Tunceli Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Tunceli’ye Ulaşım
Elazığ Havalimanı’ndan Tunceli’ye Ulaşım
Erzincan Havalimanı’ndan Tunceli’ye Ulaşım
Tunceli’de Gezilecek Yerler
Tunceli Lezzetleri
Haritasını İnceleyin

Ülkemizin en az nüfuslu şehirlerinden biri olan Tunceli, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Munzur Dağları ve Keban Barajının çevrelediği Tunceli’nin merkez dâhil 8 ilçesi bulunmaktadır: Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Merkez, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülümür. Erzincan, Elazığ ve Bingöl ile komşu olan Tunceli pek çok tarihi zenginlik ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yarısından fazlası dağlardan oluşan şehir tepede yer almakta olup karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. M.Ö. 6000 yıllarından itibaren insanların yaşam sürdüğü Tunceli’de çok sayıda göl, akarsu, plato, dağ ve vadi bulunmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanına tarım ürünleri gönderen Tunceli okuma yazma oranının da en yüksek olduğu illerimizden biridir.

Bu görkemli doğal güzellikleri yakından görmek için pek çok turistin de gitmeyi tercih ettiği Tunceli’de havalimanı yer almıyor. Tunceli uçak bileti arıyorsanız komşu iller olan Erzincan ve Elazığ’daki havalimanlarında inerek Tunceli’ye ulaşabilirsiniz. Tunceli uçak bileti arayan yolcular, bulundukları şehirden Erzincan ya da Elazığ’daki havalimanlarına gelmek için Bilet Dükkanı’nın internet sayfasındaki kampanyalara göz atabilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirler. 

Tunceli’ye Ulaşım


Ülkemizin doğusunda yer alan Tunceli’ye hava yolu ya da kara yoluyla ulaşabilirsiniz. Tunceli uçak bileti almak isteyen yolcular Elazığ ve Erzincan’da bulunan havalimanlarından birinde inerek Tunceli şehir merkezine varabilirler. Havalimanından şehir merkezine gelebilmek için Bilet Dükkanı’nın araba kiralama ya da transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca yine havalimanlarındaki araç kiralama acenteleriyle görüşerek de araba kiralayabilir ya da buradaki taksilerle Tunceli şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Hava yoluyla gelmeyi tercih etmiyorsanız özel aracınızla ya da şehirlerarası otobüslerle Tunceli’ye gelebilirsiniz. İstanbul’dan Tunceli otobüsle yaklaşık 17 saati bulmaktadır. Eğer uzak bir şehirden Tunceli’ye gelecekseniz hava yoluyla gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Elazığ Havalimanı’ndan Tunceli’ye Ulaşım


Tunceli’ye yaklaşık 90 kilometre mesafede konumlanan Elazığ Havalimanı’na (EZS) İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerden direkt uçuş bulunmaktadır. Tunceli uçak bileti almak isteyen yolcular Elazığ Havalimanı’nda inerek Tunceli şehir merkezine araba kiralayarak ya da taksiyle yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirler. Havalimanından taksiye binerek Tunceli’ye gitmek epey maliyetli olacaktır, bunu göz önünde bulundurmanızı öneririz. Eğer Elazığ Havalimanı’ndan Tunceli’ye gitmek için daha uygun fiyatlı bir seçenek düşünüyorsanız Vip Tuncelililer firmasının otobüsleriyle Erzurum Havalimanı’ndan Tunceli şehir merkezine rahatlıkla varabilirsiniz. Otobüs saatleri Elazığ Havalimanı’nın giden ve gelen yolcu seferlerine göre belirlenmektedir.

Erzincan Havalimanı’ndan Tunceli’ye Ulaşım


Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı (ERC), Tunceli’ye 124 kilometre uzaklıkta bulunmakta olup Tunceli uçak bileti arayan yolcuların bir diğer seçeneği haline gelmiştir. Pek çok büyükşehirden Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’na direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. Bilet Dükkanı’nın internet sitesinden ya da havalimanındaki araç kiralama firmalarından araba kiralayabilir, Tunceli şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Vip Tuncelililer firmasının işlettiği otobüslerle de Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Tunceli şehir merkezine doğrudan gidebilirsiniz. Otobüs saatleri Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’nın giden ve gelen yolcu seferlerine göre belirlenmektedir.

