Özbekistan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Özbekistan'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Özbekistan para birimi Özbekistan Somu'dur.
Özbekistan en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Özbekistan uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Özbekistan uçak bileti ortalama 6.500 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Taşkent Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Özbekistan'da Gezilecek Yerler
Özbekistan'da Ne Yenir?

Avantajlı Özbekistan Uçak Bileti


Orta Asya’nın kalbinde yer alan Özbekistan bozkır alanları ile meşhurdur. Özbekistan çok uluslu bir ülke olmasından dolayı çeşitli kültürleri bünyesinden barındırır. Semerkant, Buhara ve Hiva gibi eski ve tarihi şehirleri ile meşhurdur. Özbekistan'ın kültürel yaşamında müzik ve sanatın önemli bir yeri vardır. 

Geleneksel dansları son derece popülerdir. Ulusal ve uluslararası festivaller ülke çapında düzenli olarak yapılır ve ülkeye çok sayıda turist gelmesine neden olur. Tarihi yerler, kültür, özgün mutfağı ile en deneyimli gezginlerin bile ilgisini çeken Özbekistan ilginç ve heyecan verici deneyim sunar.

Başkent Taşkent en çok ziyaretçi alan şehir olmasından dolayı Taşkent Havalimanı Özbekistan uçak bileti alan yolcuların en sık kullandığı havalimanıdır. Özbekistan uçak bileti ile yola çıkmadan önce Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilir, Özbekistan otelleri ve Özbekistan araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Taşkent Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Özbekistan uçak bileti alan yolcuların sıklıkla kullandığı Taşkent Havalimanı şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Yolcular Taşkent Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çeşitli yolları tercih edebilir. En sık tercih edilen yollar ise; toplu taşıma, taksi ve araç kiralamadır.

Otobüs ile Taşkent Şehir Merkezine Ulaşım


Taşkent Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek otobüstür. Havalimanı terminal binası önünde yer alan otobüsler aracılığıyla Taşkent şehir merkezine hızlıca ulaşmak mümkündür. Otobüs ile Taşkent şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürer. Taşkent Havalimanı’ndan tren istasyonuna doğrudan ulaşım sağlayan bir otobüs de mevcuttur.

Taksi ile Taşkent Şehir Merkezine Ulaşım


Özbekistan uçak bileti olanları karşılayan Taşkent Havalimanı yolculara hızlı ve konforlu olan taksi hizmeti de sunar. Haftanın her günü havalimanı önünden varış adresine kadar ziyaretçilere eşlik edecek taksiler bulunur. Özellikle iş için gelen yolcular vakit kaybetmemek adına taksi seçeneğini kullanır. Taşkent Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için yolculuk süresi ve ücreti değişiklik gösterir.

Araç Kiralama ile Şehir Merkezine Ulaşım


Özbekistan uçak bileti ile farklı kültürleri deneyimleyecek olan misafirler hiç yorulmadan kalacakları adrese gitmek ve seyahat boyunca rahat etmek için araç kiralama yöntemini tercih edebilir. Taşkent Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım araç kiralama ile çok kısa sürede gerçekleşir. Ziyaretçiler dilerse gelmeden önce rezervasyon yaparak hızlıca aracına ulaşabilir.

Özbekistan’da Toplu Taşıma


En uygun Özbekistan uçak bileti satın alan yolcular seyahat boyunca masraftan uzak konforlu seyahatin yollarını arıyor. Başkent Taşkent; otobüs, metro, troleybüs, tramvay ve taksi olmak üzere kapsamlı bir ulaşım sistemine sahiptir. Otobüs biletleri şoförden satın alınabilir veya otobüsten ayrılırken ödeme gerçekleşir. 

Bunun yanında Özbekistan'ı dolaşmanın en hızlı yolu trenledir. Afrosiyab adı verilen modern yüksek hızlı tren, eski moda trenden biraz daha pahalıdır ancak hızlıdır.

Özbekistan’da Gezilecek Yerler


İpek Yolu'nun tarihinden antik kentlerin kültürel çeşitliliğine kadar Özbekistan'da turistleri bekleyen çok sayıda ilginç hikaye ve yapı bulunur. Zaman yolculuğu hissi veren ülkede tarihi ve modern yapılara birlikte şahit olmak mümkündür. Özbekistan'ın tarihine, kültürüne ve mimarisine merak salan her yıl binlerce gezgin uygun Özbekistan uçak bileti alarak esrarengiz yolculuğuna başlayabilir. Özbekistan; Orta Asya'da etkilerini taşıyan çarpıcı camileri, türbeleri, medreseleri ve Çin ile Akdeniz arasındaki antik ticaret yolu olan İpek Yolu ile bağlantılı diğer yerleriyle ünlü bir ülkedir. İşte tarihi yerleri ve İslam mimarisini seven ziyaretçileri bekleyen Özbekistan’da gezilecek yerler:  

Taşkent: Özbekistan’ın başkentidir. Orta Asya'nın en zengin şehirlerinden biridir. Şehir, ülkenin tarihsel gelişiminin bir yansımasıdır ve Özbekistan'ın İpek Yolu tarihinin imzası olan çarpıcı İslam mimarisine sahiptir.  

Taşkent Metrosu: Devasa altın rengi şamdanlarla süslü, mozaik kaplı duvarlarıyla ünlü Taşkent metrosu Özbekistan’da gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır. Taşkent metrosu Moskova metrosu ardından sanat eseri olarak görülen nadir metrolar arasındadır.  

