Antalya - Şırnak Uçuş Bilgileri

1630,18 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
1046 KM Mesafe
Türk Hava Yolları Popüler Havayolu
3 Saat 40 Dakika Uçuş Süresi

En Ucuz Antalya - Şırnak Uçak Biletleri

Türk Hava Yolları
Antalya
Antalya Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
TL1.630
AnadoluJet
Antalya
Antalya Havalimanı
Şırnak
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
TL1.810
Sıkça Sorulan Sorular
Antalya Şırnak arası hava yolu ile 3 saat 40 dakika sürmektedir.
Antalya Şırnak karşılıklı uçuşlarınızı Antalya Havalimanı ve Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Antalya Şırnak en ucuz uçak bileti 1630,18 TL’den başlamaktadır.
Antalya Şırnak arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Ulaşım
Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Şırnak’ta Gezilecek Yerler
Şırnak’ta Ne Yenir?

Şırnak Hakkında


Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında konumlanmış Şırnak ili Hakkâri, Van, Siirt ve Mardin illerine komşu olmasıyla beraber Irak ve Suriye ile de sınır komşusu olma özelliği taşır. Ünlü Cudi Dağı’nın da bulunduğu Cizre, Silopi, Beytüşşebap, İdil, Merkez, Güçlükonak, Uludere ilçeleriyle Şırnak, tarih boyunca farklı uygarlıkları topraklarında misafir etmiş ve dolayısıyla şehir ve çevresi de bu farklı kültürlerden etkilenen bir bölge haline gelmiştir. Nuh’un gemisinin Cudi Dağı’na oturduğu söylenir. Bu yüzden halk, Nuh Tufanı’ndan sonra verimli topraklara sahip olduğu için Cudi Dağı’nın eteklerine yerleşmiştir. 
Daha nice efsaneye de konu olmuş Cudi Dağı dışında, Şırnak’ın diğer doğal ve tarihi güzelliklerini merak edenler Bilet Dükkanı’nın internet sitesine göz atabilirler. Antalya’dan Şırnak’a gitmek isteyen yolcular için Antalya Şırnak uçak bileti direkt uçuş olarak satılmamaktadır ancak İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’nda aktarma yapılarak Antalya’dan Şırnak’a uçmak mümkündür. Bilet Dükkanı’nın Antalya Şırnak uçak bileti kampanyalarını inceleyerek hesaplı şekilde uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Ulaşım


İstanbul Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin en işlek ikinci havalimanı olan Antalya Havalimanı özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Birden fazla iç ve dış hatlar terminali barındıran Antalya Havalimanı Antalya ve Alanya yolu üzerinde yer alan Muratpaşa ilçesinde bulunuyor. Antalya Havalimanı, Antalya şehir merkezine yalnızca 13 kilometre mesafede bulunduğu için Antalya Şırnak uçak bileti alan yolcuların havalimanına ulaşması hızlı ve kolay olmaktadır. Antalya şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na ulaşmak için belediye otobüsleri, tramvay ve HAVAŞ kullanılabilirken, taksi tutmak ya da araç kiralamak konforlu seçeneklerden olacaktır.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Belediye Otobüsleriyle Ulaşım


Şehir merkezinin birçok noktasından kalkan ve her gün 24 saat boyunca hizmet veren Antobüs belediye otobüsleriyle Antalya Havalimanı’na kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 400 numaralı otobüs Konyaaltı, Sarısu, 5M Migros AVM, Akdeniz Üniversitesi, Çallı, Kepez Belediyesi, Hal Kavşağı duraklarından yolcu alarak havalimanına gitmektedir. 600 numaralı otobüs Antalya Otogar, Erasta AVM, Öğretmen Evi, Tıp Fakültesi, Üniversite, Meltem, Devlet Hastanesi, 100.Yıl, Markantalya, Mevlana, Meydan, Topçular, TEDAŞ duraklarından yolcu alarak havalimanına gitmektedir. 800 numaralı otobüs ise Sarısu, Konyaaltı, Gürsu, Atatürk Bulvarı, İl Sağlık Müdürlüğü, 5M Migros AVM, AKM, Konyaaltı Caddesi, Valilik, Işıklar, Dedeman, Terracity, Muratpaşa Belediyesi, Barınaklar Bulvarı, Lara, Rauf Denktaş Caddesi, Ermenek, Havalimanı Yolu duraklarından yolcularını alarak havalimanına gitmektedir. 400 ve 800 numaralı otobüsler Covid-19’a bağlı olarak zaman zaman sefer yapmamaktadır, bu yüzden Antalya Şırnak uçak bileti alan yolcuların Antalya Belediyesi’nin internet sitesinden seferleri kontrol etmelerini tavsiye ederiz. 

