Muş Hakkında

407.992 Nüfus
49 Plaka
436 Telefon Kodu

Muş Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
21 Nisan 2024 Pazar
Min: 8ºC
Maks: 19ºC
Güneşli
22 Nisan 2024 Pazartesi
Min: 8ºC
Maks: 19ºC
Güneşli
23 Nisan 2024 Salı
Min: 10ºC
Maks: 20ºC
Güneşli
24 Nisan 2024 Çarşamba
Min: 9ºC
Maks: 21ºC
Güneşli
25 Nisan 2024 Perşembe
Min: 11ºC
Maks: 24ºC
Güneşli
Sıkça Sorulan Sorular
Muş otobüs biletinizi en ucuz fiyatla almak için Bilet Dükkanı'ndan seyahat tarihlerinizi belirleyip fiyatları karşılaştırabilir, ayrıca kampanya fırsatlarından yararlanarak en uygun bileti bulabilirsiniz.
Avantajlı Muş otobüs bileti için en geç 1 gün öncesinden satın alma yapmanız en uygun seçenek olacaktır.
Fiyat karşılaştırma kolaylığı, gitmek istediğiniz her yere uygun otobüs biletleri bulabilme imkanı, ekonomik otobüs bileti fiyatları ve güvenli ödeme seçenekleri gibi avantajlar için Bilet Dükkanı'nı tercih edebilirsiniz.
Muş otobüs biletleri fiyatları şehirlere göre farklılık gösterir. Buna göre; İstanbul Muş otobüs bileti 1.100 TL, Ankara Muş otobüs bileti 1.000 TL, İzmir Muş otobüs bileti 1.100 TL'dir.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Muş Otobüs Seyahati Hakkında


Muş Şehri, Urartu Krallığı'na kadar uzanan büyük bir tarih köküne sahiptir. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir şehirdir. Bingöl Dağları, Kuştara ve Bahçesaray'da yer alan göller, Munzur Vadisi Milli Parkı gibi doğal alanlar ziyaretçileri kendine çekmektedir. Özellikle kış aylarında kayak merkezleri turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir.

Muş'un kültürel zenginlikleri arasında yöresel yemekleri, halk oyunları ve el sanatları bulunmaktadır. Muş mutfağı çorbalardan et yemeklerine, baklavadan tatlılara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Ayrıca yörede yapılan ebru, kilim ve halı gibi el sanatları da ünlüdür.

Muş'un ünlü laleleri kendine özgü bir şekle sahiptir ve bu da onu oldukça değerli kılar. Ancak diğer tarım ürünlerinin yaygınlaşması ve yanlış hasat nedeniyle bölgedeki bu özel lale türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle koruma altına alınmıştır. 29-30 Nisan tarihleri ​​arasında düzenlenen festival, bölgenin Muş lalesinin değerini yansıtması açısından büyük önem taşıyor.
Sonuç olarak Muş Otobüs Bileti alarak kente gelenler, kendilerini tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan Muş’un doğal güzelliklerini keşfederken bulacaktır. Yakın şehirlerden seyahat edecekseniz, Muş uçak bileti yerine otobüs bileti satın alabilir, Bilet Dükkanı üzerinden otel ve Muş araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Muş Otobüs Terminali


Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Muş Otogarı, Muş şehrine ulaşım sağlamak için ideal bir noktada konumlanmıştır. Muş ili merkezine bağlı Sunay Mahallesi' nde yer alan bir şehir otogarıdır. Muş Otobüs Bileti ile kente gelenlerin şehre giriş yaptığı noktadır. Aynı zamanda çevresinde bulunan Ağrı, Bitlis, Erzurum, Diyarbakır ve Bingöl gibi iller ile de komşu olması, Muş Otogarı'nı bölgenin karayolu ulaşımı açısından önemli kılmaktadır.

Muş Otobüs Bileti Fiyatları


Muş Otobüs Bileti fiyatları, seyahat tarihine, otobüs firmasına ve tercih edilen koltuk sınıfına göre değişkenlik göstermektedir. Uygun fiyatlarla seyahat etmek isteyenler, çeşitli otobüs firmalarının kampanya ve indirimlerini takip edebilirler. Muş Otobüs Bileti için rezervasyon yaptırmak veya bilet satın almak isteyenler, Bilet Dükkanı’nın kullanıcı dostu arayüzüne sahip web sitesini ya da mobil uygulamasını ziyaret edebilir. 

