Azerbaycan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Haydar Aliyev Havalimanı'ndan Bakü Şehir Merkezine Ulaşım
Azerbaycan'da Gezilecek Yerler
Azerbaycan'da Ne Yenir?

Ateş ülkesi Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktasında yer alan bir Kafkasya ülkesidir. 10 milyon nüfusu olan Azerbaycan’da resmi para birimi Azerbaycan Manatı’dır. Çok sayıda milletin jeopolitik, ekonomik ve kültürel çıkarlarının kavşağında bulunan ve eski uygarlıkların beşiği olan Azerbaycan, zengin kültürel mirası ile öne çıkar. Ülkede ziyaretçilerini büyüleyen 7.500'den fazla doğal, arkeolojik, mimari ve tarihi eser bulunur. 

Antik tarihi ve zengin kültürel mirası, güzel doğası ve çeşitli manzaraları, karla kaplı dağ zirveleri ve yeşil vadileri, sıcak denizi ve Hazar Denizi'nin uçsuz bucaksız kumsalları sayesinde her yıl milyonlarca misafir ağırlar. Bilet Dükkanı ile en avantajlı Azerbaycan uçak bileti fiyatları arasından bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Azerbaycan’da en sık kullanılan havalimanı başkent Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Havalimanı’dır.

Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü Şehir Merkezine Ulaşım


Azerbaycan uçak bileti alan yolcuların en sık kullandığı havalimanı başkent Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Havalimanı’dır. Bakü şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Haydar Aliyev Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım çeşitli yollarla yapılır. Buna göre en uygun Azerbaycan uçak bileti aldıktan sonra yine ekonomik ulaşım yolları olan otobüs, taksi, uber seçeneği tercih edebilir ya da konforu yakalamak için araç kiralama ve özel transfer seçeneklerini değerlendirebilir. Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü şehir merkezine ulaşım seçenekleri Bilet Dükkanı’nda sizin için hazır.

Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü şehir merkezine ulaşım için sık sık otobüs kullanılır. Ekonomik olması başta olmak üzere hızlı olmasıyla da öne çıkar. Haydar Aliyev Havalimanı önünden kalkan ekspres otobüsler 7 gün 24 saat boyunca ulaşım sağlar. Haydar Aliyev Havalimanı’ndan gündüz saatlerinde yarım saat, gece ise saatte bir aralıkla otobüsler hizmet verir. Ekspres otobüs ile Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü şehir merkezine yaklaşık 30 dakikada ulaşmak mümkündür.

Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü şehir merkezine ulaşım 7 gün 24 saat hizmet veren taksiler ile de sağlanır. Ekonomik ve hızlı olmasından dolayı Azerbaycan uçak bileti olan yolcular tarafından sık sık kullanılır. Özellikle iş için gelen ve valiz yükü çok olan yolcular havalimanı önünde bulunan beyaz ve siyah renkli taksileri kullanarak Bakü şehir merkezine konforlu bir şekilde gidebilir. Yolculuk süresi ve ücreti varış noktasına göre farklılık gösterir.

Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü Şehir Merkezine Uber ile Ulaşım


Havalimanından Bakü şehir merkezine gitmek için uber seçeneği de sık sık kullanılır. Güvenilir sürücüler, gidilecek adrese konforlu ve hızlı şekilde varış genelde uber kullanma sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Haydar Aliyev Havalimanı’ndan uber ile Bakü şehir merkezine gitmek için önceden rezervasyon yapabilir ya da indiğinizde çağırabilirsiniz.

Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Araç Kiralama ile Bakü Şehir Merkezine Ulaşım


Azerbaycan’a iş için gelen ziyaretçiler genelde araç kiralama yöntemini tercih eder. Haydar Aliyev Havalimanı’ndan 7 gün 24 saat araç kiralayabilirsiniz. Konforlu olması ve ziyaret boyunca yolculara eşlik etmesi açısından araç kiralama yöntemi sık sık tercih edilir. Havalimanı içerisinden kolayca kiralanan araçlar şehir merkezinde belirli noktalara teslim edilebilir ya da seyahat boyunca kullanılabilir.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler


Doğu Avrupa ve Batı Asya sınırlarını aşan Azerbaycan, Kafkaslar bölgesinde yer alan güzel bir ülkedir. “Ateş Ülkesi” olarak da adlandırılan Azerbaycan; Hazar denizi, çamur volkanları ve alevli dağlara ev sahipliği yapar.Bunun yanı sıra ülke, deniz kenarında dinlenen şirin tatil köyleri ile de tanınır. Aynı zamanda eski yapıları tamamlayan antik camiler ve muhteşem modern mimarilere de sahiptir. Ufka doğru uçsuz bucaksız uzanan dağları ve yarı kurak ovaları tarihi kentlerle birleştirmek için işte Azerbaycan’da gezilecek yerler: 

