Norveç Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Norveç'e gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya yaz aylarıdır.
Norveç para birimi Norveç Kronu'dur.
Norveç en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Norveç uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Norveç uçak bileti ortalama 3.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Bergen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Norveç’te Gezilecek Yerler
Norveç’te Ne Yenir?

Avantajlı Norveç Uçak Bileti


Yıllardır üst üste dünyanın en mutlu ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olduğu açıklanan Norveç, İskandinavya’nın dört ülkesinden biridir. Avrupa’daki balıkçılık sektörünü büyük oranda elinde tutan ülkenin nüfusu 5 milyon civarında olup, Avrupa’nın en pahalı ülkesi unvanını elinde bulundurmaktadır.

Para birimi Norveç Kronu olan ülkenin başkenti güneydoğuda yer alan Oslo’dur. Diğer ünlü şehirler masalsı evleriyle Bergen ve ünlü kuzey ışıklarının gözlemlenebildiği Tromsö’dür. Kuzeyde bulunduğu için oldukça soğuk hava şartlarının yaşandığı Norveç’e gitmek için en uygun zaman yaz mevsimidir; yılın bu döneminde geceler çok kısa olmakta ve ülke turistler için kuzeyin cazibe merkezi haline gelmektedir.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Norveç’te 8. Yüzyıldan itibaren birkaç yüzyıl boyunca Vikingler hüküm sürmüştür, sonradan ülke Hristiyanlaştırılmış ve krallık haline gelmiştir. Norveç’te günümüzde monarşi yönetimi resmi olarak devam etmektedir ancak uygulamada krallık arka planda kalmıştır. 

70’li yıllarda Norveç’te petrol rezervlerinin bulunmasıyla ülke ciddi ölçüde gelişmeye başlamış, bu ham maddeyi kendisi işleyebildiği için de gelişirken aynı zamanda zenginleşmiştir. Norveç refah seviyesi AB’nin üzerinde yer aldığı için yerel halk birliğe üye olmayı reddetmektedir. Ancak Norveç, Avrupa Birliği’ne alternatif olarak kurulan Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn’la birlikte üye olmuştur.

Avrupa’nın en mutlu ve en huzurlu yerlerinden biri olan Norveç’i gezmeye gitmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en ucuz fiyata Norveç uçak bileti satın alabilirsiniz. Norveç biletinizi aldıktan sonra yine sitemizde hazırlamış olduğumuz Norveç hakkında gezi yazısından yararlanarak detaylı bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Norveç uçak bileti ile yola çıkmadan önce otel ve araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak için Bilet Dükkanı'nı ziyaret edebilir, avantajlı fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Oslo Gardermoen Havalimanı, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İskandinavya’nın en yoğun ikinci havalimanı olan Oslo Gardermoen Havalimanı, başkent Oslo ile çevre bölgelere de uluslararası hava yolu ulaşım hizmeti sunmaktadır. Oslo Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için çeşitli birkaç yol bulunmaktadır.

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ruter Otobüsleri ile Ulaşım


Oslo Gardermoen Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en hesaplı yolu olan otobüsleri kullanmaktır. Havalimanında gelen yolcu salonunun hemen dışından hareket eden farklı şirketlere ait otobüsler bulunmaktadır ve otobüsler şehir içinde farklı noktalara farklı güzergahlarda gitmektedirler.

İlk olarak Ruter otobüsleri ile şehir merkezi, havalimanına yakın yerler, merkez tren istasyonu ve ana otobüs terminaline ulaşım sağlamanız mümkündür. Ruter otobüsüyle yapacağınız yolculuk süresi gideceğiniz yere göre 30 ila 50 dakika arasında değişmektedir. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Sas Flybussen Otobüsleri ile Ulaşım


Sas Flybussen ya da diğer adıyla Airport Express Coach otobüsleri ilk olarak havalimanından Oslo şehir merkezine olmak üzere Fredrikstad, Ski ve Gjovik’e de her 20 dakikada bir ulaşım servisi sunmaktadır. Haftanın her günü saat 04.10 ve 01.15 arasında, gelen yolcu çıkışında bulunan 11 numaralı duraktan hareket etmektedir. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Flybussekspressen Otobüsleri ile Ulaşım


Flybussenekspressen otobüsleri ya da bir diğer adıyla Nor-way Bus Airport Coach, Oslo Havalimanı’ndan Mojorstuen, Kayak, Bekkestua ve Frederikstad’a ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Gelen yolcu çıkışının önünden hareket eden otobüsler haftanın her günü, gün içerisinde sık sık ve gece vakti ise her saat başında sefer düzenlemektedir. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine OSL Express ile Ulaşım


OSL Express otobüsleri ile Oslo’nun doğusundaki Nordstrand, Lindeberg, Furuset, Tveita, Skullerud ve Lambertster bölgelerine ulaşım hizmeti vermektedir. bu otobüsler ile yapacağınız yolculuk bölgenin uzaklığına göre yarım saat ile bir saat arasında değişmektedir. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nett Bus ile Ulaşım

 
Nett Bus otobüsleri ile havalimanından birkaç farklı hatta ulaşım hizmeti vermektedir. FB11 Fredrikstad, VY15 Gjovik, VY146 Maloy-Ulsteinvik ve VY170 Forde otobüsleriyle birçok yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Nett Bus’ların havalimanına yakın olan otellere de ulaşım hizmeti bulunmaktadır.

