Bingöl Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Cum
12ºC
28ºC
Güneşli
Cts
13ºC
30ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Paz
14ºC
31ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Bingöl Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Bingöl uçakla Ankara'dan 1 saat 10 Dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 20 dakika sürer.
Bingöl'e her mevsim gidilebilir.
Bingöl en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Bingöl uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Bingöl'de Neresi Gezilir?
Bingöl'de Ne Yenir?

Avantajlı Bingöl Uçak Bileti


Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Bingöl , yeşili , uçsuz bucaksız yaylaları, akarsuları ile tam bir doğa harikası. Güneşi en güzel doğduğu il olarak bilinen Bingöl binlerce yıllık köklü tarihi yönünden Türkiye'nin sayılı şehirlerinden birisi hüviyetindedir.

Komagene Krallığı, Mitanniler, Hititler, Urartular, Şakalar, Medler, Persler, Romalılar, Selçuklular'a kadar birçok devlete ve millete ev sahipliği yapan Bingöl günümüzde olması gerekenin aksine bu tarihinden çok az eser bulundurmakta.

Bu Kadim şehir hem doğası hem de tarihi ile gezilip tecrübe edilmesi gerek şehirlerden birisidir. Bingöl'ü gezip görmek için alacağınız Bingöl uçak bileti için Bilet Dükkanı'ndan tedarik ederek hem avantajlı fırsatlardan faydalanabilir hem de bir çok seçeneği değerlendirme fırsatına erişebilirsiniz. Bingöl uçak bileti ile yola çıkmadan önce Bingöl otelleri ve Bingöl araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak için sadece bir tık uzağınızda sizlere hizmet vermek için bulunan Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Bingöl Havalimanı, Bingöl merkeze 20 km mesafede bulunan 2013 yılında hizmet vermeye başlayan ülkemizin orta ölçekli havalimanlarından birisidir. Tek bir terminale sahip olan havalimanı içerisinde yolcu bekleme alanı, kafeterya, büfe, banka işlemleri gibi hizmetleri vermektedir. İşte Bingöl uçak bileti olan yolcuların kullanabileceği alternatifler.. 

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Bingöl Havalimanından şehir merkezine ulaşımlar Güven Taşımacılık tarafından yapılırken ek olarak havayolu firmalarının sunmuş olduğu servis seçenekleri de mevcuttur.

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Havayolu Servisleri ile Ulaşım


Bingöl Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımda bir diğer seçenekte THY'nin sunmuş olduğu servis olanaklarıdır. Uçak iniş kalkışlarına göre ayarlanan gün ve saatlerde hizmet vermektedir. Bingöl uçak bileti olan yolcular için en ekonomik seçenek havalimanı servisleridir. 

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Hızlı ve konforlu ulaşım için taksi önemli alternatifler arasındadır. Havalimanı için yaklaşık olarak 11 taksi hizmet vermektedir. Uçuş saatlerine göre hizmet veren taksiler yolcular için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Bingöl Havalimanı'nda araç kiralama yapabileceğiniz bir acente bulunmamaktadır ancak şehir merkezinde bulunan yerel acenteler vasıtası ile kiralama yapıp şehirde bulunduğunuz süre boyunca konforlu bir seyahat imkanı bulabilirsiniz. Bu konuda Bilet Dükkanı'nın araç kiralama uygulamasından güvenilir, konforlu ve bütçenize uygun araçları rahatlıkla bulup kiralayabilirsiniz. Bingöl uçak bileti olan yolcular genelde seyahat boyunca rahat etmek için araç kiralama seçeneğini kullanır. 

Bingöl'de Neresi Gezilir?


Yüzen Ada: Bingöl'ün yüzen adaları aynı zamanda şehrin ismini aldığı doğal yapıyı ifade eder. Bir gölde bulunan yüzen adalar şeklinde ki şu kütleleri 38.400 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.2013 yılında, kayıtlı doğal anıtlar arasında yerini almıştır.

Bingöl ili Solhan İlçesinde bulunan Yüzen Adaları barındıran Aksakal Gölü üc tarafı dağlarla çevrili düz bir arazide yer almaktadır. Tatlı sularda bulunan göl de birbirinden bağımsız serbest üç ada vardır. Bölgede 2-4 Ağustos tarihleri arasında Yüzenada festivali düzenlenmektedir. Bingöl uçak bileti olanlar için dikkat çekici mekanlardan birisidir. 

Hasarek Kayak Merkezi: Şehir merkezine 34 km mesafede olan kayak merkezi , Bingöl'ün kış turizminde önemli bir yere sahip. Kapanan yollardan dolayı sık sık yol açma çalışmalarının yapıldığı güzergaha kendi aracınız ile de gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2.500 rakımda bulunan kayak merkezinde ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılaşabileceğiniz bir de tesis bulunmakta.