Muş Otobüs Terminali'nden Şehir Merkezine Ulaşım


Muş otobüs terminalinden şehir merkezine ulaşmak çok kolaydır. Ücretsiz yolcu servisleri, otobüsler, minibüsler ve taksiler aracılığıyla Muş Otobüs Bileti alarak yaptığınız yolculuğun sonunda şehir merkezine gidebilirsiniz. Terminal önündeki Erzurum Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nden her gün sabah saat 07:00 ve gece 22.00’a kadar hizmet veren özel halk otobüsleriyle kolayca Muş’un her mahallesine gidebilirsiniz. Muş ilçe minibüsleriyle de Varto, Hasköy ve Serinova gibi pek çok ilçeye ve köye ulaşım fırsatı sunuluyor.

Muş'ta Gezilecek Tarihi Yerler


Tarihi yapıları ve görülmesi gereken birçok farklı yere sahip olan Muş, Doğu kültürünün yaşayan efsane şehirlerinden bir tanesidir. Muş Otobüs Bileti alarak tarih dolu bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki yerleri listenize muhakkak ekleyin! 

 1. Muş Kalesi

  Muş'un sembol yapılarından biridir. Selçuklu dönemine ait olan kale, Malazgirt Meydan Savaşı'nın yapıldığı yer olarak tarihi öneme sahiptir.

 2. Ulu Cami

  13. yüzyılda inşa edilmiş olan cami, Muş'un en eski ve en büyük camisidir. Selçuklu mimarisinin önemli örneği olarak dikkat çeker.

 3. Hacı Şeref Kümbeti

  13. yüzyılda yapılan ahşap bir kümbettir. Selçuklu sanatının güzel bir örneği olan kümbet, tarihi ve mimari anlamda önemli bir yapıdır.

 4. Malazgirt Meydanı

  1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Meydan Savaşı, Anadolu'nun Türkleşmesinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu tarihi meydanı ziyaret ederek savaşın gerçekleştiği yerde bir döneme şahitlik edebilirsiniz.

 5. Varto Kalesi

  Muş'un Varto ilçesinde yer alan kale, Urartu dönemine ait olup, harabeler halindedir. Tarihi ve arkeolojik değeri bulunan bir yapıdır.

Muş'ta Gezilecek 5 Yer


Türkiye’nin Doğu Bölgesi’nde yer alan Muş, genellikle eski ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Birçok kişinin tarihi yapılarından dolayı merak ettiği Eski Muş Evleri, Ermeni ve Kürt mimarisinde büyük bir öneme sahiptir. Tarihi ve kültürel öneme sahip olan bu evler, Muş Otobüs Bileti ile şehre gelenlerin görmesi gereken yerlerin başında gelir. Urartu dönemine ait olan ve tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan yerlerden bir tanesi de Ayanis Harabeleri’dir. Muş’un tarihi ve kültürel yapısına sahip olmasında büyük bir rol oynayan Ayanis Harabeleri, diğer tarihi yapılara göre eski düzenini halen daha korumaktadır. Muş ilinin yaklaşık olarak 30 kilometre kuzeybatısında bulunan bu harabeler, tarihi ve arkeolojik açıdan önemli bir etkiye sahiptir. 

Muş Arkeoloji Müzesi bölgedeki arkeolojik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede Urartu dönemine ait eserler, taş yapılar ve diğer arkeolojik buluntular sergilenmektedir. Tarihe ilgi duyanlar için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Muş'un sembol yapılarından biri olan Köşk Kalesi 7. yüzyılda yapılmıştır. Şehri kuşbakışı gören bir tepede yer almaktadır. Harap olsa da tarihi ve manzarasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca Muş'ta görülmesi gereken diğer yerler arasında Malazgirt Savaşı Alanı, Alparslan Türbesi, Haçlı Kalesi ve Meryem Ana Kilisesi gibi mekanlar da bulunmaktadır. 

Muş'ta Ne Yenir?


Muş zengin bir mutfağa sahiptir. Hayvancılığın etkisiyle et, yöre beslenmesinde temel öğe durumundadır. Muş Otobüs Bileti ile şehre gelenlerin Muş köftesi (hafta direği), domatesli lahana dolması (kırkçikli kelem dolması), hez (hasut) dolması, çorti, keşkek, cavbelek, mırtöge ve herseyi tatmasını tavsiye ederiz.