İstanbul - Şırnak Uçuş Bilgileri

919,14 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
1203 KM Mesafe
Türk Hava Yolları Popüler Havayolu
1 Saat 30 Dakika Uçuş Süresi

En Ucuz İstanbul - Şırnak Uçak Biletleri

Türk Hava Yolları
İstanbul
İstanbul Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi
TL919
AnadoluJet
İstanbul
Sabiha Gökçen Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
TL1.185
Sıkça Sorulan Sorular
İstanbul Şırnak arası hava yolu ile 1 saat 30 dakika sürmektedir.
İstanbul Şırnak karşılıklı uçuşlarınızı İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
İstanbul Şırnak en ucuz uçak bileti 919,14 TL’den başlamaktadır.
İstanbul Şırnak arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
İstanbul Havalimanlarına Nasıl Gidilir?
Şırnak Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Şırnak'ta Gezilecek Doğal Yerler
Şırnak'ta Ne Yenir?

Şırnak, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve komşu illeri Siirt, Bitlis, Hakkari, Batman, Van ve Mardin olan bir şehirdir. Nuh Tufanı öncesine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan şehir, ilk olarak "Şehr-i Nuh" adıyla kurulmuştur. Yıllar içinde "Şerneh" ve "Kürdara Şırnak" gibi farklı isimler almıştır. Efsaneye göre Nuh Tufanı'ndan sonra Nuh ve oğulları bölgeye gelerek Cizre'yi kurmuşlardır. Karasal bir iklime sahip olan Şırnak, yılda ortalama 830 mm yağış almaktadır. Sıcak yaz mevsiminde, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık genel olarak 26-27 santigrat derece civarındayken, Ocak ayında ortalama sıcaklık 1 santigrat dereceye kadar düşmektedir.

Şehir tarihle dolu ve görülmeye değer birçok simge yapıya sahiptir. Böyle bir turistik merkeze örnek vermek gerekirse, Nuh'un gömülü olduğuna inanılan Nuh'un Mezarı ön plana çıkmaktadır. 14. yüzyıla uzanan tarihi ile Kızıl Medrese, avlusunda yer alan Mela Ahmedi Ciziri Türbesi gibi çağlar boyunca ayakta kalmış ve bugün de hizmet vermektedir. M.S. 57 yılında yapıldığı sanılan Meryem Ana Kilisesi de harap olduğu için ibadet amaçlı kullanılmasa da günümüze ulaşan bir diğer tarihi yapıdır. Beyaz Köprü, İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesi, Kasrık Boğazı, Finik Harabeleri ve Kalesi, Yılmaz Güney Parkı ve Cizre Ulu Camii diğer önemli gezi yerleridir.

İstanbul Şırnak uçak bileti ile şehre uçakla ulaşılabilmektedir. Türkiye'nin her yerinden Şırnak'a otobüs seferleri yapılırken, Ankara, İstanbul ve Adana'dan direkt uçuşlar Cizre'ye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na yapılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için yolcular Cizre otobüsüne bindikten sonra Şırnak merkezine aktarma yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda genellikle otobüs ve minibüsler kullanılırken, taksiler turistler için popüler bir seçenektir.

İstanbul Havalimanlarına Nasıl Gidilir?


29 Ekim 2018 yılında faaliyetine başlamış olan İstanbul Havalimanı uluslararası çapta hizmet vermekte olup dünyanın en yoğun havalimanlarındandır. Arnavutköy ilçesinde bulunmaktadır ve şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km’dir. İstanbul Havalimanı ne kadar şehir merkezine uzak gibi gözükse de farklı ulaşım alternatifleriyle şehir merkezinden ulaşımı kısadır. Belediye otobüsleri, Havaist hatları, taksiler ya da araç kiralama servisi ile ulaşım yelpazesi oldukça fazladır.