Çır Şelalesi: Bingölün en meşhur şelalelerinden birisi olan Çır Şelalesi merkeze bağlı olan Ilıca Bucağında bulunmaktadır. İsmini şelale içerisinde bulunan büyük Çır taşından alan şelale yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülmektedir.

Büyüleyici bir güzelliğe sahip bu şelale şehir merkezine yaklaşık olarak 10 km mesafededir. Yaz aylarında kuruyan şelaleyi kış ya da bahar mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Zağ Mağarası: Bingöl'ün en önemli mağaralarından birisi olan Zağ Mağarası, etkileyiciliği ile ziyaretçilerini büyülüyor. Mağaraya tırmanırken dik kayalıkları aşmanız gerekiyor ancak ulaştığınız zaman verdiğiniz eforun karşılığını fazlası ile alıyorsunuz.

Yaklaşık olarak 300 metrelik yüksekliğe sahip olan mağara  3 kattan oluşuyor . Üç katından ayrı ayrı 26 oda olan mağaralarda merdiven ve bacalarda yer alıyor. Depo, haremlik ve oturma odası gibi bölümlerin de olduğu mağara tam manası ile bir yaşam alanı. 

Şerafettin Dağları: Bingöl'ü anlatırken Birçok kere yineleyerek bahsettiğimiz doğa güzelliklerinin başında gelen Şerafettin Dağları doğa harikası yaylaları gezilmesi gerek önemli gezi noktalarından.

Bingöl’ün Solhan ve Karlıova ilçelerinin ortasında yer alan Şerafettin Dağları, 2 bin 544 rakımlık bol oksijenli yaylaları ile adeta huzuru çağrıştırıyor. Yaz aylarında aktif olarak yaylacılık yapan yöre halkı tarafından kullanılan yaylalar verimli otlakları ile hayvancılığa da oldukça uygun. Yöre halkının kendi yağını, peynirini ürettiği yaylalar şehir hayatından uzak, doğa ile içiçe bir hayat sunuyor.

Buban Bacaları: Bingöl'ün Peri Bacaları olarak da anılan Buban Bacaları, Bingöl'ün önemli doğal güzelliklerden bir tanesi konumunda. Doğal iklim olayları ile aşınan Buban Bacaları'nın ne zaman oluştuğu da tam olarak bilinmiyor. Tam manası ile keşfedilememiş bu doğal güzelliği görmenizde fayda var. Bingöl uçak bileti olan yolcular Buban Bacaları'nı görmeden gitmemelidir. 

Kale Tepesi: Bingöl ziyaretlerinde turistlerin vazgeçilmezi hatta ilk gittikleri yerin genellikle  Kale Tepesi olduğunu söylemek bizce yanlış olmaz. Güneşin en güzel doğduğu şehir olarak anılan Bingöl'de, güneşin doğuşunu seyretmek hiç bu kadar güzel ve etkileyici olmamıştır.

Özellikle Yılın Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaret edilen Kale Tepesi muazzam manzarası ile fotoğrafçılık ile ilgilenen kişilerin büyük ilgisi neden oluyor.

Bingöl'de Ne Yenir?


  • Kaburga Dolması: Et yemeği diyince Bingöl'de ilk akla gelen yemeklerden birisi Olan Kaburga Dolması, et severler için oldukça tavsiye ettiğimiz bir yemeklerin başında geliyor. Kuzu kaburgasından yapılan Kaburga Dolması, içerisinde pirinçten yapılan farklı çeşniler bulunmaktadır. 
  • Ayran Çorbası: Yörenin en çok tüketilen çorbalarından olan ayran çorbasının yapımında; ayran, yumurta , nohut ve döğme kullanıyor.
  • Keldoş: Yöre özgü bir yemek olan Keldoş kolay ve az malzeme ile çok güzel bir lezzet sunmaktadır. Un, yağ, su, kısırlık bulgur ile yapılan yemek önemli yöresel lezzetlerden.
  • Patile: Yörenin Hamur işi yiyeceklerinden birisi olan Patile, çökelek, maydanoz, soğan, peynir ve kavurma konulduktan sonra sacda pişirilip servis ediliyor. Bingöl uçak bileti olan yolcular mutlaka patile denemelidir. 
  • Sorine Pel: Yine Bingöl'e özgü hamur işi yemeklerden birisi olan Sorine Pel , küçük parçalar halinde kesilen hamur fırında pişirildikten sonra üzerine tereyağlı salçalı sos ve yoğurt döküldükten sonra servis ediliyor.