Muş Sultan Alparslan Havalimanı Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Cum
11ºC
32ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Cts
9ºC
22ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Paz
12ºC
25ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Muş Sultan Alparslan Havalimanı’na otobüs, servis ve özel araç seçenekleri ile gidilebilir.
Muş Sultan Alparslan Havalimanı en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan fiyatı seçebilirsiniz.
Muş Sultan Alparslan Havalimanı, Muş Merkez'de yer alır.
Muş Sultan Alparslan Havalimanı’na; Türk Hava Yolları hizmet verir.

Hızlı Erişim

Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Muş Sultan Alparslan Havalimanı Hangi İlçeye Bağlı?
Muş Sultan Alparslan Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları
Muş Sultan Alparslan Havalimanı İletişim Bilgileri
Muş’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Muş’ta Ne Yenir?

Muş Sultan Alparslan Havalimanı Hakkında


Anadolu’nun Türklere açılmasında en büyük rolü oynayan şehirlerden biri olan Muş tarihi zenginliği, bereketli toprakları ve doğal güzellikleriyle her sene ülkemizin dört bir yanından gelen tatil severleri büyülüyor. Çavuş Dağı eteklerine kurulmuş şehir Büyük Selçuklu İmparatoru Alparslan’ın bölgeyi fethetmesinden dolayı hükümdar ile özdeşleşmiş, öyle ki kendisi Muş Sultan Alparslan Havalimanı’nın isminin de esin kaynağı olmuştur.

1992 yılında açılan Muş Sultan Alparslan Havalimanı (MSR) şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bulunduğunuz şehirden yola çıkarak ülkemizin doğusu Muş’a gitmenin en kısa ve konforlu yolu Muş Havalimanı uçak bileti satın almaktır. En ucuz Muş Havalimanı uçak bileti yanında Muş otelleri hakkında da araştırma yapmak için Bilet Dükkanı web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Muş şehir merkezine yarım saatten daha kısa bir sürüş mesafesinde yer alan Sultan Alparslan Havalimanı’dan şehrin farklı noktalarına gitmek için çok sayıda seçeneğiniz mevcut. Muş Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu belediye otobüslerine binmektir. Bunun dışında Muş Sultan Alparslan Havalimanı ve şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan özel otobüs firmalarının ekspres servislerine binebilirsiniz. Ayrıca araba kiralayabilir, taksiye binebilir ya da özel transfer araç ayarlayabilirsiniz.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belediye Otobüsleri ile Ulaşım

Muş Belediyesi tarafından işletilen belediye otobüsleriyle havalimanından şehir merkezine en ucuz şekilde gidebilirsiniz, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat sürecektir. Havalimanı ve Muş şehir merkezi arasında belediye otobüs seferleri karşılıklı olarak yapılmakta olup yine belediye otobüsleriyle Bitlis’in Tatvan ilçesine de gidebilirsiniz. Muş şehir merkezine giden belediye otobüsü ise Güroymak ilçesinde durarak yolcularını indiriyor. Muş Havalimanı uçak bileti olan yolcular uygun fiyatlı olmasından dolayı çok sık tercih edilir. 

Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Muş Belediyesi’nin otobüsleri dışında Sultan Alparslan Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin en uygun fiyatlı yolu özel otobüs firması Nurevşan Turizm’in servislerine binmek olacaktır. Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan doğrudan şehir merkezine giden Nurevşan Turizm otobüslerinin fiyat ve rezervasyon gibi detaylı bilgisi için 0436 212 86 82 – 83 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Araç ile Ulaşım

Eğer daha uygun fiyatlara araç kiralamak istiyorsanız uçak bileti, otel ve otobüs bileti dışında araç kiralama ve özel transfer hizmetleri için de sizlere aracılık eden Bilet Dükkanı’nın internet sayfası üzerinden aracınızı kiralayabilir ya da aracı siz kullanmak istemiyorsanız transfer araç ayarlayabilirsiniz. Araç kiralama işlemi yapmayı tercih edecekseniz, kiralayacağınız aracı Muş seyahatiniz boyunca kullanma imkanınız da olacaktır.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı Hangi İlçeye Bağlı?


