İzmir Hatay Uçak Bileti

İzmir - Hatay Uçuş Bilgileri

745 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
821 KM Mesafe
Pegasus Popüler Havayolu
1 Saat 35 Dakika Uçuş Süresi

Hatay Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
16 Temmuz 2024 Salı
Min: 22ºC
Maks: 34ºC
Güneşli
17 Temmuz 2024 Çarşamba
Min: 21ºC
Maks: 35ºC
Güneşli
18 Temmuz 2024 Perşembe
Min: 21ºC
Maks: 36ºC
Güneşli
19 Temmuz 2024 Cuma
Min: 22ºC
Maks: 37ºC
Güneşli
20 Temmuz 2024 Cumartesi
Min: 22ºC
Maks: 36ºC
Güneşli

En Ucuz İzmir - Hatay Uçak Biletleri

Pegasus
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Hatay
Hatay Havalimanı
TL744
Türk Hava Yolları
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Hatay
Hatay Havalimanı
TL1.311
Sıkça Sorulan Sorular
İzmir Hatay arası havayolu ile 1 saat 35 dakika sürmektedir.
İzmir Hatay karşılıklı uçuşlarınızı Adnan Menderes Havalimanı ve Hatay Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
İzmir Hatay en ucuz uçak bileti 796,12 TL’den başlamaktadır.
İzmir Hatay arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi havayolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı'na Ulaşım
Hatay Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Hatay'da Gezilecek Yerler
Hatay'da Ne Yenir?
Hatay'da Alışveriş Yapılacak Yerler

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir, “Ege’nin İncisi” lakabına sahiptir. Yıl içerisinde yaz ayları başta olmak üzere hemen her mevsim uçuş trafiğinin fazla olduğu bu şehir, yurt içi ve yurt dışından sayısız turist ağırlar. İzmir Hatay uçak bileti alacak olanlar için hazırladığımız bu yazımızda, Adnan Menderes Havalimanı’ndan Hatay Havalimanı’na gidiş ve Hatay şehir merkezine ulaşım hakkında bilgiler verdik. 

Üstelik en avantajlı İzmir Hatay uçak biletini bulabileceğiniz Bilet Dükkanı olarak sizlere Hatay şehir merkezine ulaşım için pek çok alternatifi de detaylıca anlattık. Öte yandan, Hatay’a seyahat için gitmek isteyen ve İzmir Hatay uçak bileti almış olanlar için adeta şehir rehberi tadında, Hatay’da gezilecek yerler kısmını da yazımıza ekledik.

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı Ulaşım


İzmir’in Gaziemir ilçesinde konumlanan Adnan Menderes Havalimanı, ulaşım açısından oldukça rahattır. Şehir merkezine yalnızca 14 kilometre uzaklıkta bulunan Adnan Menderes Havalimanı, 17 Kasım 1987 tarihinde açılmıştır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde işletilen Adnan Menderes Havalimanı, ismini 1950 ile 1960 yılları arasında başbakanlık yapan Adnan Menderes’ten alır. İzmir Hatay uçak bileti olan yolcular Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için HAVAŞ, belediye otobüsü veya İZBAN kullanılabilir.

Şehir Merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile Ulaşım


Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile ulaşım sağlanabilir. Bunun için şehrin birçok merkezi noktasından hareket eden HAVAŞ servisleri kullanılabilir. Alaçatı’dan Karşıyaka’ya, Mavişehir’den Kahramanlar semtine kadar birçok yerden geçen HAVAŞ servisleri, günün 24 saati hizmet verir. Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile ulaşım için servislerin kalkış saatlerine ulaşmak adına buraya tıklayabilirsiniz.

Şehir Merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Adnan Menderes Havalimanı’na otobüs ile ulaşım sağlanabilir. Özellikle bagaj yükü nispeten daha hafif olan yolcular, bu şekilde bir ulaşım tercih etmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’na belediye otobüsü ile ulaşım sağlamak isteyen yolcular, 200, 202 veya 204 numaralı otobüsleri kullanabilir. 200 numaralı otobüsün kalkış durağı Cumhuriyet Meydanı’dır. 202 ve 204 numaralı otobüsler ise Bornova Metrosu durağından hareket alır. Ancak özellikle belirtmek isteriz ki İzmir’de herhangi bir toplu taşımaya binmek için İzmirim Kart ya da 35 Kart gerekir.

