Antalya - Mardin Uçuş Bilgileri

1662,78 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
890 KM Mesafe
SunExpress Popüler Havayolu
1 Saat 6 Dakika Uçuş Süresi

Mardin Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Min: 17ºC
Maks: 30ºC
Güneşli
28 Mayıs 2024 Salı
Min: 20ºC
Maks: 31ºC
Güneşli
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Min: 19ºC
Maks: 33ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
30 Mayıs 2024 Perşembe
Min: 21ºC
Maks: 35ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
31 Mayıs 2024 Cuma
Min: 17ºC
Maks: 30ºC
Güneşli

En Ucuz Antalya - Mardin Uçak Biletleri

AnadoluJet
Antalya
Antalya Havalimanı
Mardin
Mardin Havalimanı
TL1.789
AnadoluJet
Antalya
Antalya Havalimanı
Mardin
Mardin Havalimanı
TL1.663
Sıkça Sorulan Sorular
Antalya Mardin arası hava yolu ile 1 saat 6 dakika sürmektedir.
Antalya Mardin karşılıklı uçuşlarınızı Mardin Havalimanı ve Antalya Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Antalya Mardin en ucuz uçak bileti 1662,78 TL’den başlamaktadır.
Antalya Mardin arası yaygın olarak SunExpress ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

hızlı erişim
Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Mardin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Mardin Gezilecek Yerler
Mardin’de Ne Yenir?
Mardin’de Alışveriş Yapılacak Yerler Nerelerdir?

Akdeniz Bölgesi’nde, kıyı şeridinde yer alan Antalya, gerek hava gerekse kara yolu trafiği oldukça yoğun olan şehirlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olarak gösterilen ve hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından tam anlamıyla bir “turizm şehri” olarak nitelendirilen Antalya, bahar aylarında artış gösteren ve yıl boyu kesintisiz olarak devam eden bir turist akınına sahiptir.

Türkiye’nin her bir şehrinin birbirinden çok gezilip görülecek yeri bulunur. Tarihi, kültürel ve de gastronomi açısından bir hayli zengin olan bu ülkede en fazla ziyaretçi alan şehirlerden biri de “Gündüz gerdanlık, gece seyranlık” olarak nitelendirilen Mardin şehridir.

Bilet Dükkanı olarak Antalya Mardin uçak bileti almak isteyen veyahut almış olan yolcular için hazırladığımız bu yazı, adeta bir rehber görevi görmektedir. Öyle ki; yazımız boyunca Antalya Havalimanı’na nasıl gidilir, Antalya Havalimanı’na ulaşım yöntemleri nelerdir, Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl geçilir, Mardin’de gezilecek yerler nerelerdir, Mardin’in en meşhur yemekleri hangileridir ve alışveriş Mardin’de nerede yapılır sorularının tamamına cevap veriyoruz. Antalya Mardin uçak bileti almış olan yolcuların takdir edersiniz ki ilk durağı Antalya Havalimanı olacağından, şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na gidiş hakkında bilgi vererek anlatımımıza başlıyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz ki en avantajlı Antalya Mardin uçak bileti fiyatlarına Bilet Dükkanı mobil uygulaması ve Bilet Dükkanı internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


Şehrin Muratpaşa isimli ilçesinde konumlanan Antalya Havalimanı, 1 Nisan 1998 yılında açılmış ve o günden beri gerek yurt içi gerekse de uluslararası anlamda Türkiye’de en fazla uçuşun gerçekleştirildiği şehirlerden biri olarak karşımıza çıkar. Antalya şehir merkezine yalnızca 12 kilometre mesafede konumlanan Antalya Havalimanı, her yıl bilhassa yurt dışından gelen milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar. Antalya Mardin uçak bileti satın alan ve iç hatlardan uçuşunu gerçekleştirecek olan yolcular ise ilk olarak Antalya Havalimanı İç Hat Terminal Binası kısmına ulaşmalı ve buradan uçağa biniş yapmalıdır. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Antalya Havalimanı şehir merkezine oldukça yakın bir yerde konumlanır. Bu sayede şehir merkezinden havalimanına ulaşmak hem kolay hem de pek çok alternatifi beraberinde barındırır. Haliyle şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na nasıl gidilir sorusunun birden çok cevabı bulunur. Bunlar; belediye otobüsü, HAVAŞ servisleri, taksi ve araç kiralamadır. 