Şehir merkezinden İstanbul Havalimanına ulaşım İETT otobüsleri ile mümkündür. Şehir merkezindeki farklı yerler için İETT’nin H-1, H-2, H-3, H-6, H-8 ve H-9 numaralı hatlar ile yeni havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Otomatlardan edinebileceğiniz İstanbul Kart ile toplu ulaşımı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Otobüs hatları için İETT resmî sitesinden hafta içi ve hafta sonu güncel hareket saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Şehir merkezi ile İstanbul Havalimanı arasındaki ulaşım 10 adet HAVAİST güzergahı ile sağlanmaktadır. Tek seferde kolay ve hızlı erişim imkânı sunmasıyla Havaist gerçekten kullanışlı bir alternatiftir. Birçok farklı yerden İstanbul Havalimanı’na erişim fırsatı sunmaktadır. Güncel hareket saatlerine ve güzergâh düzenlemelerine Havaist resmi sitesinden erişebilirsiniz.

Taksiler en hızlı ve kolay ulaşım imkânı sunan alternatiflerden biridir. Herhangi bir saat ve yer kısıtlaması olmaksızın İstanbul Havalimanı’na ulaşım için tercih edilmektedir. Özellikle havalimanına erişim süresini azaltmak ve eşya yükünü kolayca taşımak isteyen İstanbul Şırnak uçak bileti alan yolcular, taksi kullanmaya daha yakın bakabilirler. Ancak ücret konusunda diğer alternatiflere göre daha pahalı olacağından dolayı öncesinde bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

İstanbul Havalimanı bünyesinde çeşitli seyahat acenteleri ve araç kiralama servisi sunan şirketler bulunmaktadır. Bu şirketlerin aynı zamanda şehrin belirli noktalarında bulunan (Taksim, Kadıköy, Levent, vb.) ofisleri de mevcuttur. Buralardan kiralama yapacağınız araç ile çok rahatlıkla İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlayıp, havalimanı içerisinde acentelere aracınızı bırakabilirsiniz.

İstanbul’un 2.havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı uluslararası çapta hizmet vermektedir. Anadolu yakasındaki Pendik ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Türkiye’nin en işlek ikinci havalimanı statüsüne sahip Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım için birçok alternatif bulunmaktadır. İstanbul Anadolu yakasında yer alan havaalanı Kadıköy'e 40 km, Pendik'e 12 km, Taksim'e ise 50 km mesafede konumlanmıştır. TEM otoyoluna ise 1,5 km bağlantısı bulunmaktadır. İstanbul’un çeşitli bölgelerinden ulaşım için otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanarak erişim sağlanabilmektedir.

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım İETT otobüsleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. E-3, E-9, E-10, E-11, 16S, SG-1, 122H, SG-2, 132H, 13OH, UM73, MR60 hatlarında İstanbul Kart kullanarak havalimanına erişim yapabilirsiniz.

Havaist ile şehrin farklı bölgelerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmak mümkündür. Taksim, Kadıköy ve Yenisahra bölgelerinden binebileceğiniz Havaist ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Şehirdeki ana metro arterleriyle entegre olan ve 2 Ekim 2022 tarihinde açılışı yapılan Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu ile havalimanına uygun ve hızlı bir şekilde ulaşım imkanı da vardır. İstanbul Şırnak uçak bileti olan yolcuların çoğunluğu günümüzde trafik gibi durumlardan dolayı metro ulaşımını tercih etmektedir.

Şehrin herhangi bir yerinden taksi kullanarak da havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Gideceğiniz mesafeye göre ücretlendirme farklılık gösterebilir. Bunun bilgisini önceden sorarak öğrenmeniz mantıklı olacaktır.

Şehir merkezinde bulunan yerel ya da kurumsal araç kiralama şirketlerinden yapabileceğiniz araç kiralama hizmeti ile de havalimanına ulaşabilirsiniz. İstanbul Şırnak uçak bileti olan yolcular genellikle eşya yükü fazla olduğundan dolayı kolay ulaşım seçeneği arıyorlarsa, bu alternatifi tercih etmeleri akılcı olabilir.

Şırnak Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


İstanbul Şırnak uçak bileti ile Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na uçuyorsanız ve şehir merkezine veya çevre ilçelere gitmeniz gerekiyorsa, kullanabileceğiniz birkaç ulaşım seçeneği vardır. Havalimanı şehir merkezine 60 kilometre ve Cizre ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır

Şırnak Belediyesi tarafından işletilen toplu taşıma hizmeti bulunmamakla birlikte iki yerel ulaşım şirketi olan Özlem Cizre Nuh ve Barışlar Turizm, havalimanından şehir merkezine ve Cizre ilçesine servis otobüsü hizmeti vermektedir. Servisler her uçak seferinin gelişinden 25 dakika sonra hareket etmektedir.

