İstanbul - Şanlıurfa Uçuş Bilgileri

756 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
967 KM Mesafe
Pegasus Popüler Havayolu
1 Saat 45 Dakika Uçuş Süresi

Şanlıurfa Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
23 Mart 2023 Perşembe
Min: 10ºC
Maks: 17ºC
Parçalı Bulutlu
24 Mart 2023 Cuma
Min: 10ºC
Maks: 17ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
25 Mart 2023 Cumartesi
Min: 10ºC
Maks: 20ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
26 Mart 2023 Pazar
Min: 11ºC
Maks: 18ºC
Şiddetli yağmurlu
27 Mart 2023 Pazartesi
Min: 10ºC
Maks: 15ºC
Orta kuvvetli yağmurlu

En Ucuz İstanbul - Şanlıurfa Uçak Biletleri

Türk Hava Yolları
İstanbul
İstanbul Havalimanı
Şanlıurfa
Şanlıurfa GAP Havalimanı
TL812
Pegasus
İstanbul
Sabiha Gökçen Havalimanı
Şanlıurfa
Şanlıurfa GAP Havalimanı
TL756
Sıkça Sorulan Sorular
İstanbul Şanlıurfa arası havayolu ile 1 saat 45 dakika sürmektedir.
İstanbul Şanlıurfa karşılıklı uçuşlarınızı İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Şanlıurfa GAP Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
İstanbul Şanlıurfa en ucuz uçak bileti 756,99 TL’den başlamaktadır.
İstanbul Şanlıurfa arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.
Hızlı Erişim
Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı'na Ulaşım
Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ulaşım
Şanlıurfa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler
Şanlıurfa’da Ne Yenir?
Şanlıurfa Haritasını İnceleyin

Binlerce yıllık efsanelerin ve peygamberlerin şehri Şanlıurfa tarihi, yemekleri, kendine has kültürüyle ülkemizin ilk akla gelen tatil lokasyonlarından biri olma unvanını taşıyor. Kurtuluş mücadelemizde “şanlı” sıfatını almaya hak kazanan sarı sıcak şehrimiz her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bereketli Hilal’in tam ortasındaki şehir Şanlıurfa’ya İstanbulluların da ilgisi büyük. Şehrin büyüsüne kapılmak isteyenler İstanbul Şanlıurfa arası uçak biletine bakabilir. İstanbul Şanlıurfa uçak bileti arayanların ilk online durağı hiç kuşkusuz Bilet Dükkanı olacaktır. Ucuz ve güvenilir bir yolla İstanbul’dan Şanlıurfa’ya bilet almak isteyenler Bilet Dükkanı’nın kampanya ve fırsatlarıyla tanışabilir.

UNESCO Dünya Listesi’ne girmiş, tarihle iç içe olan Şanlıurfa’ya İstanbul’dan gelecek olanlar sadece şehrin dokusuna aşık olmakla kalmayacak yemeklerinden de vazgeçemeyecek hale gelecek. Dünya’nın ilk inanç merkezini de içerisinde barındıran Şanlıurfa’ya İstanbul’dan gelecek olanlar Bilet Dükkanı’ndan şehre dair tüm bilgilere ulaşabilir.

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı'na Ulaşım


İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan İstanbul Havalimanı 2018 yılında hizmete açılmıştır. Dünyanın en iyi 10 havalimanı arasında yer alan İstanbul Havalimanı içerisinde kütüphane, müze, restoran, mağaza gibi çok sayıda işletme bulundurur. Özel aracını havalimanına bırakmak isteyenler için 40 bin araç kapasiteli otoparkı olan İstanbul Havalimanı şu an 90 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda insanı gitmek istediği yere götürür. İstanbul Şanlıurfa uçak bileti olan yolcuların ise ilk sorusu “Şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na nasıl giderim?” oluyor.

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı’na Otobüs İle Ulaşım


Şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na ulaşım çok çeşitli şekillerde sağlanır. Şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na gitmek trafik yoğunluğuna da bağlı olarak yaklaşık 100 dk sürüyor. Buna göre otobüs kullanacak olan yolcular; H-1,H-2, H-3, H-6, H-7, H-8 ve H-9 numaralı hatlarla İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlayabilir.

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı’na Havaist İle Ulaşım


Hem ekonomik hem de konforlu bir ulaşım isteyen yolcular şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na Havaİst ile ulaşım sağlayabilir. İstanbul’un belirli noktalardan hizmet veren Havaist otobüsleriyle İstanbul Havalimanı’na gitmek son derece kolaydır. HVİST-5, HVİST-6, HVİST-7, HVİST-8, HVİST-9, HVİST-10, HVİST-13, HVİST-14 ve HVİST-15 numaralı hatlarını içeren toplam 9 hat ile İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlanabilir.

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ulaşım


Anadolu Yakası’nda hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı Pendik ilçesinde bulunur. İstanbul Şanlıurfa uçak bileti alanlar “Sabiha Gökçen Havalimanı’na nasıl giderim?” sorusunun cevabı ararken Bilet Dükkanı olarak seçenekleri şu şekilde sıraladık.

