Yüksekova Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Per
4ºC
19ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cum
5ºC
19ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cts
6ºC
20ºC
Güneşli

Yüksekova Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Yüksekova uçakla Ankara'dan 1 saat 50 dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 40 dakika sürmektedir.
Yüksekova'ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Yüksekova para birimi Türk Lirası'dır.
Yüksekova en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Yüksekova uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Yüksekova uçak bileti ortalama 1.200 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Yüksekova Hakkında
Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Yüksekova’ya Hangi Ayda Gidilir?
Yüksekova’da Nerede Kalınır?
Yüksekova’da Gezilecek 5 Yer
Yüksekova’da Ne Yenir?

Avantajlı Yüksekova Uçak Bileti


Ülkemizin İran ve Irak sınır kapılarına çok yakın bir konumda yer alan Yüksekova turistik anlamda pek fazla üne sahip olmasa da bundan çok daha fazlasını hak ettiğini baştan söyleyelim. Bin yıllardır köklü bir tarihe sahip olan Yüksekova heybetli dağları, tarihi kalıntıları, kilise ve kaleleriyle turistlere keyifli bir Güneydoğu Anadolu gezisi vadediyor. Sen de hesabını bilen tatil severlerin yaptığı gibi Bilet Dükkanı’ndan Yüksekova uçak bileti alıp indirim ve kampanyalardan faydalanabilirsin. Hakkari uçak bileti ya da Yüksekova uçak bileti ile yolculuğa çıkmadan önce Yüksekova otelleri ve araç kiralama hizmetleri ile ilgili detaylı bilgiye Bilet Dükkanı üzerinden ulaşabilir, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Yüksekova Hakkında


Yüksekova ülkemizin belki de en eski ilçelerinden, öyle ki bölgede ilk yerleşimlerin M.Ö. 9000lere dayandığı kesin olarak belirlenmiştir. Bugün Hakkari’ye bağlı bir ilçe olan Yüksekova Hakkari Merkez’den de büyük, dolayısıyla şehrin en büyük ilçesi olma özelliğine sahip. Dağlık alanları ve zorlu arazileri olsa da tarih boyunca önemli bir ticaret yolları kavşağı haline gelen Yüksekova’da Urartular, Persler, Roma İmparatorluğu, Selçuklu Devleti ve Memlük Sultanlıkları başta olmak üzere çok sayıda farklı medeniyet ve imparatorluk varlık göstermiştir. Yüksekova’nın adı önce Gever, sonra Dize olmuştur fakat coğrafi özelliklerinden dolayı bölgeye en son Yüksekova adı verilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilince Yüksekova’da pek çok tesis ve yapı inşa edilmeye başlanmış, bölge özellikle ticari faaliyetler açısından geliştirilmeye çalışılmıştır. Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgede Kürt kültürü de önemli bir yere sahiptir. Senelerce terör olayları ve çatışmalarla gündeme gelen bir yer olsa da son yıllarda bölgedeki güvenlik durumunu düzeltmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.

İran’a komşu olan Yüksekova günümüzde İran ile yapılan ticarette ekonomik anlamda katkı sağlıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, yüksek ovalar ve dağlar üzerine kurulu olan bölge coğrafi şeklinden dolayı tarıma elverişli topraklara sahip değil, bu sebeple bölgede hayvancılık faaliyetleri yoğunlukla yapılmaktadır.

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Yüksekova uçak bileti alarak Yüksekova’ya ulaşmak çok kolay, çünkü Hakkari’nin tek havalimanı olan Selahaddin Eyyubi Havalimanı Yüksekova ilçesinde yer alıyor. İstanbul Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan haftanın belirli günlerinde Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. Hakkari şehir merkezine 78 km uzaklıkta yer alan Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı 2015 yılından beri sivil havacılık alanında hizmet vermektedir. 

