Amasya Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Amasya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Amasya'da Gezilecek Yerler
Amasya Uçak Bileti
Haritasını İnceleyin

Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Amasya için saklı cennet dersek çokta abartmış olmayız. Karadeniz'in bu küçük ve sakin şehri, gerek yeşilliği ve doğası ile gerekse de tarihi geçmişi ile Anadolu'nun en güzel köşelerinden birisi konumundadır. Tam ortasından geçen Kızılırmak nehri ile birleşen yeşil coğrafyası ve içine konumlanan tarihi evleri ile masalları anımsatan Amasya, sadece doğal güzellikleri ile değil tarihi ile de Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisidir. Şehzadeler şehri olarak anılan Amasya, Yıldırım Bayezid, Fatih Sultan Mehmet , Yavuz Sultan Selim gibi nice padişahların yetiştiği yerdir.

Ayrıca, Antik Yunanlı ünlü filozof , tarihçi ve tarihin bilinen ilk coğrafyacılarından birisi olan Strabon'un da doğup büyüdüğü topraklardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Haziran 1919 yılında Amasya genelgesini yayınlayarak Milli Mücadeleyi başlattığı bu topraklar sene içerisinde birçok turist kafilesi tarafından sıkça ziyaret edilen şehirler arasındadır. Bilet Dükkanı üzerinden en uygun Amasya uçak bileti alarak hem tarihi yerleri gezebilir hem de doğa güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Her geçen gün bilininirliği artan bu bu güzel şehri sizde ziyaret etmek isterseniz Bilet Dükkanı üzerinden birbirinden avantajlı bir çok kampanyadan faydalanarak uçak biletinizi temin edebilirsiniz.

Amasya Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım


Amasya Merzifon Havalimanı , 2008 yılından itibaren sivil ulaşıma açılmıştır.Merzifon'a 6 km Amasya'nın merkezine de yaklaşık olarak 45 km dir. Sadece iç hatlar seferi olan Amasya Merzifon Havalimanı'nda Pegasus ve Türk Hava Yolları , haftanın belirli günlerinde uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Amasya Şehir Merkezinden Havalimanına ulaşımda birkaç alternatif bulunmaktadır. Bunlar; Amasya ,Taşova , Suluova Kooperatif araçlarını kullanarak Suluova ilçesinden taksi ile Havaalanına geçiş yapmak seçenekler arasındadır

Amasya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Amasya merkezinden havalimanına DDM Tur Taşımacılık firmasının yolcu servis otobüsleri ile sağlanmaktadır.Ulaşım, Türk Havayolları ile gerçekleşen uçuşlarda her gün belirlenen saatte gerçekleşirken , Pegasus uçuş saatleri kapsamında servisler pazartesi, Çarşamba , cuma , pazar günleri belirlenen saatlerde hizmet vermektedir.

Amasya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Gideceğiniz yere daha güvenli ve konforlu ulaşmak adına taksi tercihinizi de kullanabilirsiniz. Taksi ücretleri sabit olmadığından öncesinden gideceğiniz yerin tutarı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Amasya uçak bileti olan yolcular genelde rahat olmasından dolayı taksi kullanır.

Amasya Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri


Gerek  sayısı gerekse de bagaj probleminden ötürü en fazla tercih edilen ulaşım araçlarından birisi olan araç kiralama da seçenekleriniz arasında. Bilet Dükkanı aracılığı ile Amasya'da bulunan en güvenilir ve kesenize en  uygun aracı bulabilir, rahat seyahat ortamını yakalayabilirsiniz.
 

Amasya'da Gezilecek Yerler


Orta Karadeniz’in büyülü doğasını keşfetmek için Amasya uçak bileti alarak “Amasya gezilecek yerleri” gezebilirsiniz. Amasya Kalesi: Amasya denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan , şehrin en önemli simgelerinden birisi olan Amasya Kalesi, gösterişli ve heybetli yapısı ile hemen dikkat çekiyor. Şehri çevreleyen Harşena Dağı'nın eteklerinde bulunduğu için halk arasında Harşena Kalesi olarakta bilinmektedir. Yaklaşık 700 metre yüksekliğe sahip bu kale Pers, Pontus, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştır. Amasya uçak bileti olan yolcuların gezmesi gereken yerler… 

Amasya Yalıboyu Evleri: Şehire gezi gelen turistlerin ilk uğrak yeri olan Yalıboyu Evleri güzelliği ve manzarası ile büyüleyici bir etkiye sahip. Yeşilırmak nehrine inci gibi sıralanmış bu evler , Cumalıkızık ve Safranbolu evlerini anımsatmaktadır. İki-üç katlı olarak tasarlanan evler , yöreye has taşlar ve mimari özellikler ile yapılmıştır.18. ve 19. Yüzyıllarda yapılan bu Osmanlı evleri, her sene ziyaretçi akınına uğruyor. 

