Ankara - Adıyaman Uçuş Bilgileri

560,45 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
527 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 10 Dakika Uçuş Süresi

Adıyaman Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
23 Mayıs 2024 Perşembe
Min: 9ºC
Maks: 24ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
24 Mayıs 2024 Cuma
Min: 6ºC
Maks: 16ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Min: 5ºC
Maks: 15ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
26 Mayıs 2024 Pazar
Min: 4ºC
Maks: 19ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Min: 7ºC
Maks: 22ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

En Ucuz Ankara - Adıyaman Uçak Biletleri

AnadoluJet
Ankara
Ankara Esenboğa Havalimanı
Adıyaman
Adıyaman Havalimanı
TL560
Türk Hava Yolları
Ankara
Ankara Esenboğa Havalimanı
Adıyaman
Adıyaman Havalimanı
TL1.237
Sıkça Sorulan Sorular
Ankara Adıyaman arası hava yolu ile 1 saat 10 dakika sürmektedir.
Ankara Adıyaman karşılıklı uçuşlarınızı Ankara Esenboğa Havalimanı ve Adıyaman Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Ankara Adıyaman en ucuz uçak bileti 560,45 TL’den başlamaktadır.
Ankara Adıyaman arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım
Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Adıyaman Gezilecek Yerler
Adıyaman Lezzetleri

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Adıyaman ilimiz kuzeyinde daha çok engebelik ve dağlık araziler varken güneyinde ovalar bulunmaktadır; doğusundan Fırat Nehri ve Atatürk Baraj Gölü ile çevrilidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü tarihiyle de turistlerin ilgisini çeken Adıyaman’ın tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığı bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda anlaşılmıştır. 

Tarihin başından itibaren yerleşim yeri olarak kullanılmış olan Adıyaman’da, üzerinde yaşamış olan pek çok uygarlık ve imparatorluktan kalan cami ve kilise gibi kutsal mekanlar bulunmaktadır. Bir tarafında tarihi önemi yüksek yapılarla donatılmış, diğer tarafında doğal güzelliklerle bezenmiş bir yer olan Adıyaman, leziz yemeklere sahip mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır. Doğası, tarihi ve mutfağıyla Adıyaman mutlaka gezip görülmesi gereken bir yerdir. Ankara’da sıkıldıysanız ve yeni maceralara, deneyimlere yelken açmak istiyorsanız Adıyaman’a bir gezi planlamak her bakımdan doyurucu bir etkinlik olacaktır. Bilet Dükkanı sitesinden Ankara – Adıyaman uçak biletini en uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Gezi planınızı eksiksiz bir şekilde yapmak istiyorsanız Bilet Dükkanı’ndan Adıyaman hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Başkent Ankara’ya yurtiçi ve yurtdışı çapında 1955 yılından beri ulaşım hizmeti veren Esenboğa Havalimanı (ESB), şehir merkezinin 28 km kuzeyinde bulunmaktadır. Şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım farklı pek çok ulaşım aracıyla gidilebilmektedir. 

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Havaş Otobüsleri ile Ulaşım

 

Havaş otobüsleri uçuş saatleriyle uyumlu olacak şekilde Esenboğa Havalimanı’na sefer düzenlemektedir. Aşti Otogar’dan hareket eden Havaş otobüslerine binerek Esenboğa Havalimanı’na ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım

 

Ankara’da bulunduğunuz yerden Esenboğa Havalimanı’na en hızlı ve rahat ulaşım aracı olan taksilerle de gitmeniz mümkündür. Diğer alternatiflere göre daha pahalı olsa da pek çok kişi 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerle ulaşım sağlamayı tercih etmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Özel Transfer ile Ulaşım

 

Özellikle grup halinde ve çok bagajla yolculuk edecek olanların sıklıkla tercih ettiği özel transfer servisleri şehir merkezinden havalimanına ulaşımın en konforlu şeklidir. 

Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Adıyaman şehrine hizmet veren Adıyaman Havalimanı (ADF) 1998 yılından beri hizmet vermektedir. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Adıyaman Havalimanı yurtiçi ve yurtdışı uçuş seferleri gerçekleştirmektedir. Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı alternatifler bulunmaktadır. 

Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


BAY-TUR taşımacılık tarafından sağlanan otobüsle ulaşım uçak iniş saatleriyle uyumlu olacak şekilde Adıyaman Havalimanı’ndan hareket etmektedir. Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüsle yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. 

Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Adıyaman Havalimanı’ndan şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım sağlamanıza yardımcı olan taksiler en hızlı ve rahat ulaşım araçlarından birisidir. Adıyaman Havalimanı’nın gelen yolcu terminali dışında bekleyen taksiler 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Taksi ile havalimanından şehir merkezine yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Adıyaman Havalimanı’ndan sizi şehirde gitmek istediğiniz noktaya direkt en hızlı ve konforlu şekilde götüren özel transfer servisleri özellikle çok bagajla seyahat edenler ve grup halinde seyahat edenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Adıyaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Adıyaman’da geçireceğiniz süre boyunca her yere ulaşımınızı en rahat şekilde gerçekleştirebilmek istiyorsanız Adıyaman Havalimanı’nda hizmet veren araç kiralama şirketlerinden biriyle anlaşarak şehir içinde hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Dönüş uçuşunuzdan birkaç saat önce kiraladığınız aracı, kontrat imzalamış olduğunuz araç kiralama şirketinin ofisine teslim etmeniz gerekmektedir. 

Adıyaman Gezilecek Yerler


On binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Adıyaman, Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bulunan ve mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Adıyaman’da gezilecek yerler çok çeşittedir hepsi birbirinden büyüleyici yerlerdir. İşte Ankara Adıyaman uçak bileti olanların görmesi gereken yerler…

Nemrut Dağı Milli Parkı: Adıyaman deyince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Nemrut Dağı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehrin en turistik yeri olan Nemrut Dağı’nı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Nemrut Dağı 2134 metre yüksekliğinde, artık aktif olmayan bir volkanik dağdır. Dağın tepesinde ise koruma altına alınmış olan onlarca meşhur heykel bulunmaktadır. Çok uluslu ve çok dinli bir imparatorluk olan Kommagene’nin kralı Antiochus, M.S 62 senesinde Nemrut Dağı üzerinde bulunan heykelleri inşa ettirmiştir. Kralın bu heykelleri yaptırmaktaki amacı kendi atalarına şükranlarını sunmak ve Anadolu’da o dönemde inanılan tanrılara saygısını göstermek için olduğu düşünülmektedir. Nemrut Dağı’nda bulunan bu dev heykeller yapıldığı dönem bağlamında birer mimarlık ve mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir. Nemrut Dağı’nda heykellerin yanı sıra kralın büyüleyici anıt mezarı da bulunmakta. Nemrut Dağı’nda heykellere ve anıt mezara hayran kalmanın yanında gün batımının güzelliğine de hayran kalacağınızdan eminiz. 

Arsemia Antik Kenti: Günümüzde hala arkeoloji çalışmalarının devam ettiği bir yer olan Arsemia Antik Kenti, şehir merkezinin 25 km uzağında yer almaktadır. M.Ö 2. yüzyılda Kommagene halkının atası olan Arsemez tarafından kurulmuş olan Arsemia’da pek çok tapınak, mezar, saray ve Grek dilinde yazıtlar bulunmaktadır. Arsemia Antik Kenti, kralların yazlık olarak da kullanmış olduğu bir yerdir. Kent içerisinde Kral Mithridates ve Yunan yarı tanrılarından birisi olan Herkül’ün el sıkışmış olduğu bir kabartmayı da görebilirsiniz.

Cendere Köprüsü: Adıyaman’ın Kahta ve Sincik ilçelerini birbirine bağlayan Cendere Köprüsü, Cendere Çayı üzerinde yapılmış olup şehir merkezinden 43 km uzaklıkta yer almaktadır. Anadolu’nun en eski köprüleri arasında anılan Cendere Köprüsü binlerce yıl önce Roma hükümdarı Septimus Severus’un emriyle inşa edilmiştir. 120 metre uzunluğundaki köprüde hiç çimento kullanılmamış olması köprünün en önemli özellikleri arasındadır. 

