Kırgızistan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Kırgızistan'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Kırgızistan para birimi Kırgızistan Somu'dur.
Kırgızistan en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Kırgızistan uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Kırgızistan uçak bileti ortalama 6.500 TL civarındadır.

Hızlı Erişim

Oş Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Bişkek Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Kırgızistan'da Ne Yenir?
Kırgızistan'da Gezilecek Yerler

Avantajlı Kırgızistan Uçak Bileti


Orta Asya'da yer alan Kırgızistan, TÜRKSOY üyesi ve yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Karayla çevrilidir ve kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve Çin ile komşu bir ülkedir. Başkent Bişkek olup resmi dilleri Kırgızca ve Rusçadır. Kullanılan para birimi Som'dur ve saat dilimi Türkiye'den dört saat ileridedir.

Göktürk Hanlığı ve Karahanlı Devleti de dahil olmak üzere çok sayıda imparatorluğa ev sahipliği yapan ülke, zengin bir tarihe sahiptir. Karahanlılar döneminde İslam'ın yayılmasından günümüze nüfusun çoğunluğu için ana din olmaya devam etmektedir.

2017 nüfus sayımına göre Kırgızistan, %64'ü Kırgız ve %13'ü Özbek olarak tanımlanan 6 milyon nüfusa sahiptir. Diğer azınlık grupları arasında Tatarlar, Uygurlar ve diğer çeşitli etnik gruplar bulunmaktadır.

Tian Shan Dağları, Han Tengri Dağı, Küngöy Ala Dağları, Talas Ala Dağları ve Pamir Dağları dahil olmak üzere, ülke arazisinin %65'i dağlık arazidir. Bu eşsiz coğrafyaya tanık olmak için Kırgızistan uçak bileti satın alabilirsiniz. Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyatları listelerken en uygun Bulgaristan otelleri ve Bulgaristan araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Dağlık bölgelerdeki şehirler, kış ve yaz ayları arasında önemli sıcaklık farkları olan karasal bir iklime sahiptir. Yaz sıcaklıkları 24-30 santigrat dereceye ulaşabilirken, yüksek kesimlerde kış sıcaklıkları -20 santigrat dereceye kadar düşebilmektedir.

Kırgızistan uçak bileti ile yola çıkmadan önce otel ve araç kiralama hizmetleri için Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilir, avantajlı fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Oş Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Oş Uluslararası Havalimanı'ndan (OSS) şehir merkezine ulaşım, çeşitli seçeneklerle oldukça kolaydır. Şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunan havalimanına otobüs veya marşrutka (dolmuş) ile sadece 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayı araştırmadan önce, konaklama yerinizin havalimanından özel servis hizmeti sunup sunmadığını da öğrenebilirsiniz.

Toplu taşımayı tercih ederseniz, 10 numaralı otobüs veya 142 numaralı marşrutka en iyi seçeneklerdir. Havalimanı Otopark 1'in yanındaki duraktan 07:00-19:00 saatleri arasında her 10 dakikada bir şehir merkezine giden otobüs veya marşrutka bulabilirsiniz. Her iki seçenek için de ortalama yolculuk süresi 25 dakika civarındadır.

Duraklardaki tüm bilgilerin Kiril alfabesiyle yazıldığını unutmayın, bu nedenle gideceğiniz yerin adının bir kopyasının olması sizin için hayati önem taşıyabilir. Kırgızistan uçak bileti olan yolcular genelde şehir merkezine gitmek için otobüs seçeneğini kullanır.

Şehir merkezine ulaşmanın diğer bir yolu da Terminal 2'nin dışında bekleyen taksilerdir. Bu ulaşım yöntemini tercih ederseniz, aşırı pahalı bir seyahatten kaçınmak için yolculuğunuza başlamadan önce ücret konusunda anlaşmayı ve ücreti önceden kontrol etmeyi unutmayınız.

Bişkek Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kırgızistan'ın Bişkek kentine gelen ziyaretçiler, şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Manas Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşabilirler. Bu havaalanı Orta Asya'nın en büyüklerinden biridir ve yılda iki milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir.

Yolcular, Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan düzenli uçuşları da dahil olmak üzere çeşitli Asya ve Uzak Doğu ülkelerinden yapılan uçuşlarla Manas Havalimanı'na ulaşabilirler.

