Erzincan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Erzincan Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Erzincan'da Gezilecek Yerler
Erzincan'da Ne Yenir?
Haritasını İnceleyin

Tarihte Mengüçlü Beyliği’ne başkentlik yapmış olan Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki bu şehir, adını eski dönemde bu bölgede var olmuş Eriza şehrinden aldığı söylenmektedir. 1071’de gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi sonucunda Türklerin ilk yerleşim yaptığı yerlere dahil olan Erzincan, tarihi olduğu kadar doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan bir şehir statüsündedir. Erzincan’a seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. Çeşitli kampanyaları ile en ucuz Erzincan uçak bileti imkanı veren Bilet Dükkanı, Erzincan’da gezilecek yerler, yenilecek yemekler konusunda da fikir verir. Doğu Anadolu'nun güzelliklerini keşfetmek isteyenler için unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. Uygun fiyatlı Erzincan uçak bileti satın alırken, aynı zamanda Erzincan’da neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize ve nasıl yemek yiyebileceğinize dair bilgilere de yine Bilet Dükkanı üzerinden erişebilirsiniz

Erzincan Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım


Erzincan Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 7 kilometredir. Araba ile ortalama yolculuk süresi 15 dakika civarıdır. Havaalanından şehir merkezi ulaşımlar belediye toplu taşıma otobüsü, taksi, Havaş ile gerçekleşmektedir. Ayrıca havaalanında araç kiralaması yapabileceğiniz yerel ve uluslararası acente ofisleri de bulunmaktadır. Erzincan uçak bileti almış olan ziyaretçiler bu alternatifler ile rahatlıkla şehir merkezine erişebilirler. İşte Erzincan uçak bileti olan yolcuların şehir merkezine ulaşımda kullanacağı güzergahlar… 

Erzincan Havalimanından Şehir Merkezine Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Erzincan Havalimanı ile şehir merkezi arası yolcu taşımacılığında bir diğer ulaşım alternatifi HAVAŞ otobüsleridir. HAVAŞ otobüslerinin havalimanından şehir merkezine uçuş seferleriyle eş zamanlı olarak düzenlediği servisler ile ulaşımınızı kolayca sağlayabilirsiniz. HAVAŞ ile havalimanından şehir merkezine olan seyahat süresi trafiğin de yoğunluğuna göre yaklaşık 30-35 dakika sürmektedir. Havalimanı – Otogar Durağı – Hilton Otel Önü – Terzibaba Camii – İş Bankası Önü – SGK Karşısı – Erzincan Park AVM – Bahçesaray Caddesi – Miili Egemenlik Bulvarı – Belediye Evleri – Coşarlar Market Durağı (Yeni Mit Binası Karşısı) – Eski Mit Kavşağı – Ordu Caddesi – Askerlik Şubesi güzergahı ile farklı noktalara Havaş ile ulaşabilirsiniz.

Erzincan Havalimanından Şehir Merkezine Havaş ile Ulaşım


Erzincan Havalimanı’na uçuşların yapıldığı gün ve saatlerde, yolcuların şehir merkezine olan ulaşımlarını sağlayabilmeleri için belediye tarafından toplu taşıma otobüsleri bulunmaktadır. Otobüsler gelen yolcu terminalinin önünden hareket etmektedir. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Biletinizi nakit olarak otobüs şoföründen satın alabilirsiniz. Havalimanı – Hilton Oteli – Terzibaba Camii – Eski Otogar – Ermerkez – Çarşı güzergahını kullanarak rahatlıkla şehir merkezindeki istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Erzincan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım hem rahat hem ekonomik olmasından dolayı genelde Havaş ile gerçekleştirilir. 

