Budapeşte Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Budapeşte'ye gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Budapeşte para birimi Macar forintidir.
Budapeşte en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Budapeşte uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Budapeşte uçak bileti ortalama 2.500 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Budapeşte Vize İstiyor Mu?
Budapeşte’de Gezilecek Yerler
Budapeşte’de Ne Yenir?

Orta Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte Tuna Nehri üzerine kurulmuş, Buda ve Pest kentlerinin birleştirilmesiyle yeni bir şehir haline gelmiştir. 

Nehir kenarına kurulmuş devasa Parlamento Binası ve ünlü Aziz Stephan Bazilikası’nın şehrin en uzun iki yapısı olmasının ilginç bir anlamı var: siyasetin simgesi olan Parlamento Binası ve dinin simgesi olan Aziz Stephan Bazilikası din ve devlet işlerinin birbirinden üstün olmadıkları için eşit oldukları anlamına geliyor. 

Avrupa’nın en büyük festivali olan Sziget Festivali başta olmak üzere bahar ve yaz aylarında pek çok festivale ev sahipliği yapan Budapeşte özellikle son yıllarda giderek popülerleşmiş, tatil severlerin en çok ziyaret ettiği şehirler arasına girmiştir. 

Budapeşte’nin hamamlarıyla da ünlü bir şehir olduğunu unutmayın. 16 ve 17. Yüzyıllardan kalmış olan hamam ve kaplıcalarda vakit geçirmeyi de düşünebilirsiniz. Yazı ayrı kışı ayrı güzel olan şehri yılın herhangi bir zamanında ziyaret edebilirsiniz, ancak festivallere denk gelmek isterseniz yaz aylarında şehre gelmenizi öneririz.

Eğer siz de Budapeşte uçak bileti satın almayı düşünüyorsanız Bilet Dükkanı internet sayfasını ziyaret ederek Budapeşte hakkında yazdığımız rehber niteliğindeki yazıları okuyabilir, en ucuz fiyatlara Budapeşte uçak bileti satın alabilirsiniz. 

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı (BUD) şehir merkezinin 16 kilometre güneydoğusunda konumlanmıştır. Budapeşte uçak bileti satın alan yolcuların en sık tercih ettiği ulaşım yöntemlerini sizler için sıraladık.

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


En ucuz ulaşımlardan biri olan halk otobüslerini havalimanından şehir merkezine ulaşmak için kullanabilirsiniz. 100E, 200E ve 900 Gece Otobüsü’ne binerek Budapeşte Havalimanı’ndan şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

100E Otobüsü sabah 05.00’dan başlayarak her 20 dakikada bir havalimanından şehir merkezine sefer düzenler, son sefer saati ise 01.20’dır. 900 HUF (2,4 Euro) tutarında olan biletleri nakit ya da kredi kartı olarak bilet makinelerinden alabilirsiniz. 

Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmekte olup araçlar Kalvin Meydanı’nda, Astoria’da ve Deak Ferenc Meydanı’nda yolcularını indirir. 200E numaralı otobüsün fiyatı ise 350 HUF, bunun sebebi otobüsün 100E otobüsüne kıyasla daha çok durakta durduğu için seferini 10 – 15 dakika daha geç tamamlaması. 

10 dakikada bir havalimanından kalkan otobüsler saat 04.00 – 23.00 arasında çalışır ve şehir merkezine yakın noktalarda yolcularını indirir. 

Eğer gece havalimanına inecek şekilde Budapeşte uçak bileti satın aldıysanız 00.30 – 04.00 saatleri arasında sefer yapan 900 numaralı gece otobüslerine binebilirsiniz. Geceleri 200E otobüslerinin yerine 900 numaralı otobüsler sefer yapar.

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Budapeşte Havalimanı’ndan kalkan 200E numaralı otobüslere binerek 5 – 10 dakikalık bir yolculukla trene varabilir, sonrasında trene 300 HUF ödeyerek yaklaşık 20 dakikada Budapeşte şehir merkezine varabilirsiniz. 

