Şırnak Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Şırnak uçakla Ankara'dan 1 saat 40 dakika, İstanbul'dan ise 2 saat 10 dakika sürer.
Şırnak'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Şırnak en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Şırnak uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Şırnak’ta Nerede Kalınır?
Şırnak’ta Gezilecek Doğal Yerler
Şırnak’ta Toplu Taşıma Nasıl Kullanılır?

Uygun Fiyatlı Şırnak Uçak Bileti


Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında yer alan Şırnak, Suriye ve Irak ülkelerine de komşu olmasıyla bilinmektedir. Hakkari, Van, Siirt ve Mardin illerimize de komşu olan Şırnak, Türkiye’nin en önemli dağlarından biri olan Cudi Dağının eteklerine konumlanır. 

Şırnak uçak bileti fiyatlarını merak ediyorsanız en uygun fiyatlara uçak bileti bulabileceğiniz Bilet Dükkanı internet sitesi yanınızda! Sizler için uçak bileti, Şırnak otobüs bileti, otel, transfer ve araç kiralama hizmetleri sağlayan Bilet Dükkanı’ndan fiyatları karşılaştırabilir ve güvenle rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. 

Merkez ile birlikte toplamda yedi ilçesi bulunan Şırnak’ın ilçelerini Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Merkez, Silopi ve Uludere olarak sıralayabiliriz. Şırnak çok eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden zaman içinde farklı kültürlerden etkilenen şehirde Nuh’un Gemisi’nin de Cudi Dağı’na oturduğu söylenir. 

Cudi Dağı’nın tarıma ve yaşamaya elverişli bereketli topraklara sahip olduğuna inanılırdı. Bu sebeple yöredeki insanlar Tanrı’nın yeryüzünü cezalandırdığı Büyük Nuh Tufanı’ndan sonra Cudi Dağı eteklerine yerleşerek Şırnak ilini kurmuşlar. Nuh’un şehri anlamına gelen Şehr-i Nuh ismi zamanla Şırnak’a dönüşerek şehre adını vermiştir.

Etrafı yüksek dağlarla çevrili Şırnak’ta karasal iklim hakimdir, özellikle şehrin doğu bölgelerinde dağlardan gelen rüzgardan dolayı hava koşulları oldukça sert geçer. Şırnak’ı gezmek için en ideal zamanın ilkbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. 

Şırnak’ın doğal ve tarihi güzellikleri ülkemizin dört bir yanından gelen tatil severleri özellikle ilkbahar aylarında büyüler. 

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer alan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. 

2013 yılında açılan Şerafettin Elçi Havalimanı iç hat uçuşları için kullanılmakta olup İstanbul ve Ankara’daki havalimanlarından aktarmasız olarak Şırnak’a gelebilirsiniz. 

Şu an için İstanbul ve Ankara dışındaki şehirlerden Şırnak’a direkt uçuş seferleri yapılmıyor. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için seçeneklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz: Şırnak uçak bileti almış olan yolcular havalimanı ve şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan özel otobüs şirketleriyle, taksiyle, özel transferle ya da araç kiralayarak havalimanından şehir merkezine ulaşımlarını kolaylıkla sağlayabilirler.

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Otobüs Firmalarıyla Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü kalkmıyor, bunun yerine havalimanı ve şehir merkezi arasına yolcu taşımacılığı yapan Özlem Cizre Nuh ve Barışlar Turizm firmalarının düzenlediği otobüs seferlerine binerek havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu otobüslerle Cizre şehir merkezinde de inebilir ya da direkt olarak Şırnak şehir merkezine geçebilirsiniz. Özlem Cizre Nuh ve Barışlar Turizm otobüslerinin saatleri iç hatlar gelen uçuşlarına göre düzenlenmektedir.

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Transfer ya da Taksiyle Ulaşım


Eğer daha konforlu bir şekilde Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isterseniz Bilet Dükkanı internet sitesindeki transfer hizmetinden faydalanabilir ya da havalimanında 7/24 hizmet veren taksilere binerek şehir merkezine 1 saatten kısa bir sürede varabilirsiniz. 

Transferle ya da taksiyle giderek istediğiniz noktada inebilirsiniz. Eğer birkaç kişiyle birlikte seyahat ediyorsanız özel transfer ayarlamak ya da taksi tutmak, otobüse binmekten daha ucuza gelebilir. 

Ayrıca çok sayıda valiziniz varsa transfer araç ya da taksiyle havalimanından şehir merkezine gitmek daha rahat bir seçenektir.

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralayarak Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na indiğinizde havalimanında araç kiralama firmalarının ofislerini görebilirsiniz. Dilerseniz bu firmalarla anlaşarak araç kiralayarak Şırnak seyahatinize ulaşım konusunda sıkıntı çekmeden devam edebilirsiniz. 

