Karaman Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Çar
11ºC
23ºC
Güneşli
Per
12ºC
23ºC
Güneşli
Cum
13ºC
24ºC
Güneşli

Karaman Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Karaman'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar, sonbahar ve sıcak aylarıdır.
Karaman en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Karaman uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Karaman Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Karaman’da Gezilecek Yerler
Karaman’da Nerede Kalınır?
Karaman Yemekleri

Avantajlı Karaman Uçak Bileti


Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Karaman 1989 yılında Konya’dan ayrılarak bir il haline gelmiştir ve 8924 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Karaman batıda ve kuzeyde Konya, güneyde Mersin ve güneybatıda Antalya ile komşu bulunmaktadır.

İç Anadolu’da yaygın olarak görülen iklim tipi Karaman’da da mevcuttur, şehirde yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Karaman şehrinin ilk kurulma tarihi net olarak bilinmese de gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar Karaman’ın tarihte önemli bir yerleşim, kültür ve ticaret merkezi olduğunu göstermektedir.

Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi Karaman da tarih boyunca farklı pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalmıştır. Eskiden adı Larende olan şehir Selçuklu Devleti’nin yıkılıp bu bölgede Karamanoğulları Beyliği’nin kurulmasıyla Karaman adını almıştır. Önemli mağaraları, yeraltı şehirleri ve inanç merkezleri olan Karaman aynı zamanda tarihten önemli birkaç isme de yuva olmuştur.

Yunus Emre, Kazım Karabekir, Şeyh Edebali, Kemal Reis, Mevlana ve Şair Ayni gibi isimlerin bu şehirde, bu yörede yetiştiği bilinmektedir. Karaman’da sanayi faaliyetlerinden çok tarım faaliyetleri gerçekleştirilse de ülkenin bisküvi üretiminin üçte biri ve bulgur üretiminin %20’si burada sağlanmaktadır.

İç Anadolu’nun daha güney kesiminde kalan Karaman’ı birkaç günlüğüne ziyaret edip buradaki gezilecek yerlere gitmek ve yöresel yemekleri tatmak istiyorsanız seyahatinizi oluşturmaya Bilet Dükkanı’ndan en ucuz fiyata Karaman uçak bileti alarak başlayabilirsiniz. Ayrıca Karaman otelleri ve Karaman araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz. Karaman hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz rehber yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Karaman Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Karaman, İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde ve Akdeniz Bölgesi sınırında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle bu bölgelerden ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Karaman’a diğer şehirlerden ulaşım gerçekleştirmek isteyenler ve en konforlu ve hızlı ulaşım şekli olan hava yolunu kullanmak isteyenler Karaman uçak bileti aratsalar da Karaman’da havalimanı olmadığı için direkt bir sonuç çıkmayacaktır. Ancak şehre en yakın havalimanı olan Konya Havalimanı’nı kullanmanız mümkündür.

Konya uçak bileti alarak havalimanından Karaman’a özel transfer hizmeti veren servislerle aktarmalı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Karaman’da Gezilecek Yerler


Karaman’ın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmese de bölgede yapılan çalışmalar sonucunda M.Ö 8000’li yıllara kadar tarihinin uzandığı düşünülmektedir. İlk zamanlarından beri önemli bir ticaret ve kültür merkezi olduğu bilinen Karaman’da Hititler, Lidyalılar, Frigler, Romalılar gibi pek çok büyük medeniyet yaşamıştır ve şehre izlerini bırakmıştır.

Tarihten pek çok önemli isme de ev sahipliği yapan Karaman’da kültürel ögelerin yanı sıra doğa güzellikleri de yer almaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip olan Karaman’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

 1. Karaman Müzesi

  Şehir merkezinde yer alan ve Karaman çevresindeki antik bölgelerden çıkarılan eserlerin sergilendiği Karaman Müzesi’nde Epipaleolitik Dönem’den Cumhuriyet Dönemi’ne kadar birçok eser mevcut bulunmaktadır. Karaman Müzesi iki ayrı salondan oluşmaktadır, bu salonlar arkeolojik ve etnografik olarak düzenlenmiştir.

 2. Karaman Tanıtım Merkezi

  Karaman Belediyesi tarafından açılmış olan Karaman Tanıtım Merkezi’nde Karaman’a ait olan yöresel kıyafetleri görebilir, sesli anlatım odalarında Karaman hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Güzel şehri ziyaretçilerine daha iyi ve keyifli bir şekilde tanıtmak için kurulmuş olan Karaman Tanıtım Merkezi’ni hızlı ve kolay bir şekilde gezmeniz mümkündür.

 3. Çeşmeli Kilise

  Karaman şehir merkezinde yer alan Çeşmeli Kilise resmi olarak Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi olarak da bilinmektedir. Bizans Dönemi’nde inşa edilen kilise 1980’li yıllara kadar ceza evi olarak işlev görmüş, 2007 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek kilise şeklinde yeniden açılmıştır. Çeşmeli Kilise günümüzde sanatsal etkinliklerin de düzenlendiği yerlerden biridir.

