Bitlis Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Çar
11ºC
21ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Per
13ºC
22ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cum
13ºC
24ºC
Güneşli

Bitlis Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Bitlis uçakla Ankara'dan 1 saat 1 dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 26 dakika sürer.
Bitlis'e gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Bitlis en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Bitlis uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Bitlis’e Nasıl Gidilir?
Bitlis’te Kalınacak Yerler
Bitlis’te Gezilecek Yerler
Bitlis’te Ne Yenir?

Avantajlı Bitlis Uçak Bileti


Bitlis, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde buluna bir ildir. İl 8294 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bitlis ilinin nüfusu, son yapılan sayıma göre 350.994’dür.Nüfusun yarısından fazlası şehirlerde yaşamaktadır.

Bitlis ilinin iklimi Karasal iklimdir. Buna sebep olarak da ilin denizden çok yüksekte yer alması gösterilebilir. Kışları çok sert geçen ilde kış ayları çok kar yağar. Bu kar da uzun bir süre toprağı örter. Yaz ayları çok sıcak ve kuraktır. Yaz aylarının kısa sürmesi de burada tarımı olumsuz etkilemiştir.

Bitlis’in bitki örtüsü step ve bozkırlardır. Yüksek kesimlerde ise ormanlar görülür. Çayır ve mera olarak da gelişmiş bir şehir olan Bitlis’te temel geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Ormanlarında yıl geçtikçe azalma görülmektedir. Aynı zamanda dünyada da oldukça meşhur olan Bitlis karakovan balı bu bölgeden çıkmaktadır.

Bitlis’e seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. Sürekli sürdürmekte olduğu kampanyalar ile en ucuz Bitlis uçak bileti bulmanın yanı sıra Bilet Dükkanı, Bitlis’te geçireceğiniz zaman için adeta size özel rehberlik imkanını da sağlıyor.

Bilet Dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Bitlis uçak bileti satın alırken, aynı zamanda Bitlis otelleri ve Bitlis araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Bitlis’te neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize ve nasıl yemek yiyebileceğinize dair bilgilere de yine Bilet Dükkanı üzerinden erişebilirsiniz.

Bitlis’e Nasıl Gidilir?


Bitlis’te havalimanı olmadığından dolayı direkt olarak buraya uçuşla gelebilmeniz mümkün değil. Özel aracınızla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi otobüs seferlerini de kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Bitlis’e gitmek isteyen gezginlerin önünde yaklaşık 18 saat süren 1400 km bir yol vardır.

Ankara-Bitlis arası ise 13 saat sürmekte olup 1.102 km mesafe vardır. Bitlis’in hava şartlarını da göz önünde bulundurursak kış lastiğiyle yola çıkmanız daha iyi olacaktır.

Türkiye’nin tüm şehirlerinden özel araçla Bitlis’e gidebileceğiniz gibi otobüsle de gidebilirsiniz. Bu yolculukların son durağı Bitlis Otogarı’dır. Bitlis Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen gezginlerin bir çok seçeneği bulunmaktadır. Taksi, belediye otobüsleri, minibüs bu seçeneklerden bazılarıdır.

Bitlis’te havalimanı bulunmadığından dolayı Bitlis uçak bileti satın alan gezginleri hava yolu ile Bitlis’e gitmeleri için Van ve Muş havalimanlarını kullanabilirler. Van Ferit Melen Havalimanı ve Bitlis şehir merkezi arasında 137 kilometre mesafe vardır. Muş havalimanı ve Bitlis şehir merkezi arasında da 82 km mesafe vardır. Her iki havalimanından Bitlis’e ulaşım yapılabilmektedir.

Havalimanlarından Bitlis şehir merkezine direkt ulaşım için tercih edebileceğiniz ilk seçenek paylaşımlı araçlar ve özel otobüslerdir. Bu ulaşım için önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Aktarmalı olarak Bitlis’e gitmek istiyorsanız da havalimanlarından otogarlara giden taksi ve belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Otogardan da otobüs seferlerini kullanarak Bitlis’e gidebilirsiniz.

Bitlis’e gitmek için bir diğer seçenek ise demiryoludur. Ankara’dan hareket eden Van Gölü Ekspresi’nin son durağı Bitlis’in Tatvan ilçesidir. Ulaşım 24 saat sürmektedir. Tatvan ilçesinden şehir merkezine gitmek ise otobüs ve minibüs kullanarak 30 dakika sürmektedir.

Bitlis’te Kalınacak Yerler


Köklü tarihi geçmişi ile Bitlis uçak bileti satın alan gezginleri bekleyen Bitlis ilinde birkaç gün kalacak iseniz konaklayabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bitlis’teki otellerin çoğu Tatvan ilçesinde yer almaktadır.

Taşar Royal Hotel Tatvan’da yer alan çok konforlu bir oteldir. Yıl boyu hizmet veren otel Van Gölü’ne yürüme mesafesi olarak 5 dakikalık mesafededir.

Hotel Tatvan Karadelen de konforlu otellerden biridir. Tatvan merkezde bulunan otel Bitlis şehir merkezine arabayla 20 dakika mesafede yer alırken, Van Gölü’ne 3 dakikalık mesafede yer almaktadır.

Tatvan’da konaklamak isteyen gezginlerin tercih edebileceği bir diğer otel de Otel Dinç’tir. Otel Dinç sabah kahvaltılarını açık büfe şeklinde sunan bir oteldir. Tatvan sahilinin mükemmel manzarası da bu otelden seyredilebilir.

