İzmir - Mersin Uçuş Bilgileri

709 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
685 KM Mesafe
SunExpress Popüler Havayolu
50 Dakika Uçuş Süresi

Mersin Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
09 Şubat 2023 Perşembe
Min: 3ºC
Maks: 11ºC
Güneşli
10 Şubat 2023 Cuma
Min: 4ºC
Maks: 11ºC
Güneşli
11 Şubat 2023 Cumartesi
Min: 5ºC
Maks: 14ºC
Güneşli
12 Şubat 2023 Pazar
Min: 5ºC
Maks: 13ºC
Güneşli
13 Şubat 2023 Pazartesi
Min: 5ºC
Maks: 13ºC
Güneşli

En Ucuz İzmir - Mersin Uçak Biletleri

SunExpress
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Mersin
Adana Şakipaşa Havalimanı
TL709
Hızlı Erişim
İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Mersin Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Mersin’de Gezilecek Yerler
Mersin’de Ne Yenir?
Mersin Haritasını İnceleyin

Ege'nin İncisi İzmir’den Akdeniz’in Gözdesi Mersin’e gitmek isteyenler için Bilet Dükkanı olarak yol gösterici bir rehber hazırladık. Akdeniz’in sevilen şehirlerinden biri olan Mersin’de yapabileceklerinizin sınırı yok. Bir liman şehri olan Mersin; tarihi zenginliği, kültür çeşitliliği, doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile ziyaretçilerini hayran bırakır. Geçmişi çok çok eski yıllara dayanan Mersin’in bilinen en eski ismi Kizzuvatna’dır. Sıcaklık genelde yüksek olduğunda tatilseverlerin gözdesidir. 

Tüm güzellikleri ile Mersin’i keşfetmek isteyenler için Bilet Dükkanı her bütçeye uygun İzmir Mersin uçak bileti ile misafirlerini büyüler. Erken rezervasyon ve çeşitli kampanyaları ile İzmir’den gelecek misafirlerine ucuz İzmir Mersin uçak bileti imkanı sunmasının yanında Mersin otelleri ve kolay ulaşım için Mersin araç kiralama seçenekleri de sunar. İşte İzmir Mersin uçak bileti olan tüm yolcuların bilmesi gerekenler…  

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


İzmir Mersin uçak bileti olan yolcular ilk olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım yollarını merak ediyor. 1987’den beri uluslararası nitelikte hizmet vermeye devam eden Adnan Menderes Havalimanı, İzmir’in Gaziemir ve Menderes ilçeleri sınırlarında yer alır. Şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına çok sayıda ulaşım seçeneği bulunur. 

Rahat ve uygun fiyatlı şehir merkezinden İzmir Havalimanı’na ulaşım için; belediye otobüsü, Havaş, taksi, araç kiralama ve İZBAN gibi birçok alternatifleri kullanmak mümkündür. 

Şehir Merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Belediye Otobüsü ile Ulaşım


İzmir şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na otobüs ile ulaşım ESHOT’un sunmuş olduğu 200, 202, 204 ve 206 numaralı hatları ile sağlanır. Kolay ve ekonomik olmasından doalyı sık sık tercih edilir. İzmir’in Karşıyaka, Konak, Bornova ve Buca ilçelerinden aktarmasız bir şekilde Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlanır. İzmirimkart kullanarak ödeme yapacağınız otobüs hatlarının sefer bilgileri ve saatlerin güncel ESHOT resmi sitesinden öğrenmek mümkündür.

Şehir Merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Havaş ile Ulaşım


Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmanın kolay ve hızlı yollarından biri de Havaş otobüsleridir. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcular genelde rahat olmasından dolayı kullanır. Taksi ve araç kiralamanda daha ucuz ve belediye otobüslerinden daha konforlu olmasından dolayı İzmir Havalimanı’na ulaşımda çok sık tercih edilir. Havaş güzergahları ise şu şekildedir: Alaçatı, Alsancak, Çeşme, Karşıyaka/Mavişehir ve Urla. Bununla beraber Manisa ve Aydın’dan (Şehir Merkezi ve Kuşadası) da Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım imkanı sağlar. 

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na İzban ile Ulaşım


Şehirdeki ana metro hattıyla entegre olan İzban hattı ile havalimanına uygun ve hızlı bir şekilde ulaşım mümkün. ‘’Gittiğin kadar öde’’ sistemiyle çalışan İzban hattı banliyö tren sistemidir. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcuların birçoğu  günümüzde trafik vb. durumlardan dolayı İzban ile ulaşımı tercih ediyorlar.