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Tramvay ile Ulaşım


Fatih durağından başlayarak Antalya Havalimanı’na giden T1A numaralı tramvay ile Antalya’nın merkezi noktalarından havalimanına rahatlıkla gidebilirsiniz, Antalya tramvay hattını Antray işletmektedir. Sırasıyla Fatih, Kepezaltı, Ferrokrom, Vakıf Çiftliği, Otogar, Pil Fabrikası, Dokuma, Çallı, Emniyet, Sigorta, Şarampol, Muratpaşa, İsmetpaşa, Doğu Garajı, Burhanettin Onat, Meydan, Kışla, Topçular, Demokrasi, Cırnık, Altınova, Yenigöl, Sinan, Yonca Kavşak duraklarından geçen Antray ile son durak olan Antalya Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. İlk sefer Fatih durağından 05.23’te başlamakta ve son sefer Antalya Havalimanı’nda 00.03’te bitmektedir. Fatih’ten Antalya Havalimanı’na yolculuk Antray ile 58 dakika sürmektedir. Tramvay’da Antalya Kart ve temassız özelliği bulunan kredi kartları geçmekte, ancak nakit para kabul edilmemektedir.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na HAVAŞ ile Ulaşım


Antalya şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyen yolcuların birçoğunun tercih ettiği HAVAŞ, 5M Migros AVM otoparkından yolcu alımına başlayarak Antalya Havalimanı’na kadar gitmektedir. Yolculuk 35 dakika sürmekte olup fiyatı 2023 yılı itibariyle 50 Türk Lirasıdır. Havaş sefer saatleri Antalya Havalimanı’nın iç hat uçuşlarına göre düzenlenmiştir ancak Havaş otobüsleri bazen dolduğu zaman kalktığı için duraklara erken gelinmesi tavsiye edilir. Duraklar 5M Migros AVM, Jandarma, Otogar, Öğretmen Evi, Çallı, Sanayi Karakolu, Kepez Belediyesi Kavşağı ve Hâl Kavşağı’dır. 

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Araç ile Ulaşım


Antalya Şırnak uçak bileti alan yolcuların bir kısmı taksi tutarak Antalya şehir merkezinden havalimanına gitmeyi tercih etmektedir. Diğer seçeneklerden daha masraflı ancak konforlu bir yol olsa da, şehrin birçok noktasında bulunan araç kiralama firmalarından araba kiralayarak da havalimanına ulaşılabilir.

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı 2013 yılında iç hat uçuşlar için kullanılmaya başlanmıştır, Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlıdır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 60 kilometre olan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Cizre merkez ise araçla yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü kalkmamaktadır. Bunun yerine yolcular bazı taşıma firmalarının otobüsleriyle havalimanından şehir merkezine ulaşımlarını sağlamaktadır. Bunun dışında, havalimanında bulunan araç kiralama firmalarıyla anlaşabilir veya şehir merkezine gitmek için taksi tutmayı tercih edebilirsiniz. Antalya Şırnak uçak bileti almak isteyen yolcular İstanbul ve Ankara’daki havalimanlarında aktarma yaparak yalnızca Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarıyla uçuşlarını gerçekleştirebilirler.

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü kalkmadığı için özel firmalar gelen iç hatlar uçuşlarından yaklaşık yarım saat sonra havalimanından şehir merkezine kalkacak şekilde düzenlenmiştir. Özlem Cizre Nuh ve Barışlar Turizm firmaları Şırnak Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ya da minibüs seferleri düzenlemektedir ve yolculuk yaklaşık 1 saat geçmektedir. Bu otobüsler ve minibüsler havalimanından şehir merkezine giderken yalnızca Cizre’de yolcu indirmektedir, sonrasında direkt olarak şehir merkezine devam etmektedir. 