Tunceli’de Gezilecek Yerler


Sayısız doğal oluşumları ve tarihi güzellikleriyle özellikle son yıllarda turistlerin ilgisini çekmeyi başaran Tunceli’de gezilecek yerler listesini merak ediyorsanız sizi buraya alalım.

Pertek Kalesi: Keban Barajı yapılmadan önce Murat Nehri’nin kıyısındaki bir tepede yer alan Pertek Kalesi 2 bin 800 yıllık tarihiyle turistleri büyülüyor. Keban Barajı yapıldıktan sonra sular altında kalan bölgenin sadece kalenin de yer aldığı tepesi su yüzeyinde kalmış, bu yüzden Pertek Kalesi ihtişamlı görünümünü biraz da suyla çevrili ada görüntüsüne borçlu. Roma, Urartu, Helenler, Pers ve Selçuklu gibi pek çok devlete ev sahipliği yapmış Pertek Kalesi, Tunceli ziyaretinizde ilk duraklarınızdan biri olmalı. Tunceli’nin Pertek ilçesinde bulunan Pertek Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde onarılmıştır. Elazığ’daki tarihi Harput Kalesi de Pertek Kalesi’nden görülebilmektedir. Pertek Kalesi Tunceli’nin en önemli sembollerinden biri olup, kaleyi ziyaret etmek isteyen turistler için feribot seferleri düzenlenmektedir. Pertek Kalesi’ni ileri bir tarihte ziyaret edecekseniz, kalede yapımı yakında tamamlanacak olan restoran ve kafede de vakit geçirebilirsiniz. Tunceli şehir merkezine yaklaşık 65 kilometre mesafede yer alan Pertek Kalesi’nin yakınına araçla gidebilir, sonrasında feribota binebilirsiniz.

Tunceli Müzesi: Türkiye’nin en önemli ve popüler müzelerinden biri olan Tunceli Müzesi’nde 2 binden fazla eser sergilenmekte. Müze geçtiğimiz yıl “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü” için finale kaldı. Yılda 24 binden fazla ziyaretçi ağırlayan Tunceli Müzesi haftanın her günü sabah 8’den akşam 17’ye kadar ziyarete açıktır. 2023 yılı itibariyle Tunceli Müzesi giriş ücreti 20 Türk Lirasıdır. Avlulu bir yapı olan Tunceli Müzesi binası 1937 yılında kışla olarak inşa edilmiştir. Beş bölümden meydana gelen müzede Arkeolojik Eser, Sikke Eser, Alevilik, Etnografya Eser ve Cumhuriyet Dönemi Teşhir Salonu yer alıyor.

Ergen Kilisesi: Tunceli’nin Hozat ilçesinde yer alan ve döneminin en özgün mimarileri çizgilerini yansıtan Ergen Kilisesi 1300 yıl önce yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları devam eden kilisenin bir zamanlar defineciler tarafından yağmalandığı, bu yüzden zarar gördüğü söyleniyor. Tavanı çöken kilisenin duvarları halen sağlamdır. Restorasyon bitince eski ihtişamına kavuşacağına inanılan Ergen Kilisesi, Tunceli ziyaretinizde görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Tahar Köprüsü: Yusuf Ziya Paşa Köprüsü ya da bilinen adıyla Tahar Köprüsü, Tahar Çayı üzerinde yer alan, sivri kemerli bir taş köprüdür. Çemişgezek ilçesinde bulunan, yeşillikler arasındaki bu tarihi köprüyü mutlaka görmelisiniz.

