Adana Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Adana uçakla Ankara'dan 1 saat, İstanbul'dan ise 1 saat 25 dakika sürmektedir.
Adana'ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Adana para birimi Türk Lirası'dır.
Adana en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Adana uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Adana'da Gezilecek Yerler
Adana'da Toplu Taşıma Kartı Nereden Alınır?
Adana'da Ne Yenir?
Adana'da Yapılacak Aktiviteler
Haritasını İnceleyin

Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehri olarak tanımlanan Adana, tarım, ticaret ve kültür merkezlerimizden biridir. Adana, kültürel yapısı, tarihi dokusu ve lezzetli yemekleri ile aynı zamanda turizmin de merkezlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. 

Geleneksel Türk ve Akdeniz mutfağının izlerini taşıyan Adana yemekleri, acı, ekşi, deniz ürünleri, narenciye, zeytinyağı ve yeşillikler üzerine geniş bir yemek listesine sahiptir. Bilet Dükkanı üzerinden; Adana uçak bileti ve Adana otelleri adımlarını tamamladıktan sonra Adana’da gezilecek yerler ve yenilecek yemekler gibi birçok konuda da sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kültür ve sanat açısından Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan Adana, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlar. Adana’yı dünyayla buluşturan Şakirpaşa Havalimanı, özellikle kültür festivallerinin olduğu dönemlerde oldukça yoğun bir trafik alır. Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, belediye otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar, taksi ve özel araçlarla gerçekleşmektedir. 

HAVAŞ otobüsleri ise Adana yönüne değil, Mersin ve Hatay yönüne gidecek olan yolcular için hizmet veriyor. Adana uçak bileti alarak Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanmak durumunda olan yolcular, havalimanından şehir merkezine ulaşımda kullanılan rota ile ilgili detaylı bilgiyi Bilet Dükkanı üzerinden öğrenebilirler.

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine HAVAŞ İle Ulaşım


Adana Şakirpaşa Havalimanı’ından şehir merkezine HAVAŞ otobüsleri ile ulaşım gerçekleşmiyor. Havalimanında bekleyen HAVAŞ otobüsleri sadece Mersin ve Hatay yönüne gidecek olan yolcular için hizmet veriyor.

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belediye Otobüsleri İle Ulaşım


Seyhan ilçesinde bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine, hat numarası 135 olan belediye otobüsleri ile gitmek mümkün. Havalimanının hemen çıkışında bulunan otobüs duraklarından binilen bu otobüsler ile şehir merkezine, Turhal Cemal Beriker Bulvarı’na ve Çukurova Üniversitesi’ne kadar ulaşım sağlanabiliyor. 

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Minibüs ve Dolmuş İle Ulaşım


Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine bir diğer ulaşım şekli de minibüs ve dolmuşlar ile sağlanıyor. Belediye otobüslerine göre daha sık hareket eden minibüs ve dolmuşlar aynı zamanda kısa mesafe olması nedeniyle de daha çok tercih ediliyor. Adana uçak bileti alarak Şakirpaşa Havalimanı’na inen yolcular, Havalimanı-Şehir Merkezi Hattı ile Meydan Hattı olarak hareket eden iki farklı hattı kullanabiliyor.

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi İle Ulaşım


Şakirpaşa Havalimanı’ndan Adana şehir merkezine gitmek için ulaşım araçlarını takip eden yolcular, belediye otobüsü, minibüs ve dolmuşun yanı sıra taksiyi de tercih edebilirler. Havalimanının şehir merkezine yakın olması nedeniyle taksi ile ulaşım ücreti de çok fazla olmayacaktır.

Adana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama İle Ulaşım


Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine diğer seçenekleri kullanmayıp özel araçlar ile ulaşım sağlamak isteyenler için İç Hatlar Terminali’nde 5, Dış Hatlar Terminali’nde ise 4 adet olmak üzere toplam 9 adet araç kiralama ofisi bulunuyor. Bunun yanı sıra havalimanına ait 569 araç kapasiteli açık otopark da mevcut. Bunun yanında Bilet Dükkanı üzerinden en ucuz araç kiralama fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 

Adana’da Gezilecek Yerler


Adana uçak bileti ile Adana Şakirpaşa Havalimanı’na iniş yapan yolcular, Adana’da gezilecek yerler konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. Adana otelleri arasında size uygun olanı seçtikten sonra şehrin tarihi ve kültürel yerlerini gezebilirsiniz. İşte doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve festivalleriyle görülmeye değer Adana’da gezilecek yerler:

Varda (Alman) Köprüsü

Adana Karaisalı ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunan Verda (Alman) Köprüsü, 100 yıl önce Osman Alman işbirliği ile yapılmıştır. Anadolu Bağdat Demiryolu hattının bir parçası olarak inşa edilmiş köprünün yüksekliği 105 metredir.

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü, 4. yüzyılda (385 yılı) Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllar boyu Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü olmuştur.

Kapıkaya Kanyonu

Adana Karaisalı ilçesinde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Verda Köprüsü’ne 2 km uzaklıktadır. Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Çakıt Deresi’nin açmış olduğu kanyonda doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

Seyhan Barajı

Eski Adana’nın 15 km yukarısında bulunan Seyhan Barajı, Adana’yı Seyhan Nehri’nin neden olabileceği su baskınından kurtarmak amacı ile 1956 yılında yapılmıştır. Özellikle piknik yapmak isteyen Adana uçak bileti olan yolcuların tercihidir. 

