Muş Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Muş uçakla Ankara'dan 1 saat 30 dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 20 dakika sürer.
Muş'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya yaz aylarıdır.
Muş en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Muş uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Muş Şehir Merkezine Ulaşım
Muş’ta Kalınacak Oteller
Muş’ta Ne Yenir?
Muş’ta Gezilecek Yerler

Avantajlı Muş Uçak Bileti


Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Çavuş Dağı’nın kuzeydoğusundaki eteklerine kurulmuş olan Muş Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum ve Bingöl ile komşu olan bir şehirdir. Muş’ta aynı adı taşıyan Muş Merkez ilçesinin yanı sıra Bulanık, Varto, Malazgirt, Hasköy ve Korkut gibi ilçeler de mevcuttur.

Tarihi değerlerin ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu Muş, Anadolu’nun kapısını Türklere açan 1071 Malazgirt Savaşı’nın kazanıldığı topraklar olma özelliğini taşımaktadır. Muş, bu özelliği sebebiyle Büyük Selçuklu İmparatorluğu’na sultan olmuş olan Alparslan ile özdeşleştirilmektedir.

Urartulan Dönemi’ne kadar tarihi uzanan Muş’ta henüz tam olarak ortaya çıkarılamayan ancak M.Ö 2000’li yıllara ait olduğu düşünülen yerleşimler bulunmaktadır. Ancak Asur kaynaklarından anlaşıldığı üzere Muş çevresinin Urartulara bağlı Nairi Konfederasyonu’nun sınırları içerisinde bulunduğu düşünülmektedir.

Muş’ta Urartulardan sonra İskitler, Medler, Persler ve Makedonlar egemen olmuştur. Daha sonrasında uzun yıllar boyunca Romalı ve Partaların çatışmalarına sahne olan Muş devamlı olarak bu iki devlet arasında yer değiştirmiştir. Muş civarında yaklaşık olarak 400 yıl boyunca Sasaniler hakim güç kalmışlardır.

Roma İmparatorluğu dağıldıktan sonra Bizans İmparatorluğu Muş’u sürekli almaya çalıştıysa da hiçbir zaman başarılı olamamıştır. Nihayetinde Malazgirt Savaşı ile Türkler Bizans’ı kesin bir yenilgiye uğratmış ve Anadolu’da Türkleşme sürecini başlatmışlardır. 13. yüzyılda Muş’u bünyesine katmış olan Anadolu Selçukluları burada imar çalışmaları yapmaya başlamıştır.

Alaeddin Keykubat’ım ölümünden sonra Moğollar, Karakoyunlar ve Akkoyunların egemenliğine girmiş olan Muş, 1514 yılında gerçekleşen Çaldıran Savaşı ile Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olmuştur. 1929 yılında ise Muş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili haline getirilmiştir.

Türklerin Anadolu’daki tarihinin başlangıç yerlerinden olan Muş’a bir gezi düzenlemek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Muş uçak bileti alabilirsiniz. Bilet Dükkanı’ndan Muş uçak bileti aldıktan sonra sitemizde bulunan Muş hakkındaki rehber yazıyı okuyarak Muş şehir merkezine ulaşım nasıl sağlanır, Muş’ta ne yenir ve Muş’ta gezilecek yerlerle ilgili bilgi sahibi olabilir, Muş otelleri ve Muş araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Muş Şehir Merkezine Ulaşım


Muş şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer alan ve 1992 yılından itibaren kullanımda olan Muş Alparslan Havalimanı’nda Ankara ve İstanbul arasında karşılıklı ve düzenli olarak uçuş seferleri gerçekleştirilmektedir. Havalimanından Muş şehir merkezine ulaşım nasıl sağlanır sizler için anlattık.

Muş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Muş Alparslan Havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım hizmeti veren, Muş Belediyesi’ne ait belediye otobüsleri ile Bitlis’in Tatvan ilçesine de ulaşım sağlamanız mümkündür. Belediye otobüsleri havalimanından, uçakların iniş saatlerine göre hareket etmektedir.

Muş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Muş Alparslan Havalimanı’ndan şehir merkezinde bir noktaya direkt ulaşım sağlamak istiyorsanız en hızlı ve konforlu şekilde ulaşım gerçekleştiren taksileri tercih edebilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezine yakın bir konumda olduğu için taksi ile yolculuk çok pahalıya da gelmeyecektir.

Muş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Servis ile Ulaşım


Havalimanında hizmet veren Havaş ya da Nurevşam Turizm servisleri, uçakların iniş yaptıkları saate göre hareket ederek şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır.

Muş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Muş’ta bulunduğunuz süre içerisinde ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamak ve kısıtlama ile karşılaşmamak için Muş Havalimanı’nda hizmet veren araç kiralama şirketleriyle anlaşarak istek ve ihtiyaçlarına uygun bir aracı kiralayabilirsiniz. Dönüş uçuşunuzdan birkaç saat önce kiraladığınız aracı ilgili araç kiralama ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.

