Antalya Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Pts
17ºC
25ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Sal
18ºC
25ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Çar
17ºC
24ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Antalya Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Antalya uçakla Ankara'dan 1 saat 10 Dakika, İstanbul'dan ise 1 saat sürer.
Antalya'ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar, yaz veya sonbahar aylarıdır.
Antalya en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Antalya uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Antalya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Antalya'da Gezilecek Yerler
Antalya'da Ne Yenir?
Antalya'da Alışveriş Yapılacak Yerler

Avantajlı Antalya Uçak Bileti


Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaz turizminde en gözde şehri olan Antalya, bilhassa Mayıs ile Eylül ayları arasında uçuş trafiği en fazla şehirlerden biridir. Antalya uçak bileti almak isteyen yolcuların, Antalya uçuşlarını gerçekleştirdikten sonra işlerine yarayacağını düşündüğümüz bu yazımız; Antalya Havalimanı’ndan şehrin merkezi noktalarına erişimde kullanılabilecek ulaşım araçlarını, Antalya’da gezilecek yerleri ve Antalya’nın lezzet kültürünü barındırmaktadır. 

Yolcu adaylarımıza belirtmek isteriz ki en avantajlı Antalya uçak biletini Bilet Dükkanı’ndan alabilirsiniz. Öte yandan en avantajlı fiyatlar yalnızca Antalya uçak bileti ile sınırlı kalmayıp; tüm uçuş destinasyonları için geçerlidir. Antalya uçak bileti ile yola çıkmadan önce Antalya otelleri ve Antalya araç kiralama hizmetleri için Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilirsiniz. Antalya'ya kara yolu ile ulaşmak isterseniz, otobüs bileti sayfamız üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Antalya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Yaz aylarında Türkiye’nin en hareketli havalimanı olan Antalya Havalimanı, 1998 yılında faaliyete başlamıştır. Antalya şehir merkezine ortalama 18 – 20 kilometre mesafede konumlanan Antalya Havalimanı’na ulaşım da oldukça kolaydır. Antalya Havalimanı, İstanbul’dan sonra da Türkiye’nin en işlek ikinci havalimanıdır. Antalya’daki ilk havalimanı 1960 yılında askeri bir havalimanı olarak açılmıştır. Bu havalimanı 1985’e gelindiğinde ise uluslararası trafiğe açılır. 

Antalya Havalimanı’nda iniş yapan yolcular, şehrin merkezi noktalarına ulaşmak için otobüs, dolmuş, taksi veya araç kiralama ile ulaşım sağlayabilir.

Antalya Havalimanı’ndan Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Havalimanı’nda iniş yapan ve şehrin merkezi noktalarına gitmek için otobüs kullanmak isteyen yolcular, yaklaşım yarım saat süren bir yolculukla Antalya merkeze ulaşabilirler. Antalya Havalimanı’ndan iki farklı otobüs geçmektedir. Bunlar 600 ve 800 numaralı otobüslerdir. 

600 numaralı otobüs, dış hatlar ve iç hatlar terminal duraklarına uğradıktan sonra Serik Caddesi ve Aspendos Bulvarı üzerinden devam ederek nihayetinde Otogar İçi isimli durağa kadar gider. 800 numaralı otobüs ise yine Antalya Havalimanı’ndan kalkış alıp; nispeten sahil yolunu kullanarak nihayetinde Burhanettin Onat Caddesi’ne kadar gider.

Antalya Havalimanı’ndan Dolmuş ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya uçak bileti olan yolcular havalimanından şehir merkezine gitmek için dolmuş ve minibüs kullanabilir. Havalimanının yakınlarından geçen minibüs ve dolmuşlar, Antalya’nın birçok farklı noktasına hızlı bir ulaşım sağlar. Öte yandan bu ulaşım alternatifi, bagaj yükü çok olmayan yolcularca sıkça tercih edilmektedir.

Antalya Havalimanı’ndan Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Havalimanı, şehir merkezine yalnızca 18 - 20 kilometre uzaklıkta olduğundan, Antalya’ya iniş yapan yolcular en çok taksi ile ulaşım alternatifini tercih eder. Hem hızlı hem de konforlu olan taksi seçeneği, bagaj yükü fazla olan yolcular başta olmak üzere birçok iç ve dış hat terminalinde inen Antalya misafirlerinin tercihidir. 

Öte yandan ortalama 15 - 20 dakika kadar sürecek bir yolculukla şehrin merkezine veya biraz daha uzun sürecek bir yolculukla Antalya’nın herhangi bir noktasına rahatça ulaşım sağlanabilmektedir.

