Antalya - İzmir Otobüs Bileti Genel Bilgileri

299 TL Ucuz Otobüs Bileti Tahmini Fiyatı
459 KM Mesafe
Pamukkale Popüler Firma
5 Saat 45 Dakika Sefer Süresi

En Ucuz Antalya İzmir Otobüs Biletleri

Antalya
İzmir
TL349

Antalya Popüler Otobüs Biletleri

Antalya Kalkışlı Otobüs Biletleri

Antalya - İzmir Otobüs Seferi Olan Firmalar

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Antalya İzmir Otobüs Bileti Hakkında


Antalya’dan İzmir’e uzun bir yolculuğa çıkmadan önce Antalya İzmir otobüs bileti hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Antalya – İzmir arasındaki 460 km uzunluğundaki mesafeyi şehirlerarası otobüslerle ortalama olarak 7-8 saat içerisinde tamamlarsınız. 

Otobüs firmalarının sunduğu hizmetleri ve Antalya İzmir otobüs bileti fiyatlarını karşılaştırmak istiyorsanız Bilet Dükkanı sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sitemizde sizler için hazırladığımız rehber yazıdan İzmir’de gezebileceğiniz yerlerle ilgili de bilgi edinebilirsiniz.

Antalya İzmir Otobüs Bileti Fiyatları


Antalya’da İzmir’e şehirlerarası otobüs ile gitmek istiyorsanız Antalya İzmir otobüs bileti fiyatları hakkında fikir edinmek isteyebilirsiniz. Antalya İzmir otobüs biletleri tercih ettiğiniz otobüs firmasının prestijine, firmanın sunduğu hizmetlerin çeşitliliğine ve kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Antalya İzmir otobüs bileti fiyatları en düşük 199 TL’den başlayarak 320 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Antalya Otobüs Terminaline Nasıl Gidilir?


İzmir’e gitmek üzere Antalya İzmir otobüs bileti satın aldıysanız Antalya otobüs terminaline nasıl gidilir öğrenmek isteyebilirsiniz. Şehir merkezinden otobüs terminaline hizmet veren pek çok belediye otobüsü bulunmaktadır. Bu otobüsler: 600 Antalya Havalimanı, DC15 Meydan, TCP45 Altıayak Mahallesi, TCS46 Sinan Mahallesi, TK51 Akdamlar, TK51A Doyran, MC68 Jandarma, MD77 Duacı, TB72 Baraj Mahallesi ve DC79 Çallı Kavşağı şeklindedir. Otobüse binmek istemezseniz Antalya şehir merkezinde bulunduğunuz yerden taksiye binerek de direkt olarak Antalya otobüs terminaline ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Otogardan Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya İzmir otobüs bileti alarak İzmir’e kadar geldiyseniz İzmir otogardan şehir merkezine ulaşımınızı da çok kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. İzmir otobüs terminali ve şehir merkezi arasında hizmet veren belediye otobüsleri şu şekildedir: 54 Kemer Aktarma, 277 Tınaztepe, 302 Konak, 555 Halkapınar Metro, 800 Menemen Aktarma. 

Belediye otobüsleri haricinde de neredeyse tüm semt ve mahallelere minibüsler aracılığıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız 7/24 hizmet veren taksilerle de İzmir otobüs terminalinden şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.


İzmir’de Gezilecek 5 Antik Kent


Ege’nin incisi diye andığımız İzmir büyüleyici doğal güzelliklerinin yanında köklü tarihi geçmişiyle de ziyaretçilerini etkilemektedir. Ege’nin yeşil ve mavinin iç içe geçtiği doğasının ortasında binlerce yıl öncesinde kurulmuş olup günümüze kadar korunarak gelmiş olan antik kentleri hem görsel hem de kültürel olarak insanın ruhunu beslemektedir. 

İzmir, tarihi geçmişi çok eskilere kadar uzandığından dolayı farklı dönem ve medeniyetler tarafından kurulmuş olan çeşitli antik kentlere sahiptir. İster İzmir otobüs bileti ister İzmir uçak bileti olsun İzmir’de gezilecek 5 antik kenti sizler için tanıttık.

Efes Antik Kenti


İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. İzmir denince akla ilk gelen yerlerden olan Efes Antik Kenti’nde dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağını bulunmaktadır. Dünyaca tanınan bir antik kent olan Efes, döneminin bilim, sanat ve kültür merkezi olarak bilinmekteydi. Efes Antik Kenti’nin geçmişine dair net bir bilgi olmasa da M.Ö 9000’li yıllara kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Uzun yıllardır yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda mimari birer şaheser olma özelliğine sahip pek çok yapı ortaya çıkarılmıştır. İşlevsel bir liman kenti olan Efes bu nedenle Roma İmparatorluğu için oldukça merkezi bir yere sahip olmuştur. Günümüzde Efes Antik Kenti’ne gezmeye gittiğinizde Celcus Kütüphanesi, Kral Yolu, Antik Tiyatro, Meryem Kilisesi ve Yamaç Evler gibi pek çok yapıyı görebilirsiniz.