Farklı bir yerde bulunmasından dolayı konuklarına farklı deneyimler yaşatan The Crater Hotel, üç tarafı dağ, orman ve göl manzarasıyla çevrilen lüks otellerden biridir. İş gezisi için gelen konuklarını VIP toplantı salonları ve konferans solanlarıyla ev rahatlığında ağırlamaktadır.

Bitlis’te Gezilecek Yerler


Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasından dolayı bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler tarihi ve kültürel izler taşıyan Bitlis’te gezebileceğini birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Van Gölü’nün bir kısmı da Bitlis ilinin sınırları içerisinde kaldığından dolayı gezilecek yer listenize Van Gölü’nü de eklemenizi tavsiye ederiz. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise sert ve yağışlı geçtiğinden dolayı Bitlis uçak bileti satın alan gezginlerin Bitlis’i ilkbahar ve sonbahar aylarında gezmeleri daha iyi olur. Bitlis’te gezebileceğiniz güzellikler şöyledir:

Tarihi Bitlis Evleri


Bitlis’in mimari tarihini çok detaylı bir şekilde görebileceğiniz bu evler Bitlis merkezde yer almaktadır. Mimari yapısıyla turistlerin çok dikkatini çeken evler, Bitlis’te görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Labirent düzeniyle inşa edilen bu evlerin yapı malzemesi taştır. Tarihi Bitlis Evlerinde yakın zamanda başlayacak olan restorasyon nedeniyle bu evleri görmek isteyenler bu evlerin doğal halini görebilmek için biraz acele etmeleri gerekiyor.

Bitlis Kayak Merkezi


Eğer kış mevsiminde Bitlis’e geldiyseniz karın tadını çıkarmanız için gezmeniz gereken yerlerden birisi de Bitlis Kayak Merkezi’dir. Bitlis şehir merkezinde yer alan bu kayak merkezi, parkurları ve teleferiğiyle ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatıyor.

Konaklamak isterseniz bölgenin yakınında otel ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Yemek yiyebileceğiniz restoranları da orada bulabilirsiniz.

Nemrut Gölü


Bitlis’i ziyaret ettiğinizde doğa gezisi yapmak istiyorsanız bu gölü mutlaka görmelisiniz. Eski dönemlerde burada hüküm süren Babil hükümdarı Nemrut’tan adını alan göl, aslında volkanik bir kraterdir. Gölün Tatvan ilçesine olan uzaklığı 15 km’dir. Tatvan da konaklıyorsanız kesinlikle zamanınızı ayırıp görmelisiniz.

Nemrut Dağı


Bitlis şehrinin en bilen doğal yerlerinden birisi olan Nemrut Dağı genellikle Adıyaman’daki Nemrut dağıyla karıştırılmaktadır. Dağ sporları için uygun olan dağın yüksekliği 2 bin 948 metredir. Bu dağda yapabileceğiniz aktiviteler ise dağ tırmanışı ve kamp gibi aktivitelerdir. Dağın tepesine çıkanların ise dağın tepesinde bulunan dağcı defterine not yazmalarını tavsiye ederiz. Nemrut Gölü’nün en güzel gözüktüğü yerlerden birisi bu yerdir.

Tatvan


Bitlis’in en önemli ilçelerinden birisidir. Van Gölü’ne olan yakınlığıyla da ziyaretçilerin konaklamak için en iyi seçeneklerinden birisidir. Bu ilçeye aynı zamanda demiryolu ile ulaşmak da mümkün. Bu durumda Tatvan’ı birçok turistin ziyaret etmesine sebebiyet veriyor. Tatvan’daki tarihi yerleri gezebileceğiniz gibi vapurla Van Gölü üzerinden Van’a da geçebilirsiniz.

Bitlis Kaplıcaları


Bitlis volkanik bir arazinin üstündedir. Bu yönüyle birçok zengin yeraltı kaynağına sahip olmasıyla beraber kaplıcalarıyla da meşhur olmuştur. Romatizma ve birçok hastalığa iyi geldiği söylenen kaplıcaları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaplıcalar Bitlis’in her bölgesinde gidebileceğiniz birçok seçeneği olan doğal yerlerden birisidir.

Bitlis’te Ne Yenir?


Doğu Anadolu mutfağının en güzel lezzetlerini deneyebileceğiniz Bitlis mutfağında diğer yörelerde de yapılan yemekleri de görmeniz mümkün. Bitlis uçak bileti satın alan gezginlerin deneyebileceği lezzetleri aşağıda bulabilirsiniz:

Büryan


Bitlis’in et yemeklerinden birisidir. Kuzunun gerdan etiyle hazırlanır. Tarihi bir geçmişe sahip olan bu yemeği restoranlarda deneyebilirsiniz.

Corti Aşı


Lahana turşusu gibi farklı bir malzemeyle hazırlanan bir yemektir. Kemikli ve yağlı etlerden hazırlanır.

Keledoş


Et ve buğdayla hazırlan bu yemeğin uzun bir malzeme listesi vardır. Akpancar ve elegez gibi malzemelerde bu yemek için gereklidir.

Katıklı Dolma


Kabak dolmasının en iyi şekilde yapılmasıyla tadanlarda mükemmel bir damak zevki yaşatır. Yoğurtlu sosuyla denemenizi tavsiye ederiz.