Kahire Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Kahire'ye gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Kahire para birimi Mısır Lirası'dır.
Kahire en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Kahire uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Kahire uçak bileti ortalama 5.500 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Kahire Kaç Günde Gezilir?
Kahire’den Ne Alınır?
Kahire’de Gezilecek Yerler
Kahire Güvenli Mi?

Uyun Fiyatlı Kahire Uçak Bileti


Afrika kıtası ve Arap dünyasının en büyük şehri, Mısır’ın başkenti olan Kahire, dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidine ev sahipliği yapması bakımından küresel olarak tanınan bir şehirdir.

Bilet Dükkanı'ndan avantajlı uçak bileti alarak bu eşsiz şehri doya doya gezebilirsiniz. Bunun yanında Kahire otelleri için de rezervasyon yaptırmak için Bilet Dükkanı'nı tercih edebilirsiniz.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır medeniyetine yuva olmuş Kahire’de, binlerce yıllık bir tarihe tanıklık edebilirsiniz. Kahire’de yaşamış her devlet şehre yeni binalar ekleyerek Kahire’yi büyütmüştür. Kahire günümüzde eski şehir bölgesinden Özgürlük Meydanı’na kadar yayılır.

Kahire’de ilk olarak Antik Mısır döneminde Memfis bölgesine yerleşim yapılmıştır. Bugün bilinen Kahire şehir merkezi ise ancak Romalıların Babil Kalesi’ni kurmasıyla 4. Yüzyılda oluşmaya başlamıştır. Çöl yükseltileri arasında kalan Kahire’de gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farkın çok fazla olduğu, tipik bir çöl iklimi gözlenir. Kahire’nin ortasından geçen Nil Nehri ise çölün yanı sıra ziyaretçilerini etkileyen başka bir doğal güzellik sunar.

Gerek zengin tarihi ve kültürel birikimi gerekse de doğal güzellikleri ile turistleri kendine hayran bırakan Kahire’yi baştan sora gezeceğiniz birkaç günlük bir seyahat düzenlemek istiyorsanız, Kahire uçak biletini en uygun fiyata Bilet Dükkanı’nın kampanyalarından yararlanarak alabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce Kahire hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, Kahire’de gezilecek yerleri ve Kahire’den neler alınabileceğini öğrenmek istiyorsanız sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz rehber yazıdan yararlanabilirsiniz.

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kahire’nin kuzeydoğusundaki Heliopolis’te yer alan Kahire Havalimanı şehir merkezinden 22 km uzakta yer almaktadır. Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için mevcut yolları sizler için anlattık.

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Kahire Havalimanı’nda Terminal 1’in önünde bulunan otobüs duraklarından hareket eden şehir otobüsleri ile tüm Kahire yönlerine, Batı Deltası, Yukarı Mısır, Doğu Deltası gibi yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Geliş salonunda turistleri avlamak için bekleyen bağımsız taksi şoförlerine aldanmamakta fayda var. Eski siyah beyaz renkteki taksilerin taksimetresi bulunmamakta ve ücret yola çıkmadan önce uzlaşmayla belirlenmektedir. Öte yandan beyaz taksilerin taksimetresi bulunmaktadır. Taksiye binerek Kahire şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak ulaşım sağlamanız mümkündür.

Kahire Kaç Günde Gezilir?


Kahire kaç günde gezilir diye merak ediyorsanız tam da doğru yerdesiniz. Kahire, hem çok büyük bir şehir olması hem de görülmesi gereken pek çok yer bulundurması açısından 1-2 günde gezip bitireceğiniz bir şehir değildir. Ayrıca şehirde inanılmaz bir trafik sorunu olduğundan gideceğiniz yerlere de kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde ulaşmanız pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle Kahire’ye geldiğinizde yaklaşık 4 gününüzü ayırmak şehri hakkını vererek gezmeniz için yeterli olacaktır.

Kahire’den Ne Alınır?


Kahire’den ne alınır diye düşünüyorsanız, Kahire denince akla ilk gelen şeyleri gözünüzün önüne getirin! Direkt olarak Mısır ve Kahire ile özdeşleştirilen sfenks ve piramitler gibi yapıların minyatür bibloları, üzeri Antik Mısır görselleriyle süslenmiş papirüs kağıtları, altın ve gümüş takılar Kahire gezinizden kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hatıra hediyeler arasında bulunur. 

Tüm bunları ve çok daha fazlasını şehrin en meşhur pazarı olan Khan Al-Khalili’de bulabilir, çarşının yanındaki dar sokaklarda satış yapan bakırcılardan evinize güzel eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca cam sanatının öncüsü olarak tanınan, Mısırlıların elinden çıkmış cam ve kristal eşyalar satın alabileceğiniz en iyi yer olan Asfour Crystal Factory’ye de bakabilirsiniz.