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na belediye otobüsü ile ulaşım, bagaj yükü fazla olmayan yolcular tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İki farklı otobüs hattı, Antalya şehir merkezinden havalimanına gidiş gerçekleştirir. Bunlar 600 ve 800 numaralı otobüslerdir. 600 numaralı otobüs; Otogar isimli duraktan kalkışını gerçekleştirdikten sonra Aspendos Bulvarı üzerinden Serik Caddesi’ne uğrar ve devamında iç hat terminaline gider. Son durağı ise dış hat terminalidir. 800 numaralı otobüs ise Burhanettin Onat Caddesi’nden hareket alarak sahil yolunu kullanır ve Antalya Havalimanı’na ulaşır. Antalya Mardin uçak bileti satın alan ve şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na belediye otobüsü ile ulaşım sağlamak isteyen yolcular, ortalama 35 – 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile havalimanına ulaşabilirler.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na HAVAŞ ile Ulaşım


Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na HAVAŞ ile ulaşım, yolcuların bagaj yükünden bağımsız olarak en fazla tercih ettiği ulaşım yöntemidir. Zira bu ulaşım alternatifi, yolcuların otobüs haricindeki en makul ücrete havalimanına gidebilmesini sağlar. Antalya Mardin uçak bileti satın alan yolcular, kalabalık bir seyahat planlamadılarsa HAVAŞ servisini kullanarak kolayca havalimanına ulaşabilir. Kalabalık seyahat edecek olanlar için araç kiralama veya taksi alternatifleri çok daha makul olur.

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım


Antalya Mardin uçak biletini gece geç ya da sabah çok erken saate alan yolcular, şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na taksi ile ulaşım sağlayabilirler. Bu yöntem, hem en hızlı hem de en konforlu seçeneklerden biridir. 

Şehir Merkezinden Antalya Havalimanı’na Araç Kiralama ile Ulaşım


Antalya Mardin uçak bileti satın alan ve şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na araç kiralama ile ulaşım sağlamak isteyen yolcular, Bilet Dükkanı mobil uygulaması ya da Bilet Dükkanı internet sitesi üzerinden araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirler. Öte yandan yolcular, dilerse şehir merkezinde bulunan araç kiralama acentelerini de kullanarak kiraladıkları araçlar ile gayet konforlu bir yolculuk yapabilirler.

Mardin Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Mardin uçak bileti ile seyahatini tamamlayan yolcular, tam adı Mardin Profesör Doktor Aziz Sancar Havalimanı olan Mardin Havalimanı’na iniş yapar. 1999 yılında hizmete açılan ve şehre 20 kilometre mesafede bulunan Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için havalimanı servisleri, araç kiralama, taksi, otobüs veya dolmuş kullanılabilir. 

Mardin Havalimanı’ndan Havalimanı Servisleri ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Mardin uçak bileti ile seyahatinin ilk kısmını tamamlamış ve Mardin’e iniş yapan uçaklarından iç hatlar terminal binasına gelmiş olan yolcular, Mardin Havalimanı’ndan havalimanı servisleri ile şehir merkezine ulaşım gerçekleştirebilirler. Ortalama 25 – 30 dakika sürecek bu yolculuklar için servisler, hemen hemen her uçuş ile doğru orantıda hareket eder.

