İzmir - Şırnak Uçuş Bilgileri

1.770,80 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
1312 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 30 Dakika Uçuş Süresi

En Ucuz İzmir - Şırnak Uçak Biletleri

AnadoluJet
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
TL1.771
Türk Hava Yolları
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
TL1.890
Sıkça Sorulan Sorular
İzmir Şırnak arası hava yolu ile 1 saat 30 dakika sürmektedir.
İzmir Şırnak karşılıklı uçuşlarınızı İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
İzmir Şırnak en ucuz uçak bileti 1.770,80 TL’den başlamaktadır.
İzmir Şırnak arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım
Şırnak Gezilecek Yerler
Şırnak Ne Yenir?
Şırnak’ta Nerede Alışveriş Yapılır?
Şırnak Haritasını İnceleyin

İzmir, Türkiye'nin batısında, Ege Bölgesi'nde yer alan büyük ve önemli bir şehirdir. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, tarihi ve doğal güzellikleriyle tanınır. Binlerce yıllık tarihe sahip olan İzmir, İzmir Agorası, Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Alsancak Limanı, Saat Kulesi, Kadifekale, İzmir Fuar Alanı, İzmir Körfezi ve Kordonboyu gibi pek çok turistik noktaya da ev sahipliği yapar. 

İzmir, kültür, sanat, eğlence ve yeme-içme açısından da zengin bir şehirdir ve birçok festival, konser, sergi ve diğer etkinliklerle her yıl binlerce turisti ağırlar. Bu nedenle şehrin hava trafiği yurt içinde de yurt dışında da oldukça yoğundur. Bilet Dükkanı olarak İzmir Şırnak uçak bileti alarak seyahat edecek olanlara özel hazırladığımız bu yazımızda, yolcuların tüm merak ettiklerine cevap verdik.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edeceklerin ilk gitmesi gereken yerdir. Bu noktada, Gaziemir ilçesinde yer alan havalimanına ulaşım için pek çok seçenek bulunur. İzmir'in farklı noktalarından kalkan belediye otobüsleri, İZBAN, taksi ve özel araçlar havalimanına ulaşmanın yolları arasında yer alıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na taksiyle ulaşım oldukça kolay ve en sık tercih edilen ulaşım yöntemidir. Zira havalimanı, merkeze yalnızca 15 kilometre uzaklıkta bulunur. Bu nedenle taksi ile ulaşım hem en hızlısı hem de en konforlu olan seçenek olarak yolcular için öne çıkar. Şehrin her yerinden havalimanına taksilerle ulaşmak mümkün olduğu gibi, bagaj yükü fazla olanların tercih etmesini tavsiye ettiğimiz ilk ulaşım seçeneği de taksilerdir. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Araç Kiralama ile Ulaşım 

İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edecek olanlar, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na araç kiralamayla da ulaşım gerçekleştirebilir. Bu noktada Bilet Dükkanı mobil uygulamasından ya da biletdukkani.com adresi üzerinden avantajlı fiyatlara araç kiralama işlemi yapılabilir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Otobüs ile Ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na ulaşmak için bir diğer seçenek de otobüslerdir. Bu alanda İzmir’de hizmet veren üç farklı otobüs bulunur. Bunlar 200, 202 ve 204 numaralı olan otobüslerdir. Mavişehir’den Bornova Metro İstasyonu’na kadar şehrin en merkezi noktalarından geçen bu otobüsler ile sefer saatlerine önceden bakılarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlanabilir. Bu noktada belirtmek isteriz ki İzmir’de herhangi bir toplu taşıma kullanmak için bir elektronik bilet olan İzmirim Kart ya da 35 Kart sahibi olmak gerekir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na İZBAN ile Ulaşım

İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edecek ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak için yola çıkacak olanlar, İZBAN ile havalimanına gidebilirler. Esasında bir banliyö sistemi olan ve totalde 136 kilometrelik bir rotada hizmet veren İZBAN ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım seçeneği de yine otobüs ile ulaşım kısmında belirttiğimiz gibi bagaj yükü fazla olmayan yolular için daha uygun olacaktır. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na HAVAŞ Servisleri ile Ulaşım

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’deki pek çok şehirde havalimanına ulaşımda sıklıkla kullanılan yöntemlerin neredeyse başında HAVAŞ servisleri gelir. Bu durumun başlıca sebepleri ise HAVAŞ servislerinin 24 saat hizmet vermesi, bulundukları şehirlerdeki tüm merkezi noktalardan geçmesi ve pek tabii diğer pek çok alternatife göre daha makul ücrette olmasıdır. Bu noktada İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edecek olan yolcular, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşımda HAVAŞ servislerini de tercih edebilirler. 

