Belçika Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Belçika’da Gezilecek Yerler
Belçika’da Ne Yenir?

Batı Avrupa’da yer alan Belçika kuzeybatı yönünde Atlas Okyanusu, kuzeydoğuda Hollanda, doğuda Almanya, güneybatıda Fransa ve güneyde Lüksemburg’a sınır bulunmaktadır. Belçika’nın başkenti ülkede merkezi bir konumda yer alan Brüksel şehridir. Belçika’da ana dil olarak Fransızca ve Felemenkçe konuşulmaktadır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden bir olan Belçika, yönetimde de anahtar rolünü görmektedir. Küçük bir ülke olan Belçika’da inanılmaz büyüklükte bir tarihi miras yer almaktadır. Belçika’da Art-Nouveau ve Orta Çağ mimarisinin izlerini taşıyan binalar ve eserler, tarih kokan kentler, leziz bir mutfak ve köklü moda anlayışı barındıran; Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ülkenin başkenti Brüksel’de yer alan Manneken Pis ve 1958 Dünya Fuarı’ndan günümüze kalan Atomium şehrin simgelerindendir. 

Belçika’nın en popüler şehirlerinden biri olan Brugge ise 14. Yüzyıldan kalma mimarisi ile UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer edinmiştir. Kuzey Avrupa’nın en zengin şehirleri arasında yer alan Ghent, ülkenin moda ve sanat merkezi olarak anılan Antwerp ve pek çok orman, mağara bulunduran, doğa içinde vakit geçirmek içine ne güzel yerlerden biri olan Ardennes Belçika’da yer alan şehirlerdir. Belçika’da birkaç gün geçirip dünyaca ünlü yerleri gezmek, Belçika mutfağının leziz yemeklerini tatmak ve Avrupa hayat tarzına tanıklık etmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Belçika uçak bileti alıp gezinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Belçika hakkında detaylı bilgiye sizler için hazırlamış olduğumuz rehber yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de ulaşım hizmeti veren Brüksel Havalimanı (BRU), şehir merkezinden 11 km uzakta, Zaventem belediyesine bağlı bulunmaktadır. Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok çeşitte ulaşım alternatifi mevcuttur. Belçika uçak bileti olan yolcular için alternatif güzergahlar…

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Brüksel Havalimanı’nda direkt olarak terminalin altından geçen demir yolu hattı bulunmaktadır. Terminal binasının altında yer alan Zaventem Tren İstasyonu’ndan gün boyunca 15 dakikada bir, Brüksel’de bulunan Brüksel Merkez, Brüksel Kuzey ve Brüksel Midi tren garlarına kalkan trenler geçmektedir. Şehir merkezinde konaklama yapacak olanların Brüksel Merkez ya da Brüksel Kuzey trenlerine binmesi gerekmektedir. Zaventem Tren İstasyonu’ndan kalkan trenler bu 3 tren garına da uğramaktadır. Trene binmek için ihtiyacınız olan bileti istasyon katında bulunan otomatlardan ya da online olarak alabilirsiniz. Zaventen’den Brüksel Merkez Tren Garı’na ulaşımınız yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. 

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine De Lijn Otobüsleri ile Ulaşım


Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine en ucuz yollu ulaşım otobüslerdir. Gelen yolcu salonunun bir alt katından hareket eden De Lijn otobüsleri 4 farklı hatta hizmet vermektedir. 272 ve 471 numaralı otobüs hatlarıyla Brüksel Kuzey İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. 272 numaralı otobüs hattı daha çok dolanarak Brüksel Kuzey’e gittiği için bu otobüs ile yolculuk yaklaşık 45-50 dakika sürerken, 471 numaralı otobüs hattı üzerinden yolculuk 35 dakika kadar sürmektedir. De Lijn otobüslerinin 359 ve 659 numaralı hatları da Brüksel Havalimanı’ndan hareket etmektedir, ancak onlar Roodebeek İstasyonu’na giderler. Roodebeek’ten şehir merkezine yürüyerek ulaşamayacağınız için yine aktarma yapmanız gerekecektir. Bu nedenle 272 ya da 471 numaralı otobüslerden birine bindiğinize emin olmakta fayda var. Belçika uçak bileti olan yolcular genelde ekonomik olmasından dolayı otobüs ile ulaşım tercih eder. 

