Ankara - Alanya Uçuş Bilgileri

764,25 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
380 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 10 Dakika Uçuş Süresi

Alanya Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
14 Haziran 2024 Cuma
Min: 26ºC
Maks: 32ºC
Güneşli
15 Haziran 2024 Cumartesi
Min: 24ºC
Maks: 30ºC
Güneşli
16 Haziran 2024 Pazar
Min: 22ºC
Maks: 28ºC
Güneşli
17 Haziran 2024 Pazartesi
Min: 22ºC
Maks: 28ºC
Güneşli
18 Haziran 2024 Salı
Min: 23ºC
Maks: 29ºC
Güneşli

En Ucuz Ankara - Alanya Uçak Biletleri

AnadoluJet
Ankara
Esenboğa Havalimanı
Alanya
Gazipaşa Havalimanı
TL764
Türk Hava Yolları
Ankara
Esenboğa Havalimanı
Alanya
Gazipaşa Havalimanı
TL1.871
Sıkça Sorulan Sorular
Ankara Alanya arası hava yolu ile 1 saat 10 dakika sürmektedir.
Ankara Alanya karşılıklı uçuşlarınızı Ankara Esenboğa Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Ankara Alanya en ucuz uçak bileti 764,25 TL’den başlamaktadır.
Ankara Alanya arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım
Gazipaşa Alanya Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım
​​Alanya Gezilecek Yerler
Alanya’da Ne Yenir?
Alanya Meşhur Restoranlar
Alanya’da Alışveriş Yapılacak Yerler
Alanya’dan Ne Alınır?

Ankara Alanya Uçak Bileti


Başkent Ankara, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Gerek başkent olması gerekse de bulunduğu konum itibarıyla oldukça büyük tarihi ve sosyolojik öneme sahiptir. Bu nedenle de yıl içerisinde diplomasi trafiğine paralel olarak turizm trafiği de oldukça yoğundur. Öte yandan Ankara, genel itibarıyla “memurlar şehri” olarak da anıldığından, yaz ayları başta olmak üzere yıl içerisinde Akdeniz başta olmak üzere pek çok noktaya uçuşun gerçekleştiği güzergah olarak da karşımıza çıkar. Bunlardan en çok öne çıkan lokasyonlardan biri ise Alanya’dır.

Antalya’nın bir ilçesi olsa da adeta tek başına bir şehir niteliği taşıyan Alanya, oldukça fazla tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Tüm bunların yanı sıra, Akdeniz’in kıyısında bulunan bu ilçe, yaz turizminin de en popüler destinasyonlarından biridir. 
Bilet Dükkanı olarak Ankara Alanya uçak bileti satın alacak yolcular için hazırladığımız bu yazımızda; Ankara şehir merkezinden Esenboğa Havalimanı’na nasıl gidilir, Gazipaşa Alanya Havalimanı’ndan Alanya merkeze ulaşım nasıl gerçekleştirilir, Alanya’da gezilecek yerler nerelerdir, Alanya yemekleri nelerdir ve Alanya’da alışveriş yapılacak yerler nerelerdir sorularına yanıt verdik. En avantajlı Ankara  Alanya uçak biletinin Bilet Dükkanı’ndan alınabileceğini hatırlatarak öncelikle Esenboğa Havalimanı’na ulaşım konusunu anlatmak istiyoruz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Başkent Ankara’nın tek havalimanı olan Esenboğa, 1955 yılında hizmete açılmıştır. Şehrin 28 kilometre kuzeyinde yer alan Esenboğa Havalimanı’na ulaşım, pek çok farklı yol ile gerçekleştirilebilir. Bunlar; EGO otobüsleri, taksi ve araç kiralamadır.

EGO Otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Ankara Alanya uçak bileti alan yolcuların ilk durağı olması gereken Esenboğa Havalimanı’na ulaşım için EGO otobüsleri tercih edilebilir. 442 numaralı EGO otobüsü ile Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlanabilir. 

