Malatya Hakkında

812.589 Nüfus
44 Plaka
422 Telefon Kodu

Malatya Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
24 Nisan 2024 Çarşamba
Min: 14ºC
Maks: 26ºC
Güneşli
25 Nisan 2024 Perşembe
Min: 16ºC
Maks: 27ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
26 Nisan 2024 Cuma
Min: 16ºC
Maks: 27ºC
Güneşli
27 Nisan 2024 Cumartesi
Min: 16ºC
Maks: 27ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
28 Nisan 2024 Pazar
Min: 15ºC
Maks: 26ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Malatya Araç Kiralama Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Malatya Otobüs Seyahati Hakkında


Doğu Anadolu Bölgemizin batısında yer alan Malatya Türkiye’nin en kalabalık yirmi sekizinci ilidir. Kuzeyde Sivas ve Erzincan, güneyde Adıyaman, doğuda Elazığ ve Diyarbakır, batıda ise Kayseri ile komşu olan Malatya’da ilk insan yerleşimlerinin Hititler döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Yetiştirdiği kayısılarla dünya çapında bir üne kavuşmuş olan Malatya verimli toprakları, zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle ülkemizin dört bir yanından turisti her sene misafir etmektedir.

Bulunduğunuz şehirden yola çıkarak Malatya’ya doğru bir seyahate çıkmak istiyorsanız ulaşım seçeneklerinizden birisi de şehirlerarası otobüse binmek olacaktır. Malatya otobüs bileti satın alabileceğiniz Bilet Dükkanı internet sayfasındaki indirim ve kampanyalarımızdan faydalanabilir, bu yolculukla ilgili merak ettiklerinize yanıt verdiğimiz rehber niteliğindeki yazımızı okuyabilirsiniz.

Malatya Otobüs Terminali


Malatya Otobüs Terminali (MAŞTİ) Merkez ilçede, Ankara Caddesi’nde yer almaktadır. Malatya Otobüs Terminali’ne sefer düzenleyen şehirlerarası otobüs firmalarını Kamil Koç, Metro Turizm, Malatya Zafer Turizm, Beydağı Turizm, Öz Elazığlılar Seyahat, Can Dersim Tuncelililer, Öz Has Bingöl, Elazığ Murat Turizm, Cesur Bingöl Seyahat, Lüks Fırat Turizm, Tokat Yıldızı Seyahat ve Malatya Medine Turizm olarak sıralayabiliriz. Eğer Malatya Otobüs Terminali ile ilgili sorularınız varsa otogarı 0422 321 30 48 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Malatya Otobüs Bileti Fiyatları


Malatya otobüs bileti fiyatları Malatya’ya hangi şehirden geleceğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Eğer İstanbul’u çıkış noktası belirleyerek Malatya otobüs bileti satın alacaksanız fiyatlar yaklaşık olarak 600 Türk Lirası tutacaktır. Ankara’dan Malatya 449 Türk Lirası, İzmir’den Malatya 749 Türk Lirası, Antalya’dan Malatya 550 Türk Lirası, Samsun’dan Malatya 400 Türk Lirası, Diyarbakır’dan Malatya 190 Türk Lirası, Kayseri’den Malatya 300 Türk Lirası ve Van’dan Malatya 449 Türk Lirası tutacaktır. Bahsedilen şehirlerden hangisine daha yakınsanız belirttiğimiz fiyatlar Malatya otobüs bileti fiyatları hakkında size fikir verebilir. Bilet Dükkanı internet sayfasını ziyaret ederek bilet fiyatlarını karşılaştırabilir, en ucuz Malatya otobüs bileti için satın alma işlemi yapabilirsiniz. Malatya otobüs bileti gidiş dönüş ücretleri de Malatya tek yön otobüs biletinin iki katı kadar tutacaktır, fiyatlar standarttır. Avantajlı fiyatlarla Malatya'ya seyahat etmek isteyenler, Bilet Dükkanı üzerinden Malatya uçak bileti ve Malatya otelleri sayfalarını inceleyebilirler.

Malatya Otobüs Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım


İçinde kafe, restoran, market, eczane ve araç kiralama şirketlerinin yer aldığı Malatya Otobüs Terminali’nden şehir merkezine nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bilet Dükkanı olarak sizler için terminalden şehir merkezine ulaşabileceğiniz araçları bu yazımızda anlattık. Eğer en ucuz şekilde otogardan şehir merkezine ulaşmak isterseniz trambüslere binebilirsiniz. Türkiye’de ilk defa Malatya’da hizmete giren elektrikli otobüs de diyebileceğimiz trambüsler MAŞTİ Malatya Otobüs Terminali’nden kalkarak İnönü Üniversitesi’ne kadar gitmekte ve 57 adet istasyona uğramaktadır.

Belediye otobüsleri ve minibüslere binerek de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Fakat toplu taşıma araçları 06.00 – 23.30 saatleri arasında hizmet verdiği için eğer ulaşımınızı gece sağlayacaksanız tek seçeneğiniz özel araç kullanmak olacaktır. Taksiye binebilir ya da Bilet Dükkanı web sitesini ziyaret ederek araç kiralama ya da özel transfer işlemi yapabilirsiniz. Eğer araç kiralarsanız yalnızca otobüs terminalinden şehir merkezine olan ulaşımınızı değil, aynı zamanda Malatya’da şehir içi ulaşım sorununuzu da çözmüş olacaksınız.