Tunceli Lezzetleri


Tunceli uçak bileti arayan yolcuların en merak ettiği konulardan biri olan Tunceli Lezzetlerini sizler için derledik. Geçmişten beri çok sayıda medeniyete yuva olmuş Tunceli’nin yemekleri de muhakkak bu çok kültürlü ortamdan etkilenmiştir. İştah kabartan lezzetleriyle Tunceli Mutfağının mutlaka denemeniz gereken lezzetleri:

12 İmam Çorbası: Alevilerin Muharrem ayında tuttukları 12 günlük oruç sonrasında nohut, kuru fasulye, aşurelik buğday, fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı, nar gibi malzemelerden hazırlanan 12 İmam Çorbası özel günlerde de servis edilir. İnanışa göre, çorbayı pişirirken 12 imamın ismini saymak gerekiyor. 

Babuko: Un, tuz ve sudan hazırlanan hamur fırına verilir. Fırından çıkarıldıktan sonra hamurun ortası oyulur, üzerine sarımsaklı yoğurt ve salçalı tereyağı sosu dökülerek servis edilir.

Dersim Kömbesi: Tereyağı eritildikten sonra içine yavaş yavaş un eklenir ve yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir. Hamurun üzerine parmakla veya çatal ucuyla delikler açılır ve fırına verilir. Tunceli’de sade yapılan kömbe, özel günlerde ya da Cem evlerinde ikram edilir.

Gulik: Tunceli’nin verimli ovalarında yetişen Gulik ya da bilinen adıyla Çiriş otunun soğan, pirinç ve domates sosu ile kavrulmasıyla bu besleyici ana yemek tabağı ortaya çıkıyor. Görüntüsü pırasayı andıran Gulik, Tunceli’ye has lezzetlerden.

Döğme Pilavı: Aşurelik buğday, şehriye ve nohuttan hazırlanan bu sade ama lezzetli pilavın bol tereyağlı yapılmış olanını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Pekmez Helvası: Un helvasına ek olarak, helva pişerken içine üzüm pekmezi eklenmesiyle hazırlanan Pekmez Helvası oldukça hafif bir tatlıdır. 

Tunceli’de Nereye Gidilir?

Tunceli uçak bileti almak isteyen yolcular için Tunceli başlıklı yazılarımızda Tunceli’de gezilecek yerler ve Tunceli’de nereye gidilir? sorularının cevabını bulabilirsiniz. Tunceli’de gezilecek yerler başlığımızı yazımızın üst kısmında bulabilirsiniz. Müze ve ören yerleri dışında görmeniz gereken doğal güzellikleri de sıraladık:

Munzur: Tunceli şehir merkezinden başlayan ve Munzur Dağları’na uzanan vadide çeşit çeşit bitkiler, yabani hayvanlar, akarsu ve gözeler göreceksiniz. Bu alan Munzur Vadisi Milli Parkı olarak adlandırılmakta olup ülkemizin en büyük milli parklarından biri olma özelliği taşımaktadır. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda kamp ve doğa sporları yapabilir, bu muhteşem doğal güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede karasal iklim hâkim olduğu için yaz aylarında Munzur Vadisi Milli Parkı’na gitmeniz tavsiye edilir.

Örenönü Tabiat Parkı: Eğer doğal bir ortamda kamp yapmayı seviyorsanız Pülümür Çayı kıyısında yer alan Örenönü Tabiat Parkı tam size göre! Tunceli şehir merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta yer alan Örenönü Tabiat Parkı’na sadece kamp yapmak için değil; günübirlik de gidebilir, piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Ovacık Kayak Merkezi: Eğer Tunceli’ye gitmek için kış mevsimini tercih ettiyseniz Ovacık Kayak Merkezi’nde karın keyfini çıkarabilirsiniz. Ovacık ilçesinde yer alan Ovacık Kayak Merkezi’nde 1200 metre uzunluğunda bir kayak pisti bulunuyor. Kayak tatili için popüler beldelerden daha sakin bir yer arıyorsanız Ovacık Kayak Merkezi’ne gitmenizi tavsiye ederiz.