Araç kiralama işleminizi Bilet Dükkanı aracılığıyla yapmak isterseniz internet sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Şırnak’ta Nerede Kalınır?


Katip Çelebi’nin kaleme aldığı Seyahatname’de sıklıkla bahsedilen Şırnak’ta nerede kalınır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. 

Şırnak uçak bileti alan yolcular Şırnak şehir merkezindeki otellerde ya da doğal güzelliklere daha yakın bir yerde kalmak için Cudi Dağı yakınlarında bulunan Cizre ilçesindeki otellerde kalmayı tercih eder. 

Bölgeye gelen tatil severler ya da iş amaçlı gelenlerin pek çoğu Şehr-i Nuh otelde konaklamayı tercih etmektedir. Şırnak ilimizde henüz çok sayıda konaklama birimi bulunmaz.

Şırnak’ta Gezilecek Doğal Yerler


Nuh’un gemisinin Cudi Dağı eteklerine oturduğu ve Nuh Tufanı’ndan sonra verimli arazilere sahip olduğuna inanılan Cudi Dağı çevresinde bir yerleşim yeri olarak ortaya çıkan Şırnak ilimiz yalnızca tarihi değil, doğal güzellikleriyle de şehri ziyarete gelen turistleri büyülenir. 

Şırnak uçak bileti aldıysanız ve Şırnak’ta gezilecek doğal yerleri merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz yazıyı okumaya devam edin.

Cudi Dağı


Özellikle İslam dini için kutsal bir öneme sahip olan Cudi Dağı 2114 metre uzunluğuyla bugün Şırnak’ın sembollerinden biri haline gelmiştir. Zirveye 97 metre kala Nuh Peygamberler Ziyaret Tepesi’nde soluklanıp bu muhteşem doğa manzarasını izlemelisiniz.

Ayrıca ilk yazı örneklerinden biri olan Asur medeniyetine ait çivi yazıları da yine Cudi Dağı’nda bulunmuştur. Cudi Dağı Cizre ilçesinin Bozalan mevkiinde yer alır.

Belkısana Kaplıcası


Güçlükonak ilçesinin Düğünyurdu mevkiinde bulunan Belkısana Kaplıcası 67 derece ısısındaki kaplıca sularıyla bölgeyi ziyarete gelen turistlerin şifa bulmak için muhakkak uğradığı yerlerden. Kadın hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizma ve cilt hastalıkları gibi pek çok derde şifa olan Belkısana Kaplıcası’nın suyunun şifası içerisinde sülfit ve kalsiyum barındırmasından geliyor.

Kasrik Boğazı


Şırnak şehir merkezine bağlı Kasrik mevkiinde yer alan boğazın üzerinde köprü işlevi gören Cizre – Şırnak Karayolu bulunuyor. Dağların arasından akan suyun üzerindeki karayolu manzarası, dağın tepesine çıkıldığında muhteşem bir görüntüyü gözler önüne seriyor.

Zümrüt Kaplıcası


Belkısana Kaplıcası gibi Zümrüt Kaplıcası da hem ülkemizin dört bir yanından hem de dünyadan çok sayıda turistin ziyaret ettiği kaplıcalardan biridir. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Ilıcak Köyü’nde dağın eteklerinde yer alan Zümrüt Kaplıcası suyunun sıcaklığı yaklaşık 40 derece ısısında olup pek çok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelir. 

Özellikle böbreklere faydası olduğu söylenen Zümrüt Kaplıcası suyu, Şırnak’ın termal turizm için öne çıkan bölgelerden biri olmasını sağlamıştır.

Küpeli Dağı


Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, hatta Türkiye’nin en bakir yerlerinden biri olan Küpeli Dağı’nın bazı noktaları insanlar için tehlikeli olabileceğinden dolayı bir kısmı ziyarete açıktır. 

Güneydoğu Toros Dağlarına yakın bir noktada yer alan Küpeli Dağı’nda yaban hayata dair izleri görebilirsiniz. Yabani hayvanların ve ormanların bulunduğu dağı görmenizi öneririz.

Şırnak’ta Toplu Taşıma Nasıl Kullanılır?


Şırnak uçak bileti almış olan yolcular eğer araç kiralamadılarsa ve taksi tutarak ulaşımı sağlamak yerine daha hesaplı bir tatil planlıyorlarsa Şırnak’ta toplu taşımanın nasıl kullanılacağını merak eder. 

Şırnak seyahatinizde toplu taşıma kullanmak istiyorsanız şehir içi düzenli saatlerde seferler düzenleyen otobüs ve minibüslere binebilirsiniz. 

Şırnak Belediye otobüs ve minibüslerinin fiyatı hakkında internette bilgi yer alır. Detaylı bilgi için Şırnak Belediyesi ile iletişime geçebilirsiniz.