Mardin Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Şehir Merkezine Ulaşım


Yazımızın geçtiğimiz bölümlerinde de bahsettiğimiz üzere Bilet Dükkanı mobil uygulaması veya Bilet Dükkanı internet sitesi üzerinden araç kiralama yapılabilir. Öte yandan, Mardin Havalimanı’ndan araç kiralama ile şehir merkezine ulaşım sağlamak isteyen yolcular, havalimanında bulunan ve 7/24 hizmet veren araç kiralama acentelerinden de istedikleri aracı kiralayabilir. 

Mardin Havalimanı’ndan Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım


Antalya Mardin uçak bileti satın alan ve seyahatinin ilk bölümünü tamamlayıp Mardin’e ayak basan yolcular, Mardin Havalimanı’ndan taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirler. Ücret açısından da makul seviyelerde olan bu ulaşım alternatifi ile ortalama 20 – 25 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirilerek Mardin şehir merkezine rahat ve hızlı bir şekilde gidilebilir.

Mardin Havalimanı’ndan Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım


Tıpkı yukarıdaki diğer alternatiflerde olduğu gibi Antalya Mardin uçak bileti satın alan yolcular, Mardin’e iniş yaptıktan sonra Mardin Havalimanı’ndan otobüs ile şehir merkezine ulaşım yöntemini de tercih edebilir. Ancak bu noktada belirtmek isteriz ki Mardin’de otobüs başta olmak üzere herhangi bir toplu taşıma kullanabilmek için öncesinde bu şehrin elektronik bileti olan Mardin Kart’a sahip olmak gerekir. Satın alanacak ve içerisine bakiye yüklenecek Mardin Kart ile şehrin Kızıltepe’den Midyat’a ve dahi Nusaybin ilçesine kadar ulaşmak mümkündür. 

Mardin Havalimanı’ndan Dolmuş ile Şehir Merkezine Ulaşım


Mardin Otogarı, Artuklu ve İstasyon Mahallesi’ne gitmek isteyen yolcular, Mardin Havalimanı’ndan dolmuş ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilir. Ancak bu noktada belirtmek isteriz ki Antalya Mardin uçak biletini gece geç veya sabah çok erken saatlere almış olan yolcular, dolmuş bulmakta zorlanabilir. 

Mardin Gezilecek Yerler


Binlerce yıllık tarihi bulunan ve Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Mardin gezilecek yerler bakımından bir hayli zengindir. Antalya Mardin uçak bileti alarak seyahat etmiş yolcular için Mardin gezilecek yerler listesi hazırladık. İlk sırada tabi ki Kasımiye Bedesteni var.

Kayseriye Bedesteni: Mardin gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında konumlanan bu bedesten, gerek tarihi gerekse de mimari açıdan oldukça önemlidir. Artuklu ilçesinde konumlanan bedestenin tarihi 15’inci yüzyıla kadar uzanır.

Zinciriye Medresesi: Mardin, turistik yerler bakımından oldukça zengindir. Bir diğer ismi de İsa Bey Medresesi olan Zinciriye Medresesi de Mardin gezilecek yerler listesinin baş aktörleri arasında yer alır. 1385 yılında, dönemin Artuklu Sultanı tarafından yaptırılmıştır.

Mardin Kalesi: Şehre hakim konumu ve mimarisi gereği bir diğer adı da “Kartal Yuvası” olan Mardin Kalesi, Antalya – Mardin uçak bileti ile bu şehre gelenlerin kesinlikle ama kesinlikle gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir tarihi değerdir. Milattan sonra 442 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olan kale ile ilgili efsaneler de mutlaka yerel halk tarafından dinlenmelidir. 

Mardin Ulu Camii: Mardin, Türkiye’nin multikültürel yapısını en güzel anlatan ve dahi yansıtan şehirlerinden biridir. Mardin Ulu Camii başta olmak üzere şehirde kilise, manastır ve sinagoglar oldukça fazladır. Binlerce yıllık tarihe sahip şehirde, her gelen beraberinde kültürel ve inanışlarını da beraberinde getirdiğinden; Mardin şehri her anlamda kardeşçe var olmanın sembolleri arasında gösterilebilir. Mardin Ulu Camii de günümüze Artuklu döneminden kalan bir tarihi ve dini değerdir. İlk inşa tarihi ise 1176’dır.