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na Metro İle Ulaşım


Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidecek olan yolcular trafik problemiyle uğraşmadan metro kullanabilir. Kadıköy’den başlayan metro çok sayıda durağı ile Anadolu Yakası’nın çok sayıda noktasından metro ile ulaşım sağlar. Yolcular metroya bindikten yaklaşık 1 saat sonra havalimanında olur.

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na Otobüs İle Ulaşım


Şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım otobüsler ile de gerçekleşir. Toplu ulaşımda otobüs tercih edecek yolcular 132H, E-10, E-9, MR60 ve UM73 İETT hatlarıyla kolaylıkla Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidebilir.

Şanlıurfa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Şanlıurfa Havalimanı ile şehir merkezi arası 35 kilometre olup araç ile ulaşım 35 dakika sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine gitmek isteyen yolcular için birçok ulaşım kanalı mevcut. Yolcular ulaşımlarını servis otobüsleri, taksiler, özel transfer ve araç kiralama gibi yollarla sağlayabilir.

Şanlıurfa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Havaş İle Ulaşım


Şanlıurfa Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen birçok yolcunun ilk tercihi ekonomik olması sebebiyle HAVAŞ servis otobüsleri. Kullanımı oldukça pratik olan HAVAŞ servis otobüsleri yolcuların gelmesinden 25 dakika sonra hareket ediyor. Şanlıurfa Havalimanı’ndan bindiğiniz HAVAŞ servis otobüsleri yolcuyu şehir merkezinin farklı noktalarında bırakıyor. Şanlıurfa Havalimanı’ndan hareket eden HAVAŞ servis otobüslerinin bıraktığı noktalar ise şöyle: Karaköprü VIP Düğün Salonu, Şenevler Durağı, Sabancı Kız Yurdu Durağı, Harran Üniversitesi Önü, Nevali Otel Yanı Belediye Otobüs Durağı

Şanlıurfa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Araç İle Ulaşım


Şanlıurfa Havalimanı’ndan şehir merkezine daha konforlu gitmek isteyenler için bir yol da özel araçla ulaşım. Havalimanının içerisinde yer alan özel transfer hizmeti satın alabileceğiniz veya araç kiralama yapabileceğiniz acenteler mevcut. Şanlıurfa’ya turistik amaçlı gelen birçok yolcu bu ulaşım yolunu kullanarak konforlu bir şekilde şehri keşfe başlayabilir.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler


Şanlıurfa son yıllarda dizi sektöründeki görünürlüğüyle milyonların ilgisini daha fazla çekmeye başladı. Yerli ve yabancı milyonlarca turist, şehrin tarihini, gezilecek yerlerini, yemeklerini araştırıyor. Mezopotamya’nın kalbinde olan Şanlıurfa turistler için deyim yerindeyse bir cennetten farksız. İstanbul Şanlıurfa uçak bileti ile şehri ziyaret edecek olanlar için Şanlıurfa'da mutlaka gezilmesi gereken yerleri listeledik:

Balıklı Göl: Şanlıurfa şehrinin merkezinde bulunan Balık Göl turistlerin ilk ziyaret ettikleri yerlerden biri. Gölün güzelliğini tamamlayan hikâyesi ise şöyle, Hz. İbrahim putperestliğe karşı bir mücadele başlatıyor. Bunu üzerine dönemin kralı Nemrut tarafından yakalatılıyor. Kral gölün bulunduğu alana büyük bir ateş yaktırtıyor ve alan odunlarla dolduruluyor. Hz. İbrahim yakalandıktan sonra gölün yanında bulunan Şanlıurfa Kalesi’nden mancınıkla göle atılıyor. Atılma esnasında da Allah’ın ateşe ‘Hz. İbrahim’i koru ona serin ve selamet ol çağrısı’ üzerine ateş suya dönüşüyor ve odunlar da balık oluyor. Böylece burası milyonlarca kişinin ilk ziyaret noktalarından biri olan Balıklı Göl oluyor.

Ayn Zeliha Gölü: Balıklı Göl’ün hemen yanı başında başka bir göl ‘Ayn Zeliha’ Gölü de bulunuyor. En az Balıklı Göl kadar etkileyici bir hikayesi olan göl rivayete göre, Nemrut’un evlatlık kızı Zeliha Hz. İbrahim’e aşık olur. Zeliha Hz. İbrahim’in benimsediği İslam dinini benimser. Nemrut buna çok sinirlenir ve Hz. İbrahim’i attığı gibi kızını da mancınıkla göle atar. Ayn Zeliha Gölü’nü ziyaret etmek isteyenler gölde bulunan teknelere binerek seyahatlerine unutulmaz anlar katabilir.

