İrlanda Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Cum
18ºC
28ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cts
18ºC
27ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Paz
20ºC
25ºC
Şiddetli yağmurlu

İrlanda Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
İrlanda'ya her mevsim gidilebilir.
İrlanda para birimi Euro'dur.
İrlanda en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
İrlanda uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
İrlanda uçak bileti ortalama 7.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
İrlanda’da Gezilecek Yerler
İrlanda’da Ne Yenir?

Avantajlı İrlanda Uçak Bileti


Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan İrlanda ya da diğer bir adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Büyük Britanya’nın hemen batısında bulunan İrlanda adasının çoğunu kaplamaktadır. İrlanda adasının kuzeyinde yer alan ve Birleşik Krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda haricinde ad İrlanda Cumhuriyeti’nindir.

İrlanda bir ada ülkesi olması nedeniyle karadan bağlı tek komşusu Kuzey İrlanda’dır, batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi ve güneyi Kelt Denizi ile çevrilidir. İrlanda’nın başkenti ülkenin doğu kıyısında yer alan Dublin’dir. Gal diliyle yakın ilişkiler kurmuş olan İrlanda’da Gal kültür ve gelenekleri geniş bir alan kaplamaktadır.

Bol yağmur yağışlı bir iklime sahip olan İrlanda’da bulunan geniş otlaklar ve yemyeşil manzarasından ilham alınarak ülkeye “Emerald Island” yani zümrüt ada da denmektedir. İrlanda’nın dünya çapında tanınan ve İrlanda’nın sembolü olarak düşünülen pek çok folklor ögesi bulunmaktadır. Gizli altın küpleri olan küçük cin cücelerden tutun ülkenin koruyucusu olan Aziz Patrick’e ve Hristiyan üçlüsünün sembolü olan üç yapraklı yoncaya kadar pek çok folklorik hikaye bulunmaktadır.

Ülke olarak bağımsızlığı çok eskilere dayanmayan İrlanda 1801 yılından itibaren resmi olarak Birleşik Krallığa bağlı olmaktaydı. 1920 yılında Kuzey İrlanda’nın kurulmasıyla ikiye bölünen İrlanda adasında 1921 tarihli Anglo-İrlanda Antlaşmasına yönelik olarak adada kendi kendini yöneten bir egemenlik olan İrlanda Özgür Devleti ortaya çıkmıştır. 1949 yılında ise İrlanda Cumhuriyeti, İngiliz Milletler Topluluğu’ndan resmi olarak ayrılmıştır.

Tarıma dayalı bir ekonomisi olan İrlanda 19. yüzyılda yaşadığı kıtlık nedeniyle bir süre Avrupa’nın en fakir ülkeleri arasında yer almış ve pek çok İrlandalı Amerika’ya göç etmiştir. Her yıl Amerika’daki İrlanda diasporaları köken vatanlarını ziyaret etmek üzere İrlanda’ya ziyarete gitmektedir.

İrlanda’nın en metropol ve gelişmiş şehir olan başken Dublin’den sonra güneybatıda bulunan Cork şehri katedral ve limanlarıyla İrlanda’nın ikinci en büyük şehridir. Günümüzde oldukça Avrupalaşmış bir şehir olsa da İrlanda hala kendine özgü pek çok kültürel özelliği içinde barındırmaktadır.

Kuzeybatı Avrupa’nın yeşil diyarı, büyüleyici İrlanda’yı görmeye gitmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun İrlanda uçak biletini alabilirsiniz. İrlanda’da eksiksiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız sitemizde sizler için hazırladığımız İrlanda hakkında detaylı bilgi içeren rehber yazımızı inceleyebilir, otel ve araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


1940 yılında inşa edilen Dublin Havalimanı, Dublin şehir merkezinin 10 km kuzeyinde yer almaktadır. Dublin Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için birkaç farklı yol alternatifiniz mevcuttur.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Airlink Express ile Ulaşım


Airlink Express, Dublin Havalimanı’ndan şehir merkezine hızlı bir ulaşım hizmeti sunan kamu otobüsleridir. 2 farklı hat üzerinden ulaşım hizmeti veren Airlink Express, havalimanındaki terminal 1 ve terminal 2’den hareket etmektedir.

