Cizre Hakkında

128.412 Nüfus
73 Plaka
486 Telefon Kodu

Cizre Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Min: 20ºC
Maks: 31ºC
Güneşli
28 Mayıs 2024 Salı
Min: 22ºC
Maks: 34ºC
Güneşli
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Min: 23ºC
Maks: 34ºC
Güneşli
30 Mayıs 2024 Perşembe
Min: 24ºC
Maks: 38ºC
Güneşli
31 Mayıs 2024 Cuma
Min: 22ºC
Maks: 33ºC
Güneşli
Sıkça Sorulan Sorular
Cizre otobüs biletinizi en ucuz fiyatla almak için Bilet Dükkanı'ndan seyahat tarihlerinizi belirleyip fiyatları karşılaştırabilir, ayrıca kampanya fırsatlarından yararlanarak en uygun bileti bulabilirsiniz.
Avantajlı Cizre otobüs bileti için en geç 1 gün öncesinden satın alma yapmanız en uygun seçenek olacaktır.
Fiyat karşılaştırma kolaylığı, gitmek istediğiniz her yere uygun otobüs biletleri bulabilme imkanı, ekonomik otobüs bileti fiyatları ve güvenli ödeme seçenekleri gibi avantajlar için Bilet Dükkanı'nı tercih edebilirsiniz.
Cizre otobüs biletleri fiyatları şehirlere göre farklılık gösterir. Buna göre; İstanbul Cizre otobüs bileti 1.500 TL, Ankara Cizre otobüs bileti 1.100 TL, İzmir Cizre otobüs bileti 1.800 TL'dir.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Avantajlı Cizre Otobüs Seyahati


Türkiye’nin önemli sınır şehirlerinden biri olan Şırnak’ın en büyük ilçesi olan Cizre her ne kadar çatışmalı olaylara sahne olsa da binlerce yıllık geçmişi ve doğal güzellikleriyle imkanı olan her tatil severin hayatında mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

Efsanelere konu olmuş Cudi Dağı’nın eteklerine kurulan Cizre’ye özellikle yakın şehirlerden geleceksen şehirlerarası otobüse binmek en doğrusu. Bilet Dükkanı’ndan Cizre otobüs bileti satın almadan önce, en uygun fiyatlı Cizre otelleri için rezervasyon yapabilir ve Cizre otobüs seyahati hakkında merak ettiklerini rehber niteliğindeki içeriklerimizde bulabilirsin.

Cizre otobüs bileti ya da Şırnak otobüs bileti ile yola çıkmadan önce Şırnak otelleri ve Şırnak araç kiralama hizmetleri için Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilirsiniz. Cizre'ye hava yolu ile seyahat etmek isterseniz, uçak bileti sayfamız üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Cizre Otobüs Seyahati Hakkında


Güneyinde Suriye, doğusunda Silopi, batısına İdil ve kuzeyinde Şırnak merkez ilçeyle çevrili Cizre’ye Hakkari, Van, Siirt, Mardin, Batman, Bitlis, Muş ve Diyarbakır gibi yakındaki diğer Güneydoğu Anadolu şehirlerinden gelinecekse otobüsle gelmek en pratik yol. Hangi şehirden geleceksen gel, Cizre’ye otobüsle gelmek kara yolunun en güvenli ulaşım olduğunu düşünenler için en tercih edilen yöntem.

Peki hangi otobüs firmaları Cizre otobüs bileti satıyor, gelin birlikte bakalım: Özlem Cizre Nuh, Cizre İtimat, Özlem Mardin Vif, Star Batman, Mardin Seyahat, Zümrüt Seyahat, Lider İstanbul, Lider Batman Turizm, Vangölü Turizm, Vangölü Hakkari Turizm, Lüks Diyarbakır Seyahat, Öz Doğu Kars, Best Van Turizm, Tokat Yıldızı Seyahat ve Can Diyarbakır Turizm.

Cizre Otobüs Terminali


Şırnak’ın en işlek otogarı olan Cizre Otobüs Terminali Cizre ilçe merkezine 5 dakikalık sürüş mesafesinde yer alırken Şırnak il merkezine ise yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Terminalde Cizre otobüs bileti satışı yapan firmaların yazıhaneleri, tuvalet, mescit, kafe, market ve bekleme alanları yer almaktadır.

