Bursa’da Gezilecek 20 Yer

Tarihi yapısı, etkileyici coğrafyası ve doğa güzelliklerine ek olarak tadı damakta kalan enfes lezzetlere sahiptir. Tüm dünyada ün kazanan iskender bunlardan biridir. Bursa’da gezilecek yerler hem tarih hem de doğa bakımından zengindir. Uludağ’ın heybetli eteğinde yayılan Bursa, aynı zaman kış turizminin en bilinen adresidir.

23 Ağustos 2023 17dk okuma

Bursa, Türkiye'nin en önemli tarihi şehirlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk yıllarından kalma tarihi eserler, anıtlar, camiler ve diğer turistik mekanlarla doludur. 

Tarihi yapısı, etkileyici coğrafyası ve doğa güzelliklerine ek olarak tadı damakta kalan enfes lezzetlere sahiptir. Tüm dünyada ün kazanan iskender bunlardan biridir. Bursa’da gezilecek yerler hem tarih hem de doğa bakımından zengindir. Uludağ'ın heybetli eteğinde yayılan Bursa, aynı zaman kış turizminin en bilinen adresidir. 

Kış mevsiminde Uludağ, Bursa’da gezilecek yerler listesinde bir numara olurken aynı zamanda Türkiye'nin en popüler kayak merkezidir. Bölgede kış sporları,teleferik ve muhteşem dağ manzarası bulunur. Bursa yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi ağırlar. Özellikle İstanbul'dan yapılan düzenli Bursa feribot seferleri sayesinde Bursa’ya ulaşım son kolaylaşır. Bursa; Marmara’dan Ege veya Akdeniz kıyılarına inen herkesin uğradığı büyüleyici bir şehirdir. Bilet Dükkanı sayesinde yerli ve yabancı turistler mutlaka gitmesi gereken Bursa’da gezilecek yerler listesine ulaşabilir. 

Bursa'da Gezilecek 5 Doğal Yer 

Bursa doğa güzellikleri ile meşhur bir şehirdir. Yeşilin her tonuna sahip Bursa özellikle doğal yerler keşfetmek isteyen gezginlerin vazgeçilmezidir. İşte Bursa’da gezilecek doğal yerler: 

Uludağ: 

Türkiye'nin en önemli kış turizm bölgelerinden biri olan Uludağ, doğal güzelliği ile baş döndürür. Nefes kesen manzarasına ek olarak kayak başta olmak üzere çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapar. Aralarından seçim yaparak her yaştan insanın eğlenebileceği çok çeşitli parkurlar ile özellikle orta seviye kayakçılar ve snowboardcular için uygundur. Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen Uludağ’da tesisler so derece moderndir ve çeşitli yamaçlar arasında ulaşım, tesis bünyesi tarafından sağlanır. Böylece ziyaretçiler tek tatilde farklı yerler keşfetme imkanına sahip olur.

bursa-2.jpg  

Ziyaretçilerin kendi kayak ekipmanı bulunmasa dahi gün boyunca ihtiyaç duyulan tüm ekipmanların kiralanabildiği alanlar mevcuttur. Kayak sezonu normalde Aralık ayından Mart ayının sonuna kadar sürer. Ancak Uludağ her mevsim ziyaretçilerini etkiler. 

Bursa Teleferik

Dünyanın en uzun teleferiklerinden biri olan Bursa Teleferik, Uludağ'ın yamaçlarında nefes kesen bir yolculuk sunuyor. Yolculuk, dağın 8.2 kilometre yukarısını kapsar ve deniz seviyesinden 1.810 metre yükseklikteki son durağa ulaşmak yaklaşık 22 dakika sürer. 

Suuçtu Şelalesi:

Karadere Nehri’ndeki Suuçtu Şelalesi, yaklaşık 40 metre yükseklikten düşen sularıyla ziyaretçilerini etkiler. Şelale, bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur.  

Kış aylarında teleferik, kayakçılar ve snowboardcular tarafından yoğun ilgi ilgi görür.  Türkiye'nin en önemli kış turizm bölgelerinden biri olan Uludağ’ın bir parçası olan Bursa teleferik, Bursa’da gezilecek doğal yerler listesinde ilk sırayı alır. Bursa teleferik Uludağ'ın kayak tesislerine ulaşım için kullanılır ve doğal manzarasıyla başlı başına bir turistik cazibe merkezidir. Teleferik seyahati boyunca hafızalara kazınacak bir manzaraya şahit olan ziyaretçileri sık ormanlarla kaplı yamaçlar karşılar. Teleferik yolculuğu sırasında hem dağ manzarası hem de Bursa şehrini izlemek mümkündür. 

