Hindistan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Başlık
Hindistan’da Gezilecek Yerler
Hindistan’da Ne Yenir?

Güney Asya’da yer alan Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ikinci ülkesidir. Hindistan’ın Hintçe ve İngilizce olmak üzere iki adet resmi dili olsa da bölgede tanınmış olan 22 adet bölgesel dil vardır. Hindistan’da en yaygın din Hinduizm’dir ve Endonezya ile Pakistan’dan sonra en kalabalık Müslüman nüfusa da sahiptir. Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu, doğusunda Bengal Körfezi ve batısında Umman Denizi yer almaktadır; aynı zamanda batısında Pakistan, doğusunda Bangladeş ve Myanmar, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan’a komşu bulunmaktadır. Tarih boyunca ticari ve kültürel zenginliği ile bilinen Hint Yarımada’sı, günümüzde de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerden birine sahiptir. Dünyanın en eski tarihlerinden birine sahip olan Hindistan’a 60.000 ya da 80.000 yıl önce insanlar giriş yapmışlardır. M.Ö 9000 yılında tarım yapılmaya başlamasıyla İndus Vadisi Uygarlığı yükselişe geçmiştir. Daha sonrasında ise sırasıyla Pers, Makedon ve Maurya İmparatorluğu’ndan sonra uzun bir süre siyasi birliği olmadan hayatta kalmıştır. Bölgede Gupta İmparatorluğu yükseldikten sonra Hint medeniyeti altın çağını yaşamıştır. Orta Çağ’da baharat ticaretinin merkezi olan Hindistan, 13. Yüzyılda Delhi Sultanlığı ve 16. Yüzyılda Babür Devleti tarafından kontrol edilmiştir. 7 yıl savaşları sonucunda Birleşik Krallık kolonisi haline gelen Hindistan 1944 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Kültürü, yemekleri, sineması tüm dünyaya yayılmış olan Hindistan’a bir seyahat düzenlemek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun Hindistan uçak biletini alabilirsiniz. Gitmeden önce Hindistan hakkında rehber yazımızı okuyarak eksiksiz bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Delhi Havalimanı ya da resmi adıyla İndira Gandhi Uluslararası Havalimanı, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi şehir merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Delhi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı pek çok ulaşım alternatifiniz bulunmaktadır.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine metro ile hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Airport Express hattı ya da turuncu hat üzerinden yaklaşık 25 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu hat Dwarka Sector 21 ve Yeni Delhi İstasyonu’nu birbirine bağlamaktadır bu sırada havalimanından da geçmektedir.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Dört bir yanı demir yolları ile çevrelenmiş olan Delhi, dünyanın en büyük Route Relay Interlocking sistemine sahip olmasıyla Guiness Rekorlar’ına girmiştir. Havalimanından şehir merkezinde ya da şehir içinde istediğiniz yere trenlerle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en hesaplı ulaşım aracı olan otobüsler 7/24 hizmet vermekte ve her 30 dakikada bir hareket ederek şehir içindeki merkezi noktalara ulaşım sağlamaktadır.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Pek çok taksi şirketiyle anlaşması olan Delhi Havalimanı’nın hemen dışında bekleyen taksilerle şehir içinde istediğiniz noktaya direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin sunduğu özel transfer hizmetiyle havalimanında sizi bekleyen şoförünüzle direkt olarak otelinize konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer servisini genellikle kalabalık gruplar ya da çok bagajla seyahat edenler tercih etmektedir.

Kalküta Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Resmi adı Nejati Subhash Chandra Bose Havalimanı olan Kalküta Havalimanı, Hindistan’ın Batı Bengal, Kelküta bölgesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Kalküta Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım farklı pek çok ulaşım aracıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Kalküta Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlayan 2 farklı metro hattı bulunmaktadır. 4 numaralı metro hattı ile havalimanından Noapara ve Barasat bölgelerine ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 6 numaralı metro hattı ile de havalimanından Yeni Garia’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kalküta Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


WBSTC’nin işletmesinde olan otobüsler havalimanından 4 farklı otobüs hattı üzerinden şehir merkezine ulaşım hizmeti vermektedir. VS1 otobüs hattı Esplanade bölgesine gitmektedir ve 08.15 ve 20.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Otobüsler her yarım saatte bir hareket eder ve yolculuk 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir. VS2 otobüs hattı ile Howra’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüsler 08.00 ve 19.45 arası hizmet vermekte ve her 10 dakikada bir kalkmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika kadardır. VS8 otobüs hattı ile Tollygune bölgesine ulaşım sağlamanız mümkündür. VS8 otobüsleri 10.00 ve 18.30 arasında çalışmaktadır ve yolculuk 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Son olarak V1 otobüsleri ile de Tollygune bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüslerin çalışma saatleri ise 08.15 ve 21.15 arasındadır.