Şehrin köklü toplu taşıma sistemi sayesinde havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça rahattır. Gün içinde ziyaretçiler halk otobüslerini veya taksileri tercih edebilirler.

Marshrutka olarak da bilinen minibüsler düşük maliyetli bir seçenek sunarken, Aero Express minibüsler daha konforlu ve hızlı bir alternatif olmaktadır. Kırgızistan uçak bileti olan yolcular genelde konforlu olmasından dolayı tercih eder.

Taksiler, 7/24 ulaşılabilirliği ve sabit ücretleri ile şehir merkezine ulaşmanın en hızlı ve kolay yoludur. Fazla bagajı olan yolcular, daha uygun fiyatlı ve konforlu bir yolculuk sunan özel transfer hizmetlerini de değerlendirebilirler. Özel bir ulaşım tercih edenler için havalimanı içindeki çeşitli tedarikçi ofislerde de araç kiralama hizmeti sunulmaktadır.

Kırgızistan'da Ne Yenir?


Kırgızistan'ın temel ekmeği olan Borsok, her öğünün olmazsa olmazıdır. Pişiye benzeyen bu yemek, kızartılmış hamurdan yapılır ve sade olarak veya reçel ve peynir gibi yancılar ile yenilebilir.

Lezzetli bir kahvaltı seçeneği için, et, peynir ve mantar gibi malzemelerle doldurulmuş ve sonra katlanmış bir omlet olan Brizol'u de deneyebilirsiniz.

Çay, Kırgızlar için günlük bir temel gıda maddesidir ve her zaman yemeklerden önce ve sonra tüketilir. Kırgızistan'da çay zengin ve lezzetlidir ve genellikle sütle servis edilir.

Ülkenin milli içeceği olan Kımız, ekşi yoğurda benzer tadı olan fermente edilmiş bir at sütüdür. Sadece Kırgız tarihinin büyüleyici bir yönü değil, aynı zamanda sağlık için de oldukça faydalıdır. Kırgızistan uçak bileti olanlar mutlaka denemelidir.

Kızarmış et yemeği olan Kuurdak, Kırgızistan'daki eski lezzetlerden biridir. Et, soğan ve patates karışımından yapılan bu yemek sadece lezzetli değil, aynı zamanda harika bir enerji kaynağıdır. Doyurucu bir yemek için listenize ekleyebilirsiniz.

Kırgızistan'da Gezilecek Yerler


Bişkek, Sovyet dönemi binalarıyla tanınan bir şehirdir. Hemen hemen her mahallede, ziyaretçilerin eğlenmesi için yemyeşil bir ortam sunan parkları vardır. Frunze Müzesi, Meşe Parkı, Gaspar Atiev Güzel Sanatlar Müzesi ve Devlet Tarih Müzesi şehrin görülmesi gereken yerlerinden bazılarıdır.

Issık Gölü, dünyanın en büyük ikinci dağ gölüdür. 1606 metre yükseklikte bulunur ve özellikle öğleden sonra çokça ziyaret edilmektedir. Ziyaretçiler, gölü çevreleyen küçük yerleşim yerlerini keşfedebilir, temiz havanın ve doğal manzaranın tadını çıkarabilirler.

Fairy Tale (Peri Masalı) Kanyonu, kırmızı ve turuncu toprağı ve küçük dağlardan oluşan yüzer benzeri duvarlarıyla karakterize edilen popüler bir turizm merkezidir. Turistler ayrıca Karakol şehrinde Kutsal Teslis Katedrali ve Dungan Camii'ni de ziyaret edebilirler.

Chopol Ata, Kırgızistan'ın en değerli kültürel miras alanlarından biri olan Ruh Ordo'ya ev sahipliği yapmaktadır. Manevi bir merkez olan bu yer Katolik, Müslüman, Ortodoks, Yahudi ve Budist dahil olmak üzere çeşitli kültürlerden ve dönemlerden ünlü kişilerin heykellerini ve figürlerini içeren, ülkenin kültürel ve dini çeşitliliğini temsil etmektedir.

Chopol Ata'da dikkat çeken bir diğer cazibe merkezi ise 43 hektarlık bir alanda tarih öncesi çağlara ait taş resimlerin sergilendiği Petroglyphs Açık Hava Müzesi’dir. Ziyaretçiler yaklaşık yarım saatte müzeyi gezebilmektedir.