Şırnak Havalimanı Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları
Şırnak Havalimanı’na Yakın Olan Şehirler
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı İletişim Bilgileri
Şırnak’ta Gezilecek 5 Yer
Şırnak’ın Meşhur Yemekleri
Haritasını İnceleyin

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Hakkında


Şırnak’ın Cizre ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve iç hatlar sivil havacılık olarak hizmet veren Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı (NKT) 2013 yılında yolculara kapılarını açmıştır. Şu an için yalnızca İstanbul Havalimanı (IST), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan (ESB) direkt uçuş seferlerine açık olan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na Türk Hava Yolları ve onun alt markası olan AnadoluJet firmaları iç hat uçuş seferleri düzenlenir.

Bilet Dükkanı internet sayfasından en uygun fiyatlara Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti satın alarak farklı havayollarına ait bilet fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Bunun yanında Şırnak otelleri ve araç kiralama hizmetlerine de Bilet Dükkanı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik sürüş mesafesinde yer alan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehrin farklı noktalarına ulaşım sağlamak için birden fazla seçeneğiniz mevcut. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine kalkan herhangi bir belediye otobüsü hattı şu an için mevcut değildir, bu sebeple havalimanından şehir merkezine olan ulaşımınızı farklı şekillerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti sahiplerinin Şırnak’a vardıklarında havalimanından şehir merkezine gitmek için hangi ulaşımları kullanabileceklerine bu yazımızda yer verdik.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü kalkmasa da özel otobüs firmalarının servislerine binerek ulaşımınızı ucuz bir şekilde sağlayabilirsiniz. Şırnak’da havalimanından şehir merkezine gitmenin en uygun fiyatlı yolu Özlem Cizre Nuh ya da Barışlar Turizm firmalarının servislerine binmek olacaktır. İç hat gelen uçuşlarından yaklaşık yarım saat sonra kalkarak Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan yolcu alımına başlayan otobüslerin şehir merkezine varması yaklaşık 1 saati buluyor. İki firmanın otobüslerinin de havalimanından şehir merkezine giderken durdukları tek yer Cizre’dir.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Araç ile Ulaşım


Eğer kalabalık bir grupla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti satın aldıysanız ya da valizleriniz ağır ve fazlaysa havalimanı – şehir merkezi arasında hizmet veren özel otobüs firmalarına ait servislere binmek yerine taksiye binebilirsiniz. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nda taksiler 7/24 hizmet verseler de şehir merkezine özel araçla ulaşmak neredeyse bir saati bulduğundan dolayı taksimetre fazla tutabilir. Eğer özel araçla havalimanından şehir merkezine gitmek istiyorsanız bizim önerimiz Bilet Dükkanı web sayfasını ziyaret ederek araç kiralama ya da özel transfer işlemlerinden birini yapmanız. Eğer araç kiralarsanız hem Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine olan ulaşımınızı hem de Şırnak seyahatiniz boyunca şehir içi ulaşımınızı çözmüş olursunuz.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Uçak Bileti Fiyatları


Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için siz de Bilet Dükkanı web sitesini ziyaret edebilir, hangi şehirden Şırnak’a gelmek istiyorsanız ilgili aramayı uçak bileti ana sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. Eğer İstanbul Havalimanı kalkışlı olacak şekilde Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti satın almak istiyorsanız fiyatlar 2023 yılında ortalama olarak 1.210 TL tutacaktır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti yaklaşık 1.000 TL, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan 890 TL, Antalya Havalimanı’ndan 1.914 TL, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 1.710 TL, Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan 1.619 TL, Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan 1.639 TL ve Gaziantep Havalimanı’ndan 1.639 TL tutacaktır. En uygun fiyatlara Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti satın almak için Bilet Dükkanı internet sayfasına göz atmayı unutmayın.

Şırnak Havalimanı’na Yakın Olan Şehirler


Diğer şehirlerden Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na gelmek istiyorsanız bu üç havalimanından birinde aktarma yapmanız gerekmektedir. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı bulunduğu şehrin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında yer alması ve Hakkari, Van, Siirt ve Mardin illerine komşu olması sebebiyle çevre şehirlere de hizmet veren bölgesel bir havalimanıdır. 