Şehir Merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na İZBAN ile Ulaşım


Tıpkı HAVAŞ ve belediye otobüsünde olduğu gibi Adnan Menderes Havalimanı’na İZBAN ile ulaşım da hem mümkün hem de oldukça kolaydır. Esasında bir banliyö sistemi olan ve İzmir’in en gelişmiş ray hattı olarak hafızalara kazınan İZBAN, 136 kilometre uzunluğundaki bir hat üzerinde çalışır. İzmir’in en kuzeyindeki Aliağa’dan en güneyindeki Selçuk ilçesine kadar rahat ve hızlı bir ulaşım sağlayan İZBAN, İzmir Hatay uçak bileti olan yolcular tarafından da sıklıkla tercih edilir. Ayrıca belirtelim ki İZBAN kullanmak için de ya İZMİRİM Kart ya da 35 Kart gerekmektedir.

Hatay Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça rahattır. Şehrin Paşaköy mevkiinde konumlanan Hatay Havalimanı, 2007 yılında açılmış ve o günden beri de Türkiye’ye oldukça yoğun bir hava trafiği ile hizmet veren havalimanlarındandır. İzmir Hatay uçak bileti olan yolcuların araştırdığı havalimanlarının başında yer alır. Hatay’ın şehir merkezi İskenderun ilçesi olarak kabul edilir. Hatay Havalimanı da İskenderun ilçesine 45 kilometre uzaklıkta yer alır. Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kullanılabilecek alternatifler ise HAVAŞ servisleri, taksi ve araç kiralamadır.

Hatay Havalimanı’ndan HAVAŞ ile Şehir Merkezine Ulaşım


Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Hatay Havalimanı’ndan HAVAŞ servisleri ile şehir merkezine ulaşım, yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım alternatifidir. Günün her saati hizmet veren HAVAŞ servisleri, geniş güzergahları ile şehrin hemen her merkezi noktasına yolcuları götürmektedir. Hatay Havalimanı’ndan HAVAŞ ile şehir merkezine ulaşım için servis saatlerini öğrenmek adına buraya tıklayabilirsiniz.

Hatay Havalimanı’ndan Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım


Kalabalık, geç saat ya da bagaj yükü fazla seyahat eden yolcuların Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ilk tercihi taksilerdir. Havalimanının iç ve dış hat terminal çıkışlarında günün her saati kolaylıkla bulunan taksiler, bu anlamda oldukça konforlu bir ulaşım alternatifidir. Hatay Havalimanı’ndan taksi ile şehir merkezine ulaşım ortalama 35 – 45 dakika arası sürmektedir. Öte yandan, İskenderun ilçesi dışında şehrin her noktasına taksiler ile rahatça gidilebilir.

Hatay Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Şehir Merkezine Ulaşım


Hatay Havalimanı’ndan araç kiralama ile şehir merkezine ulaşım mümkündür. Bunun için havalimanında bulunan araç kiralama şirketlerinin acentelerinden yararlanılabilir. Bu acenteler, günün her saati hizmet vermektedir. Bilhassa bagaj yükü fazla olan veya Hatay seyahati boyunca konforlu bir ulaşım isteyen yolcuların ilk tercihi araç kiralamadır.

Hatay’da Gezilecek Yerler


Tarihi geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan Hatay şehri, 2021 yılında yapılan nüfus sayımına göre resmi rakamlarca 1 milyon 670 bin 712 kişilik nüfusa sahiptir. Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde, Akdeniz’in en uç kısmında konumlanan şehir, gerek tarihi gerekse de doğal güzellikleri ile bilinir. Hatay şehri, yurt içi ve yurt dışından yıl içerisinde yüz binlerce yerli ve yabancı turist ağırlar. Öte yandan, Hatay Havalimanı’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşların olması da bu şehirdeki havalimanını adeta bir aktarma noktası olarak kullandırır. İzmir Hatay uçak bileti olan yolcular Hatay'da gezilecek yerler sorusunun cevabını merak ediyor. Hatay, gezilip görülecek yer bakımından Türkiye’deki en zengin kültürel ve tarihi dokuya sahip şehirlerden biridir. Öte yandan, son yıllarda bu şehre birçok gastronomi turu da düzenlenmektedir. Bilet Dükkanı olarak sayısız gezi noktası bulunan Hatay’da en azından günübirlik gezi dahi düzenlemiş olsanız mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri seçtik. İşte Hatay’da gezilecek yerler… 

Hatay Arkeoloji Müzesi: Hatay’da gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri hiç kuşkusuz Hatay Arkeoloji Müzesi’dir. Bu müzenin zengin koleksiyonu, 35 binin üzerindeki esere ev sahipliği yapar. Hatay’ın arkeolojik ve etnografik açıdan gelişimini gözlemlemek ve dahi öğrenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. 