HAVAŞ ile Adnan Menderes Havalimanı’na gidecek olan yolcular, servis saatleri ve güzergahlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirler.

İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edecek yolcuların ilk duraklarının İzmir Adnan Menderes Havalimanı olması gerektiğini söylemiştik. Bu konu hakkında da yolcuların kullanabilecekleri tüm ulaşım alternatiflerini detaylıca anlattık. Şimdi de Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan merkeze ulaşım seçeneklerini ele alalım.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım

İzmir Şırnak uçak bileti satın aldıktan sonra Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda iniş yapan yolcular için merkeze ulaşmak oldukça kolaydır. Zira Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, şehir merkezine yalnızca 11 kilometre uzaklıkta yer alır. 
Şırnak Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için birkaç seçenek vardır. Bu seçenekler taksi, otobüs ve araç kiralamadır. 

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Merkeze Taksi ile Ulaşım

İzmir Şırnak uçak biletiyle seyahat eden ve uçuşu tamamlanan yolcular, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'ndan merkeze taksi ile kolayca ulaşabilirler. Bu noktada iç ve dış hat terminal binası çıkışlarında bulunan taksiler, 7 gün 24 saat hizmet verir. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan merkeze gitmek, trafikten bağımsız olarak ortalama 15 – 20 dakika civarı sürer. Ayrıca belirtelim ki taksi ile Şırnak Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, en konforlu seçeneklerden de biridir. Bu nedenle bagaj yükü fazla olan yolcular başta olmak üzere konforlu seyahat isteyenler genellikle taksi ile ulaşımı tercih eder.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Merkeze Otobüs ile Ulaşım

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım için seçeneklerden biri de otobüslerdir. Konfor açısından diğerlerine göre daha zayıf olsa da sıkça tercih edilen alternatiflerdendir. Şırnak Havalimanı’nan merkeze otobüs ile ulaşım için belediyeden ziyade özel bir şirketin hizmet verdiğini de bu noktada belirtelim. Zira bu sebeple otobüsler, uçuş saatlerine göre hizmet saatlerini belirler. Ayrıca ortalama seyahat süresi 25 – 30 dakika civarında sürer.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Merkeze Araç Kiralama ile Ulaşım

İzmir Şırnak uçak biletiyle seyahat eden ve Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda iniş yapanlar,  merkeze araç kiralama ile ulaşım sağlayabilirler. Bu noktada Bilet Dükkanı mobil uygulaması ya da biletdukkani.com adresi üzerinden avantajlı fiyatlarla istenen araç kolayca kiralanabilir. Tabii araç kiralayacak olan yolcular ehliyet sahibi ve 21 yaşını doldurmuş olmalıdır. Detaylı bilgi için "Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Araç Kiralama" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak, Türkiye'nin en görkemli doğal güzelliklerine sahip birine sahip şehirlerindendir. Biz de Bilet Dükkanı olarak İzmir Şırnak uçak bileti ile bu güzel şehre gelenlerin görmeleri gereke doğal ve tarihi mekanları listeledik. 
Nemrut Dağı, Zernek Gölü, Cizre Kalesi, Kilit Köprü ve Şırnak Kalesi gibi pek çok turistik nokta bulunan Şırnak’ta gezilecek yerler listemiz şu şekilde: 

Cizre Ulu Camii

Şırnak gezilecek yerler dendiğinde listelerin ilk sırasında yer alan gezi noktasıdır. 12’nci yüzyılda yapılmış ve günümüze ulaşmıştır. Ayrıca Anadolu'daki ilk medrese olma özelliğini de taşıyan Cizre Ulu Camii, Osmanlı döneminin de önemli yapıları arasında gösterilir. 