 4. Hürrem Dayı Evi

  Karaman’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Hürrem Dayı Evi göz alıcı bir mimariye sahiptir. Geleneksel Türk ev mimarisinin en güzel örneklerinden birini gözler önüne seren evin ahşap süslemeleri ve kalem işi süslemelerine hayran kalacaksınız. 300 yıllık tarihi geçmişe sahip olan ev yıllar içinde çeşitli restorasyonlardan geçmişse de orijinal görüntüsünü bozmadan çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiştir.

 5. Taşkale Tahıl Ambarları

  Karaman’ın Taşkale köyünde bulunan Taşkale Tahıl Ambarları kaya kütlesi şeklindeki killi kireç taşlarına insan eliyle oyulmuş olan 250’den fazla ambardan oluşmaktadır. Tek ya da iki odalı olarak oyulmuş olan killi kireç taşından ambarların içerisinde, bu taşın ısı ve nem oranını sabit tutma özelliği olduğu için, tahıl ürünleri uzun süreler boyunca bozulmadan saklanmaktaydı. Bu ambarların içinde tahıl ürünleri hiç bozulmadan yaklaşık 30 yıl kadar saklanabilmekteydi.

 6. İncesu Mağarası

  Taşkale köy merkezinin 9 km uzağında yer alan İncesu Mağarası içerisinde sarkıt, dikit ve traverten havuzları bulunmaktadır. Miyosen kireç taşlarından meydana gelen mağara sistemi, birbirinin devamı şeklindeki iki mağaradan oluşmuştur. Tamamen yatay haldeki mağaralarda damlataş birikimi de oldukça fazladır. İçerisinde aydınlatma ve yürüyüş yolu bulunan İncesu Mağarası 2013 yılından beri ziyarete açıktır.

 7. Zeyve Pazarı

  Zeyve Pazarı İkizçınar Köyü ve Yayla Pazarı köyleri arasındaki dere üzerine ve çevresine kurulmuş olan, yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip bir pazardır. Pazar bölgesinde sayısız tarihi ulu çınarlar, su değirmenleri, su hizarı, bungalov evler ve günübirlik konaklama yerleri bulunmaktadır.

  Çevre köylerde sebze ve meyve yetiştiren köylüler Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında her pazar buraya gelerek organik ürünlerini turistlere sunmaktadır. Bu pazarda yöresel el sanatı ürünlerini de bulmanız mümkündür.

Karaman’da Nerede Kalınır?


Karaman uçak bileti almadan önce Karaman’da nerede kalınır öğrenmek istiyorsanız Bilet Dükkanı sitesindeki Karaman hakkında olan bilgilendirme yazısına bir göz atabilirsiniz.

Karaman’da geçireceğiniz birkaç gün içerisinde Karaman şehir merkezinde, Ayrancı ve Kazımkarabekir gibi karasal iklimin hakim olduğu ilçelerinde ya da Ermenek, Başyayla, Sarıveliler gibi Akdeniz ikliminin etkili olduğu ilçelerinde konaklama yapabilirsiniz.

Karaman Yemekleri


İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında kalan Karaman’da çeşitli lezzetlere sahip yöresel yemekler bulunmaktadır. Karaman yemekleri arasından mutlaka denemeniz gerekenleri sizler için listeledik.

 • Bıldırcın Dolması: Karaman’ın en meşhur yöresel lezzetlerinden biri olan bıldırcın dolması yağda kızartılan bıldırcınların içine iç harç yerleştirildikten sonra tereyağında kavrularak pişirilmektedir.
 • Çullama: Karaman çullaması pirinçle yapılan değişik bir köfte çeşididir. Çullamanın normal köfteden farkı harcına kıymanın yanında haşlanmış pirinç de eklenmesidir. Önce haşlanıp sonra kızartılarak pişirilen çullama hafif bir yemek seçeneğidir.
 • Çoban Kavurma: Yine bir et yemeği olan çoban kavurma dilimlenmiş koyun etinin domates, soğan ve tereyağında pişirilmesiyle elde edilmektedir. Çoban kavurma genellikle yanında pilavla servis edilmektedir.
 • Zeyve Kebabı: Karaman’da sıklıkla yapılan bir sac kebabı olan zeyve kebabı içinde kuşbaşı et, çeşitli sebzeler ve kuyruk yağı bulunmaktadır. Zeyve kebabı üzerinde pide ile servis edilmektedir.
 • Sulu Pilav: Bulgurla yapılan bu pilav et suyu ve et parçalarıyla birlikte pişirilmektedir. Suyu fazla konduğu için daha çorba gibi bir kıvama sahiptir, bu nedenle de adına sulu pilav denmektedir. Karaman’da geleneksel olarak özellikle pazar günleri tüketilen bir yemektir.