Otogardan şehir merkezine ulaşmanızın bir diğer yolu otobüs firmalarının şehir içi ulaşım sağlamak amacıyla hizmet veren ücretsiz servislerine binebilirsiniz. Fakat servislerin belli bir saati olduğu için otogarda oyalanmak istemezseniz diğer seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Malatya’da Gezilecek 5 Yer


Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan Malatya yetiştirdiği kayısılarıyla dünya çapında bir üne ulaşmış ve tarih boyunca pek çok farklı uygarlık ve imparatorluğa ev sahipliği yapmasıyla medeniyetler beşiği haline gelmiştir. Karasal iklimin hakim olduğu şehri ziyaret etmek için en ideal zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu söylemek mümkün. Eğer yaz mevsiminde Malatya’ya gidersiniz sıcaktan bunalabilir, kışın giderseniz de soğuktan dolayı fazla gezemeyebilirsiniz. İşte Malatya otobüs bileti satın alan yolcular için şehirde görülmesi gereken başlıca tarihi ve doğal güzellikler:

Etnografya Müzesi


Ülkemizin pek çok şehrinde Etnografya Müzesi var ancak Malatya’ya kadar gelmişken bir de buradaki müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz. Şehrin ünlü Sinema Caddesi üzerinde yer alan beş konaktan biri kapılarını Etnografya Müzesi olarak açmış, kahverengi doğramalı pencerelere sahip iki katlı beyaz konaklar tipik Osmanlı evleri mimarisinde inşa edilmiştir. Etnografya Müzesi’nin üst katında Malatya yöresine ait önemli eser ve eşyalar sergilenmektedir. Malatya halkının giydiği kıyafet ve kullandıkları aksesuarların da incelenebileceği müzenin alt katı ise odaları, mutfağı ve avlusu olan tipik Malatya evlerine örnek oluşturuyor. Etnografya Müzesi Malatya’nın Merkez ilçesinde yer almakta olup müzeye haftanın her günü 08.00 – 16.45 saatleri arasında ücretsiz girebilirsiniz.

Malatya Kalesi


Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya Kalesi Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olup Bizans İmparatorluğu döneminde de kaleye ilave yapılar inşa edilmiştir. Bir karargah ve savunma noktası olarak inşa edilen kale savaş dönemlerinde büyük bir stratejik öneme sahipti. Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de Malatya Kalesi’nden detaylı bir şekilde bahsedilmektedir. Beşgen bir plana sahip olan kalenin restorasyon çalışmalarına günümüzde hala devam edilmektedir. 

Yeni Cami


Kare şeklinde bir plana sahip olan Yeni Cami Doğu Anadolu’nun en güzel ve eski yapılarından biri. 1894 yılında bölgede yaşanan şiddetli depremden sonra büyük zarar gören Yeni Cami’nin tekrar yapılması için Sultan 2. Abdülhamid tarafından bölgeye on bin altın gönderildiği biliniyor. Cami avlusunda yer alan fıskiyeli havuzun etrafında oturarak serinleyebilir ve caminin mimari detaylarını inceleyebilirsiniz. Cami kesme taşlardan inşa edilmiş olup büyüklü küçüklü kubbelere sahiptir. 

Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu


Malatya’nın Darende ilçesinde yer alan Tohma Kanyonu dik kayalıkların bir araya gelerek bir vadiyi oluşturmasıyla meydana gelmiştir. Zaman içinde kayalıklarda doğal oluşumlu oyuklar oluşmuştur. Taş Köprü ve Somuncu Baba Cami arasında bulunan kanyondaki oyulmuş kayalardan camiye geçmiş zamanlarda su taşınmıştır. Yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki Tohma Kanyonu’nda rafting ve trekking gibi açık hava aktiviteleri yaparak adrenalin dolu bir gün geçirebilirsiniz. Kanyonun içinde yine doğal bir şekilde meydana gelen Kudret Havuzu bulunuyor, bu havuzun sularının ise pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmekte. Haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında Tohma Kanyonu’nu ziyaret edebilir, Kudret Havuzu’na girebilirsiniz.

Polat Sulu Mağara


Malatya’nın Doğanşehir ilçesinin Polat mevkiinde yer alan Polat Sulu Mağara Kuzkaya Tepesi’nin 2150. metresinde bulunmaktadır. Günümüzde mağarada sınırlı bir şekilde ilerlenebiliyor, mağaranın ikinci boğazından sonra yürümeye devam etmek şu an için mümkün değil. Oldukça bakir bir mağaran olan Polat Sulu Mağara doğal oluşumlu bir mağara olup bugün halen dikit ve sarkıtların yer aldığı doğal bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Mağaranın ilk boğazı 20 metre yüksekliğinde, yürüyerek ilerledikçe ise mağara alçalmaktadır. Öyle ki boğazın darlaştığı yerlerde yükseklik 3 metreye düşmektedir. Malatya’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Polat Sulu Mağara ülkemizin en güzel doğal oluşumlu mağaralarından biri.