İzmir - Kıbrıs Uçuş Bilgileri

1794 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
671 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 20 Dakika Uçuş Süresi

En Ucuz İzmir - Kıbrıs Uçak Biletleri

AnadoluJet
İzmir
İzmir Havalimanı
Kıbrıs
Ercan Havalimanı
TL1.794
Türk Hava Yolları
İzmir
İzmir Havalimanı
Kıbrıs
Ercan Havalimanı
TL2.059
Sıkça Sorulan Sorular
İzmir Kıbrıs arası havayolu ile 1 saat 20 dakika sürmektedir.
İzmir Kıbrıs karşılıklı uçuşlarınızı İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Kıbrıs Ercan Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
İzmir Kıbrıs en ucuz uçak bileti 1.794 TL’den başlamaktadır.
İzmir Kıbrıs arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.
Hızlı Erişim
Adnan Menderes Havalimanı’na Ulaşım
Ercan Uluslararası Havalimanı Ulaşım
Kıbrıs Rehberi
Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler
Kıbrıs’ta Ne Yenir?
Kıbrıs’ta Alışveriş Yapılacak Yerler
Kıbrıs Haritasını İnceleyin

İzmir Kıbrıs Uçak Bileti
 

Türkiye’de en fazla turistin ziyaret ettiği şehirlerden olan İzmir, Ege Bölgesi’nde konumlanır. Yıl içerisindeki bu hareketliliğin yanı sıra İzmir’den Kıbrıs’a da oldukça fazla uçuş gerçekleşir. Bunun temel nedeni, Kıbrıs’taki yaz sezonunun daha uzun sürmesidir.

Bilet Dükkanı olarak İzmir Kıbrıs uçak bileti satın alan yolcular için ulaşım ve gezilecek yerleri kapsayan bu yazıyı hazırladık. En avantajlı İzmir Kıbrıs uçak biletini Bilet Dükkanı’ndan alıp, Kıbrıs’a seyahat edecek olanlar, yazımız dahilinde tüm sorularına cevap bulacaktır. 

İzmir şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na gitmek için kullanılabilecek alternatif ulaşım yollarından, Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze gidişe kadar hemen her konu, yazımızda yer alıyor. 

Adnan Menderes Havalimanı’na Ulaşım
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti satın alan yolcular, şehir merkezinden havalimanına oldukça kolay ulaşabilir. 17 Kasım 1987 tarihinde hizmete açılan Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için birçok alternatif bulunur. 

Türkiye’nin en yoğun hava trafiğine sahip havalimanlarından biri olan Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlamak için otobüs, HAVAŞ, taksi veya İZBAN kullanılabilir.

Adnan Menderes Havalimanı’na Otobüsle Gitmek
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alan ve Adnan Menderes Havalimanı’na otobüsle gitmek isteyen yolcular için üç farklı otobüs bulunur. 200, 202 ve 204 numaralı hatlar, Adnan Menderes Havalimanı’na otobüsle gitmek için kullanılabilir. Zira 200 numaralı otobüs, İzmir’in Karşıyaka/Mavişehir noktasından kalkarak Adnan Menderes Havalimanı’na gider. 202 numaralı otobüs ise Alsancak’taki meydanda bulunan duraktan kalkarak havalimanına ulaşır. Son olarak 204 numaralı otobüs de Bornova’daki metro durağından havalimanına ulaşır.

Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile Gitmek
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alan yolcular, sıklıkla Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile gitmek istemektedir. Hem hesaplı hem de hızlı olan bu yöntem, Adnan Menderes Havalimanı’na gitmek için oldukça fazla tercih edilir. 

Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile gitmek için yolcuların servise binmeleri gereken ilk duraklar şu şekildedir: Alsancak, Urla, Alaçatı, Çeşme ve Karşıyaka/Mavişehir.

Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ ile gitmek isteyen yolcular, servis araçlarının güzergahları ve saatleriyle ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilir.

Adnan Menderes Havalimanı’na Taksiyle Gitmek
 

Adnan Menderes Havalimanı’na taksiyle gitmek, genellikle bagaj yükü fazla olan yolcuların tercihidir. Bunun sebebi ise en konforlu ulaşım yönteminin kuşkusuz taksi olmasıdır. Hem en hızlı hem de günün her saati ulaşılabilir oluşuyla taksi ile havalimanına kolaylıkla gidilebilir. 