Muş Havalimanı uçak bileti satın alan yolcular Muş Merkez ilçede yer alan Sultan Alparslan Havalimanı’na inecektir. Muş iline hizmet veren Sultan Alparslan Havalimanı Merkez ilçenin Sungu Beldesi’ne bağlı ve Şehit Naim Çiftçi Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Muş Merkez ilçesi Muş’un Hasköy, Korkut, Varto ve Bitlis’in Tatvan ilçesine yakındır.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları


Eğer İstanbul Havalimanı (IST), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW), İzmir Adnan Menderes Havalimanı (ADB) ve Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan (YEI) direkt uçuş yapacak şekilde Muş Havalimanı uçak bileti satın aldıysanız bilet fiyatları diğer şehirlerden gelmenize göre daha uygun olacaktır, çünkü direkt uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre daha uygun fiyatlı oluyor. 
İstanbul Havalimanı kalkışlı olacak şekilde 2023 yılında Muş Havalimanı uçak bileti satın almayı düşünüyorsanız fiyatlar ortalama olarak 1.204 Türk Lirası olacaktır. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı uçak bileti fiyatı 1.400 Türk Lirası, İzmir Adnan Menderes Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı 1.800 Türk Lirası, Bursa Yenişehir Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2.468 Türk Lirası, Ankara Esenboğa Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı 903 Türk Lirası, Antalya Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı 1.980 Türk Lirası ve Milas Bodrum Havalimanı – Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2.460 Türk Lirası  tutacaktır.

Muş Sultan Alparslan Havalimanı İletişim Bilgileri


Muş Havalimanı uçak bileti satın alan yolcular Sultan Alparslan Havalimanı ile ilgili istek, soru, öneri ve şikayetleri için [email protected] adresine mail atabilirler. Muş Sultan Alparslan Havalimanı’nın danışmasına telefonla bağlanmak için 0436 250 00 04 – 05 – 06 – 08 – 09 numaralarını arayabilirsiniz. Muş Sultan Alparslan Havalimanı’nın faks numaraları ise 0436 250 00 01 – 02 – 07 olarak belirtilmiştir.

Muş’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer


Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada yer aldığı Muş özellikle Anadolu Selçukluları başta olmak üzere tarih boyunca pek çok Türk Devleti için büyük önem arz etmiştir. Biz de Bilet Dükkanı olarak Muş Havalimanı uçak bileti sahiplerinin şehri ziyaret ettiklerinde görmeleri gereken en popüler güzellikleri aşağıda sıraladık:

Haçlı Gölü

Muş’un Bulanık ilçesinin güney tarafında yer alan Haçlı Gölü’nü özellikle kış aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kış aylarında donan bu tatlı su gölünde bahar ve yaz aylarında ise alabalık ve aynalı sazan balığı tutuluyor.

Malazgirt Ovası

Süphan Dağı ve Murat Irmağı yakınlarında, Muş’un da doğusunda yer alan Malazgirt Ovası ünlü 1071 savaşına sahne olmuş bölge olmasıyla dikkat çekiyor. Muş Havalimanı uçak bileti olan ziyaretçiler genelde burayı gezmeden dönmezler. 

Muş Ovası

Ülkemizin en büyük ovalarından biri olan Muş Ovası 1500 kilometrekareyi aşan yüzölçümüyle adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Haçreş Dağları, Şerafettin Dağları ve Nemrut Dağı ile çevrili olan Muş Ovası’nda çekeceğiniz fotoğraflara siz bile inanamayabilirsiniz.

Arak Kilisesi

Arak Köyü sınırları içinde yer alan kilise adını Farsça “şarap” anlamına gelen Arak’dan alıyor, öyle ki bölge eskiden üzüm bağlarına ev sahipliği yapıyormuş. Roma döneminde yapılan kilise 4. Yüzyılda yapılmıştır.

Murat Köprüsü

Varto Yolu üzerine yapılan Murat Köprüsü 13. Yüzyılda yapılmış, Selçuklu mimarisinin en önemli örneklerinden. Göz alıcı bir ışıklandırmaya sahip köprüyü hava kararınca görmenizi öneririz.

Muş’ta Ne Yenir?


Bereketli toprakları ve geçimini büyükbaş hayvancılık ile sağlamasıyla Muş mutfak alanında da ön plana çıkan şehirlerimizden. Muş Havalimanı uçak bileti alanların tadına bakmadan şehirden ayrılmaması gereken lezzetler:

  • Cavbelek: Tabağa servis edilen bulgur pilavının ortasına çukur açılır ve buraya kekikli tereyağ soslu yoğurt ilave edilir.
    Muş Köftesi: Hamuruna da kıyma konulan bir içli köfte olarak da düşünebileceğiniz Muş Köftesi tereyağlı domates salçalı sosla servis edilir.
  • Hez Dolması: Kuşbaşı etle doldurulan lahana sarması nasıl olur merak ediyorsanız Muş usulü Hez Dolması’nı deneyin.
  • Teter Helvası: Kaynatılan pekmeze tereyağı eklenir, ekmekler parçalanarak karışıma ilave edilir. Üzerine fındık ya da ceviz ekleyebilirsiniz.