Kalküta Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanındaki 3C kapısının yanından rezerve edebileceğiniz taksilerle havalimanından şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksilerle şehir merkezine yapacağınız yolculuk ortalama olarak 50 dakika sürmektedir.

Kalküta Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Havalimanının ya da otelinizin sunduğu özel transfer servisinden yararlanarak direkt olarak otelinize ya da şehir içinde gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer servisini genellikle kalabalık gruplar ya da çok bagajla seyahat edenler tercih etmektedir.

Hindistan’da Gezilecek Yerler


Asya kıtasının en meşhur yerlerinden olan Hindistan, kast sistemindeki tabakalar arasındaki farkların belirgin bir şekilde gözlemlendiği, köklü tarih ve çeşitli kültürel birikim ile görülmeye değer bir yerdir. Farklı pek çok din ve kültürden de izlere rastlayacağınız Hindistan’da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Taj Mahal: Hindistan’ın simgesi haline gelmiş olan Taj Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın sevdiği eşi Mümtaz Mahal’in vefatından sonra anısına yaptırılmıştır. İslam ve Hint mimarisinden özellikler taşıyan Taj Mahal, beyaz mermer üzerine sedef, firuze ve akik gibi taşlarla süslenmiştir. Günün her saatinde farklı renklere bürünen binayı sabah gün doğumunda pembe, gün içinde beyaz ve akşam parlak bir görünüme sahiptir.

Kızıl Kale: Yeni Delhi’de bulunan kale Babür Hanedanlığının 200 yıl boyunca ülkeyi yönettiği merkez olmuştur. Kalenin adı, kırmızı kum taşından yapılmış olmasından gelmektedir.

Akshardham Tapınağı: Yamuna Nehri kenarına kurulmuş olan tapınağın duvarları tanrılarla süslenmiştir ve 20.000 adet heykel bulunmaktadır. İhtişamlı mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Akshardham Tapınağı, sonsuz mutluluk ve huzura kavuşmak amacıyla inşa edilmiştir.

Hint Kapısı: Delhi’nin en turistik yerlerinden biri olan Hint Kapısı, 1. Dünya Savaşı ve Afgan Savaşı’nda ölen askerler anısına yapılmıştır.

Jama Camii: Dünyanın en büyük camilerinden olan Jama Camii 1656 yılında tamamlanmıştır ve aynanda 25.000 kişinin ibadet etmesine müsaittir.

Kali Tapınağı: Tanrıça Bharavatini’ye ibadet edilen bir tapınak olan Kali Tapınağı turistlerin oldukça ilgisini çeken büyük bir ibadet yeridir.

Howrah Köprüsü: Dünyanın en uzun 6. Konsol köprüsü olan Howrah Köprüsü Kalküta’nın simgelerinden biridir ve Hooghly Nehri üzerinde bulunmaktadır.

Gurudwara Bangla Sahib: 1783 yılında yapılan Gurudwara Bangla Sahib, hangi din ya da ırktan olduğunuz fark etmeksizin başınızı örterek ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Hindistan’da Ne Yenir?


Tüm dünyada oldukça beğenilen bir mutfağa sahip olan Hindistan’da genellikle renkli ve bol baharatlı yemekler bulunmaktadır. Eşsiz tatlara sahip olan Hindistan’da ne yenir sizler için listeledik.

Biryani: Sebzeli, etli ya da tavuklu çeşitlerini görebildiğiniz, basmati pirincinden yapılan ve çeşitli baharatlarla tatlandırılan biryani oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Chana Masala: Yoğun baharat ve köri ile tatlandırılmış bir nohut yemeği olan chana masala, Hindistan’a özgü bir ekmekle tüketilmektedir.

Dal: Koyu bir çorba olan dal mercimek ile yapılmaktadır ve ana yemek yanında servis edilmektedir.

Körili Tavuk: Hint mutfağında geniş bir kaplayan köri tavuk yemeği gibi pek çok yemeğe eklenmektedir ve genellikle pirinç ile tüketilir.

Naan: Kalın bir yufkaya benzeyen naan, Hindistan’da yaygın olarak tüketilen bir tür ekmektir.

Gulab Jamun: Hindistan’ın meşhur tatlılarından olan gulab jamun, kızartılmış hamura safran ve gül suyu ile tatlandırılmış şerbet dökülmesiyle hazırlanmaktadır.