Romanya Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Paz
10ºC
21ºC
Güneşli
Pts
8ºC
20ºC
Güneşli
Sal
9ºC
20ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Romanya Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Romanya'ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Romanya para birimi Rumen Leyi'dir.
Romanya en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Romanya uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Romanya uçak bileti ortalama 2.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

hızlı erişim

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Cluj Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Romanya’da Gezilecek Yerler
Romanya’da Ne Yenir?

Avantajlı Romanya Uçak Bileti


Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan Romanya, Karadeniz’in batısında kıyılara sahiptir. Romanya kuzeyde Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneydoğuda Sırbistan ve doğuda Bulgaristan’a komşu bulunmaktadır. Romanya’nın en büyük şehri aynı zamanda başkenti Bükreş’tir, ülkenin resmi dili ise Rumence’dir.

Avrupa’daki en uzun ikinci nehir olan ve Almanya’dan başlayan Tuna Nehri, Romanya’daki Tuna Deltası’na dökülmektedir. Romanya sınırları içerisinde nehir ve denizlerin yanı sıra coğrafi olarak dağlık bölgeler de bulunmaktadır hatta Avrupa’nın en dağlık yerlerinden biridir. Ülkenin kuzeyi ile batısı arasında uzanan dağlardan en önemlileri Karpat Dağlarıdır.

Coğrafi özelliklerinin yanında tarihi ile de önemli bir yeri olan Romanya, 1859 yılında Eflak Voyvodalığı ve Boğdan Prensliği’nin birleşmesi neticesinde kurulmuştur. Bundan 7 yıl sonra resmi olarak Romanya adını alan devlet 1878 yılında da Osmanlı İmparatorluğu’ndan tam bağımsızlığını kazanmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devleti’nin yanında olan Romanya, 2. Dünya Savaşı Dönemi’nde de 1941 yılında ilk olarak Mihver Devletlerinin yanında savaşa dahil olmuş, daha sonra 1944 yılında taraf değiştirerek Müttefikler safına geçmiştir.

Savaşlar ve Kızıl Ordu’nun ülkeyi alması sonucunda 1989 Romanya Devrimi’ne kadar burası sosyalist cumhuriyet sınırları içine dahil olmuştur. Günümüzde gelişmekte olan bir ülke olarak görülen Romanya 2000’lerin başında hızlı bir ekonomik büyüme yaşamıştır.

Popüler kayak merkezleri sayesinde kış turizmine de büyük ölçüde katılan Romanya’da en meşhur turistik yerlerden biri de Drakula Şatosu olarak tanıtılan Bran Şatosu’dur. Dünya çapında vampir hikayelerine konu olmuş Drakula ve Transilvanya bölgesi çok beğeneceğiniz yerler arasındadır.

Gerek coğrafi, gerekse kültürel olarak her şeyi bulabileceğiniz Romanya’da bir gezi yapmak istiyorsanız en ucuz Romanya uçak biletini Bilet Dükkanı sitesinden bulabilir, Romanya otelleri ve araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz. Gitmeden önce ülke hakkında detaylı bilgi edinmek için Romanya hakkında yazdığımız rehber yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Henri Coanda Uluslararası Havalimanı 1964 yılından beri Bükreş’te hizmet vermektedir. Şehir merkezinin 16 km uzağında bulunan Bükreş Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çeşitli yol alternatifleri bulunmaktadır.

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşımın en ekonomik yolu olan otobüsler daha yavaş bir ulaşım hizmeti vermektedir. Otobüsler birkaç farklı hat üzerinden gitmektedirler. STB tarafından işetilen otobüsler 4 farklı hatta hizmet vermektedir.

782,783 ve 784 numaralı otobüslerle şehir merkezine, 780 numaralı otobüs ile de Kuzey Tren İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm otobüsler gelen yolcu çıkışının önünden 06.00 ve 23.00 saatleri arasında her 20 ila 30 dakikada bir hareket etmektedirler.

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Şehir merkezine trenle ulaşım sağlamak için havalimanına en yakın noktada bulunan 900 metre mesafedeki tren istasyonuna giderek Kuzey Tren Garı’na ulaşım saylayabilirsiniz. Havalimanında gelen yolcu çıkışından CFR otobüsleri ile 10 dakika içerisinde tren istasyonuna ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanında 7/24 hizmet veren taksiler ile şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak rahat bir ulaşım saylayabilirsiniz. Bükreş Havalimanı’ndan direkt taksiye binmek yerine, havalimanında bulunan elektronik cihazlardan yetkili taksilerin adı ve fiyatlarını görebilir seçtiğiniz taksiye rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon yaptırdıktan sonra size taksinin plakası ve ödeyeceğiniz tutar bilgilerini içeren bir makbuz verilmektedir.

Bükreş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin ya da Bükreş Havalimanı’nın sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanmak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanız daha iyi olacaktır. Özel transfer hizmeti genel olarak kalabalık gruplar halinde yolculuk edenler ya da çok bagajla yolculuk edenler tarafından tercih edilmektedir.

Cluj Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Cluj Havalimanı ya da resmi adıyla Avram Iancu Cluj Uluslararası Havalimanı, Bükreş Havalimanı’ndan sonra Romanya’nın en çok yolcu ağırlayan havalimanı konumundadır. Cluj Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç yol seçeneğiniz bulunmaktadır.