Amir Timur Meydanı: Özbekistan simgelerindendir. 1300'lerde hükümdarlık yapmış Timur'un atlı heykelinin etrafındaki, çeşmeler ve gezinti yollarıyla meşhurdur.  

Semerkant: İpek Yolu üzerindeki en önemli şehirlerden biriydi ve genellikle “Kültürlerin Kavşağı” olarak anılır. Şairler ve tarihçiler Semerkant'ı “Doğu Müslüman Dünyasının İncisi” olarak tanımlar.  

Registan: Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biridir. 3 çarpıcı medrese ile çevrilidir.  

Shah-i-Zinda: Dar bir cadde boyunca gruplandırılmış mavi mezarlar ve çeşitli muhteşem türbelerden oluşur.  

Buhara: İslam teolojisi için önemli bir temeldir ve Orta Asya'nın en kutsal şehri olarak bilinir. , Orta Asya'daki bir ortaçağ kentinin en eksiksiz örneğidir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır.  

Emir Timur Müzesi: Adını Moğol imparatoru Timur'dan alan Taşkent'teki Emir Timur Müzesi, Timur Hanedanlığı'nın kültür ve tarihini temsil eden 5.000'den fazla yadigarı sergisine ev sahipliği yapar.  

Bağımsızlık Meydanı: Özbekistan'ın bağımsızlığının sembolü haline gelen meydanda Bağımsızlık Anıtı da bulunuyor.  

Devlet Tarihi Müzesi: Orta Asya tarihi hakkında detaylı bilgiler veren Devlet Tarihi Müzesi ziyaretçilerini etkiler.  

Taşkent Kulesi: 375 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek televizyon kulelerinden biri olan gözlem güvertesi sayesinde tüm şehri tepeden izleme fırsatı verir.  

Hiva: İpek Yolu ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Tamamen kalın kerpiç duvarlarla çevrili bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, restore edilmesinin ardından açık hava müzesi haline getirilmiştir. Şehirde; ziyaret edilecek yaklaşık 50 tarihi eser, halı dokuma atölyeleri, antik kente bakan büyüleyici minareleri, muhteşem çini kaplı kuleleri bulunur.  

Gur-i Emir: 14. yüzyıl Moğol fatihi Timur zamanında inşa edilen güzel masmavi kubbesiyle dikkat çeken antik bir yapıdır.  

Chorsu Çarşısı: Taşkent'in merkezinde yer alan Chorsu Bazaar, geleneksel pazarıyla ünlü mavi kubbeli bir yapıdır. Kıyafetlerden biblolara kadar çarşı, hem turistler hem de yerliler için cazibe merkezidir.  

Hüdayar Han Sarayı: 1871 yılında inşa edilen Hüdayar Han Sarayı, yedi muhteşem avluya ve 119 odaya ev sahipliği yapar.  

Aydar Gölü: 4.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan insan yapımı göldür. En ucuz Özbekistan uçak bileti sonrası Orta Asya’nın gizemli pek çok noktasına şahit olabilirsiniz.

Özbekistan’da Ne Yenir?


Özbek yemekleri, Orta Asya'nın en renkli ve lezzetli yemeklerindendir. Özbek mutfağı sadece Orta Asya'da değil, Batı kültürlerinde de popülerlik kazanmaya başlamasından sonra Özbek mutfağı en merak edilen lezzetler arasında yerini aldı. Farklı tatlılar, reçeller, meyveler ve ilgi odağı Özbek ekmeği ile doludur. İşte dillere destan Özbekistan lezzetleri: 

  • Pilav: Özbekistan lezzetleri arasından simge haline gelen pilav misafirperverliği ve hoşgörüyü temsil eder. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar; tereyağı, et, soğan, havuç, pirinç, su ve tuz birleşiminden oluşan meşhur pilavı tadar. 
  • Özbek ekmeği: Özbeklerin misafirperverliklerinin bir göstergesi olarak ziyaret ettiğinizde “ekmeğin tuzunu tatmak” deyimini kullanırlar. Genellikle özel geleneksel yöntemlerle doğal bir şekilde hazırlanan süt, tereyağı, tuz, az miktarda şeker, un ve maya ile yapılır. 
  • Narın: Özbek ulusal mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Bol miktarda et içerir. 
  • Sumalak: Sumalak, yalnızca Navruz tatili için özel olarak pişirilen eski ve özel bir yemektir, bu nedenle genellikle yılda sadece bir kez hazırlanır. 
  • Samsa: Bahar şenliğinin ana yemeklerinden biridir. 
  • Dimlama: Et (kuzu veya sığır eti), patates, soğan, havuç, lahana, biber ve sarımsaktan oluşan bir Orta Asya yemeğidir. 
  • Düşbere (Özbek Mantısı): Türk mutfağında mantı olarak bilinen Düşbere, kızartma ve haşlama seçenekleri ile Taşkent lezzetleri arasında ilk sıradadır. 
  • Chalap: Kişniş, dereotu, maydanoz, turp ve salatalık ile yapılan soğuk bir yoğurt çorbasıdır. Özellikle başkent Taşkent’te meşhurdur. En uygun Özbekistan uçak bileti alan yolcular lezzetli sofraların tadını çıkarabilir.