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım


Şehir merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na taksi ile ulaşım sık sık tercih edilir. Havalimanına ulaşımda taksiler en hızlı ve kolay ulaşım imkanı sunan alternatiflerden biridir. Herhangi bir saat ve konum kısıtlaması olmaksızın Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için tercih edilebilir.. 

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Araç Kiralama ile Ulaşım


Bilet Dükkanı sağladığı İzmir Mersin uçak bileti fırsatları yanında araç kiralama hizmeti ile de yolculara konfor sağlar. Yolcular seyahata başlamadan önce en uygun araç kiralama seçeneği ile İzmir Havalimanı’na gidebilir. Adnan Menderes Havalimanı bünyesinde çeşitli seyahat acenteleri ve araç kiralama servisi sunan şirketler bulunmakta. Bu şirketlerin aynı zamanda şehrin çeşitli noktalarında bulunan (Alsancak, Karşıyaka, Alaçatı, vb.) ofisleri de yer alır.

Mersin Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


İzmir Mersin uçak bileti olan yolcular ilk olarak havalimanından şehir merkezine ulaşım seçeneklerini kontrol eder. Mersin ve Tarsus’a hizmet verecek olan Mersin Havalimanı’nın inşası henüz tamamlanmadığından dolayı bu bölgede yaşayan insanlar uçuşlarını Adana Şakirpaşa Havalimanı üzerinden gerçekleştirmek durumunda kalıyorlar. Aynı zamanda bir turizm kenti olan Mersin’e özellikle yaz aylarında gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler ilk olarak Adana Havalimanı’na gelerek buradan Mersin’e olan ulaşımlarını gerçekleştirmektedirler. İzmir Mersin uçak bileti almış olan yolcuların şehir merkezine ulaşımı için farklı alternatifler bulunmaktadır.

Mersin Havalimanından Şehir Merkezine Havaş ile Ulaşım


Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için HAVAŞ otobüslerini kullanabilirsiniz. Haftanın 7 günü belirli saatlerde yolcu taşımacılık hizmeti veren HAVAŞ otobüsleri Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın ekonomik ve konforlu bir yoludur. Adana Havalimanı’ndan Mersin şehir merkezine yolculuk trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Havaş güzergahı Saya Park (Eski Kipa AVM) – Mersin Forum AVM Önü – Tarsus Şehir Merkezi (Kleopatra) – Adana Havalimanı bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Mersin Havalimanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Mersin şehir merkezine ulaşım için Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yollarından biri de taksidir. Yolcu servisini beklemek istemeyen yolcular haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren taksileri kullanarak ulaşımlarını hızlıca sağlayabilirler. Eşya yükünüz fazla ise ve daha hızlı bir şekilde şehir merkezinden havalimanına ulaşmak istiyorsanız taksi iyi bir alternatif olacaktır. 

Mersin Havalimanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Yerel araç kiralama acentelerinden araç kiralayarak rahat bir şekilde havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı terminal binası içerisinde bulunan araç kiralama acenteleri ile iletişime geçerek şehir merkezine kiraladığınız araç ile de erişebilirsiniz. Özellikle geniş aileler ya da eşya yükü fazla olan yolcular için araç kiralama mantıklı bir karar olabilir. Seyahatiniz boyunca araç kullanarak farklı yerlere daha rahat bir erişim isterseniz ve taksiye bağımlı kalmak istemiyorsanız bu yöntem sizin için doğru bir tercih. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcular uzun yolculukta rahat etmek ve konforlu bir şekilde Adana veya Mersin şehir merkezine ulaşım sağlamak amacıyla araç kiralama seçeneğini tercih eder. 

Mersin’de Gezilecek Yerler


Tatilcilerin vazgeçilmezi, deniz-kum-güneş üçlüsünün doyasıya yaşandığı Mersin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Türkiye‘nin en büyük 11. şehridir. Mersin limanı bulunduğu coğrafi koşul sebebiyle ilçeye önemli bir ekonomik kaynak sağlamasının yanı sıra turizm açısından son derece önemlidir. Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Mersin, görülmesi gereken tarih, kültür ve doğal güzellikler bakımından çok zengindir. İşte İzmir Mersin uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken yerler… 

Kız Kalesi: Bir diğer adıyla Deniz Kalesi olarak anılan Kız Kalesi, aynı adı taşıyan mahallenin sahilinde konumlanan bir adacığın üzerinde yer almaktadır. Kalenin üzerinde yer alan kitabeye göre, 1119 yılında I. Leon tarafından yaptırılan kale, Korykos Antik Kenti’nin içinde bulunuyor. Bir dönemde korsanların barınak olarak kullanılmıştır.