Airlink Express’in 747 numaralı otobüs hattıyla Dublin şehir merkezinde bulunan Heuston İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Heuston İstasyonu’ndan şehir merkezi yürüyerek 20 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Otobüsün 757 numaralı hattıyla ise Pearse İstasyonu’na ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Aircoach ile Ulaşım


Dublin Havalimanı’ndan Aircoach otobüsleriyle 24 saat boyunca Dublin şehir merkezine, banliyölere ve İrlanda’nın diğer şehirlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. 700 numaralı Aircoach hattı terminal 1’de gelen yolcu çıkışının önünden hareket etmektedir ve şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Aircoach otobüblseriyle şehir merkezine 25 dakika içerisinde varabilirsiniz.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Dublin City Scape ile Ulaşım


Havalimanında terminal 1 ve terminal 2’den 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Dublin City Scape ile Dundrum banliyösündeki Luas durağında giderek Green Line Tramvayı ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezinde gitmek istediğiniz yere direkt bir ulaşım sağlamak isterseniz havalimanında hizmet veren taksilerle konforlu ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dublin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle grup haline yolculuk edenlerin ya da elinde çok bagajı olan kişilerin tercih ettiği özel transfer hizmeti havalimanından direkt olarak otelinize ya da şehirde gitmek istediğiniz yere rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


1961 yılından beri İralnda’nın Cork şehrinde hizmet veren Cork Havalimanı, şehir merkezinden 6,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Cork Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç farklı yol alternatifiniz bulunmaktadır.

Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Cork Havalimanı’nda terminal binasının önünden hareket eden otobüsler Cork Havalimanı ve Parnell Place Otogarı arasında 20 dakika içerisinde ulaşım sağlamaktadır. Havalimanından Bus Eireann otobüslerinin 226 ve 226A hatlarıyla Parnell Palce’e varabilirsiniz.

Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Cork Havalimanı’ndan otobüs veya taksilerle Kent İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kent İstasyonu’ndan şehir içine çift yönlü tren seferleri düzenlenmektedir.

Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Terminal binasının hemen dışında bekleyen taksilerle havalimanından şehir merkezine direkt ve konforlu bir ulaşım sağlamanız mümkündür.

Cork Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Özel transfer servislerini genellikle kalabalık grup halinde yolculuk edenler ya da çok bagajla yolculuk edenler tercih etmektedir. Havalimanından otelinize ya da şehir içinde gitmek istediğiniz yere özel transfer servisleriyle direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İrlanda’da Gezilecek Yerler


Yeşilin binlerce tonunun gözlemlendiği ve köklü tarihinden kalan tarihi binaların bulunduğu İrlanda’da gezilecek yerleri daha iyi tanımanız için sizlere bir liste hazırladık.