Gölyazı

 Bursa’da gezilecek yerler saymakla bitmez ancak Gölyazı enfes Ulubat Gölü ve resimlere konu olan gün batımıyla mutlaka görülmesi gerekenler arasında yerini alır. Ulubat Gölü, Bursa'nın merkezinin sadece 40 kilometre batısında yer alır. Göle doğru uzanan bir yarımadanın üzerinde yer alan Gölyazı köyü, yavaş tempolu kırsal yaşamı tatmak için mükemmel bir yerdir. Göl kıyısını yürüyüş yapmak, huzurlu ortamın tadını çıkarmak ve gölde tekne turları yapmak hem yerli hem de yabancı turistlerin vazgeçilmezidir. Köy, sokaklarını çevreleyen çok sayıda eski yapıya sahiptir. 750 yıllık ünlü ve devasa çınar ağacına ev sahipliği yapar. Köyde çok sayıda Roma döneminden kalma eserler bulunur. Tarihin ve doğayla birleştiği Gölyazı Köyü, Bursa’da gezilecek doğal yerler arasında son derece popülerdir. Aynı zamanda Ulubat Gölü, göçmen kuşların geçtiği ilkbaharda kuş gözlemi için iyi bir yer olarak bilinir. 

Mudanya

Rumların mimariden gastronomiye izlerinin bulunduğu Mudanya, doğa güzellikleri ile hayran bırakır. 

Bursa'da Gezilecek Tarihi Yerler

bursada-gezilecek-yerler.jpg

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Bursa, tarihi ile ünlüdür. Her köşe başında ziyaretçileri etkileyecek bir cami, türbe, külliye ve çeşitli eserler bulunur. Osmanlı yanına çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasından kültürçeşitliliği çok yüksektir. Türkiye’nin ve dünyanın her yanından gelen ziyaretçiler bekleyen Bursa’da gezilecek tarihi yerler için Bilet Dükkanı’nı ziyaret edebilirsiniz. 

Bursa Ulu Cami

Bursa'daki Ulu Cami, şehrin merkezinde yer alır. Ulu Cami, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk günlerinden kalmadır ve 1399 yılında inşa edilmiştir. Mimari açıdan daha çok Selçuklu dönemini andırır. 20 kubbesi ve göz kamaştıran çatısıyla tanınır. Bu eşsiz camiyi yaptıran Sultan I. Beyazıt'ın 20 cami inşa etme sözü vermesi üzerine inşa edildiği, ancak daha sonra bunun yerine 20 kubbeli bir camide karar kılındığı rivayet edilir. Özellikle ince oyulmuş bir minber (minber) ve bazı karmaşık hat süslemeleri ile ziyaretçilerini etkiler. 

Yeşil Cami ve Türbe

Yeşil Cami Sultan I. Mehmed tarafından yaptırılmıştır ve Yeşil Türbe padişahın mezarıdır. Yeşil Cami 1422 yılında inşa edilmiştir ve Selçuklu tasarımının yerini almak üzere gelişen farklı Osmanlı mimari tarzının güzel bir örneğidir. İç duvarlar çini işlemelerle kaplanmıştır. Yeşil Mezar ayrıca hem iç hem de dış cephesinde ayrıntılı çini işlerine sahiptir.

Irgandı Köprüsü

Yıldırım bölgesindeki bu eski çarşılı köprü 1442 yılında inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde bulunan çarşı ziyaretçilerde merak uyandırır. 

Muradiye Külliyesi

Bursa,Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli isimlerinin mezarlarına ev sahipliği yapar. Osmanlı’nın sanatsal mirasına ilgi duyan herkes, renkli çini işçiliği ve karmaşık kaligrafi ile dolu, dönemin olağanüstü sanat örnekleriyle süslenmiş mezarlarını ziyaret eder. Muradiye Külliyesi, Bursa’da gezilecek tarihi yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Külliye içinde 12 mezar bulunur.

Hemen Bursa uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.

 

 

Bursa'da Gezilecek 7 Turistik Yer 

bursa-3.jpg

Bursa yıl içerisinde çok sayıda turist ağırlar. Genelde şehir merkezini ve çevre köyleri gezmek 3-4 günlük bir geziyle tamamlanır. Misafirler gelmeden önce mutlaka Bursa’da gezilecek turistik yerler listesi çıkarmalıdır. Böylece planlı şekilde gezebilir ve hiçbir şeyi kaçırmadan Bursa’yı deneyimleyebilir. Misafirler çevre illerde bulunan butik otellerde hem ekonomik hem de rahat içinde konaklayabilir. İşte Bursa’da gezilecek 7 turistik yer: 

Cumalıkızık

 Geçmiş yılların tadına bakmak, yıllar öncesinin hayatını deneyimlemek isteyenler için Bursa'nın eteklerinde yer alan tepe köyleri son derece idealdir. Bu köylerin en ünlüsü, merkez şehrin sadece 14 kilometre doğusunda bulunan Cumalıkızık'tır. Arnavut kaldırımlı sokaklar, iyi korunmuş yapılar, harap olsa da eski evler; taş işçiliği ve ahşap kiriş detaylı kerpiç duvarları ile ziyaretçilerin dikkatini çeker. Tarihi olarak son derece kıymetli olan Cumalıkızık Köyü, Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası listesine alındı. 