Antalya Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Havalimanı’nda iniş yapan yolcuların şehir içi dolaşım ve merkezi noktalara ulaşım için bir diğer alternatifi ise araç kiralama seçeneğini kullanmaktır. Antalya Havalimanı’nda yolcuların 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri araç kiralama acenteleri bulunur. Böylelikle yolcular da ehliyetleri olmak şartıyla istedikleri noktaya kiraladıkları araçlar ile ulaşım sağlayabilirler.

Antalya'da Gezilecek Yerler


Bilet Dükkanı olarak bu noktada sizlere Antalya hakkında çeşitli birkaç bilgi vermek istiyoruz. Antalya, tarihte, II. Attalos’un şehri olarak da bilinir. Öyle ki hatta bu konuda bir de anlatısı vardır. Derler ki II. Attalos bir gün askerlerinden ‘dünyadaki cenneti’ bulmalarını ister. Bunun üzerine askerler de arayışa başlar ve gezilmedik yer bırakmazlar. Bugün Antalya’ya bağlı olan Alanya civarlarına geldiklerinde ise aradıkları yeri bulduklarını anlarlar. II. Attalos da Alanya civarına geldiğinde askerlerine hak verir ve Antalya ile çevresinin ‘dünyadaki cennet’ olduğuna karar verir ve buraya yerleşir. 

Ardından burası, ‘Attalos’un şehri’ anlamına gelen “Attaleia” adını alır. Şehir zamanla da Antalya adını alır. Likya Yolu başta olmak üzere birçok tarihi mekanı ve doğal güzelliği bulunan Antalya, yaz turizmi için de oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Koyları, denizi, kumsalları ve doğal güzelliğiyle tüm dünyaya nam salan Antalya, bilhassa Avrupa ve Rusya’dan yaz aylarında yüz binlerce turistin akınına uğrar. İşte Antalya’da gezilecek yerler:

Düden Şelalesi


Doğal güzellikler gezmek için yola çıkan Antalya uçak bileti yolcuları Düden Şelalesi'ni görmeden dönmemelidir. Şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Şelale, doğal bir göletin üzerindeki kayalıklardan düşen suların oluşturduğu manzarasıyla ziyaretçilerini etkiler.

Perge Antik Kenti


Tarihi yerler gezmeyi sevenlerin gezmeden dönmediği yer Antalya'nın doğusunda yer alan Perge Antik Kenti'dir. Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik kalıntılarıyla ünlüdür.

Konyaaltı Plajı


Antalya'nın ünlü plajlarından biri olan Konyaaltı Plajı, turkuaz renkli denizi, kumsalı ve etrafındaki kafe ve restoranları ile ziyaretçilerine keyifli bir deniz tatili sunar.

Perge Antik Kenti


Antalya'nın 18 km doğusunda yer alan bu antik kent, geçmişin izlerine göz atmak isteyenler için vazgeçilmezdir. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarıyla ünlüdür. Özellikle tiyatro, agora ve stadyumu görülmeye değerdir.

Aspendos Tiyatrosu


MS 2. yüzyılda yapılmış olan bu tiyatro, antik dönemde 15.000 kişi kapasiteli bir yerdi ve günümüzde hala faal durumdadır. Antalya'nın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Side Antik Kenti


Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden kalma kalıntılarıyla ziyaretçilerini büyüler. Antik tiyatrosu, agora ve Apollo Tapınağı en çok ilgi çeken yerler arasındadır. Antalya'nın 75 km doğusunda yer alır. 

Antalya’da Ne Yenir?


Akdeniz mutfağının en seçkin yemeklerini mutfağında barındıran Antalya’da hem yöresel hem de dünya mutfağından hemen her türlü yiyeceği rahatça bulabilirsiniz. Öte yandan Antalya uçak bileti olan yolcular yöresel yemekleri en iyi şekilde denemek isterse hiç kuşkusuz 7 Mehmet restoranına rotasına-ı çevirmelidir. Ayrıca Antalya’da Börekçi Tevfik de kesinlikle yolunuzu düşürmeniz gereken yerlerden. İşte Bilet Dükkanı olarak sizin için seçtiğimiz Antalya’nın yöresel yemekleri gitmeden önce araştırmanızı önerir. 

Antalya’da Alışveriş Yapılacak Yerler


Türkiye’de yaz turizminin merkezi noktalarından olan Antalya’da sayısız alışveriş noktası bulunur. Birçok çarşı ve alışveriş merkezi bulunan Antalya’da yine de alışveriş denince ilk akla gelen mekan hiç kuşkusuz Kaleiçi ve çevresidir. Ayrıca Kaleiçi’nde Antalya’ya özgü magnet ile yöresel ürünler de kolaylıkla bulunabilir. Bilet Dükkanı olarak Antalya uçak bileti olan yolculara patlıcan reçeli ile turunç reçelini de kesinlikle alışveriş listelerine eklenmesini tavsiye ederiz.