Habib-i Neccar Camii: Yapılan araştırmalar sonucu öğrenildiği üzere, Türkiye sınırlarında inşa edilmiş ilk cami Habib-i Neccar Camii’dir. Bu şehrin nefes kesici tarihi zenginliğinin bir parçası olan Habib-i Neccar Camii, din turizmi açısından da şehrin en önemli kültürel, tarihi ve dini zenginliklerindendir. 

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara: Milattan sonra 81 yılında yapımı tamamlanan ve o yıllarda şehri su baskınlarından korumak amacıyla yapılan Titus Tüneli ile Beşikli Mağara, Hatay’da gezilecek yerler dendiğinde kültürel açıdan en çok bilinen tarihi ögelerdir. Öte yandan, yıl içerisinde yüz binlerce turisti ağırlar. 

St. Pierre Kilisesi Anıt Müzesi: Hatay’da gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan St. Pierre Kilisesi Anıt Müzesi, bugün her ne kadar müze olarak kullanılsa da özellikle Katolik Hristiyanlar için oldukça önemli bir dini merkezdir. Öyle ki; yapı müze olarak kullanılsa da her yıl 29 Haziran’da Katolik Kilisesi tarafından burada özel bir ayin düzenlenmektedir. İzmir Hatay uçak bileti olan yolcular mutlaka St. Pierre Kilisesi Anıt Müzesi'ni gezmelidir. 

Hıdırbey Musa Ağacı: Tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Hatay’da gezilecek yerler denildiğinde bir diğer akla gelen yer de kesinlikle Hıdırbey Musa Ağacı’dır. Bu ağacın 3000 yıl öncesinden günümüze ulaştığına ve Hz. Musa’nın toprağa diktiği asadan yeşerdiğine inanılır. Göz alıcı bir alanı kaplar. 

Uzun Çarşı: 3,5 kilometre uzunluğu ile her yıl sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uzun Çarşı, Hatay’da gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer almasının yanı sıra Hatay’da alışveriş yapılacak yerler dendiğinde de ilk akla gelen yerdir. Hediyelik eşyalardan yöresel ürünlere kadar Hatay’a dair her ögeyi barındırır. 

Harbiye Şelaleleri: Bu şehrin en önemli doğal güzelliklerinden olan ve Hatay’da gezilecek yerler listesinde mutlaka ki bulunan Harbiye Şelaleleri, göz alıcı güzelliğinin yanı sıra, çevresindeki defne koruluğuyla birlikte Yunan mitolojisinin önemli bir anlatısı olan Apollon ve Daphne öyküsüne de ev sahipliği yapar.

Hatay’da Ne Yenir?


Zengin mutfak kültürü ile tanınan şehirlerimizden Hatay, birbirinden eşsiz lezzetlere sahiptir. Bilet Dükkanı olarak Hatay’da ne yenir sorusuna cevap verdiğimiz yazımızın bu bölümünde bu şehirle özdeşleşmiş lezzet künefeden bahsederek başlıyoruz anlatmaya. Hatay’da ne yenir sorusunun bir numaralı cevabı hiç kuşkusuz ki künefedir. 

Bu muhteşem lezzeti İskenderun döneri, oruk, humus, muhammara, mütebbel, biberli ekmek, kömbe, kağıt kebabı, tepsi kebabı ve pek tabii bol zeytinli zahter salatası ile sürk takip eder.

Hatay’da Alışveriş Yapılacak Yerler


Hatay, yöresel ürün ve lezzet bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu nedenle gezilecek yer de yenecek yemek de alışveriş yapılacak yer de oldukça fazladır. Bilet Dükkanı olarak Hatay’da alışveriş yapılacak yerler başlığını hazırlarken özellikle dikkat ettiğimiz nokta ise bunların hemen her birine ulaşabileceğiniz lokasyonları seçmek oldu. İzmir Hatay uçak bileti olan yolcular dönüş yoluna geçmeden önce hediyelik eşya bakmak isteyebilir. 

Hatay’da alışveriş yapılacak yerler dendiğinde ilk olarak Uzun Çarşı akla gelir. 3,5 kilometre uzunluğunda olan Uzun Çarşı, Hatay’a dair her kültürel ögeyi barındırır. Ayrıca Baharatçılar Çarşısı, Harbiye Caddesi ve Park Forbes AVM de Hatay’da alışveriş yapılacak yerler arasındadır.