Kahire’de Gezilecek Yerler


Asırlar öncesinden adını dünya tarihine yazmaya başlamış bir medeniyet olan Mısır’ın başkenti Kahire’de haliyle görülmeye değecek pek çok yer bulunmaktadır. Orta Doğu’nun tarihi ve kültürel birikim bakımından en önemli şehirlerinden biri olan Kahire’de gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

Gize Piramitleri


Kahire denince birçoğumuzun aklına ilk gelen şey olan piramitler şehrin en çok turist çeken özellikleri arasındadır. Dünyanın 7 harikası arasında en eskisi olan buna rağmen günümüzde ayakta kalmayı başarmış tek harika olan bu piramitler Keops, Kefken ve Mikerinos olmak üzere 3 tanedir.

Büyük Gize Sfenksi


Piramitleri korumak için inşa edildiği düşünülen Büyük Gize Sfenksi, Antik Mısırlılar tarafından kutsal kabul edilmekteydi. Sfenks 73,5 metre uzunluğu, 6 metre genişliği ve 20 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük heykeli olarak kabul edilmektedir.

El-Ezher Camisi


972 yılında ibadete açılmış olan El-Ezher Camisi ilginç kapı ve minare mimarisiyle dikkat çekmektedir. Han El Halil Çarşısı’nın karşısında yer alan El-Ezher Camisi’nde 20.000 kişinin ibadet etmesi mümkündür.

Basamaklı Piramit


Antik Mısır’ın meşhur mühendisi İmhotep öncülüğünde M.Ö 2630 yılında inşa edilen Basamaklı Piramit, Firavun Dişçaşı ve ailesinin cenaze törenini düzenlemek için tasarlanmıştır.

Abdeen Sarayı


Mısırlı, İtalyan, Fransız ve Türk mimarlar tarafından tasarlanan Abdeen Sarayı 1853 yılında inşa edilmiştir. Kasr el-Nil Caddesi üzerinde yer alan Abdeen Sarayı’nın içerisindeki tablo, saat ve süslemelerle saray daha da ihtişamlı bir hale gelmiştir.

Kahire Mısır Müzesi


Dünyanın en geniş Antik Mısır koleksiyonuna ev sahipliği yapan Kahire Msıır Müzesi’nde 120.000’den fazla parça sergilenmektedir. Müzede en çok bilinen firavun Tutankhamun’dan başlayarak pek çok firavunun mezarını ve müzedeki en önemli eserlerden olan Ramses II heykelini görebilirsiniz.

Khan Al-Khalili


Şehrin önemli yerlerinden olan Khan Al-Khalili çarşısı, Memluk sulanı Carkas el-Halili tarafından inşa ettirilmiş ve adını da ondan almıştır. 14. Yüzyılda inşa edilen bu çarşı, ilk zamanlarından beri şehrin önemli bir ticaret merkezi olmaya devam ediyor.

Kahire Kalesi


Kahire 1176 yılında Selahattin Eyyubi tarafından fethedilince inşa edilmeye başlanan Kahire Kalesi, şehri Haçlılardan korumak için yapılmıştır. 10 metre yüksekliğinde ve 3 metre kalınlığındaki surlarla çevrelenen yapının içerisinde pek çok cami ve ev bulunmaktadır. Kahire Kalesi’nde, Nil Nehri de dahil olmak üzere tüm şehri tepeden izleyebilirsiniz.

Kahire Güvenli Mi?


Kahire dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer almasa da bazen var olan güvenlik sorunları çok abartı boyutlara ulaşabiliyor. “Kahire güvenli mi?” ya da “Kahire ne kadar güvenli?” diye merak ediyorsanız, seyahat bakımından tehlike sınıflandırmasına Türkiye ile benzer konumlara konan Kahire’de nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Şehre indiğinizde size ısrarla yardım etmek isteyen insanlardan uzak durmanızda fayda var, bu kişiler size yardım ettikten sonra büyük oranda paranızı almaya çalışacaktır. Bu konuda bir taktik olarak şehre yabancı olduğunuzu dışarıdan çok belli ettirmemeye çalışabilirsiniz. 

Alışverişte dolandırılmak konusunda ise fiyatlar konusunda ön araştırma yaparak gider ve piyasaya biraz bile hakim olursanız satıcılarla pazarlık yapma ve uygun fiyata istediğinizi alma konusunda şansınız daha yüksek olacaktır. Pek çok yerde ulaşım sağlamak için beyaz taksileri kullanmanız gerektiğini söyleyen yazılara denk gelebilirsiniz. 

Bunun sebebi beyaz taksilerde taksimetre uygulanması. Ancak turist olarak bindiğinizde bu taksimetreyi çalıştırtmak da başka bir dert olabiliyor. O nedenle en güvenli ulaşım yolu olarak şehre indiğinizde ucuza bir Mısır hattı alıp telefonunuzdan uber çağırarak bu sorunun üstesinden gelmek. Son olarak Kahire temizlik konusunda gerçekten endişe veren bir yer olduğu için otelde ya da dışarıda tuvaletlerde peçete bulmakta zorlanabilirsiniz, kendi peçetenizi yanınızda götürmenizde fayda var.