren ile gelerek Bayburt’a aktarma yapabilirsiniz. Bayburt uçak bileti alan gezginler için bu ulaşım araçlarını detaylı şekilde şu şekilde sıralayabiliriz:

Şehirlerarası Otobüs ile Bayburt’a Ulaşım


Baybur’ta birçok ilden direkt olarak gelebileceğiniz bir otogar bulunmaktadır. Trabzon, Van, Samsun, Diyarbakır, Batman, İstanbul, Ankara, Gümüşhane, Erzincan, Ağrı, Elazığ, Şanlıurfa, Kayseri, Gaziantep illeri Bayburt ile direkt otobüs seferleri olan illerdir.

Aktarmalı Havayolu ile Bayburt’a Ulaşım


Bayburt’a gitmenin bir diğer yolu ise yakın illere uçakla gidip buradan aktarma yapmaktır. Bunun için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Erzurum ve Trabzon. Trabzon Havalimanı ve Bayburt arasında 2 saatlik bir mesafe vardır. Havalimanına indikten sonra Bayburt’a direkt olarak gidebilirsiniz. Erzurum Havalimanı ise Bayburt’a 1 saat mesafede yer almaktadır. Buradan da Bayburt’a geçebilirsiniz.

Demiryolu ile Bayburt’a Ulaşım


Eğer geleceğiniz şehirde havalimanı yoksa aktarmalı bir şekilde demiryolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Erzurum ve Erzincan’a demiryolu ile gelip buradan otobüs seferleriyle Bayburt’a gidebilirsiniz.

Bayburt’ta Nerede Kalınır?


Bayburt uçak bileti ile Bayburt’a geldiyseniz ve burada bir süre kalmak istiyorsanız bunun için hizmet veren birçok oteli kullanabilirsiniz. Size bu otel ve pansiyonları şöyle sıralayabiliriz:

Büyük Bayburt Oteli


Bu otelin en büyük artısı şehrin tam merkezinde yer almasıdır. Bu sayede her yere kolayca ulaşma imkanı sağlıyor. Büyük Bayburt Oteli ücretsiz kahvaltı, ücretsiz internet bağlantısı, klima, çamaşır yıkama hizmeti ve bazı odalarda mutfak hizmeti gibi birçok hizmet vermektedir. Otel tüm hijyen kurallarına uymaktadır. Fiyat yönünden de müşteri dostudur.

Hotel Adıbeş


Bu otel de Bayburt’un merkezinde yer almaktadır. Otel Trabzon Havalimanı’na iki saat uzaklıktadır. Şehir merkezinde olmasından dolayı tüm tarihi yapılara ve kültürel etkinliklere yakındır. Fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Otel Saraçoğlu


Tam şehir merkezinde Çoruh Nehri’nin yakınlarında bulunur. Ulaşım açısından her yere gitmekte büyük kolaylık sağlar. Ücretsiz internet bağlantısı, kahvaltı ve çamaşır yıkama gibi hizmetler vermektedir. Fiyat yönünden uygun olan otel, tüm hijyen kurallarına özenle uymaktadır.

Otel Dede


Bayburt şehir merkezinde yer alması sebebiyle her yere kolay ulaşım sağlanabilen bir oteldir.Kablosuz internet hizmeti de bulunan otel, fiyat açısından da diğer otellere göre daha uygun bir seçenek olabilir.

Bayburt’ta Gezilecek Doğal Yerler


Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesişiminde yer alan Bayburt, içinde kesinlikle görmeniz gereken birçok doğal güzelliği barındırıyor. Küçük bir şehir olduğu için de bu güzellikleri 1 günde gezebilirsiniz. Her yıl binlerce turistin gezdiği Bayburt ili, Bayburt uçak bileti alan gezginleri bekliyor. Bayburt’ta gezmeniz gereken başlıca yerler Çoruh Nehri, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Çımağıl Mağarası, Genç Osman Parkı gibi yerlerden oluşmaktadır. Bu yerler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Çoruh Nehri


Şehir merkezinin yakınından geçen Çoruh Nehri, eşsiz güzelliğiyle her yaşatan ziyaretçiyi mest edebilecek bir doğal güzellik. Üstünde rafting de yapılabiliyor. Bu nehri görmek için yapmanız gereken tek şey kent merkezine gitmek. Sonra kendinizi manzaraya bırakabilirsiniz.