Biletlerinizi trende satın alabilirsiniz, eğer aktarma yapmak istemiyorsanız 200E otobüsüne bindikten sonra trene binmektense, 100E otobüsüne giderek havalimanından direkt olarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

200E otobüsü ve sonrasında trene binmek, 100E otobüsüne binmekten yaklaşık 70 Cent daha ucuz olacaktır. 

Aktarma yapmak istemiyorsanız aradaki fiyat farkı fazla olmadığı için trene binmek yerine doğrudan 100E otobüsleriyle şehre gitmenizi tavsiye ederiz.

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine MiniBUD ile Ulaşım


Budapeşte Havalimanı ve şehir merkezi arasında shuttle servis seferleri düzenleyen MiniBUD servislerine binmeyi tercih edebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürer. Ücretler bir kişi için yolcu başına 17,5 Euro, iki kişi için yolcu başına 10,60 Euro, üç – altı kişi için yolcu başına 7 Euro, yedi kişi için yolcu başına 6,60 Euro, sekiz ve sekizden fazla kişi için yolcu başına 6 Euro olarak değişir. 

Araçlara önceden rezervasyon yaptırmayı tercih edebilirsiniz, yoksa havalimanında uzun süreler boyunca sıra bekleyebilirsiniz. Servisler sizi otelinizin önüne kadar götürmektedir.

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Araç ile Ulaşım


Budapeşte’nin resmi taksileri olan Fotaxi araçlarına binerek ortalama 7500 HUF’a havalimanından şehir merkezine konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Bilet Dükkanı internet sitesini ziyaret ederek özel transfer ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilir, sizin için en uygun işleme güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. 

Budapeşte Vize İstiyor Mu?


Budapeşte uçak bileti almadan önce Macaristan’ın vize koşullarını merak ediyor olabilirsiniz. Eğer bordo pasaportunuz varsa Budapeşte’ye giriş yapabilmek için Schengen Vizesi’ne ihtiyacınız var. 

Yeşil ya da gri pasaport sahibiyseniz ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Budapeşte’ye vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler


Görkemli yapıları, köprüleri ve göz alıcı Tuna Nehri manzarasıyla Budapeşte’nin sokaklarında yürüyüş yapmaya doyamayacaksınız. Budapeşte uçak bileti satın alan turistlerin en çok nereleri gezdiğine gelin birlikte göz atalım.

  • Buda Kalesi: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buda Kalesi’ni Budapeşte resimlerine bakarken muhakkak görmüşsünüzdür. Şehrin siluetini daha da görkemli hale getiren ve Tuna Nehri’ne bakan bu devasa kalenin içini gezebilirsiniz.

  • Parlamento Binası: Dünyanın en ünlü parlamento binaları arasında listenin başını çeken Budapeşte Parlamento Binası’nı hava karardıktan sonra bir kez daha görmenizi öneriyoruz. Neo-gotik mimariye sahip bina nehrin kıyısında yer alıyor.

  • Aziz Stephan Bazilikası: İnşa edilirken şiddetli hava koşullarından etkilendiği için yapımı 52 yılda tamamlanan kilise Macaristan’ın en büyük kilisesidir ve Parlamento Binası ile aynı uzunlukta olma özelliğine sahip, şehrin en uzun yapısıdır.

  • Zincir Köprü: 380 metre uzunluğundaki köprüyü yürüyerek geçebilirsiniz. Buda ve Pest’i birbirine bağlayan köprü Macaristan’ın simgesi haline gelmiştir.

  • Kahramanlar Meydanı: 36 metre uzunluğundaki melekli sütunun arkasında devlet adamlarına ait 14 heykel bulunuyor. Kahramanlar Meydanı’nın etrafı da şehrin müzeler bölgesidir.

Budapeşte’de Ne Yenir?


Ünlü Macar Salamı ve Paprika dışında Budapeşte’de yiyebileceğiniz başlıca yiyecekleri bir sokak lezzeti olan Lagos, Orta Avrupa klasiği Gulaş, ördek eti ve tatlı olarak da süngeri andıran Somloi Galuska olarak sayabiliriz. 

Macar mutfağı komşu ülkeler olan Avusturya ve Çek Cumhuriyeti mutfaklarıyla benzerlik göstermektedir.