Tayland Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Tayland uçakla İstanbul'dan ise 9 saat 30 dakika sürmektedir.
Tayland'a gitmek için en uygun zaman kasım ile nisan arasıdır.
Tayland para birimi Tayland bahtıdır.
Tayland en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Tayland uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Tayland uçak bileti ortalama 9.700 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Phuket Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Tayland’a Ne Zaman Gidilir?
Başlık
Tayland Tarihi Yerleri

Eski adı Siyam ve resmi adı Tayland Krallığı olan Tayland, Hindiçin yarımadasında orta kısımlarda yer alan güzel bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Tayland batıda Myanmar, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya ile komşu bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Bangkok ve resmi dili Tayca’dır. Tayland’da yaşayan nüfusun yaklaşık %95’i Budizm’in Theravada mezhebine mensup olmaktadır. Avrupalı devletler tarafından sömürgeleştirilemeyen tek Güneydoğu Asya ülkesi olarak bilinen Tayland, geçimini tarım, turizm faaliyetleri ve maden yatakları ile sağlamaktadır. Binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Tayland 6. yüzyıldan itibaren farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. 13. yüzyılda Tayland topraklarında kurulmaya başlanan Tay şehir devletlerinden en önemli Siyam devleti olarak kabul edileni 1238 yılında kurulan Sukhothai Krallığı’dır. Skhothai Krallığı’ndan sonra Thonburi Krallığı ve Rattanakosin Krallığı bölgede hakim güç olmuştur. 1932 yılında ise gerçekleşen bir devrim sonucunda Tayland mutlak monarşiden parlamenter monarşiye geçiş yaşamıştır. Günümüzde ise Güneydoğu Asya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Tayland kendinden harika mutfağı, rüya gibi doğası ve görkemli tapınaklarıyla söz ettirmektedir. Güneydoğu Asya’nın bu gözde yerine birkaç günlük bir seyahat düzenlemek istiyorsanız işe Bilet Dükkanı sitesinden en uygun fiyata Tayland uçak bileti satın alarak başlayabilirsiniz. Tayland’a gitmeden önce ülke hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, Tayland’a ne zaman gidilir fikir edinmek ve Tayland’da gezilecek yerleri tanımak istiyorsanız sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz Tayland hakkındaki rehber yazıya göz atabilirsiniz.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Tayland’ın başkenti olan Bangkok’ta bulunan Suvarnabhumi Havaalanı şehir merkezinden 30 km uzakta yer almaktadır. Suvarnabhumi Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Suvarnabhumi Havalimanı ve şehir merkezi arasında karşılıklı olarak ulaşım sağlayan otobüsler Terminal 1 ve 2’nin önünden hareket etmektedir.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşımın en hızlı ve hesaplı yolu olan trenler ile sadece yarım saat içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanının altında yer alan tren istasyonundan trenler her 15 dakikada bir kalkmaktadır.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanının dışında bekleyen taksilerle şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak rahat ve hızlı bir ulaşım sağlamanız mümkündür. Taksi ile şehir merkezine yolculuk yaklaşık olarak 30-45 dakika kadar sürmektedir.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle kalabalık gruplar ya da elinde çok bagajla seyahat edenler tarafından tercih edilen bir ulaşım yolu olan özel transfer servisiyle şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer servisinden en iyi şekilde yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız daha iyi olacaktır.

Phuket Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Phuket Adası’nın kuzeyinde, şehir merkezine 32 km uzaklıkta yer alan Phuket Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı pek çok yol bulunmaktadır.

Phuket Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Phuket Havalimanı’ndan şehir merkezine Airport Bus, Smart Bus ve paylaşmalı araç ile toplu ulaşım gerçekleştirmeniz mümkündür. Turuncu renkli Airport Bus otobüsleri ile havalimanından şehir merkezine en hesaplı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Airport Bus araçları ile 08.30 ile 20.30 arasında saatte bir hareket etmektedir. Mavi beyaz renkteki Smart Bus araçları ile adanın batı yakasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüs ile adadaki en meşhur yerlere gidebilirsiniz. Bu otobüsler havalimanından 09.00 ile 21.00 saatleri arasında kalkış yapmaktadır. Paylaşmalı minivan araçları ile otelinize ulaşım sağlayabilirsiniz. Başka yolcularla bu araçları paylaştığınız için diğer otellerde de duraklayacağınızı unutmayın.

Phuket Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Phuket Havalimanı’nda gelen yolcu çıkışında bekleyen taksilerle şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutarı net olarak öğrenmek için havalimanında bulunan elektronik cihazlardan taksi için bilet alabilirsiniz. Ancak biletiniz olsa da bazı şoförler sizden daha çok para almaya çalışacaktır o nedenle dikkatli olmanızda ve pazarlık yapmanızda fayda var.

Phuket Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle kalabalık gruplar ve elinde çok bagajla seyahat edenler tarafından tercih edilen bir ulaşım yolu olan özel transfer servisleri ile otelinize direkt olarak konforlu bir ulaşım sağlamanız mümkündür. Özel transfer servisinden en iyi şekilde yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?