Adnan Menderes Havalimanı’na İZBAN ile Gitmek
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alan ve bagaj yükü oldukça hafif olan yolcular, Adnan Menderes Havalimanı’na İZBAN ile gitmek isteyebilir. 136 kilometre uzunluğundaki ray hattı ile bir banliyö sistemi olan ve İzmir’in en kuzeyinden güneyine ve hatta doğusuna kadar giden İZBAN, havalimanına gitmek için hızlı bir alternatif olabilir. Bu noktada belirtmek isteriz ki otobüs ve İZBAN dahil olmak üzere İzmir’de herhangi bir toplu taşıma kullanabilmek için İzmirim Kart veya 35 Kart sahibi olmak gerekir. 

Ercan Uluslararası Havalimanı Ulaşım
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti satın alan ve seyahatine başlayan yolcular, Ercan Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlar. Bununla birlikte, Girne, Lefkoşa veya Kıbrıs’ın diğer şehirlerine gitmek için birçok alternatif bulunur.

Ercan Uluslararası Havalimanı ulaşım seçeneklerinden bahsetmeden önce, havalimanı hakkında bilgi verelim. Ercan Uluslararası Havalimanı, 3 Şubat 1975 yılında hizmete açılır. Öte yandan, konumu itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her şehrine hemen hemen aynı uzaklıkta yer alır. Yıl içerisinde 100 binin üzerinde yolcu kapasitesiyle hizmet veren Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan Kıbrıs şehirlerine ulaşım da bir hayli kolaydır. Bunun için KIBHAS servisleri, taksi, havalimanı transfer hizmeti araçları veya araç kiralama kullanılabilir. 

KIBHAS Servisleriyle Ulaşım
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alan ve uçuşunu gerçekleştiren yolcular, Ercan Uluslararası Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra KIBHAS servisleriyle ulaşım sağlayabilirler. 2009’dan beri hizmet veren KIBHAS servisleri, her yıl 100 binden fazla yolcunun havalimanından transferini gerçekleştirir. 

KIBHAS servisleri ile Güzelyurt, Magosa, Girne ve Lefkoşa’ya gidilebilir. Bu noktada özellikle belirtmek isteriz ki sabah 8.10’dan başlayıp gece 00.00’da son servisini yapan 12 araç vardır. Bu nedenle saatlerin, yolcular tarafından öncesinde öğrenilmesi gerekmektedir. 

Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan Taksiyle Ulaşım
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alıp, uçuşunu tamamlayan yolcular, genellikle Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan taksiyle ulaşım tercih eder. Bu ulaşım yöntemi hem en hızlı hem de en konforlu olanıdır. Bu noktada Kıbrıs’taki taksilerin özel bir durumundan bahsetmek gerek. Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan taksiyle ulaşım sağlamak isteyenler, taksiye üç kişiden fazla binemez. Bunun temel nedeni, güvenlik ve konfordur. 

Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan Havalimanı Transfer Araçlarıyla Ulaşım
 

Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan havalimanı transfer araçlarıyla ulaşım da İzmir  Kıbrıs uçak bileti alan ve uçuşunu tamamlayan yolcuların bir diğer alternatifidir. Bu ulaşım yolunu kullanmak için yolcuların öncesinde kalacakları oteldeki rezervasyonlarını yapmış olmaları gerekir. Böylelikle havalimanı transfer araçları ile kalacakları otele ulaşım sağlayabilirler. 

Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Ulaşım
 

İzmir  Kıbrıs uçak bileti satın alan ve uçuşunu tamamlayan yolcular, seyahatlerinin tamamı boyunca konforlu bir ulaşım sağlamak istiyorlarsa Ercan Uluslararası Havalimanı’ndan araç kiralama ile ulaşım seçeneğini tercih edebilirler. Böylelikle hem hızlı hem de konforlu bir seyahat süreci geçirilecektir. Ancak İzmir’den Kıbrıs’a giden yolculara belirtmek isteriz ki Kıbrıs’taki araçların direksiyonları, sağ tarafta yer alır. 

Kıbrıs Rehberi
 

Kıbrıs Adası, tarihi geçmişi oldukça zengin bir yerleşim yeridir. İlk sakinlerinin milattan önce 11000’lerde Anadolu’dan geldiği düşünülür. Bununla birlikte Kıbrıs Adası, geçen bin yıllar içerisinde oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapar. 

Akdeniz’in tatil için en uygun noktasında bulunan ve verimli topraklarıyla dikkat çeken Kıbrıs Adası, milattan önce 333 yılında Büyük İskender’in ölümüyle Ptolemaios Hanedanlığı’nın, daha sonrasında ise Roma Cumhuriyeti’nin hakimiyetine girer. Daha sonraki yıllarda Bizans İmparatorluğu’nun hüküm sürmeye başladığı Kıbrıs Adası, 1571 itibarıyla Osmanlı Devleti’nin topraklarına katılır. 