S22 Quality, Scandic Gardermoen ve Thon Hotel’e, S33 ParkInn Oslo Havalimanı’na, S44 Clarion ve Comfort Hotel’e ve S55 Scandic ve Gardermoen Hotel’e ulaşım sağlamaktadır. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Servisler ile Ulaşım


Oslo Havalimanı’nda hizmet veren 3 farklı servis otobüsüyle şehirde çeşitli yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Askladden Reiser/Gardermobussen servisiyle Sundvollen, Honefess, Jevnaker ve Lunner’e; TIMEkspressen servisleriyle şehir merkezine, Gjovik ve Skreia’ya; Boreal servisleriyle Elverum ve Trysil bölgelerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Norveç uçak bileti olanlar konforlu olması açısından sık sık servis kullanır. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Tren hatları, otobüslere göre daha hızlı bir ulaşım sağlamaktadır. VY bölgesel trenlerinde R10/R11 bölgesel ve L12 yerel trenleriyle yaklaşık 25 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. VY tren seferleri sık aralıklarla düzenlenmektedir.

Diğer tren seçeneği ise Ekspres trenlerdir. Flytoget olarak da bilinen trenler her 10 dakikada bir hareket etmekte ve 20 dakika içerisinde şehir merkezindeki ana tren istasyonuna varmaktadır. 

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezinde gitmek istediğiniz yere direkt ulaşım sağlamak istiyorsanız hızlı ve konforlu bir ulaşım hizmeti veren taksileri tercih edebilirsiniz.

Oslo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin ya da Oslo Havalimanı’nın sağladığı özel transfer servislerinden yararlanarak en rahat şekilde, varmanız gereken noktaya ulaşım sağlamanız mümkündür. Norveç uçak bileti olanların sık kullandığı alternatiflerdendir. 

Bergen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Bergen Flesland Havalimanı, Bergen şehrinin Flesland köyünde bulunan, 1955 yılından beri aktif bir havalimanıdır. Bergen Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç yol alternatifiniz bulunmaktadır. 

Bergen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşımın en hesaplı yolu olan Bergen Light demiryolu hattıyla terminalden 45 dakika içinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bergen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Şehir merkezine ulaşım için daha hızlı bir ulaşım aracı olan otobüsler Bergen içinde pek çok yerde durmaktadır. Otobüsler aracılığıyla havalimanından şehir merkezine 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Bergen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Bergen Havalimanı’ndan şehir içinde gitmek istediğiniz yere direkt olarak hızlı ve rahat bir şekilde ulaşım sağlamak isterseniz havalimanında hizmet veren taksileri kullanabilirsiniz. Norveç uçak bileti olanlar rahat olması açısından taksi kullanır. 

Norveç’te Gezilecek Yerler


Kuzeybatı Avrupa’da yer alan ve İskandinavya ülkelerinden biri olan Norveç’te muazzam doğası başta olmak üzere görülecek güzel pek çok yer vardır. Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Norveç’te gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Preikestolen: Norveç’teki en meşhur turistik yerlerden biri olan Preiketolen, günümüzden 10.000 yıl kadar önce buz kütlelerinin genişleyip kırılması sonucunda ortaya çıkan benzersiz bir doğal oluşumdur. Lysefjord’da bulunan uçurum kayası 604 metre yüksekliğindedir.

Geiranger: Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Geiranger, Norveç’in batısındaki tatlı bir turistik köydür. Geiranger’de 7 Kız Kardeşler Şelalesi ve Geiranger Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Vigeland Heykel Parkı: Oslo’da bulunan heykel parkı şehrin en ilgi gören yerleri arasındadır. Parkta bulunan 200’den fazla çıplak heykeli yapan kişi ise ünlü heykeltıraş Gustov Vigeland’dır.

Bryggen Evleri: Bergen şehrinde bulunan evler şehrin simgesi haline gelmiştir. Günümüzde mağaza ve restoran olarak kullanılan evler yan yana dizili aynı tipte binalardan oluşmaktadır ve Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmektedirler.

Viking Gemi Müzesi: Oslo’da Bygdoy yarımadasında bulunan müzede Viking Dönemi’nden kalan pek çok eseri ve eşyayı görebilirsiniz. Turistlerin en uğrak noktalarından biri olan müzede Norveç’teki denizcilik hayatına dair birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Akersus Kalesi: Oslo’yu korumak için 1290 yılında yapılan Akersus Kalesi, Orta Çağ Dönemi’nde yaptırılmış ve 17. yüzyılda restorasyona alınmıştır. 

Norveç Fiyortları: Bu dünyadan değilmiş hissi veren bambaşka Norveç Fiyortlarında muhteşem göl ve ormanlara, şelalelere ve göğe yükselen kayalıkları izleyerek bu coğrafyaya bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

Norveç’te Ne Yenir?


Dünya çapında balıkçılık faaliyetleri ile ün salmış olan Norveç’in mutfağı da bundan oldukça etkilenmiştir. “Norveç’te ne yenir?” diye soruyorsanız ağırlıklı olarak balık ve et ürünleri ile güzel atıştırmalık ve kahvaltılıklar da bulmanız mümkündür.

  • Brunost: Norveç’in meşhur kahverengi peyniri olan Brunost ülkenin simge lezzetleri arasındadır.
  • Flatbrod: Kurutulmuş ince gevreklerin üzerine ekşi krema, reçel ve isterseniz et de konarak yiyebildiğiniz flatbrod en leziz atıştırmalıklar arasındadır.
  • Orret: Norveçlilerin tutkularından biri olan alabalık hemen her restoranda bulunmakta ve turistler tarafından da çok sevilmektedir.
  • Ringa Balığı: Norveç’te sık rastlanan bir balık türü olan Ringa balığını türlü şekillerde pişirerek tüketebilirsiniz.
  • Lefse: Norveç kahvaltılarının vazgeçilmezi olan lefse, krepe çok benzer şekilde yapılmaktadır.
  • Farikal: Norveç’in simgesi ve ulusal yemeği haline gelmiş olan farikal, lahana ve kuzu etinin birarada güveç içinde fırınlanmasıyla hazırlanmaktadır.