Bergama Antik Kenti


Bergama ilçesi sınırında yer alan Bergama Antik Kenti, tarihi geçmişi 8500 yıl öncesine kadar uzanmakta olup, en eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bereketli topraklara sahip olmasıyla stratejik bir konumu olduğunu söyleyebileceğimiz Bergama Antik Kenti aynı zamanda pek çok bilimin de doğduğu yerdir. Örneğin tıp alanında kullanılan birtakım aletlerin ilk versiyonlarına Bergama’da yapılan arkeolojik kazılarda rastlanmıştır. Ayrıca tarihin en büyük hastanesi ve ilk psikoterapinin yapıldığı yer olarak bilinen Asklepion da Bergama Antik Kenti’nde bulunmaktadır. Bergama Antik Kenti, bu özellikleri nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Akdeniz’de Ortak Öneme Sahip 100 Tarihi Sit Alanı” içerisinde bulunmaktadır. Günümüzde tıbbın ve eczacılığın simgesi olarak kullanılan yılanlı sütun da ilk olarak Asklepion Sağlık Merkezi’nde kullanılmıştır.

Erythrai Antik Kenti


Çeşme’de yer alan Erythrai Antik Kenti, kırmızı topraklara sahip olduğu için Yunancada “kızıl toprak” anlamına gelen bu ismi almıştır. Antik Çağ’da İyon kentleri arasında en önemlisi olmuş olan Erythrai Antik Kenti, Pers ve Lidyalılar gibi daha pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Adeta bir açık hava müzesi olan Erythrai Antik Kenti’nde Kybele Kayalıkları, Athena Polias Tapınağı, Antik Tiyatro, Heroon ve Matrone Kilisesi gibi pek çok görkemli yapıyı görebilirsiniz.

Agora Antik Kenti


En az Efes ve Bergama Antik Kentleri kadar öneme sahip olan Agora Antik Kenti, Smyrna Antik Kenti olarak da bilinmektedir. Kelime anlamı olarak çarşı, pazar, meydan anlamına gelen Agora, eski dönemlerde alışverişin gerçekleştiği ve siyasi faaliyetlerin yapıldığı bir yerdi. Agora, Roma imparatoru adına 3 kere tapınak inşa ettirmiştir. Bu durum Agora Antik Kenti’nin sahip olduğu prestije işaret etmektedir. Çünkü o dönemde Roma imparatoru Neokoros adına tapınak yapmak sadece prestijli şehirlerin sahip olduğu bir ayrıcalıktı.

Metropolis Antik Kenti


Torbalı ilçesinde 12 km uzaklıkta yer alan Metropolis Antik Kenti de İyon kentleri arasında öne çıkan yerlerden bir diğeridir. Küçük Menderes’ten beslenen verimli topraklar üzerine kurulmuş olan Metropolis Antik Kenti’nin adı “Ana Kent” anlamına gelmektedir. 5000 yıl kadar öncesinde, Tunç Çağı’nda kurulmuş olan Metropolis Antik Kenti en ihtişamlı yıllarını Roma İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Eski dönemlerde önemli bir tarım ve ticaret kenti olan Metropolis’ten ürünler alınarak Efes’e taşınmakta, buradan da Efes limanı aracılığıyla ticari faaliyetler dünyaya açılmaktaydı. 

Roma İmparatorluğu’nun çöküşüyle birlikte gerilemeye başlayan Metropolis Antik Kenti birkaç yüzyıl boyunca istilalara uğrayıp ayakta kalmaya çalıştıysa da 14.yüzyılda Aydınoğulları tarafından ele geçirilmiş daha sonra da İzmir’in Torbalı ilçesi haline gelmiştir.

İzmir’de Denize Girilecek 5 Plaj


Türkiye’nin en güzel plajlarından birkaçına ev sahipliği yapan İzmir, yaz tatillerinin en popüler adreslerindendir. Birbirinden güzel pek çok tatil beldesi bulunan İzmir’de denize girilecek 5 plajı sizler için tanıttık.

  • Ilıca Plajı: Çeşme’de yer alan Ilıca plajı ılık suyu ve kumla kaplı sahili ile özellikle çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen yerlerdendir.
  • Melengeç Plajı: Urla’da bulunan Melengeç Plajı bunaltıcı yaz sıcaklarında buz gibi bir deniz arayanlar için en doğru tercih olacaktır. 
  • Akkum Plajı: Akkum plajı Seferihisar’da yer almakta ve küçük bir koyu andırmaktadır. Tertemiz bir sahile ve soğuk bir denize sahip olan Akkum plajını çok seveceksiniz. 
  • Akvaryum Plajı: Mavi bayraklı bir plaj olan Akvaryum plajına çok talep gördüğü ancak çok geniş bir alana yayılmadığı için daha boş olacak hafta içi günlerinde gitmeyi tercih edebilirsiniz. 
  • Kale Önü Plajı: Kale Önü plajı, Tarihi Çandarlı Kalesi önünde bulunan mavi bayraklı bir plajdır.