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine STIB Otobüsleri ile Ulaşım


STIB otobüsleri de şehir merkezine 2 hat üzerinden ulaşım hizmeti vermektedir. STIB otobüsleri C platformundan hareket etmektedir. 12 numaralı otobüs hattı ekspres olarak geçer ve yalnızca bir durakta durarak Lüksemburg İstasyonu’na gider. Bu hat pazartesi gününden cuma gününe akşam saat 20.00’a kadar hizmet vermektedir. 12 numaralı hat üzerinden yolculuk yarım saat kadar sürmektedir. Brüksel Lüksemburg İstasyonu’ndan şehir merkezine kolayca ulaşım sağlamanız mümkündür. Bir diğer hat olan 21 numaralı otobüsler ise daha çok durak gezmekte ve haftanın 7 günü saat 20.00’a kadar hizmet vermektedir. 

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine en konforlu ulaşım şekillerinden birisi de taksi ile ulaşımdır. Gelen yolcu çıkışında bekleyen taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Taksilerle şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım sağlamanız mümkündür. Ancak tabi ki taksilerle ulaşım diğer toplu taşıma seçeneklerine göre çok daha pahalı tutmaktadır.

Brüksel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Özel Transfer hizmeti taksilere göre biraz daha uygun bir ulaşım seçeneğidir ve fiyatları sabittir. Özel transfer hizmetiyle otelinize direkt olarak konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca özel transfer servis şoförlerinin İngilizce bilme zorunluluğu olduğundan iletişim kurmanız da daha kolay olabilir.

Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Belçika’nın Liège şehrinde kuzeybatı tarafında bulunan Grâce-Hollogne’da yer alan Liège Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Shuttle Otobüsü ile Ulaşım


Liège Havalimanı’ndan shuttle otobüsleri ile önceden rezervasyon yaparsanız kişi başı 7€, son dakika bilet alırsanız kişi başı 10€ ücret ödeyerek ulaşım hizmeti sağlayabilirsiniz. Shuttle otobüsleri daha özel çaplı da hizmet verebilmektedir. 1-4 kişi arası shuttle rezerve etmek istiyorsanız 20€ ücret ödemeniz gerekmektedir. Shuttle servisleri Liège Guillemins Tren Garı ve havalimanı arasında seferler düzenlemektedir. 

Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanının önünde yer alan otobüs durağından TEC-53 kodlu otobüse binerek şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüs durağından geçen bir diğer hat da TEC-57 kodlu otobüs hattıdır. TEC-57 otobüsüne binerek de Liège Guillemins Tren Garı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanında geliş terminalinin önünde bekleyen taksilerle ortalama bir trafik durumunda şehir merkezine 15 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 7/24 hizmet veren taksiler aracılığıyla şehir merkezine olduğu gibi şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya da direkt ulaşım sağlamanız mümkündür. Belçika uçak bileti olan yolcular rahat olmasından dolayı sık sık taksi ile ulaşım tercih eder. 

Liège Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Şehirdeki bazı oteller misafirlerine havalimanından özel transfer hizmeti de vermektedir. Özet transfer hizmetinden yararlanmak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Belçika’da Gezilecek Yerler


Köklü bir tarihe sahip olan Batı Avrupa ülkesi Belçika’da Orta Çağ’dan günümüze kadar ortaya çıkarılmış eserler muazzam bir şekilde korunarak bugünlere getirilmiştir. Belçika’da gezilecek yerlerin her birine ayrı hayranlık duyacağınızdan eminiz.

