Iğdır - Ankara Uçuş Bilgileri

658 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
945 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 50 Dakika Uçuş Süresi

Ankara Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
24 Mart 2023 Cuma
Min: 2ºC
Maks: 14ºC
Güneşli
25 Mart 2023 Cumartesi
Min: 3ºC
Maks: 17ºC
Güneşli
26 Mart 2023 Pazar
Min: 5ºC
Maks: 19ºC
Güneşli
27 Mart 2023 Pazartesi
Min: 6ºC
Maks: 19ºC
Güneşli
28 Mart 2023 Salı
Min: 0ºC
Maks: 11ºC
Orta kuvvetli yağmurlu

En Ucuz Iğdır - Ankara Uçak Biletleri

AnadoluJet
Iğdır
Iğdır Havalimanı
Ankara
Ankara Esenboğa Havalimanı
TL658

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
Iğdır Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Ankara’da Gezilecek Yerler
Ankara’da Ne Yenir?
Ankara Haritasını İnceleyin

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde merkezi bir konumda yer almaktadır. Ankara, Türkiye’nin tam ortalarında konumlanıyor olması nedeniyle “Türkiye’nin kalbi” olarak da anılmaktadır. 100 yıldan uzun süredir Türkiye’ye başkent olarak hizmet veren Ankara, İstanbul’dan sonra gelen en kalabalık ikinci şehirdir. Anadolu’nun orta yerinde bulunan Ankara’da 5000 yıldan uzun süre boyunca farklı pek çok uygarlık yaşamıştır. Ankara’da sırsıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar hakim güç olduktan sonra Selçukluların gelmesiyle birlikte bölgede Türkleşme süreci başlamıştır. Selçuklular’dan sonra ise uzun bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde bulunan Ankara, Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin illerinden biri ve hatta başkenti haline gelmiştir. 

Ankara adının Frig dilinden geldiği düşünülmektedir. Ankara, Frig dilinde çapa anlamında gelmektedir ve Romalılardan kalan madeni paralarda da gemi çapası figürleri görülmektedir. Batılı ülkeler bir dönem Ankara’ya ısrarla “Angora” demeye çalışmış olsa da Türkiye’nin aldığı, üzerinde Angora yazan mektupların adresine iletilmeyeceğine dair olan kararla 1930 yılından itibaren tüm uluslararası platformlarda başkentimiz Ankara olarak anılmaya başlanmıştır. Ankara’da coğrafi konum nedeniyle pek çok kaplıca ve termal turizm merkezi ve 15. yüzyıldan beri kullanılan hamamlar bulunmaktadır. Ankara kedisi, Ankara keçisi ve dünya üzerinde yalnızca Ankara’da yetişen Sevgi Çiçeği şehrin sembolleri arasındadır. Türkiye’nin en doğusu olan Iğdır’dan başkente, birkaç günlüğüne gezmek, görmek üzere Ankara’ya gitmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Iğdır – Ankara uçak bileti satın alabilirsiniz. Uçak biletinizi aldıktan sonra Ankara’da eksiksiz bir deneyim yaşamak için gezi planınızı, yine Bilet Dükkanı sitesinde hazırlamış olduğumuz Ankara hakkında rehber yazımızdan yardım alarak, oluşturabilirsiniz.

Iğdır Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


2017 yılında adı değiştirilerek Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı yapılan Iğdır Havalimanı, 2012 yılından itibaren hava yolu ulaşım hizmeti vermektedir. Iğdır Havalimanı’na nasıl gidilir bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Iğdır Havalimanı’ndan Gürel Turizm Servisleri ile Ulaşım


Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı ile şehir merkezi arasında karşılıklı hizmet veren Gürel Turzim servisleri şehir merkezinden, uçak kalkış saatleriyle uyumlu olacak şekilde seferler düzenlemektedir. Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular genelde bu turizm servislerini tercih eder. 