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı İletişim Bilgileri


Cizre – İdil Yol Arası, Düzova Köyü Yanında yer alan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nın resmi telefon numaraları 0486 636 77 00 – 01 – 02 olarak belirtilmiştir. Havalimanına faks yolu ile ulaşmak için 0486 636 77 07 faks numarasını kullanabilirsiniz. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na e-posta yoluyla ulaşmak için infosirnak@dhmi.gov.tr adresine yazabilir; istek, soru, öneri, şikayet ve teşekkürlerinizi belirtebilirsiniz.

Şırnak’ta Gezilecek 5 Yer


Onlarca efsane ve hikayeye konu olmuş Şırnak’ın farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması sayesinde de bölge ülkemizin dört bir yanından gelen turistleri büyülemekle kalmıyor, Cudi Dağı’nın güzelliği ülke sınırlarını aşarak bambaşka coğrafyalardan çok sayıda turisti kendine çekiyor. Ünlü Nuh’un Gemisi’nin Cudi Dağı eteklerine oturmasıyla Şehr-i Nur ismini alan kentin adı günümüze zaman içinde “Şırnak” olarak evrilmiştir. İşte Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak bileti sahiplerinin şehre geldiklerinde gezmeden buradan ayrılmamaları gereken 5 doğal ve tarihi güzellik:

Cudi Dağı

İnsanın yeryüzündeki varlığından çok daha uzun süre önce oluştuğuna inanılan Cudi Dağı’nda en eski insanlık belirtileri Asurlular dönemine aittir. 2114 metre uzunluğundaki Cudi Dağı’nda Asurlulara ait çivi yazıları ve birtakım kalıntılar bulunmuştur. Dağın 2017. Metresindeki tepeye “Nuh Peygamberler Ziyaret Tepesi” denmekte ve Nuh’un Gemisi’nin buraya oturduğuna inanılır. Dağın tepesine çıkınca el değmemiş doğanın eşsiz manzarası karşısında mest olabilirsiniz.

Finik Ören Yeri

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde yer alan Finik Ören Yeri kale, iç kale ve dış kale olmak üzere toplamda üç bölümden meydana geliyor. Cizre ve Finik beylerinin daha çok yazlık bölge olarak kullandığı bilinen Finik Ören Yeri’ndeki mağara evler ziyaret edilmeye değer. Şehir merkezine 46 kilometre uzaklıkta konumlanan Finik Ören Yeri’nin tarihinin M.Ö. 4000li yıllara kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Kırmızı Medrese

14. Yüzyılda Cizreliler tarafından yapılan Kırmızı Medrese kızıl tuğlalardan inşa edilmiş güzel bir sanat eseridir. Dönemin yükseköğretim veren binalarından biri olan Kırmızı Medrese’de Şeyh Ahmet El-Cezeri’nin türbesi de yer alıyor.

Cizre Ulu Cami

Bölgenin İslam ile tanışmasından çok daha öncesinde inşa edildiği bilinen Cizre Ulu Cami 639 yılına kadar kiliseydi. Camiye dair bilinmesi gereken bir diğer bilgi ise, yapının paha biçilemez kapı tokmağının yıllar önce çalınarak bugün Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir müzede sergilenmesidir.

Kırmızı Yayla

Bahar aylarında Şırnak’ın bir başka güzel olduğunu söylemeden geçmeyelim. Uludere ilçesi sınırları içinde yer alan Kırmızı Yayla eşsiz dağ manzarası ve yemyeşil bitki örtüsüyle özellikle gün doğumu ve batımını seyretmek için ideal.

Şırnak’ın Meşhur Yemekleri


Şırnak'a gittiyseniz bu yemekleri yemekleri yemeden dönmeyin: 

  • Suryaz: Şırnak’ta lezzetli bir başlangıç tabağıyla yemek yemeye başlamak istiyorsanız bölgeye has Suryaz otunun soğanla kavrulmasıyla hazırlanan bu lezzeti denemelisiniz.
  • Kutlık: İçli Köfte ülkemizin pek çok şehrinde farklı şekillerde yorumlansa da siz bir de irmiği daha bol olan Şırnak usulü bu İçli Köfte’yi deneyin. 
  • Şımşıpe: Şırnak dolması diyebileceğiniz Şımşıpe patlıcan, kabak, domates ve soğan gibi sebzelerin doldurulmasıyla hazırlanıyor.
  • Hekeheşandi: Gelelim Şırnak’ın en ilginç yemeğine: Kıyma ve baharatlarla hazırlanan pilavın köfte şekli verilerek parça parça kızartılmasıyla hazırlanan Hekeheşandi’nin tadına bakmadan Şırnak’dan dönmeyin.