Kırklar Kilisesi: Multikültürel yapıya sahip olan Mardin’de gezilecek yerler listesinin bir diğer olmazsa olmazı da Kırklar Kilisesi’dir. Bir diğer ismi de Mor Behnam olan kilisenin ilk inşa tarihi milattan sonra 569 yılına kadar uzanır.

Deyrulzafaran Manastırı: İlk inşa edildiği dönemde çevresinde yetişen safran bitkilerinden adını alan ve Süryanicede bu bitkinin zafaran olarak adlandırılmasından dolayı Deyrulzafaran Manastırı ismiyle günümüze ulaşan bu manastır, Mardin’in en fazla ziyaretçi alan dini yapıları arasındadır. Mardin Antalya uçak bileti olan yolcular tarafından sık sık tercih edilir. 

Mardin Evleri: Mimarisi ile göz kamaştıran Mardin evleri, bu şehirde gezilecek yerler listesinin en önde gelen noktasıdır. Zira bu şehre “gündüz gerdanlık, gece seyranlık” ismi, bu evlerin gece ve gündüz oluşturduğu manzaradan gelir.

Mardin’de Ne Yenir?


Mardin, multikültürel yapısı gereği, mutfağı oldukça gelişmiş ve zenginleşmiş şehirlerden biridir. Hemen her damak zevkine uyum sağlayacak yemekleri bulunur. Bu lezzetlerden en fazla öne çıkanları ise şunlardır:

Dobo: Esasında Süryani mutfağına ait olan dobo, oldukça lezzetli bir et yemeğidir. İçerisinde bolca badem ve sarımsak barındırır.

İrok: Mardin usulü içli köfte olan irok, Antalya Mardin uçak bileti alarak bu şehre gelmiş olanların mutlaka denemesi gereken bir lezzettir. 

Kibbe: Bulgur ve kıymanın en lezzetli buluşmalarından biri olan kibbe, Mardin meşhur yemekleri arasında yer alır. 

Soğan Kebabı: Her ne kadar Azerbaycan yöresel lezzetlerinden biri olarak bilinse de Mardin meşhur yemekleri nelerdir sorusunun en damak çatlatıcı cevaplarından biri de soğan kebabıdır. En avantajlı Antalya Mardin uçak bileti ile bu şehre gelenlerin mutlaka denemesi gerekir. 

Alluciye: Mardin yöresel yemekleri arasında en sevilenlerden biri olan alluciye, farklı tatları sevenler için ideal bir seçim olacaktır. Yeşil erikle yapılan bir et yemeği olan alluciye, taze soğan ile servis edilir. 

Mardin’in meşhur yemekleri saymakla bitmez ancak Mardin’in en meşhur yemeklerini sizin için yukarıda listeledik. Pek tabii killice, en sevilenlerden biri olan sembusek, olmazsa olmaz kaburga Dolması ve tatlıların şahı harire de yine Mardin’de ne yenir sorusunun en lezzetli cevapları arasında yer alır. 

Mardin’de Alışveriş Yapılacak Yerler Nerelerdir?


Antalya Mardin uçak bileti ile Mardin’e seyahat eden yolcuların en fazla merak ettiği konulardan biri de Mardin’de alışveriş yapılacak yerler nerelerdir, olur. Bu noktada Kayseriye Çarşısı başta olmak üzere Tellallar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Gümüşçüler Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı, Mardin’de alışveriş yapılacak yerler listesinin en doğru noktalarıdır. Öte yandan, bu çarşılarda Mardin’e dair pek çok yöresel ürün bulmak da mümkündür.