Şırnak Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç ile Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi tutabilir veya havalimanında bulunan firmalarla görüşerek araç kiralayabilirsiniz. Böylece Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan konaklayacağınız yere kadar aktarma yapmadan konforlu bir şekilde gitmiş olursunuz, ancak bu tercihin özel firmaların havalimanından şehir merkezine olan otobüs ve minibüs seferlerinden daha maliyetli olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Şırnak’ta Gezilecek Yerler


Doğu’nun gizemli hikâyeleri ve efsanelerinde işlenen Şırnak ili barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleriyle yörenin yerlisini ve dışarıdan gelen turistleri etkilemektedir. Nuh’un gemisinin Cudi Dağı eteklerine oturmasıyla Şırnak Şehr-i Nuh ismini almıştır. Bu isim zamanla günümüze kadar “Şırnak” olarak evrilmiştir. Antalya Şırnak uçak bileti alan yolcuların merak ettiği sorulardan biri de Şırnak’ta gezilecek yerlerdir, Bilet Dükkanı’nın internet sayfasını ziyaret ederek Şırnak’ta gezilecek yerlerin listesine ulaşabilirsiniz.

Cudi Dağı: 2114 metre uzunluğundaki dağın tarihi Asurluların zamanına dayanır, Asur uygarlığındaki çivi yazılarından kalıntılar Cudi Dağı’nda bulunmuştur. Zaman içinde birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan dağ Şırnak’ın simgesi haline gelmiştir ve tepeye çıkıldığında doğal güzelliğiyle insanı büyülemektedir. Dağda bulunan Nuh Peygamberler Ziyaret Tepesi 2017 metre yükseklikte bulunmaktadır ve geminin buraya oturduğu söylenmektedir. 

Cizre Ulu Cami: Önceden kilise olan bina, Cizre ilçesinin 639 yılında Müslümanlığa geçmesiyle cami haline getirilmiştir. Cami belirli aralıklarla restore edilmektedir ve Şırnak’a gelen ziyaretçilerin mutlaka gezdiği yerler arasına girmiştir. Cizre Ulu Cami’nin kapısındaki el işçiliğiyle yapılmış değerli kapı tokmağı ise 1969 yılında çalınmıştır ve şu an Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da David Samling Müzesi’nde sergilenmektedir.

Finik Ören Yeri: Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde bulunan ve üzerinde kale bulunduran bu bölge M.Ö. 4000 yıllarından beri varlığını sürdürmektedir. Şırnak’a gidince Finik Ören Yeri’ndeki mağara evlerin mutlaka görülmesi gerekir.

Şırnak’ta Ne Yenir?


Şırnak’ın geçmişten beri farklı kültürlere ev sahipliği yapmasının sonucu olarak şehrin zengin bir mutfağı olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Şırnak’ta ne yenir sorusunu merak eden turistler için yörenin öne çıkan lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Hekeheşandi: Pilavın içine kıyma ve baharatların koyulup köfte şekli verilerek kızartılmasıyla damaklarda enfes bir tat bırakan Şırnak’a özgü bu ana yemeği mutlaka denemelisiniz.

Suryaz: Çiriş otu olarak da bilinen Suryaz otu ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde sıklıkla yetişmektedir. Şırnak Valiliği’nin verdiği geleneksel Suryaz tarifine göre taze suryaz otları toplanır, kızgın yağda pişirilmiş soğan ve kavurmayla karıştırılır. Bölgenin kendine has lezzetlerinden biridir.

Kutlık: Şırnak usulü içli köfte de diyebileceğimiz bu lezzeti denemeden Şırnak’tan dönmemelisiniz. Kutlık’ın bildiğimiz diğer içli köftelerden farkı irmik miktarının daha fazla olmasıdır. Kutlık, içli köfteye oranla daha küçük boyutlarda ve açık renkte servis edilmektedir.

Şımşıpe: Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde kendine özgü şekillerde servis edilen dolmanın bir de Şırnak yorumunu tatmalısınız. Soğan, patlıcan, domates, kabaktan dolması; asma veya pancar yaprağından ise sarması yapılır. İç harcında kıyma, pirinç ve baharatlar bulunur