Iğdır Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım


Iğdır’da bulunduğunuz konumdan havalimanına direkt ulaşım sağlamak isterseniz 7/24 hizmet veren taksilerle hızlı ve rahat bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Ankara’nın Çubuk ilçesinde, şehir merkezine 27 km mesafede bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için pek çok ulaşım aracı bulunmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüsle Ulaşım


Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamanın en hesaplı olan yolu belediye otobüslerini kullanmaktır. ABB’nin işletmesinde olan belediye otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’ndan Aşti Otogarı ve Kızılay’a ulaşım sağlayabilirsiniz. İç ve dış hatlar gelen yolcu çıkışının önünden, uçak iniş saatleriyle uyumlu olacak şekilde hareket eden 442-3 numaralı otobüsler Atatürk Bulvarı, Talatpaşa Bulvarı, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi, Kavacık Subay Evleri, Yeşilöz Mahallesi, Özal Bulvarı, Saracalar Mahallesi, Merkez Mahallesi, Kazım Karabekir Caddesi, Hipodrom Caddesi, Meşrutiyet Mahallesi ve Aşti Otogar güzergahında hizmet vermektedir. Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular ucuz olmasından dolayı otobüs ile ulaşım seçeneğini tercih eder. 

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Havaş Otobüsleriyle Ulaşım


Esenboğa Havalimanı’na uçakların iniş yapma saatleriyle uyumlu olacak şekilde seferler düzenleyen Havaş otobüsleri, havalimanından kalktıktan sonra Özal Bulvarı, Pursaklar, Çevre Yolu, İstasyon Caddesi Eryaman YHT Garı duraklarından geçerek ortalama 50 dakika içerisinde Aşti Otogarı’na ulaşım sağlamaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belko Air Otobüsleriyle Ulaşım


Bir diğer toplu taşıma alternatifi olan Belko Air otobüsleri ise 3 farklı hat üzerinden ulaşım hizmeti vermektedir. 442-A kodlu otobüslerle Aşti Otogarı’na, 442-K kodlu otobüslerle Kızılay’a ve 442-B kodlu otobüslerle Batıkent’e ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


7/24 hizmet veren taksilerle Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezinde gitmek istediğiniz yere direkt olarak ulaşım hizmeti alabilirsiniz. 

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Özellikle grup olarak seyahat edenlerin ve çok bagaj ile seyahat edenlerin tercih ettiği özel transfer servisleri ile konforlu ve hızlı bir şekilde Ankara’da gitmek istediğiniz yere direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer hizmetinden yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız daha iyi olacaktır. Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular genelde konforlu olmasından dolayı özel transfer kullanır. 

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Ankara’da kalacağınız süre boyunca her yere rahat bir ulaşım sağlamak istiyorsanız havalimanında hizmet veren araç kiralama şirketlerinin ofisleriyle anlaşarak size en uygun olacak aracı kiralayabilirsiniz. Ankara’dan Iğdır’a dönüş uçağınızdan birkaç saat önce kiraladığınız aracı ilgili araç kiralama ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.

Ankara’da Gezilecek Yerler


Başkent Ankara’yı herkes bir kere de olsa kesinlikle ziyaret etmelidir. Özellikle Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait pek çok eser ve eşyalı görebileceğiniz, Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını ziyaret edebileceğiniz, manevi değeri yüksek olan pek çok yer bulunmaktadır. Ankara’da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Anıtkabir: Ankara’ya geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Anıtkabir bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir sahip olduğu manevi değere ek olarak mimari açıdan da beğenilmektedir. Anıtkabirde Atatürk’ün kabrinin yanı sıra kendisine ait olan özel eşyaları, fotoğrafları ve tabloları da görebilirsiniz. 

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Cumhuriyetin ilk yıllarında 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan bina 1961 yılından beri Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir. Klasik Türk mimari özelliklerini barındıran meclis binasında Kurtuluş Savaşı Dönemi’ne ait belgeleri, fotoğrafları, rozetleri ve silahları görebilir; meclis odalarını gezebilirsiniz. Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular genelde bu değerli müzeyi ziyaret etmeden dönmez. 