Tropikal bir iklime sahip olan Tayland’a ne zaman gidilir merak ediyorsanız aslında yılın her dönemi sıcak demek mümkündür. Tayland’da yüksek nem, muson yağmurları ve tam gezilecek güzel havaların olduğu 3 farklı mevsim gözlenmektedir. Tayland’da mevsimler Mart – Haziran arası sıcak mevsim, Temmuz – Ekim arası yağmur mevsimi ve Kasım – Şubat arası serim mevsim şeklinde yaşanmaktadır. Tayland’a gitmek için de en ideal olan mevsim, Kasım – Şubat arasında yaşanan serin mevsimdir.

Tayland’da Gezilecek Yerler


Gerek tarihi gerekse de göz alıcı eşsiz doğasıyla Asya’nın en popüler ülkelerinden olan Tayland’da geziniz süresince görmeden dönmemeniz gereken yerler bulunmaktadır. Gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken, Tayland’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

Big Buddha Temple


Tayland’ın en meşhur tatil yerlerinden biri olan Phuket’te yer alan Big Buddha Temple 115 yıl önce dünyaya Budizm’i tanıtmak amacıyla yapılmıştır. 45 metre yüksekliğe sahip olan tapınak saat 08.00 – 19.30 arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Walking Street


Pattaya’da bulunan Walking Street, Tayland gece hayatının zirve yaptığı bir caddedir. Farklı tarzlarda pek çok eğlence mekanında gece yarısına kadar dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

Koh Chang Adası


Tayland’ın en turistik adalarından olan Koh Chang Adası, Fil Adası olarak da bilinmektedir. Koh Chang’e geldiğinizde fil üzerinde yolculuk yapabilir, Tayland’ın berrak sularında yüzebilirsiniz.

Ao Phang Nga Ulusal Parkı


Metrelerce uzunluğa sahip benzersiz kaya oluşumlarının yer aldığı Ao Phang Nga Ulusal Parkı’nda 1974 yılında bir James Bond filmi çekilmiş olduğu için bu park iyice ün kazanmıştır.

Yüzen Market


Nakhon Pathom şehrinde bulunan yüzen markette teknelerle alışveriş yapabilir, Tayland mutfağına ait yöresel lezzetleri tadıp ülkenin kültürüne ait eşyalar satın alabilirsiniz.

Khao Phra Thaeo Ulusal Parkı


Koruma altında olan Khao Phra Thaeo Ulusal Parkı, Phuket’te yer alan tek yağmur ormanıdır. El değinmemiş bu yağmur ormanının doğal dokusu özenle korunmaktadır.

Beyaz Tapınak


Chiang Rai şehrinde bulunan Beyaz Tapınak cam ve cama benzeyen maddelerden yapılan ve tamamıyla bembeyaz olan bu tapınak 1997 yılında inşa etmiştir. Yaşanan depremlerden oldukça hasar olmuş olan ve şu an hala restorasyonda olan tapınağın bahçesi ziyarete açık bulunmaktadır.

Bangkok Ulusal Müze


Güney Asya’nın en büyük müzesi olarak bilinen Bangkok Ulusal Müzesi 1874 yılında kurulmuştur. Müzenin içinde Tayland’ın tarihi, sanat tarihi ile ilgili zengin bilgilere erişebilir, kültürel olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Altın Buddha Heykeli


En yaygın dinin Budizm olduğu Tayland’ın hemen her yerinde bir Buddha heykeline rastlamanız mümkündür. Bu 5 metre yüksekliğindeki heykeli özel kılan şey ise yapımında 5 ton altın kullanılmış olmasıdır.

Tayland Tarihi Yerleri


Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Tayland’da günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmış, tarihi değeri yüksek yerler bulunmaktadır. Tayland tarihi yerlerini daha yakından tanımak için Tayland hakkındaki rehber yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayyuthaya: Tarihi 14. Yüzyıla kadar dayanan Ayyuthaya bir zamanlar ülkeye başkentlik de yapmış olan kutsal bir şehirdir. Zamanında Asya’nın en büyük siyaset ve sanat merkezi olan Ayyuthaya UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Grand Palace: Bangkok Kraliyet Sarayı olarak da bilinen Grand Palace 150 yıl boyunca kraliyet ailesine yuva olduktan sonra müze haline getirilmiştir. 3 bölümden oluşan sarayın Wat Phra Kaeo kısmında Zümrüt Buda Heykeli’ni de görebilirsiniz.

Sukhothai Tarihi Park: 13. Yüzyıldan kalma antik eserlerin bulunduğu Sukhothai Tarihi Parkı’nda aynı zamanda Sukhothai Krallığı’nın eski başkenti de yer almaktadır.

Phanom Rung Tarihi Park: 10. Ve 13. Yüzyıllar arasında bir Hindu tarafından inşa edilmiş olan Phanom Rung Tarihi Parkı tapınaklara, kulelere ve Buddha resimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Chiang Mai: Tayland’ın kültür başkenti olarak kabul gören Chiang Mai’de Tayland’daki yaşam tarzı, ülkenin tarihi, kültürü ve doğası ile ilgili pek çok bilgi edinebileceğiniz etkinlikler organize edilmektedir.

Antik Siam: Muang Boran olarak da bilinen Antik Siam, Tayland’ın tarihi yerlerinin maketlerinin yer aldığı bir açık hava müzesine, küçük müzelere ve heykel bahçelerine sahiptir.