Milano Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Milano’da Gezilecek Yerler
Milano’da Alışveriş Yapılacak Yerler
Milano’da Ne Yenir?

İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya bölgesinde yer alan Milano, modanın başkenti olarak anılmaktadır. Milano’nun kuzey kısmında Varese, Monza ve Brianza; doğusunda Bergamo; güneydoğusunda Cremona ve Lodi; güneybatısında Pavia ve batısında Novara şehirleri komşu bulunmaktadır. İtalya’nın en turistik yerlerinden biri olan Milano özellikle moda, tasarım ve sanat konularında dünya lideri şehirler arasındadır. Tarihiyle de ön plana çıkan Milano’da şehrin modern ve tarihi güzelliklerinin uyum içinde bir arada bulunuşuna hayran kalabilirsiniz. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birinin ve dünyanın en büyük tiyatrolarından birinin bulunduğu Milano’da gezilecek daha pek çok yer mevcuttur. Milano, Lombardiya bölgesinin en gelişmiş ve en zengin 2. şehridir. 

Milano sanat ve ekonomi faaliyetlerinin yanı sıra futbolda da dünya çağında adı duyulan ve çokça taraftarları olan kulüplere sahiptir. İtayla’daki en büyük futbol kulüplerinden olan Inter Milan ve A.C. Milan bu şehirde kurulmuştur. Kuzey İtalya’nın en keyifli yerlerinden biri olan Milano, şehirdeki hayat tarzıyla da ilgi çekmektedir. Milano’da her mevsim rahatlıkla gezebileceğiniz bir iklim yaşanmaktadır. Modanın kalbinin attığı Milano’da keyifli bir gezinti yapmak ve Avrupa’nın en keyifli yerlerinde alışveriş yapmak için Bilet Dükkanı üzerinden en uygun Milano uçak bileti satın alabilirsiniz. Milano’da dolu dolu bir gezi turu yapmak için Milano hakkındaki gezi yazımızdan yardım alabilirsiniz. 

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


İtalya’nın Milano şehrine ulaşım hizmeti veren Milan Malpensa Havalimanı şehir merkezinin 49 km kuzeybatısında yer almaktadır. Malpensa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için birkaç farklı yol alternatifiniz bulunmaktadır.

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Malpensa Havalimanı’ndan şehir merkezine en hızlı ve hesaplı ulaşım yollarından birisi olan tren ile ulaşım sıklıkla tercih edilen yollardan biridir. Havalimanından Milano Merkez Tren İstasyonu’na ve Caderno İstasyonu’na giden trenler haftanın her günü, ortalama 04.50 ve 11.40 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket etmektedir. Trenlere terminal 1 ve 2’den binebilirsiniz. Milano uçak bileti olan yolcular genelde tren ile seyahat eder. 

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ekspres Otobüsler ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamanın ekonomik yollarından bir olan ekspres otobüs hizmeti birkaç farklı firma tarafından verilmektedir.  Malpensa Bus Express otobüsleri ile Milan Lotto, San Siro Stadium ve Fieramilanocity duraklarında inerek Milano’ya en hızlı şekilde ulaşım sağlayabilir, M5 ve M1 metro hattına aktarma yapabilirsiniz. Terminal 1’den hareket eden Malpensa Shuttle araçları ile 50 dakika içerisinde Milan Merkez Tren İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Terravision otobüsleri ile de havalimanından merkez tren istasyonuna 50 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Taksiler terminal 1’de 6 numaralı çıkış kapısında ve terminal 2’de 4 numaralı çıkış kapısında beklemektedirler. Malpensa Havalimanı’ndan şehir merkezinde istediğiniz yere direkt ulaşım sağlamak için taksilerle konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Malpensa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Malpensa Havalimanı’nın ya da otelinizin sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanarak şehir merkezinden istediğiniz yere ya da direkt olarak otelinize hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Milano’da Gezilecek Yerler


İtalya’nın en popüler yerlerinden biri olan Milano’da mimarisine hayran kalacağınız yapılar, tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz sokak ve meydanlar bulunmaktadır. Milano’da gezilecek yerleri daha iyi tanımak istiyorsanız Milano hakkındaki detaylı rehber yazımızdan yararlanabilirsiniz. 

Santa Maria della Grazie Kilisesi: Leonardo da Vinci’ye ait olan meşhur Son Akşam Yemeği tablosunun bulunduğu kilise Milano’daki en popüler turistik yerlerden biridir. 

Duomo: Duomo, İtalya’daki en büyük ve görkemli katedraldir. İnşası 500 yıl süren eserin bulunduğu mekan Milano’ya benliğini kazandıran yerler arasındadır. Katedralde Rönesans Dönemi’nden kalma ünlü eserler bulunmaktadır. Ziyaretçiler Duomo’da bulunan mum dikme alanlarında mum dikip, mekanın bronz kapısını iyi şans için ellemketedirler. Milano uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken bir yerdir. 

La Scala: Dünyanın en büyük opera binaları arasında bulunan La Scala 1778 yılından beri hizmet vermektedir. La Scala’da önceden rezervasyon yaparak burada pek ünlü operaları izleyebilirsiniz.

Sforzesco Şatosu: Sempione Parkı’nın yanında bulunan Sforzesco Şatosu görkemli bir yapıya sahiptir. Şatoda Michelangelo’nun son eseri olan Rondanini Pieta da sergilenmektedir.