Merkez Çarşı

Doğu ve batı arasındaki İpek Yolu patikalarının önemli bir durağı olan Bursa'nın merkezi, incelikle restore edilmiş binalarla doludur. Bunlar arasından en çok misafir ağırlayan kısım Merkez Çarşı; kapalı çarşısı, kervansaraylar ve geleneksel her şeye erişebildiğiniz dükkanlar ile doludur. Çeşitli hanların bulunduğu Merkez Çarşı Bursa’da gezilecek tursitik yerler arasından önemli bir konuma sahiptir. Çarşıda alışveriş sonrası dinlenebileceğiniz çok sayıda kafede bulunur. 

Koza Han

Bursa’nın en ünlü yapılarından biri olan Koza Han 1490 yılında inşa edildi. Bu kervansarayın iki katında kemerli hücreler, ipek ürünleri konusunda uzmanlaşmış mağazalar, gölgeli geniş avlular bulunur. 

Tophane Saat Kulesi

Tophane Parkı’nda bulunan 6 katlı, 33 metre uzunluğundaki saat kulesi, Sultan Abdülaziz döneminde yapıldı. Tophane Parkı’nda aynı zamanda Osman ve Orhan Gazi türbeleri de bulunur. 

Semazen Töreni

Konya, dervişlerin semalarını izlemek için en ünlü şehir olmasına rağmen, Bursa'da aktif bir Mevlevi kültür merkezi bulunur ve ziyaretçiler gelip semazenleri izleyebilir. 

Bursa Kalesi

Bursa'nın merkezinde, kalenin iyi korunmuş duvarları, şehrin en eski bölümünü, aşağıdaki modern koşuşturmayı çevreleyen tepede çevreler. Parkı çevreleyen yollar ve sokaklar, güzel bir şekilde restore edilmiş Osmanlı evleri ve konaklarından bazı örnekler barındırır. 

İznik

Göl kıyısındaki tarihi İznik kasabası, Bursa'nın merkezinin 77 kilometre uzaklıktadır. Burası bir zamanlar, erken dönem Hıristiyan piskoposlarının dinin temellerini atmak için İznik Konsili'nde bir araya geldiği bir şehirdi. Aynı zamanda iznik ziyaretçilerinin nefesini kesen gün batımı ile ünlüdür.  

Bursa Gezilecek Müzeler

Bursa tarihi karakteri çok güçlü bir şehir olmasından dolayı bünyesinde çok sayıda müze barındırır. Her köşe başı müze sayılabilecek şehirde ziyaretçilerini meraklandıran müzeler mevcuttur. Tarihin izlerini takip etmek ve şehirde geçmişi tanımak isteyen ziyaretçiler Bursa’da otel ayarlayabilir ya da günübirlik gezileri tercih edebilir. İşte Bursa’da gezilecek müzeler: 

Karagöz Müzesi

Türk Gölge Oyunu’nun  koruma altına alındığı bir müzedir. Karagöz Oyunu’nu nesiller boyu aktarmayı misyon edinir. 

Hünkar Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü 173 yıllık geçmişiyle tarihi ile tarihe tanıklık eder. Köşk, Fransız ampir üslupta inşa edilmiştir. Tavan yüzeylerini kaplayan süslemeler misafirlerini büyüler. 

Aksu Köyü Müzesi

Aksu köyü, Bizans İmparatorluğu döneminde stratejik bir önemi bulunan bir bölgeydi. Bu nedenle tarihi öneme sahip bir köy Aksu’daki geçmişten gelen değerleri taşır. Müzede bölgeye ait eserler bulmak ve tarihi hakkında bilgi edinmek mümkündür. 

Karıncalı Müzesi

Bursa’da köy yaşamını yansıtan müzede geleneksel birçok eski eşyaya tanık olunabilir. 

Bunun yanında Bursa’da gezilecek müzeler arasında; Cumalıkızık Köyü, Belenören Müzesi, Merios Enerji Müzesi gibi çok sayıda müze bulunur. 

23 Ağustos 2023 17dk okuma

YORUMLAR

Kampanya Duyuruları ve Seyahat Önerileri için Abone ol

Ad Soyad*
E-Posta*

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Zehra Erdin
231 Yazı

Benzer Yazılar