Erzincan Havalimanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Erzincan Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yollarından biri elbette ki taksi ile yolculuk etmek olacaktır. Yolcu servisini beklemek istemeyen yolcular haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren taksileri kullanarak ulaşımlarını hızlıca sağlayabilirler. Eşya yükünüz fazla ise ve daha hızlı bir şekilde şehir merkezinden havalimanına ulaşmak istiyorsanız taksi iyi bir alternatif olacaktır. Kalabalık ailelerin de tercih edebileceği taksiler, açılış ücreti ve kilometre başına ücret tarifesine sahip olduklarından dolayı öncesinden fiyat bilgisini danışmak mantıklı olabilir.

Erzincan Havalimanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Yerel araç kiralama acentelerinden araç kiralayarak rahat bir şekilde havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı terminal binası içerisinde bulunan araç kiralama acenteleri ile iletişime geçerek şehir merkezine kiraladığınız araç ile de erişebilirsiniz. Özellikle geniş aileler ya da eşya yükü fazla olan yolcular için araç kiralama mantıklı bir karar olabilir. Seyahatiniz boyunca araç kullanarak farklı yerlere daha rahat bir erişim isterseniz ve taksiye bağımlı kalmak istemiyorsanız bu yöntem sizin için doğru bir tercih. Erzincan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım için en rahat yol olan araç kiralama ziyaretçiler tarafından sık sık tercih edilir. 

Erzincan’da Gezilecek Yerler


İpek Yolu üzerinde konumlanan Erzincan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor olup, tarih boyunca Hitit, Urartu, Pers, Med ve Helen medeniyetlerinin hüküm sürdüğü bu topraklar Malazgirt zaferinden sonra Türk şehri olmuştur. Erzincan, hem kültürel hem doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. Erzincan uçak bileti almış olan ziyaretçilerin gezebileceği yerleri derledik: 

Kemah Kalesi: Anadolu’daki en eski kalelerden biri olan Kemal Kalesi’nin tarihi geçmişi Hitit-Urartu dönemine dek uzanmaktadır. Sarp kayalar üzerinde konumlanmış olan kale, iç içe bir yapıda olup etrafı surlar ile çevrilidir. Bu kalenin Erzincan’da bir eşi benzerinin daha olmadığından Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde bahsetmiştir. Kara bölgesinde yapılan savaşların önemli bir savunma noktası olan kale, doğal oluşumu ve konumu itibariyle bir başka benzeri bulunmamaktadır. 

Abrenk Kilisesi: Erzincan’ı gizemi kulan Abrenk Kilisesi, şehrin Tercen ilçesinde yer alıyor olup Üçpınar Köyü sınırlarında konumlanıyor. Kilise mimari açıdan oldukça göz alıcı olup kilisede bulunan kitabede inşa tarihi 1854 olarak belirtilmiştir. Yapımında kullanılan taş işlemeleri ilgi çekici durumda olan kiliseye bir şapel ve 12. yüzyıla dayanan dikili taşlar eşlik etmektedir. Anadolu’nun ayakta kalan Ermeni manastırlarından biri olma özelliğini taşır. 

Otlukbeli Gölü: Erzincan‘ın en merak edilen gezi noktası olan Otlukbeli Gölü, adını taşıdığı ilçede konumlanıyor olup yaz dönemleri turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Yerel halka tarafından da mesire alanı olarak kullanılan alan, ilçe merkezine 6 kilometre mesafede bulunuyor. Yüz ölçümü 6 bin 500 metrekare olan gölün derinliği ise 15 ile 19 metre arasındadır. 1994 senesinde Doğal Sit Alanı olarak tescil altına alınan Otlukbeli Gölü’ne yapılan setler sayesinde bol miktarda maden suları birikmektedir. Doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler için eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan doğal anıt olarak ilan edilen göl keşif tutkunları içinde oldukça ideal bir noktadır. 