Göbeklitepe: Türk dizi sektörüne konu olmasıyla şehri turist akınına uğratan Göbeklitepe, 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi. “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanan Göbeklitepe, arkeologlar ve tarih bilimciler tarafından kutsal bir alan olarak düşünülüyor. Göbeklitepe birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturmaktadır. Söz konusu mimarisiyle ağızları açıkta bırakan Göbeklitepe, tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklarıyla arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden birisidir. Gizemi hala çözümlenememiş Mısır Piramitleri’nden bile 7 bin 500 yıl önce inşa edilen tapınağın 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığıysa hala cevap bulamamış bir gizemi barındıyor. Şanlıurfa’nın bu büyük ‘gizem merkezi’ ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden ilk sırada olanı.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi: Dini, kültürel ve tarihi birçok unsuru barındıran Şanlırfa’da bir müzenin olmaması elbette imkânsız olurdu. Söz konusu müzede 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı var. Bunun yanı sıra deneysel arkeolojik çalışmalara uygun kazı eğitim alanı da müzenin içerisinde ziyaretçilerini bekliyor. Arkeloji müzesi Neolotik Döneme ait eserleri barındırmasıyla dünya müzeleri arasında önemli bir yer ediniyor. Dünyanın en eski tapınağı unvanına sahip Göbeklitepe’ye ait eserleri içerisinde barındıran müzede, tapınak yapılarındaki leopar, yaban domuzları, leylek, tilki, ceylan, akrep, yılan ve kafası olmayan insan kabartmaları sayesinde, dönem insanının inançlarına ilişkin önemli bilgiler edinebilir ve Göbeklitepe D tapınağının etkileyici bir replikasını da ayrı bir bölümde görebilirsiniz.

Hz Eyyüp Sabır Makamı: Peygamberler arasında sabrıyla tanınan Hz. Eyyüp’ün hastalanıp çile çektiği mağara, Şanlıurfa’ya gelenlerin akınına uğruyor. Ziyaretçiler, Hz Eyyüb’ün hastalığı süresince kaldığı çile mağarası ile hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen su kuyusu ve Eyyüb peygamberin sırtını dayadığı sabır taşını da görme imkânı buluyor.

Şanlıurfa’da Müzeler: Gezilecek yerler rezervi açısında büyük bir kuyu olan Şanlıurfa’ya gelenler şehre ait diğer önemli müzeleri de ziyaret edebilir. Şanlıurfa’nın önemli müzeleri arasındaki, Kurtuluş Müzesi, Mozaik Müzesi, Kent Müzesi ve Mutfak Müzesi ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Acı ve tatlıyı bir araya getiren Şanlıurfa mutfağı etli yemekleriyle nam salıyor. Damağına Şanlıurfa mutfağı değenler bu lezzetlerden bağını koparmakta güçlük çekiyor. İstanbul Şanlıurfa uçak bileti ile şehri ziyaret etmek isteyenler, için Urfa'nın vazgeçilmeyen ve herkesi kendine hayran bırakan yöresel yemeklerini listeledik:

Patlıcan Kebabı: Şanlıurfa’da ne yenir? diye soranlara verilecek ilk cevap hiç kuşkusuz patlıcan kebabı olur. Şanlıurfa mutfağının tescilli lezzeti patlıcan kebabının iyisi Birecik patlıcanıyla ve bölgede yetişen kuzuların etiyle yapılıyor.

Haşhaş Kebabı: Şanlıurfa’nın en iyi lezzetlerinden olan haşhaş kebabı, yörede yetiştirilen ivesi cinsi erkek kuzu etinin zırhta çekilmesinin ardından ete sadece tuz eklenmesiyle üretilen bir kebap çeşidi.

Urfa Ciğer Kebabı: Kebaplarıyla özdeşleyen Şanlıurfa, Urfa ve kebap sözcüklerinin özdeşleşmesiyle Urfa kebabını ortaya çıkarmış. Urfa kebabı yapımındaki zahmet, ustalık gerektirmesi ve lezzetiyle tüm ülkede tanınıyor. Damakları şenlendiren bu tat, kahvaltının yanı sıra, öğlen, akşam ve sahur yemeklerinde her daim sofralarda.

Lahmacun: ‘Halil İbrahim sofrası ve bereketi’ ile özdeşleşen gastronomi kentinin yemekleri arasında lahmacuna yer verilmemesi olmazdı. Şehrin tescilli yemeklerinden lahmacun, kıymayla hamurun en güzel buluşmasını gerçekleştiriyor.

Çiğ Köfte: Şanlıurfa deyince ilk akla gelen yemek ciğ köfte. Bu lezzet şehrin artık sembolü.

Şabut Balığı: Türkiye’de sadece Fırat ve Dicle nehirlerinde yaşayan bir tatlı su balığı olan şabut balığı, şehirde sıklıkla tüketilen besinlerden.

Billuriye: Fıstıklı tatlı severleri mutlu edecek bir tatlı. Sini Taraklığı: Şanlıurfa’da ‘sini daraklığı’ olarak geçen bu lezzet, etin pirzola kısmıyla yapılıyor. Yemek, davetlerin ve bayramların olmazsa olması olarak Şanlıurfa mutfağının baş köşesinde yerini almış durumda.