Moğolistan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Moğolistan uçakla Ankara'dan 7 saat 30 dakika, İstanbul'dan ise 7 saat 40 dakika sürmektedir.
Moğolistan'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya yaz aylarıdır.
Moğolistan para birimi Tugrik'tir.
Moğolistan en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Moğolistan uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Moğolistan uçak bileti ortalama 7.571 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Moğolistan'a Nasıl Gidilir?
Moğolistan Vize İstiyor Mu?
Cengiz Han Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Moğolistan'a Ne Zaman Gidilir?
Moğolistan'da Nerede Kalınır?
Moğolistan Otelleri
Moğolistan’da Gezilecek 7 Yer
Moğolistan Ucuz Mu?
Moğolistan'da Ne Yenir?

Moğolistan Hakkında


Moğolistan, Türkiye ile tarihsel ve kültürel bağları güçlü olan bir Orta Asya ülkesidir. 1.566.000 km² yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer alan ülke, Rusya ve Çin ile komşudur. Moğolistan, yüzölçümüne göre büyük olmasına rağmen yaklaşık 3 milyon nüfusuyla nüfus yoğunluğu düşük bir ülkedir. Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur, Türkiye'nin başkenti Ankara ile de kardeş şehirdir. Elbette farklı şehirlerden çıkışlı Moğolistan uçak bileti ile bu güzel ülkeyi ziyaret etmenize hiçbir engel yoktur.

Moğolistan'ın nüfusunun %80'i Moğol etnik kökenine sahipken, Kazak, Rus ve Çin gibi diğer etnik gruplar da ülkede yaşamaktadır. Moğol halkının dikkat çeken özelliklerinden biri de kullandıkları dilidir. Moğolistan'da komşu ülkelerin lehçelerinden farklı olarak Moğolca konuşulur ve Uygurca'dan türetilen bir alfabe kullanılır. Moğolistan uçak bileti ile ülkeyi ziyaretiniz sırasında konforlu konaklama alternatifleri için Moğolistan otelleri sayfamızı ziyaret edebilir, araç kiralama ve transfer hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.

Moğolistan'a Nasıl Gidilir?


Moğolistan'a Türkiye'den gitmek için en yaygın yol uçakla seyahat etmektir. İstanbul'dan veya Ankara'dan Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'a Moğolistan uçak bileti ile direkt uçuşlar bulunmakla birlikte uluslararası aktarmalı uçuşlar da tercih edilir. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyükşehirlerden ayrıca uluslararası bir aktarma noktasında aktarma yaparak Moğolistan'a ulaşabilirsiniz. Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'daki Chinggis Khaan International Airport, Türkiye'den ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yolculara hizmet vermektedir.

Moğolistan Vize İstiyor Mu?


Türk vatandaşları için Moğolistan uçak bileti ile yapacakları seyahatte Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri, 30 günü geçmeyen seyahatlerde Moğolistan'a vize başvurusu yapmadan girebilirler.

Cengiz Han Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Moğolistan uçak bileti ile yolculuğunuz sonrasında havaalanından şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekler özel servisler ve taksilerdir. Havaalanındaki danışma masalarından servisler hakkında bilgi alabilirsiniz. Taksi kullanarak şehir merkezine gitmek yaklaşık olarak 20 dolar tutmaktadır. Taksiye binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapabilirsiniz.

Moğolistan'a Ne Zaman Gidilir?


Moğolistan uçak bileti ile ülkeye gidilmesi için en uygun zaman, yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'tur. Bu dönemde hava sıcak ve kurudur. Bu da seyahatin keyifli olmasını sağlar. Kış ayları çok soğuk olabilir ve yolculuklar zorlaşabilir. Ayrıca kış döneminde açık hava aktiviteleri ve şehri keşfetmek kolay bir deneyim olmayacaktır.

Moğolistan'da Nerede Kalınır?


Moğolistan uçak bileti ile şehre geldikten sonra konaklamak için birçok seçenek vardır. Başkent Ulan Batur'da oteller ve konukevleri bulunurken, ülkenin diğer bölgelerinde geleneksel yurtlar olan "gers" veya "yurts" adı verilen konaklama seçenekleri mevcuttur. Ayrıca doğa içinde kamp yapma şansınız da mevcuttur.

