Rostov Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Çar
17ºC
27ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Per
16ºC
29ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Cum
18ºC
26ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Rostov Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Rostov uçakla Ankara'dan 2 saat 20 dakika, İstanbul'dan ise 2 saat 20 dakika sürmektedir.
Rostov'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Rostov para birimi Rus Rublesi'dir.
Rostov en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Rostov uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Rostov uçak bileti ortalama 4.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Rostov’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Rostov Vize İstiyor Mu?
Rostov Para Birimi
Rostov’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 5 Yer

Rostov Hakkında


Rusya Federasyonu’nun en eski şehirlerinden biri olan Rostov Yaroslavl Oblastı’da yer alıyor. Ülkenin batı kısmındaki şehirlerinden biri olan Rostov son günlerde darbe girişimi olaylarıyla gündeme geldi. Tatil severlerin dikkatini çeken Rostov nüfusu oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen 13. Yüzyılda oldukça büyük ve gelişmiş bir yerdi. Şehrin ismi Rostov olsa da Rus vatandaşların kendi aralarında “Büyük Rostov” anlamına gelen Rostov Veliky’i kullandığına da şehri ziyaretiniz esnasında şahit olabilirsiniz.

Her ne kadar yüzyıllar öncesindeki ihtişamı günümüzde olmasa da kültürel mirasını büyük ölçüde koruyan Rostov’da bugün görmeniz gereken çok sayıda anıt, kale, kilise ve manastır bulunuyor. Kendinizi ortaçağda hissedebileceğiniz Rostov sokaklarının eşsiz atmosferine tanık olmak için siz de Bilet Dükkanı web sitesinden en uygun fiyatlara Rostov uçak bileti satın alabilirsiniz. Farklı hava yolu firmalarına ait Rostov uçak bileti, Krasnodar uçak bileti, Rusya uçak bileti ve daha birçok destinasyon için uçak bileti fiyatlarını aynı sayfada karşılaştırabilir, bütçe ve beklentilerinize en uygun bileti Bilet Dükkanı aracılığıyla güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Rostov’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Eğer kış ayları için Rostov uçak bileti satın aldıysanız karasal iklimin görüldüğü şehre hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz. Yanınıza kalın montlar, Rusya’nın kafanızı sıcak tutan ünlü kalpaklarından ve sıcak tutan botlardan alabilirsiniz. Soğuk ve çok kuru havalarda gezmekten hoşlanmayan tatil severlerin yaz ayları için Rostov uçak bileti satın almanızı öneriyoruz.

Rostov Vize İstiyor Mu?


Rusya Federasyonu’nun son yıllarda Türk vatandaşlarına uyguladığı vize kuralları birkaç defa değişiklik göstermiştir. Rostov uçak bileti satın almayı düşünen tatil severler Rusya’ya vize alıp almamaları gerektiğini merak etmektedirler. 2023 yılındaki güncel bilgilere göre bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Rostov’a gidebilmek için turistik vize almak zorundadırlar. Rusya turistik vizesi 30 günlük, tek ya da iki defa girişli olarak verilmektedir. Yeşil ve gri pasaport sahibi TC vatandaşları ise 30 günlük turistik seyahatlerinde vizeden muaftır.

Rostov Para Birimi


Rusya Federasyonu’nun batısında yer alan Rostov’un para birimi, ülkenin diğer şehir ve özerk bölgelerinde olduğu gibi Rus Rublesi’dir ve RUB olarak yazılır. 2023 Ağustos ayı kuruna göre 1 Türk Lirası 3,43 Rus Rublesi’ne denk gelmektedir. Rostov uçak bileti satın alanlara önerimiz Rusya’ya gitmeden önce paranızı Türkiye’de rubleye çevirmeniz. Yurtdışında çevrilen dövizden daha fazla komisyon alınma ihtimali vardır. Türkiye’nin pek çok ilindeki döviz bürolarında Rus Rublesi bulunmaktadır. Ayrıca Rostov’da pek çok restoran ve tesiste MasterCard ve Visa gibi kredi kartları da geçiyor.

Rostov’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 5 Yer


Rostov uçak bileti sahiplerinin şehri ziyaret ettiklerinde görmeleri gereken yerleri aşağıda sıraladık:

 1. Bolshaya Sadovaya Caddesi

  3 km uzunluğundaki Bolshaya Sadovaya Caddesi Rostov’un kalbi desek hiç de yanlış olmaz. Adeta bir açık hava müzesini andıran Bolshaya Sadovaya Caddesi 2. Dünya Savaşı esnasında Almanların yarattığı büyük hasara rağmen bir kısmı ayakta kalmış 19. Yüzyıl binalarıyla adından söz ettiriyor. Bu cadde üzerinde görmeniz gereken başlıca cazibe merkezlerini şöyle sıralayabiliriz: Staro Pokrovsky Kilisesi, Rostov Devlet Müzik Tiyatrosu, Martyn Kardeşlerin Evi ve Chernova Evi.

 2. Rostov Virgin’s Nativity Katedrali

  Yüzyıllar boyunca önemli din adamlarına ev sahipliği yapmış olan Rostov oldukça dindar bir şehirdi. Bolşevikler Ekim Devrimi yaptıktan sonra tüm kiliseleri yıkmış ama Bakirenin Doğuşu Katedraline dokunmamışlardır. Eski Kent’te yer alan Rostov Virgin’s Nativity Katedrali bembeyaz duvarları ve dev soğan kubbesiyle şehrin en önemli sembollerinden.

 3. Tachanka Rostovchanka Anıtı

  Dört atlı makineli tüfek arabası heykeli olarak tanımlayabileceğimiz Tachanka Rostovchanka Anıtı Ekim Devrimi’nin 60. Yıldönümü anısına, Bolşeviklerin gücünü göstermek adına inşa edilmiştir. 

 4. Rostov Güzel Sanatlar Merkezi

  1938 yılında kapılarını ziyaretçilere açan Rostov Güzel Sanatlar Müzesi Sovyet mimarisinin süslü tarafının en güzel örneklerinden. Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzenin sergileri için resmi web sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Rostov Güzel Sanatlar Merkezi Çarşamba – Pazartesi günleri arasında 10.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

 5. Rostov Kozmonot Müzesi

  Küçük bir müze olmasına rağmen, SSCB’nin uzay çalışmalarına merakı olanların büyük ölçüde ilgisini çekecek olan Rostov Kozmonot Müzesi’nde Soyuz uzay kapsülünü de inceleyebilirsiniz.