Cluj Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine 2 farklı otobüs hattı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı otobüs durağı, terminalden 200 metre mesafede yer almaktadır. 5 numaralı otobüs hattı üzerinden ortalama 25 dakika içerisinde Cluj-Napoca şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüs hattı Traian Vuia, Planoarelor, Vlad Tepes, Camin Someseni, Branului, EXPO Transilvania, Aurel Vlaicu, Arte Plastice, Crinului, Somes, Constanta, Sora, Central, Closca ve Piata Gari Sos duraklarından geçmektedir.

Otobüs, hafta içi her gün 05.00-22.42 saatleri arasında, cumartesi 05.15-22.15 saatleri arasında ve pazar günleri 05.35-22.15 saatleri arasında çalışmaktadır. 8 numaralı otobüs hattı da aynı duraklardan geçmektedir ancak kalkış noktası Str, Traian Vuia ve son durağı ise P-ta M. Viteazul’dur.

Cluj Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Gelen yolcu terminalinin önünden kalkan taksilerle şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler havalimanından şehir merkezine ortalama 20 dakika içerisinde varmaktadırlar.

Cluj Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Oteliniz ya da Cluj Havalimanı tarafından sunulan özel transfer hizmetinden yararlanarak en hızlı ve rahat bir şekilde direkt olarak otelinize ya da şehir içinde gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer servisi genellikle kalabalık gruplar ya da çok bagajla seyahat edenler tarafından tercih edilmektedir.

Romanya’da Gezilecek Yerler


Orta Avrupa’da yer alan Romanya hem kültürel hem de doğal güzellikler bakımından zengin bir ülkedir. Her yıl gittikçe popülerleşen turizm destinasyonlarından biri olan Romanya’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

 1. Parlamento Sarayı: Bükreş’te bulunan Parlamento Sarayı Avrupa’nın en büyük en büyük binası ve Pentagon’dan sonra da dünyanın en büyük ikinci binasıdır. 12 katlı odada 1100 oda ve bir nükleer sığınak bulunmaktadır. Romen mimarisine sahip olan bina görkemli yapısıyla görenleri hayran bırakmaktadır.
 2. Bran Kalesi: Romanya’nın en meşhur kalesi olan Bran Kalesi’nin özelliği Bram Stoker’ın yazdığı bir karakter olan vampir Kont Drakula’nın evi olmasıdır. Osmanlılara karşı savunma için inşa edilmiş olan kalede bir de müze bulunmaktadır. Müzede Kraliçe Marie’nin mobilya ve sanat eserlerini görebilirsiniz.
 3. Salina Turda: Cluj Napoca’da yer alan Salina Turda, Orta Çağ’dan beri aktif olarak çalışan bir tuz madenidir. 1992 yılından beri 2 milyondan fazla turisti ağırlamıştır.
 4. Bükreş Kraliyet Sarayı: 1937 yılında inşa edilen yapı neoklasik tarzda mimariye sahiptir. Romen monarşisinin gücünü gösteren saray günümüzde turistlere açık bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.
 5. Stavropoleos Manastırı: Hristiyanlık tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Stavropoleos Manastırı 1724 yılında yapılmıştır. Roma ve Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtan manastırda çok değerli bir kütüphane de bulunmaktadır.
 6. Eski Kent: Bükreş’in önemli tarihi yerlerinden biri olan Eski Kent Meydanında Orta Çağ’dan kalma kalıntılar ve pek çok turistik mekan bulunmaktadır.
 7. Lipscani: Bükreş’in kalbinin attığı yer olan Lipscani’de eski dönemlerden kalan bina ve caddeleri günümüzün modern mağazaları süslemektedir. Lipscani’de leziz yemekler yiyebileceğiniz restoranlara ve oturup bir yandan şehrin hareketli hayatını seyrederken bir yandan da kahve içebileceğiniz kafeler de bulunmaktadır.
 8. Corvin Şatosu: 15. Yüzyılda inşa edilen Corvin Şatosu ülkenin en meşhur yapılarından biridir. Tahta köprü üzerinden geçerek şatoya giriş yapabilirsiniz.


Romanya’da Ne Yenir?


Osmanlı ve Balkan mutfağından da izlere rastladığımız Romanya mutfağında birbirinden leziz pek çok yemek bulunmaktadır. Romanya’da ne yenir merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

 • Mamaliga: Öğütülmüş mısır diyebileceğimiz polentadan yapılan mamaliga, pilav yerine de tüketilen bir yemektir.
 • Ciorba De Fasole Cu Ciolan: Tam bir kış yemeği olan fasulye çorbasının içinde parça halinde domuz etleri de bulunmaktadır.
 • Sarmale: Romanya’nın en meşhur yemeklerinden olan sarmale domuz eti ile yapılan bir lahana sarmasıdır.
 • Branza lui Voda: Bükreş’e ait yöresel bir peynir olan branza lui voda salata, makarna ve et yemeklerine de konan taze ve leziz bir peynirdir.
 • Tuica: Erikte yapılan tuica Romanya’nın kendine özgü bir içkisidir. İçkideki alkol oranı genelde %40 civarı olsa da %65’e kadar çıkabilmektedir.
 • Placinte cu Branza Dulce: Romanya’daki pek çok evde tüketilen bir tür börek olan bu yemek oldukça beğenilmektedir.
 • Papanaşi: Kızarmış hamurların üzerinde peynir ve yaban mersini reçeli sürülerek tüketilen papanaşi geleneksel bir Rumen tatlısıdır.