Borabay Gölü: Amasya'nın en çok bilinen ve ziyaret edilen noktarindan birisi olan Borabay Gölü tabiat güzelliği ile adeta bir tabiat cenneti. Merkeze yaklaşık olarak 1 saatlik mesafede olan göl, halk arasında Aynalı Göl olarakta bilinmektedir. Çam ormanları ile çevrili olan bu büyüleyici göl yılın her mevsimi turistlerin uğrak noktalarından birisi konumunda. Balık bolluğu ile de meşhur olan bu göl sizlere hem sandalla hem de olta ile balık tutma imkanı sağlıyor. Amasya uçak bileti olan ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. 

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi: Destanlaşmış askları ile şiirlere , türkülere , öykülere konu olan Ferhat ile Şirin'e adanmış müze Amasya'nın görülmeye değer bir diğer noktası. Amasyalı olan Şirin'e aşkını ispat etmek isteyen Ferhat'ın dağları nasıl delip su cıkardığını anlatan hikayenin müzesi , hoşunuza gidecek sergileri ile sizleri bekliyor. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüş veya toplu taşıma ile kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 

Kızlar Sarayı: Şehir merkezinden kısa bir yürüyüş ile kolaylıkla gidilebilecek olan Kızlar Sarayı Helenistik döneminden Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine kadar uzanan kaya mezarları ve taş mimarili çarpıcı yapılarıyla unutulmaz bir tarihi gezi sizleri bekliyor. 

2. Beyazıt Camii ve Külliyesi: Amasya'nın bir diğer gezmeye görmeye değecek tarihi yapısı olan 2. Beyazıt Külliyesi 1486 yılında tamamlanmış olup şehir merkezinde büyük bir alanı kaplamaktadır.II Beyazıt'ın oğlu ve Amasya sancak beyi olan Şehzade Ahmet tarafından yaptırılmış bir mimari şaheserdir. Cami, medrese, imaret olarak tasarlanan ve uzun yıllar dini eğitimlerin verildiği külliye, 15. yüzyıl dönemi Osmanlı mimari özelliklerini yakından görebileceğiniz, günümüze kadar sağlam kalmış önemli kültürel ve tarihi yapılarımızdan biri. 

Amasya Saat Kulesi: Amasya'nın bir diğer simgelerinden birisi olan Amasya Saat Kulesi en fazla fotograflanip rağbet gören yapılardan bir tanesi.Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yaptırılan saat kulesinde Türk-islam mimari özelliklerini bir arada görebilirsiniz. Çakallar Tepesi: Amasya merkezden 10-15 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Çakallar Tepesi eşsiz Amasya Manazarası ile etkileyici bir iz bırakıyor.

Amasya'da Ne Yenir?


Amasya’nın eşsiz doğa güzellikleri ve tarihi yapılarını gezdikten sonra sıra “Amasya’da ne yenir?” sorusuna geliyor. İşte Amasya uçak bileti olan yolcular için meşhur Amasya yemekleri: Keşkek: Birçok yörede yapılan Keşkek yemeği Amasya yöresinde de meşhur yemekler arasında. Diğer yörelerden farklı olarak Amasya yöresinde Keşkek'in içine çemen atılmaktadır. 

Bat: Mercimek, soğan, üzüm yaprağı, ceviz gibi bir çok malzeme ile yapılan Bat, küçük parcalar halinde ekmek ile sunulmaktadır. 

Amasya Çöreği: Amasya'nın en meşhur yiyeceklerinden birisi olan Amasya Çöreği , özellikle çay saatlerinin vazgeçilmezidir. 

Bakla Dolması: Baklaların sarılması ile hazırlanan bakla dolması , üzerinde kemik ya da kemikli et konularak servis edilir.

Çatal Çorba: Kesme makarna , yoğurt , mercimek ve nohut ile hazırlanan çorba şehrin en meşhur çorbaları arasında yerini alıyor.

Ayva Galesi: Ayva, nohut ve et ile hazırlanan ayva Galesi Amasya'nın meşhur lezzetlerinden birisi