 • Guinnes Storehouse: Eski bir bira üretim merkezi olan Guinnes Storehouse günümüzde turistik gezi yerleri arasında bulunmaktadır. 1759 yılından beri aynı noktada bulunan Guinnes Storehouse’da İrlanda’nın meşhur siyah birası üretilmekteydi. İrlandalıların çok sevdiği biranın üretimini ve İrlanda’daki içme kültürünü, farklı bira çeşitlerini tanıyabileceğiniz bu yerde dilerseniz bira ve yemek tadımı da yapabilirsiniz.
 • Lynch Kalesi: Oyulmuş pençe ve süsleme kapılara sahip olan dört katlı Lynch Kalesi Abbeygate Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kalede 14. yüzyıldan kalan parçalar bulunsa da kalenin geneli 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Lynch Kalesi günümüzde banka olarak hizmet vermektedir.
 • Galway Katedrali: Kireç taşı kullanılarak 1965 yılında inşa edilen Galway Katedrali Avrupa’nın en büyük taş katedralleri arasında yer almaktadır. Katedral, büyük kubbesi, kavisli kemerleri, Rönesans ve Gotik mimari özellikleri taşıyan yapısıyla dikkat çekmektedir.
 • Ha’penny Bridge: İrlanda’nın en eski dökme demir yapısı olan Ha’penny Bridge, Dublin’in sembolleri arasında bulunmaktadır. Akşam saatlerine köprüde yapılan ışıklandırmayla şehre çok şık bir görünüm katan Ha’penny Bridge fotoğraf çekmek için de oldukça hoş bir noktadır.
 • St. Patrick’s Katedrali: İrlanda’nın koruyucusu Aziz Partick adına inşa edilen katedral İrlanda’daki en önemli tarihi yerlerden birisidir. Dublin’in en büyük katedrali olan St. Patrick’s Katedrali 1220 ve 1260 yılları arasında inşa edilmiştir.
 • Christ Church Katedrali: İnşası 1030 yılına kadar dayanan Christ Church Katedrali Dublin’in en eski binası olma özelliğine sahiptir. Gotik ve Romanesk özellikler taşıyan bina mimari olarak çok beğenilmektedir. Katedralde kabartma işlemeler, heykeller ve 16. yüzyıldan kalma eserler bulunmaktadır. 4. Edward’ın taç giyme töreni de burada yapılmıştır.
 • EPIC The Irish Emmigration Museum: 2019 yılında Avrupa’nın Lider Turistik Cazibesi seçilen müzede 10 milyondan fazla İrlandalının dünyanın çeşitli yerlerine neden göç ettiğiyle ilgili gösterimler bulunmaktadır.
 • Powerscourt Şelalesi: 121 metre yüksekliğiyle İrlanda’nın en yüksek şelalesi olan Powescourt şelalesi İrlanda’nın muhteşem doğasının bir parçası olarak görsel şölen sunmaktadır. Şelalenin yakınında Powerscout evini de görebilirsiniz.
 • Dublinia: İrlanda’nın en turistik yerlerinden biri olan Dublinia’da yürürken zamanda yolculuk yapıp Orta Çağ Dönemi’ne gittiğinizi hissedeceksiniz. Eski çağlara ait evleri, pazarları, kıyafetleri görebileceğiniz Dublinia’da 700 yıl öncesinden kalan diş çekim aletleri de bulunmaktadır. 


İrlanda’da Ne Yenir?


Köklü bir geleneğe ve kültüre sahip olan İrlanda’da ünü dünya çapına yayılmış olan birbirinden leziz pek çok yiyecek bulunmaktadır. Birkaç günlük İrlanda gezinizde tatmadan dönmemeniz gereken yiyecek ve içecekleri öğrenmek için “İrlanda’da ne yenir?” diye soruyorsanız sizler için anlattık.

 • Guinnes Bira: Guinnes Bira, İrlanda’ya özgü siyah bir biradır. Dünya çapında meşhur olan Guinnes Bira Dublin’de kurulmuştur.
 • Sodalı Ekmek: İrlanda’da evlerden eksik olmayan sodalı ekmek, geleneksel tatlar arasındadır. İçerisine kuru meyve eklenerek de yapılabilen sodalı ekmek, genellikle sade bir şekilde yanında tereyağı ve çay ile tüketilmektedir.
 • Bangers and Mash: Kızartılmış sosis ve susam yağında kavrulan patates püresi ile hazırlanan bir yemek olan bangers and mash, İrlanda’nın en lezzetli yemeklerinden biridir.
 • Mini Shephard’a Pie: Muffin kaplarına kavrulmuş et üzerine patates püresi konulup fırınlanarak hazırlanan yemek hem şık hem de doyurucudur.
 • Irish Bundt Cake: Kekin en önemli sırrı üzerine dökülen İrlanda usulü sosta gizlidir. Beş çaylarının baş tacı olan kek eritilmiş sıcak sosla birlikte leziz bir tatlıdır.