Belemedik Vadisi

Adana Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Belemedik Vadisi, Adana’ya 117 km uzaklıktadır. Zengin doğa manzarası ile ziyaretçi akınına uğrayan mekanlardan biri olan Belemedik Vadisi’nde taş ve ahşaptan yapılmış yayla evleri bulunmaktadır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra kurulmuş olan Adana Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en eski on müzesi arasında yer almaktadır. Teşhir edilen eserler içerisinde Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Babil Steli, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel ve Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” büyük ilgi toplamaktadır.

Ulu Cami ve Külliyesi

16. Yüzyıldan kalma tarihi bir cami olan Ulu Cami, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Caminin mimarisinde Selçuklu ve Memluk üsluplarına yer verilmiştir.

Kazancılar Çarşısı

Kapalı çarşı geleneğinin en önemli temsilcileri arasında yer alan Kazancılar Çarşısı, Adana’nın ziyaret edilmeye değer en önemli mekanlarından biri olarak biliniyor. İsmini kazan ustalarından alan bu tarihi mekanda çok sayıda el sanatı eseri bulunuyor.

Adana’da Toplu Taşıma Kartı Nereden Alınır?


Adana uçak bileti alarak Adana’da güzel bir tatil yapma hayali kuranlar, şehir içinde toplu taşıma kullanabilmek için ulaşım kartlarının nereden alındığını merak ediyor. Adana’da toplu taşıma kartı, il merkezinde ve ilçelerinde bulunan kart doldurma noktalarından satılıyor. Bu noktalardan toplu taşıma kartı satın alınabilir ve içerisine bakiye yüklenebilir. Yine internet üzerinden de herhangi bir banka kartıyla online olarak bakiye yüklemesi gerçekleşmektedir.

Adana’da Ne Yenir?


Kültürel yapısı ve tarihiyle turizm kentlerinin başında gelen Adana, yöresel yemekleriyle de Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinin yer aldığı bir yemek kültürüne sahip. Peki Adana’da ne yenir? İşte Türk mutfağına yön veren, birbirinden lezzetli Adana yemekleri:

  • Adana Kebabı: Yanında ikram edilen közlenmiş biberleri ve soğan salatası ile Adana’nın en meşhur yemeği Adana Kebap, et severler için unutulmayacak lezzetleri arasında yer alıyor.
  • Analı Kızlı Çorba: Ekşili ve etli sulu yemeğin içinde bulgur köftelerinin bulunduğu, Adana’nın en sevilen lezzetleri arasında yer alan bu çorba, Doğu Anadolu ve Güney illerinde sıklıkla yapılıyor.
  • İçli Köfte: Doğu Anadolu ve Güney illerinde yaygın olarak yapılan içli köfte, Adana’da haşlanarak yapılıyor. Limon sıkarak tüketilen içli köfte, Türk mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. 
  • Muhammara: Türk ve Levant Mutfağının bir parçası olan muhammara, Adana’nın en sevilen tatları arasında yer alıyor. Halep biberi ve öğütülmüş cevizden yapılan bu lezzeti deneyenler bir daha unutamıyor.
  • Humus: Nohut ve tahinin, limon, sarımsak, tuz, kimyon ve kırmızı biber ile buluşmasıyla meydana gelen bir meze türü olan humus, Adana’nın sevilen yemeklerinden biridir. Adana uçak bileti olanların severek tükettiği bir lezzettir. 
  • Şırdan: Adana’nın sevilen lezzetlerinden biri olan şırdan, sakatat sevmeyenler tarafından dahi unutulamıyor.
  • Ekşili Ispanak Başı: Et yerine sebze tercih edenlerin yemeye doyamayacağı lezzetlerden biri olan ekşi ıspanak başı, Adana’nın meşhur yemekleri arasında yer alan ve sıklıkla yapılan yemeklerinden biri olma özelliği taşıyor.
  • Babagannuş: Patlıcan, yoğurt, biber ve maydanozun karışımıyla yapılan babagannuş, Adana mutfağının en sevilen mezelerinden biri olarak biliniyor.
  • Karakuş: Hamur, ceviz ve şerbet ile yapılan karakuş tatlısı, özellikle bayram ikramlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
  • Bici Bici: Yaz aylarının en sevilen tatlılarından biri olan bici bici, Adana ile özdeşlemiş lezzetlerden biri…

Adana'da Yapılacak Aktiviteler


Osmanlı’dan günümüze kadar gelen şehir tiyatroları, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve yetiştirdiği çok sayıda sinema sanatçısının yanı sıra Altın Koza Film Festivali, Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali ile adından söz ettiren Adana, Türkiye’nin önemli kültür-sanat merkezlerinden biri olarak tanımlanıyor. Son olarak Portakal Çiçeği Karnavalı ile de tüm dünya ülkeleri tarafından dikkat çekmeye başlamış, ülke turizmine büyük katkıda bulunmuştur.

Kültürel yapısı ve tarihi dokusuyla dikkat çeken ve her yıl çok sayıda ziyaretçi alan Adana, yöresel yemekleriyle de ününe ün katmış illerimiz arasında yer alıyor.