Kleopatra Kapısı: Bizans Dönemi’nde kent surlarının Dağ, Adana ve Deniz olarak üç kapısı yer alırmış. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Tarsus’dan bahsederken buradaki kapı için İskele Kapısı ismini vermiştir. 18. yüzyılın sonlarına dek üç kapı da sapasağlam gelmiş olup Mısırlı İbrahim Paşa 1835 yılında hepsini yıktırmış ve yalnızca tek kemerli Deniz Kapısı kalmıştır. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alır. 

 Mersin Deniz Müzesi: Tarihi zenginlikleri ile öne çıkan Mersin bu alandaki eserlerini birbirinden değerli müzelerinde sergiler. 2010 yılında hizmete açılan müze, Mersin’in Yenişehir ilçesinde yer almaktadır.  İçerisinde bulundurduğu koleksiyonlar sebebiyle dünyadaki müzeler üzerinde önemli bir yere sahiptir. 

Kırk Kaşık Bedesteni: Anadolu şehirlerinde önemli yer tutan Bedestenlerden birisi de Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunuyor. Ramazanoğulları Beyliği’nden İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılan Bedesten, yapıldığı ilk dönemlerde aşevi ve medrese olarak faaliyet veren bedesten, Cumhuriyet’in ilanından sonra kapalı çarşıya dönüştürülmüştür. 

Mersin Marina: Türkiye’deki en büyük marina olma özelliği taşıyor olup, 2011 yılından beri faaliyet göstermektedir. Toplamda bin adet olmak üzere 500’ü kara 500’ü deniz yat bağlama kapasitesi bulunuyor. Burası Mersin halkının önemli buluşma noktalarından bir tanesidir. Marinaların şehrin görüntüsüne kattığı estetik ve güzelliğin bir diğer örneği de Mersin marina. Mersin’in ilçe merkezinde bulunan marina, sosyal ortam olarak en kalabalık yerlerden.

Yapraklı Koy: Silifke’nin belki de en güzel koylarından olan Yapraklı Koy, Mersinlilerin ve turistlerin en çok tercih ettiği koylardan. Turkuaz renkli suyu ve havuz görünümüyle, her göreni kendine hayran bırakıyor. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. 

Mersin’de Ne Yenir?


Tantuni: Tantuni denilince akla ilk Mersin geliyor. Yağa bandırılmış lavaş, etle buluşunca bu dayanılmaz lezzet ortaya çıkıyor. Üstüne limon, yanına da acı biber turşusu ile ağız sulandıran bu lezzeti tatmadan geçmeyin.

Humus: Meze denilince ilk akla gelenlerden olan humusun en iyisini yemek için uğrayacağınız yerlerden biri Mersin. İster sade ister pastırmalı humus için adresiniz kesinlikle burası.

Ciğer: Ciğer yemek için gidilecek yerlerden biri de Mersin. Sabahları şenlendiren ciğer tavayı, ister sabah kahvaltı ister akşam yemek yerine isterseniz de atıştırmalık niyetiyle yiyebilirsiniz.

Kerebiç: İrmikten yapılan bu kurabiye, içine koyulan fıstık ile tadına tat katıyor. Bu enfes lezzet, Mersin'in en meşhur tatlılarından. Altındaki köpükle de tadına doyulmaz bir lezzet olan Kerebiç tatlısını mutlaka denemeniz gerekiyor.

Tarsus Kebabı: Güzelce dinlendirilen kıymadan yapılan Tarsus kebabı, pek bilinmeyen bir kebap. İçine koyulan soğanı, kırmızı biberi, maydanozu ile iyice yoğrulan kıymanın piştikten sonraki lezzeti gerçekten ziyaretçilerin favori yemeklerinden biri. İzmir Mersin uçak bileti olan yolcuların bu lezzetleri tatmadan gitmemelidir. 

Turunçgil Tatlısı: Tatlı seven ve değişik lezzetlere açık olan misafirler Akdeniz bölgesinde yetişen turunçgil meyvelerinin kabuklarından hazırlanmış turunçgil tatlısı denemeden gitmemelidir. 

Cezerye: Mersin ve Adana bölgesinde yaygın tatlı türüdür. Geçmişi Osmanlı mutfağına dayanır.  Havuç, toz şeker, ceviz ve hindistan cevizi ile hazırlanır.