Adıyaman Ulu Camii: Şehrin en büyük camisi olan Adıyaman Ulu Camii, Dulkadiroğulları Beyliği tarafından inşa edilmiştir. Cami, yıllar içinde pek çok kez restorasyona uğramış ve bugünkü halini 1863 yılında almıştır. Yaklaşık olarak 800 metre genişliğindeki cami avlusunda çeşme, abdesthane ve kütüphane bulunmaktadır. Ankara Adıyaman uçak bileti olan yolcular genelde bu camiiyi ziyaret etmeden gitmez. 

Mor Petrus Kilisesi: Tarih boyunca Adıyaman bölgesinin önemli gruplarından olan Süryani nüfusuna ait bir kilise olan Mor Petrus Kilisesi, Güneydoğu Anadolu’nun dini merkezi olarak kabul edilmektedir. 

Gerger Kalesi: Gerger Antik Kenti ve Kalesi, M.Ö 3. Yüzyılda Seleukos kralı Arsames tarafından kurulmuştur. Kalede Grek dilinde yazıtlar, su sarnıçları, cami ve dükkanların kalıntıları bulunmaktadır.

Gümüşkaya Mağaraları: Şehir merkezine 490 km uzaklıkta bulunan Gümüşkaya Mağaraları tünel şeklinde birbirine bağlanmaktadır. Türkiye’nin en eski mağaralarından olan Gümüşkaya Mağaraları kuyu, balkon ve bölmeli odalara sahip eski bir konut alanıdır.

Adıyaman Lezzetleri


Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Adıyaman, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu enfes mutfağıyla da misafirlerini büyülemektedir. Geziniz sırasında mutlaka denemeniz gereken Adıyaman lezzetlerini sıraladık:

Çiğköfte: Türkiye’nin en değerli yemekleri arasında bulunan çiğköftenin memleketi Adıyaman’dır. Çiğköfe, Güneydoğu Bölgesi’nde genel olarak sık sık yapılan ve yöresine göre farklılıklara sahip olan bir yemek olsa da en çok Adıyaman’la özdeşleştirilmekte. Çiğköfte yaygın olarak acı bir yiyecek olarak bilinse de Adıyaman’da daha ziyade tatlı yapılmaktadır. 

Besni Tavası: Birçok sebzenin karıştırılması ve et eklenmesi ile yapılan Besni Tavası Adıyaman’ın vazgeçilmek akşam yemeklerinden bir tanesidir. Besni Tavasını lavaşla ya da porsiyon halinde tüketmeniz mümkündür. 

Buhara Pilavı: Kuzu etiyle yapılan Buhara Pilavı Adıyaman’ın en yöresel lezzetlerinden biridir. Özellikle öğle yemeklerinden tüketilen buhara pilavı maydanoz ve havuç ile karıştırılarak servis edilmektedir. 

Meyir Çorbası: Patlıcan, yoğurt, dövme ve soğan ile hazırlanan meyir çorbası Adıyaman’da akşam yemeklerinde sık sık tercih edilen doyurucu bir çorbadır.

Tırşik: Kabak, patlıcan ve fasulye gibi çeşitli sebzelerin kullanıldığı sağlıklı bir yemek olan Tırşik özellikle kış aylarında sık sık tüketilmektedir. Yanına dana etinin kavurulmasıyla hazırlanan Tırşik yemeği lavaş arasında servis edilmektedir.

Dövmeç: Adıyaman’a ait en meşhur yemeklerden olan dövmeç, patlıcan, soğan, domates, biber ve sarımsak ile hazırlanan; öğle yemeklerinde yardımcı nitelikte bir yemektir. Ankara Adıyaman uçak bileti olan yolcuların mutlaka denemesi gereken lezzetler arasındadır. 

Şillik Tatlısı: Adıyaman’ın en meşhur tatlısı olan şillik tatlısı hamur ile hazırlanıp şerbet ve pekmez ilave edilerek servis edilmektedir.