Havalimanından Yüksekova ya da Hakkari şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yolu 07.00 – 18.00 saatleri arasında kalkan minibüslere binmek. Yüksekova ilçe merkezine hızlı varan minibüsler Hakkari ilçe merkezine ise yaklaşık bir buçuk saatte varıyor.

Daha hızlı şekilde şehir merkezine ulaşmak istiyorsan havalimanı gelen yolcu terminali önünde bekleyen havalimanı taksilerine binebilir, araç kiralayabilir ya da özel transfer rezervasyonu yaptırabilirsin.

Yüksekova uçak bileti sahipleri Bilet Dükkanı’ndan Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı araç kiralama ya da özel transfer işlemi yapabilir.

Yüksekova’ya Hangi Ayda Gidilir?


Yüksekova uçak bileti satın almayı düşünen yolcular genelde ilkbahar ya da sonbahar aylarında bölgeye gitmeyi tercih ediyor. Tipik karasal iklimin yaşandığı Hakkari’de yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları sert ve kar yağışlı geçiyor. Bu sebeple Yüksekova’yı gezmek için en ideal zaman havanın ne çok sıcak ne çok soğuk olduğu bahar ayları olacaktır.

Yüksekova’da Nerede Kalınır?


Yüksekova uçak bileti sahipleri genellikle Yüksekova ilçe merkezinde konaklamayı tercih ediyor. Yüksekova’daki oteller genellikle bu bölgede toplanmıştır. Hemen Bilet Dükkanı’ndan uygun fiyatlara Yüksekova otellerini inceleyebilirsin.

Yüksekova’da Gezilecek 5 Yer


Hakkari şehir merkezine 77 km uzaklıkta yer alan Yüksekova, Hakkari Merkez’den daha büyük ve daha çok turistin ziyaret etmesiyle biliniyor. Yeşil, sarı ve kahve tonlarının buluştuğu doğası ve kültürel zenginliğiyle Yüksekova’da gezilecek 5 yer aşağıdaki gibidir:

 1. Dev Evleri

  Tirşin Yaylası’na bağlı Dev Evleri’nin yüzyıllar önce Asurlularla çatışma içinde olan Dirhelerin kendilerini korumak için kayaları oyarak yaptıkları biliniyor.

 2. Seyithan Gölü

  Cilo Dağı’nın zirvesine yakın bir yerde konumlanan Seyithan Gölü Yazılı Köyü’nün Berçelan Yaylası’nda yer alıyor. Kamp yapan turistler ve dağcılık yapan sporcuların sevdiği gizli kalmış yerlerden.

 3. Kekyaşin ve Topuzova Anıtları

  Urartulardan kaldığı düşünülen anıtları ve kalıntıları gördükten sonra, kayaların üzerine kazınmış resimleri mutlaka incelemelisin.

 4. Mor Dağı

  İran sınırındaki Mor Dağı trekking meraklılarının düzenli olarak etkinlikler düzenlediği bir yer.

 5. Melik Muhammed Esat Medresesi

  Bir avluya sahip bu iki katlı bina 1910 yılına kadar medrese olarak kullanılmış, Yüksekova’nın tarihi sembollerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yüksekova’da Ne Yenir?


Güneydoğu mutfağı deyince akan sular durur! Büyük bir tarihsel zenginliğe sahip Yüksekova, bölgedeki hayvancılık faaliyetleriyle de birleşince birbirinden lezzetli yemekler ortaya çıkıyor. Yüksekova’ya has lezzetler olan Parmak Kebabı ve Yüksekova Kebabı’nın dışında Hakkari’de de sevilen lezzetleri Doleme, Corti Aşı, Jajik, Tandır Ekmeği, İçli Köfte, Kepaye, Doğaba, Köftesir, Kiriş, Otlu Peynir, Çevirmeli Pilav, Keledoş, Sengeser, Keşkek ve Kemikli Kavurma olarak sıralayabiliriz. Tatlılarda ise favori “Lalaped”.