Moğolistan Otelleri


Moğolistan'da otel seçenekleri başkent Ulan Batur'da daha fazladır. Ulan Batur'da hem uluslararası zincirlere ait oteller hem de yerel işletmelere ait oteller bulunmaktadır. Diğer bölgelerde ise daha sınırlı otel seçenekleri olabilir ancak geleneksel yurtlarda veya kamplarda konaklama deneyimi de mümkündür. Bu tercihleri göze alarak Moğolistan uçak bileti alırken hangi şehre gitmek istediğinize karar vermeniz akıllıca olacaktır.

Moğolistan’da Gezilecek 7 Yer

 1. Ulan Batur Şehir Müzesi

  Ulan Batur Şehir Müzesi, Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'un merkezinde yer almaktadır. 1900'lü yıllara kadar hükümet binası olarak kullanılan bu bina 1912'de müzeye dönüştürülmüştür. Şehrin geçmişini ve bugününü bir araya getiren müze Moğolistan uçak bileti ile ülkeye gelen ziyaretçilere ilginç bir deneyim sunmaktadır.

 2. Gandantegchinlen Manastırı

  Gandantegchinlen Manastırı, Moğol kültürüne adeta bir ışık tutmaktadır ve dünyanın ayakta kalan en etkileyici Budist manastırıdır. Şehir merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz bu manastır, "Tam Huzurun Büyük Yeri" olarak adlandırılmaktadır.

 3. Choijin Lama Tapınağı ve Manastırı

  Choijin Lama Tapınağı ve Manastırı, 1904 yılında inşa edilmeye başlanmıştır ve 1942'de müzeye dönüştürülmüştür. Manastırın içinde dört tapınak bulunur. Birçok heykel ve oyma el sanatı eserini burada görebilirsiniz.

 4. Zaisan Anıtı

  Zaisan Anıtı, Zaisan Tepesi'nde yer almaktadır. Sovyet ve Moğol halklarına ithaf edilmiştir. 2. Dünya Savaşı'nda ölen Sovyet askerlerinin anısına yapılmıştır.

 5. Cengiz Han Heykeli

  Cengiz Han Heykeli, Ulan Batur'a bir saat uzaklıkta bulunmaktadır ve dünyanın en büyük heykellerinden biridir. 40 metre yüksekliğindeki bu heykel, Moğolistan'ın geniş bozkır manzarasına muhteşem bir bakış açısı sunmaktadır.

 6. Gobi Çölü

  Gobi Çölü, Moğolistan'ın güneyini kaplayan eşsiz bir doğal güzelliktir. Kum tepeleri ve geniş atmosferi ile farklı aktivitelere ev sahipliği yapar.

 7. Moğolistan Ulusal Müzesi

  Moğolistan Ulusal Müzesi, Taş Devri'nden günümüze kadar olan pek çok dönemi yansıtan ülkenin en önemli müzesidir. Hayvan heykelleri, kostümler, mücevherler, savaş aletleri ve daha fazlası sergilenmektedir.

Moğolistan Ucuz Mu?


Moğolistan, tatil için ucuz bir destinasyon olarak kabul edilebilir ancak bu seyahat tarzınıza, tercihlerinize ve harcamalarınıza bağlı olarak değişebilir. Moğolistan'ı ucuz bir tatil seçeneği haline getiren farklı faktörler olsa da bu tamamen kişisel bir deneyimdir. Yine de Bilet Dükkanı üzerinden erken rezervasyon yaparak satın alacağınız Moğolistan uçak bileti ile seyahat bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Moğolistan'da Ne Yenir?


Boodog, Moğolistan'ın en ünlü yemeklerinden biri olup, keçi ve koyun kemikleri kullanılarak yapılır. Pişirme yöntemi bazılarını şaşırtacak olsa da bu yemek ülkenin meşhur geleneksel lezzetlerinden biridir.

Horhog, yaz aylarında Moğolistan uçak bileti ile ülkeyi ziyaret edenler için mutlaka tadılması gereken bir lezzettir. Keçi eti, patates ve soğanın yavaş ateşte pişirilmesiyle yapılan bu yemeği birçok Moğol restoranında bulabilirsiniz.