Sarıkayalar Şelaleri


Bayburt’un merkezinde yer alan bu şelaleleri kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.Şelalelere ulaşmak için Sarıkayalar Köyü’ne giden köy dolmuşlarına binmeniz yeterli olacaktır.Bayburt’un eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan bu şelaler, yaklaşık 20 km yükseklikten dökülmektedir.Bu şelalenin çevresinde piknik ve mangal gibi aktiviteler de serbesttir.Ayrıca isteğe bağlı olarak kamp da yapabilirsiniz.

Çımağıl Mağarası


Bayburt şehir merkezinde yer alan bu mağara, gezmenizi tavsiye ettiğimiziz yerlerden birisidir. Mağaraya en kolay şekilde ulaşmak için taksileri tercih edebilirsiniz. Oldukça derin ve eski bir mağara olmasına rağmen içinde gezmek eşsiz bir deneyimdir. Mağaranın ışıklandırması biraz problemlidir. Mağaraya gelmeden önce el feneri almanızı öneririz. Mağara her gün sabah 10.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Helva Köyü Buz Mağarası


Bayburt’un Helva Köyü’nde yer alan bu doğal yere ulaşım biraz zordur. Araçla bir süre gidip sonra yokuş çıkmanız gerekebilir. Buz mağarası olarak bilinen bu mağara, Türkiye’deki en ilginç ve güzel yapılardan biridir. Mağara her zaman soğuktur. İçerisinde buzdan sarkıtlar bulunur.

Genç Osman Parkı 


Bayburt merkezde yer alan bu park, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyen gezginlerin gezebileceği bir yer. Parkta yürüyüş yolları bulunmaktadır.Yaş kısıtlaması olmayan parka herkes girebilir ve ücretsiz bir şekilde parkta birçok aktivite yapabilirsiniz.

Bayburt’ta Ne Yenir?


Bayburt mutfağı Karadeniz ve Doğu mutfakların eşsiz lezzetlerini içinde barındırır. Bu lezzetlerin ünü civardaki illere de yayılmıştır. Bayburt uçak bileti satın alan gezginler, bu lezzetleri birçok restoran ve lokantada deneyebilir.

Tel Helva


Tel helva, pişmaniyenin bugünlere gelmeden önceki hali olarak biliniyor. Bayburt’un her yerinde ikram edilen bir lezzetti. Özellikle kış aylarında herkes tarafından yapılır ve kar üzerine soğuması için bırakılır. Gelenek haline gelen tel helva, özellikle köylüler tarafından ticareti de yapılan bir üründür. Bayburt’a geldiyseniz helvanın en çok yapıldığı yer olan Taşçılar Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

Kesme Çorba


Bayburt mutfağının en meşhur yemeklerinden birisidir. Erişteyle hazırlanan bu çorba, oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Yöre halkı tarafından çok tüketilme sebebi de hızlı hazırlanan bir lezzet olmasıdır. Hemen hemen her restoranda tadabileceğiniz çorbayı kesinlikle tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Kara Pancar Yemeği


Adından da anlaşılacağı üzere Kara Pancar Yemeği’nin ana malzemesi pancardır. Yöre halkı tarafından çok tüketilir. Doyurucu ve faydalı bir besin olduğu için her restoran ve lokantada bulunur. Bayram sofralarının vazgeçilmezidir.

Tatlı Çorba


Yöre halkının en sık tükettiği ve ikram ettiği lezzetler arasındadır. Bu çorbanın diğer çorbalardan farkı ise soğuk servis edilmesidir. Şifalı bir yemek olduğu bilinmektedir. Tatlı çorba denmesinin sebebi ise kuşburnu ile hazırlanması ve fındık ile süslenmesinden dolayıdır.

Galacoş


Bayburt’un sembolik yemeklerinden birisidir. Protein açısından çok zengindir. Mercimek, kıyma, soğan, tereyağı ve salça kullanılarak hazırlanır. Bazı bölgelerde “Ekmek Kebabı” olarak da bilinir.