Alternatif olarak, havalimanında bulunan taksiler sizi Şırnak şehir merkezine veya Cizre ve Silopi ilçelerine rahatlıkla götürecektir. Şırnak'a yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmektedir ve gideceğiniz noktaya göre fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Özel transfer tercih ederseniz, Şırnak veya Cizre'deki transfer acentelerinden rezervasyon yaptırabilir ve havalimanına vardığınızda sizi karşılamalarını ayarlayabilirsiniz. Cizre Rent a Car ve Deniz Rent a Car, Şırnak Havalimanı'ndan transfer hizmeti veren iki firmadır.

Havalimanında araç kiralama acenteleri bulunmamaktadır ancak Şırnak ya da Cizre'deki firmalardan rezervasyon yaptırıp, geldiğinizde aracın havalimanına teslim edilmesini talep edebilirsiniz. Şırnak ve Cizre'deki araç kiralama acentelerinden bazıları Cizre Rent a Car, Deniz Rent a Car, Frt Rent a Car, Tatar Rent a Car ve MF Auto Rental'dır.

Şırnak'ta Gezilecek Doğal Yerler


Hem tarih açısından zengin hem de büyüleyici doğal güzelliklere sahip bir yer arıyorsanız, Şırnak kesinlikle listenizde olmalıdır. Bu il, eşsiz bir doğa manzarası sunan, çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kasrik Boğazı da dahil olmak üzere gerçekten inanılmaz bazı yerlere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Şırnak uçak bileti alarak Şırnak’ta yer alan bu eşsiz yerleri keşfetmek için bir adım atabilirsiniz.

Kaplıcaların şifalı özelliklerini deneyimlemek istiyorsanız Şırnak size iki inanılmaz seçenek sunmaktadır. Dicle Nehri'nin kıyısında yer alan Belkısana Kaplıcası, kalsiyum ve sülfit içeren suyuyla bilinmektedir ve romatizma ile kadın hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Farklı bir seçenek arıyorsanız Ilıcak Köyü'nde yer alan Zümrüt Kaplıcasının 39 derecelik su sıcaklığı romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Şırnak'ın belki de en önemli doğal güzelliği olan yer ise Cudi Dağı’dır. Şırnak ile Silopi arasında bulunan ve yüksekliği 2 bin 114 metre olan bu dağ, başta İslam olmak üzere dinler tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Nuh'un gemisinin selden sonra bu dağa oturduğuna inanılmaktadır ve bu hikaye de burayı büyük bir tarihi öneme kavuşturmaktadır.

Şırnak'ta Ne Yenir?


Şırnak, Türkiye'de eşsiz ve lezzetli yerel mutfağı ile tanınan bir bölgedir. İstanbul Şırnak uçak bileti alarak bölgeye yolunuz düşerse mutlaka denemeniz gereken yemeklerden bazılarını listemizde bulabilirsiniz.

Kutlık: Bu yemek, bulgur, kıyma, kuru soğan ve küçük doğranmış kıyma ile yapılan Şırnak usulü içli köftedir. Bu bileşenlerin kombinasyonu, kendine özgü ve ağız sulandıran bir lezzet yaratmaktadır.

Serbidev: Yöre halkının gözde yemeklerinden biri olan Serbidev, haşlanmış yarma ve çökelekle yapılan pratik ama lezzetli bir yemektir. Daha sonra tereyağı ve pul biber sosu ile pişirilip servise hazır hale getirilmektedir.

Perdepilav: Bu yemeğin yapımı ustalık ve hassasiyet istemektedir. Malzemelerin hamura özenle yerleştirilmesi büyük bir ustalık isteyen yemek özenle servis edilmektedir.

Kipe: Bu yemek kimilerine çekici gelmeyebilir ama koyun bağırsaklarının pirinç ve kıyma karışımı ile doldurulmasıyla yapılan lezzetli bir yemektir. Mükemmel lezzeti yakalamak için yavaş yavaş pişirilmektedir.