Cumhuriyet Müzesi: İlk TBMM binasının yetersiz kaldığı anlaşıldıktan sonra Atatürk’ün isteği üzerine yapılan 2. TBMM binası da 1981 yılından itibaren Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir. Cumhuriyet Müzesi’nde Türkiye’nin çok partili hayata geçme sürecine dair birçok belge ve eseri görebilirsiniz.

Ankara Kalesi: Galatlar tarafından M.Ö 5. yüzyılda yapılan Ankara Kalesi şehre yukarıdan bakan bir tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin etrafındaki eski evler de buraya ayrı bir tarihi his bırakmaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi: Türk kültürünün yüzyıllar içerisinde yaşadığı değişim ve dönüşümleri görebileceğiniz eserlerin bulunduğu Etnografya Müzesi’nin önemli özelliklerinden bir tanesi de Atatürk’ün vefatının ardından Anıtkabir inşa edilene kadar 15 yıl boyunca mezarının burada kalmış olmasıdır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi: Ünlü mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun Atatürk’ün isteği üzerine 1927 yılında kurduğu müzede değerli resim ve heykeller sergilenmekte; içerisindeki büyük salonda konser, tiyatro ve sinema gibi gösteriler düzenlenmektedir. Çok değerli eserlere ev sahipliği yapan bu müzeye Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular da muhakkak uğrar. 

Ankara’da Ne Yenir?


Ankara’nın birbirinden lezzetli pek çok yöresel yemeği bulunmaktadır. Ankara’da ne yenir diye merak ediyorsanız bu lezzetlerden sizler için bir liste hazırladık.

Beypazarı Güveci: Ankara’nın Beypazarı ilçesine ait olan bu güveç yemeği kuzu eti, kuyruk yağı, pirinç, sivri biber ve domates ile hazırlandıktan sonra güveçte 5 saat kadar pişirilmektedir.

Ankara Tava: Etli bir yemek olan Ankara Tava, Ankara’nın bazı bölgelerinde pirinçten diğer bölgelerinde ise arpa şehriyeden yapılmaktadır. Ankaralılar ve Ankara’ya gelip bu yemeği denemiş olanların bayıldığı bir lezzettir.

Tamtak Tiridi: Ankaralıların bayıldığı bir lezzet olan Tamtak Tiridi kemikli kuzu eti, bayat tandır ekmeği, et suyu, soğan, yağ, tuz ve baharatlarla hazırlanan bir tür kebap yemeğidir. Iğdır Ankara uçak bileti olan yolcular genelde bu lezzeti denerler. 

Bazlama Kebabı: Türkiye’de neredeyse her şehrin kendine özgü bir kebabı bulunmaktadır, Ankara’nınki de Bazlama Kebabı. Etin en güzel yerinin alınıp terbiye edildikten sonra yumuşacık bazlama ekmeği arasında konulmasıyla hazırlanan bazlama kebabı hem doyurucu hem de leziz bir yemektir.

İnceğiz Çorbası: Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden olan İnceğiz çorbası haşlanmış nohut, buğday ve kuzu etiyle yapılıp üzerine kızdırılmış yağ dökülerek servis edilmektedir. İnceğiz çorbası enfes olduğu kadar besleyicidir de. 

Bici Aşı: Asma yaprakları ve bulgurla hazırlanan Bici Aşı, geleneksel Ankara yemekleri arasında en sık yapılanlardandır. Genellikle üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek tüketilir.

Uruş Kapama: Ankara’da genellikle bayram ya da düğün gibi kutlamalarda yapılan Uruş Kapama kuzu eti, sarımsak, soğan ve salça ile hazırlanır, bu malzemeler bir küpün içerisinde konur, daha sonra küpün ağzı pişirme tenceresine ters gelecek şekilde kapatılır ve tencere içine yeteri kadar su konulduktan sonra pişmeye bırakılır. 

Şibit Tatlısı: Şibit tatlısı yapmak için yufka gibi açılmış olan hamurlar önce sacda pişirilir, daha sonra baklava şeklinde kesilip üzerine şerbet dökülerek servis edilir. Şibit tatlısı yapımı kolay, hafif ve hoş bir tatlıdır.