Grand Place: Başkent Brüksel’de bulunan Grand Place, şehrin kalbinin attığı yerdir. Pek çok turistik yere yürüme mesafesinde olduğu için geziye buradan başlamak mantıklı olacaktır. Barok mimarisinin en güzel örneklerini oluşturan binalarla çevrili meydan Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Meydanda bulunan kafe ve restoranlarda oturup meydandaki canlı hayatı seyredebilirsiniz. Brüksel’e Ağustos’un ikinci haftası gelirseniz buradaki festivallere de katılabilirsiniz.

Manneken Pis: Brüksel’in simgelerinden biri olan Manneken Pis, Duquesnoy the Elder tarafından 17. yüzyılda yapılmış bir çocuk heykelidir. 

Atomium: Dışarıdan bakında müzeden ziyade bir anıta benzeyen Atomium’un içinde bir müze, restoran ve teras bulunmaktadır. İlginç yapısıyla Brüksel ile özdeşleştirilmiş şeylerden bir diğeridir Atomium.

Walloon Life Müzesi: 17. Yüzyıldan kalma bir manastırda bulunan Walloon Life Müzesi’nde 350.000 eser yer almaktadır. Geniş koleksiyonu ile hayran bırakan müze Belçika’nın en önemli miraslarındandır. Belçika uçak bileti olan yolcular bu müzeyi görmeden gitmemelidir. 

Kutsal Kan Bazilikası: Bruges’de bulunan Kutsal Kan Bazilikası, Romanesk ve geç gotik mimarinin harmanlanmasıyla inşa edilmiştir. Bazilikanın içinde kutsal kalıntılar da bulunmaktadır.

St. Michael ve St. Gudula Katedrali: Gotik mimarinin en güzel örneklerini gözler önüne sunan St. Michael ve St. Gudula Katedrali’nin inşası 11. yüzyılda başlanmış ancak 16. yüzyıla gelindiğinde tamamlanabilmiştir. Vitray pencereleri, dev heykelleri ve ince işçiliğiyle katedral, görenleri büyülemektedir.

Brüksel Kraliyet Sarayı: Brüksel’deki en turistik yerlerden biri olan Brüksel Kraliyet Sarayı’nın içi bazı dönemlerde ziyaretçilere açılmaktadır. Şehrin tam merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı’nın, Brüksel Parkı ile arasında geniş bir meydan yer almaktadır. Saray mimari açıdan da ilgi çekici bir yapıya sahiptir. Belçika uçak bileti ile ülkeye adım atan herkes mutlaka bu sarayı ziyaret eder. 

Belçika’da Ne Yenir?


Ünü dünya çapında duyulmuş olan Belçika mutfağına ait birbirinden leziz tatları denemeden kesinlikle dönmemelisiniz. “Belçika’da ne yenir?” diye soruyorsanız tadı damağınızda kalacak lezzetleri sizler için listeledik.

Çikolata: Ülkenin simgesi haline gelen tatlardan biri olan Belçika çikolataları, daha önce yediğiniz çikolataları unutturacak lezzettedir.

Moules-Frites: Belçikalılar tarafından çok sevilen bir atıştırmalık olan midye-patates kızartması enfes bir ikilidir. Belçika uçak bileti olan herkesin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir. 

Stoemp: Hem ana yemek hem meze olarak tüketilen Stoemp, patates püresine havuç ve pırasa gibi sebzeler eklenerek hazırlanmaktadır. Püre içine pastırma, krema, baharat ve çeşitli otlar da eklenebilmektedir.

Boulets Liegieois: Domuz ve sığır eti karışımından elde edilen köftelerin üzerine baharatlı meyve şurubu sosu dökülerek servis edilmektedir. Boulets, Belçika’ya özgü lezzetlerden bir tanesidir. Belçika uçak bileti olanlar kesinlikle tatmadan dönmemelidir. 

Speculaas: “Belçika bisküvisi” olarak da tanınan Speculaas tarçın, anason, zencefil, karanfil ve muskat ile yapılan çıtır çıtır bir kurabiye çeşididir.