Taksi ile Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Taksi ile Esenboğa Havalimanı’na ulaşım, bagaj yükü fazla olan ve konforlu bir yolculuk yaşamak isteyen yolcular tarafından en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biridir. Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Esenboğa Havalimanı’na taksi ile ulaşım rahat bir ulaşım isteyenler tarafından öncelikli ulaşım olarak düşünülebilir.

Araç Kiralama ile Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Araç kiralama ile Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlamak isteyen yolcular, Bilet Dükkanı mobil uygulaması ya da Bilet Dükkanı internet sitesinden en avantajlı fiyatlara saniyeler içinde araç kiralayabilir. 

Gazipaşa Alanya Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım


Ankara Antalya uçak bileti ile seyahat eden yolcular, uçuşlarını tamamladıktan sonra Gazipaşa - Alanya Havalimanı’ndan merkeze ulaşım konusunda pek çok alternatife sahiptir. 2010 yılında hizmete açılan ve Alanya merkeze 45 kilometre mesafede konumlanan Gazipaşa - Alanya Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri, taksi ya da araç kiralama ile ulaşım sağlayabilirler.

Alanya Havalimanı’ndan HAVAŞ ile Ulaşım


Ankara Alanya uçak bileti ile seyahat eden ve uçaktan Alanya Havalimanı’nda inen yolcular, HAVAŞ ile merkeze ulaşım sağlayabilirler. Yolcuların en sık tercih ettiği yöntem olan Alanya Havalimanı’ndan HAVAŞ ile ulaşım, hem makul fiyatlı hem de hızlıdır. Öte yandan, HAVAŞ servisleri Alanya başta olmak üzere tüm Antalya’daki en merkezi noktalara uğrayan bir güzergaha sahiptir.

Alanya Havalimanı’ndan Taksi ile Ulaşım


Ankara Alanya uçak bileti satın alan yolcular, konforlu bir seyahat istedikleri takdirde Alanya Havalimanı’ndan taksi ile ulaşım sağlayabilirler. Hem hızlı hem de oldukça rahat olan taksi ile merkeze ulaşım, bagaj yükü fazla olan yolcular başta olmak üzere pek çok kişi tarafından fazlaca tercih edilir.

Alanya Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Ulaşım


Alanya Havalimanı’ndan araç kiralama ile ulaşım, yolcuların bir diğer seçeneğidir. Ankara - Alanya uçak bileti ile seyahat eden ve kısa süreliğine burada tatil yapacak olanlar, Bilet Dükkanı internet sitesi ya da Bilet Dükkanı mobil uygulaması üzerinden en avantajlı fiyata araç kiralayabilir.

​​Alanya Gezilecek Yerler


Alanya Antalya uçak biletini almış ve uçak yolculuğunu tamamlamış olan yolcular, Alanya’yı keşfetmek adına buradaki gezilecek yerler listesini hazırlamak isterler. Doğal güzelliği ile göz kamaştıran Alanya’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Biz de Bilet Dükkanı olarak Alanya gezilecek yerler listesini hazırlarken bilhassa görülmesi gereken yerleri seçtik.

Kızılkule: Alanya gezilecek yerler listesinin başında gelen yerlerden biridir. Alanya Etnografya Müzesi de içinde bulunur. 13’üncü yüzyıldan kalan Kızılkule, Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından dönemin önemli mimarlarından Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmıştır. Toplamda 33 metre yükseklikteki Kızılkule, Alanya’nın en turistik noktasıdır.

Alanya Kalesi: 1221’de Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılan kale, ilçenin en önemli tarihi değerlerinden biridir. Alanya’ya hakim konumu nedeniyle müthiş bir manzaraya sahiptir.

Dim Mağarası: Alanya gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen doğal güzelliklerden biridir. İlçe merkezine 11 kilometre mesafede konumlanan mağara, Alanya’nın en turistik noktalarından biri olarak bilinir.

Sapadere Kanyonu: Doğal güzelliğiyle adeta dudak uçuklatan Alanya’nın bir diğer gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz maddesidir. 600 metre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği ise tam 400 metredir.