Galleria Vittorio Emanuele II: 1877 yılından beri hizmet veren Galleria Vittorio Emanuele II dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden bir tanesidir. Cam bir kubbeyle beraber görkemli bir mimari yapıya da sahip olan alışveriş merkezinde 1913 yılında açılmış olan ilk Prada mağazası da yer almaktadır. 

Brera Sanat Galerisi: İtalya’nın en büyük sanat galerilerinden biri olan Brera Saant Galerisi’nde görülecek pek çok koleksiyon bulunmaktadır. Palazzo Brera bahçesinde galeri, botanik bahçesi, kütüphane ve gözlem evi bulunmaktadır. Galeri ise 1. Napolyon’un emriyle inşa edilmiştir. Milano uçak bileti olanların görmeden gitmemesi gereken bir yerdir. 

Via Torino: Milano’nun en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Via Torino özellikle moda tutkunlarının bayılacağı bir moda kentidir.

Sant’Ambrogio Bazilikası: Milano’nun en eski ibadet yerlerinden birisi olan Sant’Ambrogio Bazilikası 379 ve 386 yılları arasında yapılmıştır. Roma Dönemi’nden kalan bazilikanın inşasında beyaz sıva, tuğla ve taş kullanılmıştır. 

Poldi Pezzoli Müzesi: Rönesans Dönemi ressamlarının eserlerinin sergilendiği Poldi Pezzoli Müzesi’nde silah, zırh, mobilya ve mücevherler de sergilenmektedir. Guiseppe Pezzoli tarafından 17. yüzyılda satın alınan bina, Simone Cantoni tarafından düzenlenmiştir. 

Museo del Novecento: 20. Yüzyıllara ait 4000’den fazla eserin sergilendiği Museo del Novecento’da İtalyan kültürünü tanıtan çalışmalar da yer almaktadır.

Milano’da Alışveriş Yapılacak Yerler


Modanın kalbinin attığı yer olan Milano’da hem alışveriş yapabileceğiniz hem de eşsiz moda mağazalarını gezip dolaşabilirsiniz. Milano’da öncelikli olarak giyim, çanta, takı ve gözlük gibi moda ürünlerini bulabileceğiniz pek çok mağaza yer almaktadır. Milano’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

Navigli: Milano’nun en canlı yerlerinden biri olan Navigli’de dünyaca tanınan mağazalardan çok uluslararası alanda çalışan genç tasarımcıların butikleri ve yerel mağazalar bulunmaktadır. 

Corso Vittorio Emanuele II Caddesi: İlk İtalya Kralı’nın adının verildiği caddede daha çok hazır giyim moda ürünleri bulunmaktadır. Kaliteli, lüks ve pahalı mağazaların bulunduğu cadde moda tutkunlarının bayılarak gezeceği bir yerdir.

Corso Venezia Caddesi: Modanın altın üçgeni olarak tanınan bölgedeki caddelerden biri olan Corso Venezia, Milano’da en yeni trendleri ilk görebileceğiniz yerlerden biridir. 

Via Torino Caddesi: Görece daha bütçe dostu mağazaların yer aldığı Via Torino Caddesi aynı zamanda Milano’nun en eski caddelerinden de birisidir. 

Fiera di Sinigaglia Pazarı: Milano’daki cıvıl cıvıl pazarlardan birisi olan Fiera di Sinigaglia Pazarı eski giyim, kitap, plak, sanat eseri ve eşyaların bulunduğu Milano’nun en eski bit pazarı olma özelliğine de sahiptir. 

Milano’da Ne Yenir?


Kuzey İtalya’nın en keyifli yerlerinden bir olan Milano’da İtalyan mutfağından ve ev sahibi olduğu pek çok göçmenden etkilenmiş zengin bir mutfak bulunmaktadır. Milano’da ne yenir merak ediyorsanız size mutlaka tatmanız gereken yemekleri tanıtan bir liste hazırladık.

Risotto: İtalya’nın en beğenilen lezzetlerinden bir olan risottonun safranla yapılan bir hali olan ratana, tadı damakta kalan bir lezzettir.

Ossobuco: Soğan, havuz, kereviz ve beyaz şarapla yapılan bir karışım içerisinde pişirilen et yemeği olan ossobuco Milano’nun en popüler yemeklerindendir. Bu et yemeğinin en lezzetli yerlerinden biri ise jöle gibi ilik kısmıdır. 

Cotoletta: Görünüşü schnitzele çok benzeyen cotoletta, dana pirzolanın tereyağında kızartılarak hazırlanması şeklinde servis edilmektedir. 

Polenta: Mısır unu ile hazırlanan ve garnitür olarak tüketilen polenta yumuşak ve yoğun bir kıvama sahiptir. Milano uçak bileti olanlar mutlaka denemelidir. 

Gorgonzola: Milano’nun Gorgonzola kasabasından çıkan Gorgonzola peyniri öncelikli olarak pizzalar olmak üzere pek çok İtalyan yemeğinde kullanılmaktadır. Kaymağı anlınmış inek sütünden elde edilen peynirin tatlı ve kremamsı bir tadı vardır.

Minestrone Milanese: Milano yemekleri arasında değerli bir konuma sahip olan bu pirinç yemeği lahana, pancar, kereviz, domates ve ıspanak gibi çeşitli sebzelerle bir arada pişirilerek hazırlanmaktadır.