Kırmızı Medrese

Şırnak gezilecek yerler listesinin en önemli turistik noktalarından biridir. Cizre Beyliği döneminde II. Han Şeref Bey tarafından yaptırılmış olan medrese, 14’üncü yüzyıldan günümüze ulaşmış bir tarihi değerdir. İsmi ise inşasında kullanılan kırmızı tuğlalardan gelir.

Mem U Zin Türbesi

Şırnak’taki inanç turizminin önemli ögelerinden biridir. Türbede Zin, Bekir ve Mem’e ait üç adet mezar bulunur. Anadolu anlatılarında oldukça önemli yere sahip olan bu üç kişinin hikayesi de türbedeki bilgilendirmelerde bulunur.

Hz. Nuh Camii

Nuh Tufanı’ndan dünyadaki yaşamın kurtarılması için hareket eden Hz. Nuh’un kabrinin bulunduğu camidir. 

Mor Dodo Kilisesi

Şırnak gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden biri de burasıdır. İdil İlçesi’nde konumlanan kilise, Şırnak’taki inanç turizminin oldukça önemli bir parçasıdır.

Abdaliye Medresesi

1437 yılında Emir Abdal ibn Abdillah Sefetti Bohti tarafından inşa ettirilmiştir. Şırnak’ın önemli tarihi değerleri arasındadır.

Şırnak Ne Yenir?

Şırnak, yöresel mutfağı oldukça zengin şehirlerden biridir. Bilet Dükkanı olarak İzmir Şırnak uçak bileti ile seyahat edenler için Şırnak'ın lezzetli yemeklerini listeledik. İşte Şırnak’ta ne yenir sorusunun en lezzetli cevapları: 

Perde Pilavı: Şırnak ve Siirt’in en önemli yöresel yemeğidir. İçerisine eklenen her bir malzemenin ayrı ayrı anlamı bulunur. Pirinç bolluk ve bereketi, bademler erkek torun isteğini, dolmalık fıstık kız torun isteğini, baharatlar hayatın acısını ve tatlısını, kuş üzümleri ise sağlığı temsil eder.

Hekeheşandi: Telaffuzu biraz zor olsa da lezzeti oldukça yüksek olan bir yemektir. Şırnak’ta ne yenir sorusunun damak çatlatan cevaplarından biri olan hekeheşandi, kadınbudu köftenin çok daha hafif ve lezzetli halidir.

Kipe: Bir sakatat yemeği olan kipe, temizlenmiş koyun bağırsağından yapılan bir dolma çeşididir.

Kutlık: İçliköftenin Şırnak’a özgü versiyonudur. En büyük özelliği, dış hamurunun alışılagelenden çok daha ince olmasıdır. 

Meyre / Mehir: İki farklı şekilde adlandırılabilen meyre, buğdayın dövme hali ve ayran ile hazırlanan bir çorba çeşididir. İçerisine kabak ve pancar yaprağı da eklenir. Soğuk olarak tüketilmesinden dolayı özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilir.

Serbıdev: Yarmadan yapılan bu yöresel lezzet, Şırnak’ta ne yenir sorusunun bir diğer cevabıdır. Yarma pilavı, kurut otlu yağ ile lezzetlendirilir. 

Suryaz: Suryaz otunun kavurmasıdır. Vegan bir lezzet olan suryaz, aromalı tadı ile oldukça sevilir.

Bırınzer: Şırnak’ın yaz aylarında en çok tüketilen yöresel içeceğidir. Pirinç, su, şeker ve gıda boyasından oluşur. Kıvamlı ve oldukça lezzetli bir içecektir.

Şırnak’ta Nerede Alışveriş Yapılır?

Şırnak’taki alışveriş merkezlerinden ziyade yöresel ürünler bulmak isteyen İzmir Şırnak uçak biletiyle seyahat eden yolcular, şehrin köy pazarlarından pek çok yöresel ürün ve lezzete ulaşabilirler. Ayrıca şehir merkezindeki dükkanlarda da Şırnak’a ait yöresel ürünler satan mağazalardan hediyelik eşyalar satın alabilirler.