Muş’ta Kalınacak Oteller


Muş’ta birkaç gün geçirecekseniz ve nerede kalınır karar veremediyseniz Bilet Dükkanı üzerinden Muş konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabileceğiniz Muş’ta rahatlık ve konforu önceliğine koyanlar modern yapısıyla tüm ziyaretçilerin beğenisini toplayan Muş Grand Hotel’de konaklama sağlayabilirler.

Muş şehir içinde gezilecek yerlere yakın bir konumda kalmak istiyorsanız Mir Hotel’de ya da Hotel Diyar Paris’te kalmayı düşünebilirsiniz. Muş’un tek 4 yıldızlı oteli olan Hotel Diyar Paris’te bedensel ve ruhsal rahatlama elde edebileceğiniz bir spa salonu ve tatilinizi daha da tatlandıracak lezzetlerin bulunduğu bir pastane de mevcuttur.

Muş’ta kalınacak otellere Bilet Dükkanı üzerinden göz atabilir, beğendiğiniz otele en uygun fiyatlarda rezervasyon yapabilirsiniz.

Muş’ta Ne Yenir?


Tarım ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olan Muş’ta enfes tada sahip pek çok yöresel yemek mevcuttur. Etin temel bir yer edindiği Muş’ta ne yenir sizler için tanıttık.

 • Hez Dolması: Lahana ile hazırlanan Hez Dolması harcı yaygın olarak kıyma ile hazırlansa da Muş yöresinde baharatla harman edilen kuşbaşı et konularak hazırlanmaktadır.
 • Muş Köftesi: Muşlular tarafından sık sık yapılan ve severek tüketilen Muş köftesi, daha iyi tanıdığımız içli köfteye benzemektedir. İçli köfteden farklı olarak hamuruna da kıyma konulan Muş köftesi suda haşlandıktan sonra tereyağlı ve salçalı sos ile servis edilmektedir.
 • Cavbelek: Muş yöresinde kurut olarak da adlandırılan cavbelek bulgurdan yapılan geleneksel bir pilavdır. Cavbelek, bulgur pilavı şeklinde pişirildikten sonra ortasına çukur açılıp buraya ayran haline getirilmiş yoğurt ve yoğurdun üzerine de kekikli tereyağı eklendikten sonra servis edilmektedir.
 • Mırtoğe: Muş kahvaltısının vazgeçilmezlerinden olan mırtoğe un ve yağı kavurduktan sonra içerisine yumurta kırıp tavada kızartılması şeklinde hazırlanmaktadır.
 • Herse: Anadolu’da keşkek diye tanıdığımız bu yemek Muş’ta kendi yöresine uyarlanmış bir şekilde tüketilmektedir. Kutlamalarda yaygın olarak yapılan herse bulgur ve et ile hazırlanmaktadır.
 • Teter Helvası: Muş yöresine ait en meşhur tatlılardan biri olan teter helvası ekmek, pekmez ve ceviz ile hazırlanmaktadır. Pekmez iyice kaynatıldıktan sonra tereyağı eklenip sonrasında da parçalanan ekmeklerin bu karışıma eklenmesiyle hazırlanan tatlı, üzerine fındık ya da ceviz serpilerek servis edilmektedir.


Muş’ta Gezilecek Yerler


Türklerin Anadolu’da adım attıkları ilk yerlerden biri olan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Muş’ta tarihi değerlerin yanında pek çok doğal güzellik de mevcuttur. Türklerin Anadolu’daki tarihlerinin önemli bir yeri olan Muş’ta gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

 1. Bingöl Dağları

  Bingöl Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum, Bingöl ve Muş illerinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Muş’un Varto ilçesinden 3193 metre yüksekliğe kadar çıkan Bingöl Dağları izlenebilmektedir.

 2. Hamurpet Gölü

  Hamurpet Gölü, Varto ilçesinin kuzeybatısındaki Hamurpet Dağları’nın batısında, volkanik olarak meydana gelmiş iki adet gölden oluşmaktadır. Kış aylarında donan Hamurpet Gölü çevresinde ördek, kaz, turna ve kudura rastlamanız mümkündür.

 3. Haçlı Gölü

  Muş’un Bulanık ilçesinin güneyinde yer alan Haçlı Gölü, çevresi volkanik kayaçlarla çevrilmiş olan bir tür tatlı su gölüdür. Haçlı Köyü’nün adını alan bu göl kış aylarında donmakta ve hayran kalacağınız bir manzaraya bürünmektedir. Haçlı Gölü, Kızılkopan Volkanı yükselerek meydana gelmiştir ve gölde alabalık ile aynalısazana sıklıkla rastlanmaktadır.

 4. Malazgirt Ovası

  Muş’un doğusundaki Malazgirt ovası güneyde Süphan Dağı’na ve güneydoğuda Murat Irmağı’na komşu bulunmaktadır.

 5. Muş Ovası

  1650 km2 büyüklüğünde bir alana yayılmış olan Muş ovası, Türkiye’nin en büyük ovalarından biridir. 80 km uzunluğa ve 30 km genişliğe sahip olan ovanın güneyinde Haçreş Dağları, kuzeyinde Şerafettin Dağları ve doğusunda Nemrut Dağı yer almaktadır. Her yıl mayıs ayında gelinciklerin açtığı Muş Ovası’nda fotoğrafçılık aktiviteleri yapmanız da mümkündür.