1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleşen harekat ile kurtarılan adanın kuzey kısmı, Kıbrıs Türk Federe Devleti olur. Ardındansa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını alır. 

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler
 

Kıbrıs tam anlamıyla bir tatil cennetidir. Gezilip görülecek oldukça fazla noktası bulunur. Bilet Dükkan olarak seçtiğimiz Kıbrıs’ta gezilecek yerler listemizin ilk sırasında ise tabi ki Girne Kalesi bulunuyor.

Girne Kalesi: 7’nci yüzyılda Arap-İslam akınlarından korunmak için Bizanslıların yaptığı kale, günümüzde Kıbrıs’ta gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen tarihi değerdir. 

Eski Maraş: Gazimağusa şehrinde bulunan Eski Maraş, 46 yıl boyunca kapalı kalmış ve 2020 yılında ziyarete açılmıştır. Kıbrıs’ta gezilecek yerler nerelerdir diye sorulduğunda listenin en üst sıralarında yer alan Eski Maraş, ‘Hayalet Şehir’ olarak da adlandırılır.

Mavi Köşk: Girne’de bulunan köşk, mimarisiyle öne çıkıyor. İçerisinde süt banyosu için yaptırılan havuzu dahi bulunan yapı, hakkındaki yüzlerce efsaneyle de oldukça dikkat çekicidir.

Bellapais Manastırı: Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken tarihi değerlerdendir. Beylerbeyi Köyü’nde konumlanan manastır, 12’nci yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır.

Barış ve Özgürlük Müzesi: 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı döneminin ruhunu yansıtan müze, Kıbrıs’ın tarihine meraklı olan herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. 

Caledonia Şelalesi: Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken doğal güzelliklerden biri olan Caledonia Şelalesi, doğaseverlerin bu adada kesinlikle görmesi gerekenler arasındadır. 

Beylerbeyi Köyü: Bellapais Manastırı’nın da bulunduğu Beylerbeyi Köyü, Kıbrıs’ta kültürel turizm açısından en önemli bölgelerden biridir. 

Girne Batığı: Girne Kalesi’nin içinde kargosuyla birlikte sergilenen Girne batığı, Levant Denizi’nde bulunan ve günümüze en iyi durumda ulaşmış batık olarak bilinir. 

Lara Plajı: Kıbrıs’ın en ünlü plajı olan Lara, bu adada kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. İncecik kumu ve sahil uzunluğuyla özellikle yaz turizmi için Kıbrıs’a gelenlerin gözde uğrak noktasıdır.

Othello Kalesi: Gazimağusa’da konumlanan Othello Kalesi, 14’üncü yüzyıldan günümüze kalan bir tarihi değerdir. 

Kıbrıs’ta gezilecek yerler dendiği takdirde Makronisos Plajı, Limasol Tuz Gölü, İncirli Mağarası, Girne İkon Müzesi, Salamis Harabeleri, St. Barnabas Arkeoloji ve İkon Müzesi, Samanbahçe evleri ve daha niceleri sayılabilir. 

Kıbrıs’ta Ne Yenir?
 

İzmir Kıbrıs uçak bileti alıp uçaktan inen yolcuların aklına gelen ilk sorulardan biri de Kıbrıs’ta ne yenir olur. Bu sorunun ilk cevabı hiç kuşkusuz hellim peyniri olsa da Kıbrıs oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Özellikle de şeftalili kebabı ve kuzu yahnisi ile öne çıkan Kıbrıs’da bir çeşit yahni olan ve oğlak etinden yapılan kleftiko da kesinlikle denenmelidir. Tabii tüm bunların yanı sıra Kıbrıs’ın zengin mi zengin meze kültürü de mutlaka tadılması gerekenler arasındadır.

Kıbrıs’ta Alışveriş Yapılacak Yerler
 

Yaz sezonu başta olmak üzere ılıman bir iklim kuşağında bulunduğundan yıl içerisinde oldukça hareketli olan Kıbrıs’ta alışveriş yapılacak yerler de bir o kadar fazladır. Ancak Kıbrıs’ta alışveriş yapılacak yerler dendiğinde özellikle öne çıkan yerler alışveriş merkezleridir. Bunlar; The Mall Of Cyprus, Nicosa Mall, My Mall Limassol ve King Avenue Mall’dır. 

Bilet Dükkanı olarak şimdiden sağlıklı uçuşlar ve keyif dolu bir Kıbrıs seyahati dileriz.