Cizre Otobüs Bileti Fiyatları


En güncel Cizre otobüs bileti fiyatları Bilet Dükkanı’nda. 2024 yılı Mart ayı itibariyle İstanbul Cizre otobüs bileti 1100 TL, Ankara Cizre otobüs bileti 1100 TL, İzmir Cizre otobüs bileti 1300 TL, Bursa Cizre otobüs bileti 1300 TL, Antalya Cizre otobüs bileti 1100 TL, Adana Cizre otobüs bileti 750 TL, Gaziantep Cizre otobüs bileti 450 TL, Batman Cizre otobüs bileti 250 TL, Diyarbakır Cizre otobüs bileti 250 TL, Mersin Cizre otobüs bileti 599 TL, Hatay Cizre otobüs bileti 850 TL, Şanlıurfa Cizre otobüs bileti 350 TL, Mardin Cizre otobüs bileti 150 TL, Kars Cizre otobüs bileti 1000 TL, Yüksekova Cizre otobüs bileti 350 TL, Hakkari Cizre otobüs bileti 350 TL ve Van Cizre otobüs bileti 600 TL’den başlayan fiyatlarla web sayfamızda seni bekliyor.

Cizre Otobüs Terminali'nden Şehir Merkezine Ulaşım


Cizre ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Cizre Otobüs Terminali’nden şehir merkezine ulaşım için en kısa ve konforlu yol özel araç ya da taksiye binmek olacaktır. Özel araç seçeneklerin için Bilet Dükkanı web sayfasını ziyaret edebilirsin.

Cizre Otobüs Terminali araç kiralama ya da transfer işlemleri için rezervasyonunu en uygun fiyata Bilet Dükkanı’nda tamamlayabilirsin. Cizre otobüs bileti satın aldığın firmanın otobüs terminali ve Cizre ilçe merkezi arasında ücretsiz yolcu servis hizmeti olabilir. Bunun detaylı ve doğru bilgisine, bileti satın aldığın firmayla iletişime geçerek ulaşabilirsin.

Otogardan kalkan minibüslerle de Cizre merkeze gidebilirsin.

Cizre'de Gezilecek 5 Yer


Türkiye’nin en güneydoğusu, tarih boyunca Asur, Babil, Pers ve Roma gibi farklı medeniyet ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış Cizre sadece günümüzde yaşadığı zorluklarla değil, aynı zamanda gösterdiği dayanışma ve direnç ile de anılıyor. Daracık sokakları, geleneksel mimarisi, tarihi yapıları ve misafirperverliğiyle bilinen Cizre’de gezilecek 5 yer:

 1. Cudi Dağı

  Cizre’nin, eteklerine kurulduğu dağ olan Cudi bundan binyıllar öncesine dayanan efsane ve tarihe sahip. Nuh’un Gemisi’nin Cudi Dağı’na oturduğu ve bölgenin topraklarını bereketlendirdiğine inanan halk zamanla buraya yerleşerek Cizre ilçesini kurmuş. 2114 metre uzunluğundaki dağın 2017. Metresine oturduğuna inanılan geminin yerini bugün Nuh Peygamberler Ziyaret Tepesi almış.

 2. Nuh Türbesi

  Nuh’un Gemisi’nin Cudi Dağı’na oturmasıyla Cizre’ye yerleşen Hz. Nuh’un vefat ettiği noktaya önce havra, sonra kilise, inşa edilmiş. Daha sonrasında kilise camiye çevrilmiştir. Caminin hemen yanında ise, en uzun yaşayan bu peygamberin türbesi bulunuyor.

 3. Kırmızı Medrese

  Kırmızı tuğlalardan örüldüğü için bu ismi alan Kırmızı Medrese’nin iç mekanı da dışı kadar dikkat çekici. Girişlerin ücretsiz olduğu Medrese’de ünlü şair Molla Ahmed El-Cezeri’nin türbesi de yer alıyor.

 4. Cizre Ulu Cami

  Türkiye’de hemen hemen her şehirde bir Ulu Cami olsa da buradaki cami görülmeye değer. Orta Çağ’ın başlarında kilise olarak inşa edilen yapı, bölgenin İslamiyet’e girmesiyle camiye çevrilmiş. 13. Yüzyılda eklenen ejder desenli kapı tokmağı 1969 yılında çalınmış ve günümüzde maalesef Kopenhag David Samling Müzesi’nde sergileniyor.

 5. Cizre Müzesi

  1996 yılında kapılarını açan müzede Asur, Babil, Emevi, Abbasi, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum, Arap ve Osmanlı dönemine ait eserler sergileniyor.


Cizre'de Ne Yenir?

 • Perde Pilavı
 • Hekeheşandi
 • Şımşıpe
 • Kutlık