Girlevik Şelalesi: Erzincan’ın en güzel köylerinden biri olan Girlevik Köyü’yle aynı ismi taşıyan Girlevik Şelalesi, merkeze 35 kilometre kadar uzaklıkta yer alıyor olup özellikle yöre halkının yaz dönemlerinden serinlemek ve iğde ağaçlarının altında piknik keyfini tatmak için tercih ettikleri bir yer. Keyifli vakit geçirip eğlenmek için bu şelaleyi tercih edebilir ve şelalenin etrafında yetişen endemik bitkileri inceleyerek doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Beytahtı Mesire Yeri: Karasu Nehri’nin hemen kenarında tüm güzelliği ile gözler önüne seren Beytahtı Mesire Yeri, yaz aylarında yoğun olarak tercih edilen yerlerden biri olup gezginlerin de uğrak noktasıdır. Karah yolu güzergahında yer alan mesire alanı içerisinde soğuk su kaynakları mevcut. Yeşile doyacağınız Beytahtı’nda ki küçük gölün etrafı piknik yapmak için oldukça idealdir. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor olup, doğa ile kucaklaşmak için tercih edilen yerlerin başında bulunuyor. 

Karanlık Kanyon: Erzincan’ın coğrafyasını etkileyici kılan bir yer varsa, kuşkusuz orası da Karanlık Kanyon’dur. Kemaliye ilçesinde yer alan kanyon dünyanın en büyük kanyonları arasına adını yazdırıyor olup, pek çok doğa sporu yapmak için elverişlidir. Gelen misafirler bir buçuk saatlik bir bot turunun ardından kanyonu ulaşım sağlayabiliyorlar. Sarp ve bir o kadarda dik kayalıklar arasında yer alan bu devasa boyutlardaki kanyon görenleri kendine hayran bırakıyor.

Erzincan’da Ne Yenir?


Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan şehri, Erzincan uçak bileti almış olan ziyaretçilerine birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekler sunuyor. Erzincan’a giden yolcularımız için yemeden dönmemeleri gereken lezzetleri işte şöyle sıraladık: 

Yaprak Döner: Bu dönerin sırrı Erzincan'ın yaylalarında ve dağlarında doğal olarak beslenen hayvanların etinden ve kuyruk yağlarından yapılmasıdır. Bu yüzden diğer yerlere yediğiniz birçok yaprak dönerden lezzet olarak ayrılıyor. 

Etli Üzüm Yaprağı Sarması: Erzincan’da meşhur üzüm bağları mevcuttur. Mayıs ayında toplanan asma yaprakları salamura yapılır. Bu salamura yapılan yapraklardan Etli Üzüm Yaprağı sarması tadı eşsiz olmaktadır. 

Babikko: Lezzeti yoğun ve kalorili bir yemek. Ancak aldığınız kaloriye değer cinsten bir lezzet. Hazırlanan hamur fırında pişirilir. Pişen hamurun ortası oyularak küçük hamur parçalarına bölünür. Sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile harmanlanan bu parçalar ortası oyulan bölgeye geri döküldükten sonra eritilmiş tereyağı gezdirilmesiyle servise hazır hale gelir. 

Kelecoş: Erzincan, Van ve Iğdır yörelerinde de karşılaştığımız bu yemek, keledoş veya keleçaşı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Elazığ bölgesinde bilinen ismi ile Kelecoş, Erzincan mutfağında yöresel bir lezzet. Elde açılan yufkaların ve pişirilen yufkalar parçalanarak servis tabağına yerleştirilir. Üzerine kavrulmuş et eklenir ve son olarak eritilmiş tereyağı gezdirilerek servis edilir. Kaçırmamanız gereken bir tat. 

Gasefe: Kayısı denince ne kadar ilk akla Malatya gelse de Erzincan’a ait bu yöresel lezzeti çok seveceksiniz. Kayısılar haşlandıktan sonra üstüne eritilmiş tereyağı gezdirilir ve ardından fındık veya ceviz ile süslenip servis edilir. Kesinlikle yemek sonrası denemelisiniz. 

Bilet Dükkanı ile uygun fiyatlı Erzincan uçak bileti satın alırken, diğer yandan da Erzincan’ın eşsiz doğal güzelliklerini, sakin şehir hayatını ve birbirinden güzel kendine has lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.