Kleopatra Plajı: Alanya’nın kum kalitesiyle dünyaca ünlü olan plajıdır. Ankara – Alanya uçak bileti ile seyahat eden yolcuların, gezilecek yerler listesinde mutlak suretle yer almalıdır. Her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan plaj, Antalya’nın yaz sezonundaki en turistik noktasıdır.

Damlataş Mağarası: En az Dim Mağarası kadar güzel ve gezilesi olan Damlataş Mağarası, Alanya gezilecek yerler listesinin baş aktörlerinden biridir. Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olma özelliğini taşıyan bu doğal güzellik, Antalya’nın en önemli doğal güzelliklerindendir.

Alanya Arkeoloji Müzesi: Göz alıcı zengin koleksiyonuyla kendine hayran bırakan bu müze, Alanya’nın en fazla ziyaretçi alan müzesidir. Urartu Dönemi dahil olmak üzere Tunç Çağı, Lidya ve Frig dönemlerine ait eserlerin yer aldığı müzede hatırı sayılır miktarda Antik Roma, Helenistik, Arkaik ve Bizans dönemi eserleri de yer alır.

Atatürk Evi Müzesi: Alanya’nın en ikonik müzesi olan Atatürk Evi Müzesi, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te konakladığı yerdir. 1987 yılında müzeye çevrilen yapı, 19’uncu yüzyılın klasik Türk mimari örneklerinden biri olarak sayılır.

Alanya’da Ne Yenir?


Alanya’da ne yenir sorusunun cevabı, Antalya mutfağının zenginliğinde gizlidir. İlçenin kendine has lezzetleri bulunsa da Antalya yemeklerinin en güzelleri, Alanya mutfağında yenir. Özellikle yöresel yemekler tercih edilecekse de akdarı çorbası, döğme aşı, göleviz, ilibada sarması, turunç reçeli, öksüz helvası, çiğirdik, ülübü yemeği ve taze bakla yemeği seçenekleri tercih edilebilir. Tabii Alanya denince Antalya mutfağının en önemli seçkileri akla geldiğinden, burada keşkek de mutlaka denenmelidir.

Ankara Alanya uçak bileti ile seyahat eden yolcular, Alanya sınırları ilçesinde veya Antalya’nın genelinde tahinli piyaz, hibeş, tarator kızartma, kulaklı çorba, cive yemeği, nohutlu kelle paça, topak kızartma, haluşka, tömeken salatası, sarı burma tatlısı, yanık dondurma, incir kak, araka yemeği ve fesleğenli bamya yemeğini de mutlaka denenecekler listesine eklemelidir.

Alanya Meşhur Restoranlar


Ankara Alanya uçak bileti ile seyahat eden yolcular, Alanya ile sınırlı kalmayıp, tüm Antalya’daki en güzel restoranlarda bu şehre özgü en güzel yemekleri deneyimleyebilirler. Antalya meşhur restoranlar dendiğinde akla ilk gelenler ise hiç kuşkusuz 7 Mehmet, Lara Balık, Vanilla, Aslım Şimşek Köfte Piyaz, Şen Baba Kebap Salonu, Nejat Balık, Du Bastion ve Arzum Döner’dir.

Alanya’da Alışveriş Yapılacak Yerler


Antalya’nın en çok turist alan ilçesi olan Alanya’da alışveriş yapılacak yerler de popülasyonuyla doğru orantıda oldukça fazladır. Atatürk Bulvarı ise Alanya’da nerede alışveriş yapılır sorusuna verilecek ilk cevaptır. Zira bu bulvar, alışveriş yapılabilecek pek çok mağazayı barındırır.

Alanya’dan Ne Alınır?


Ankara Alanya uçak bilet ile seyahat eden yolcular, dönüş yoluna geçmeden önce Alanya’dan ne alınır sorusunun cevabını merak eder. Bu noktada Antalya’nın meşhur turunç ve patlıcan reçelleri alışveriş listesine kesinlikle eklenmelidir. Tabii keçiboynuzu pekmezi, el işi takılar, kilim, biblo, deri ürünler ve otantik eşyalar da Alanya’dan ne alınır sorusuna cevaptır.

Bilet Dükkanı olarak şimdiden keyifli bir Alanya seyahati dileriz.