Bakü: Modern şehir merkezi ve tarihi eski şehri nedeniyle Azerbaycan'ın en güzel yerlerinden biridir.  Alev Kuleleri başkentin odak noktasını oluşturur ve gün batımından sonra aydınlanır. Orta Çağ'ın merkezi olan Icheri Sheher, İslami mimari tarzları sergilerken, Eski Şehir'i gösterişli Avrupa cepheleri kaplar. En güzel turistik yerler, Hazar Denizi yakınında uzun bir gezinti yolu olan Bakü Bulvarı boyunca yer alır. 

Abşeron Ulusal Parkı: Bakü'nün 60 kilometre doğusunda, yarı çöl ikliminin neden olduğu kurak ovaları neredeyse 2.000 dönüm olan Abşeron Ulusal Parkı, Hazar'ın berrak, kirlenmemiş sularına sahiptir. Ziyaretçilerini hayran bırakan kum tepeleri ile büyüleyici manzaraların ev sahibidir. Parkta nesli tükenmekte olan Hazar foku ve petek denizanasının yanı sıra ceylanlar, porsuklar ve çakallar da dahil olmak üzere 50'den fazla hayvan türü bulunur. 

Astara: Tarihi Astara, Azerbaycan'ın en güzel yerlerinin başında geliyor. İran sınırında yer alan kasabayı dağlar çevrelerken, yakındaki Hirkan Milli Parkı'nda yemyeşil yağmur ormanları ve Kafkas leoparı da dahil olmak üzere çeşitli bitki ve hayvan yaşamı yer alıyor. 

Hazar Denizi: Dünyanın en büyük gölü olan Hazar Denizi, Azerbaycan'da gezilecek yerler listesinde en üst sırada yer alır.Ayrıca Abşeron Yarımadası'nın kuzey kesimindeki Sumgayıt'ta güzel tatil köyleri bulunur. 

Şirvan Milli Parkı: Bakü'nün 100 kilometre güneybatısında yer alan milli parkta; vahşi yaşamı, kum tepelerini ve kısa bir sahil şeridini deneyimlemek mümkündür. Ziyaretçiler, ceylan, orman kedisi ve kaplumbağa popülasyonu ile manzaranın tadını çıkarabilir. Şirvan Milli Parkı içinde flamingolar ve 32 nadir tür de dahil olmak üzere 200'den fazla kuş türü yaşıyor. Gecelik konaklamalar için bungalovlar ve kamp alanları da mevcuttur. 

Şeki: Güney Büyük Kafkas Dağları'nın eteklerinde yer alan Şeki, 60.000 nüfuslu bir kasabadır. 2.500 yıl öncesine dayanmasından dolayı Kafkasya'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kabala: Kuzey Azerbaycan'daki Kafkas Arnavutlarının eski başkenti, tarihi ve doğal güzelliği harmanlıyor. 

Göygöl Gölü: Adı Mavi Göl anlamına gelir. Murovdağ eteklerinde yer alır. Yaklaşık 1000 yıl önce bir depremden sonra oluşan Göygöl, zamanla gözde bir turizm merkezi haline geldi. 

Ateşgah: Eski Azerbaycan kültürünün yansıdığı Ateşgah, dünyadaki 3 Mecusi tapınağından biridir. Ateşgah Azerbaycan’da gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alır. 

Şehitler Hiyabanı: Kardeş ülke Azerbaycan’a gidenlerin Bakü’de gezilek yerler listesinde yer alan Şehitler Hiyabanı’nda Bakü Muharebesi’nde şehit edilen Azeri ve Türk askerlerin defnedildiği alandır. 

Yanardağ: Ateş Ülkesi diye adlandırılan Azerbaycan Bakü’de bulunan Yanardağ bölgedeki yüksek konsantrasyon doğal gaz ve uzun süreli alevlere neden olur. En ucuz Azerbaycan uçak bileti fiyatını kapan gezginler Azerbaycan’da unutulmaz anılar yakalayabilir.

Azerbaycan’da Toplu Taşıma


Azerbaycan’da yürümek sizi şehir merkezindeki çoğu yere götürürken, toplu taşıma ülkeyi keşfetmek için ekonomik ve nispeten çevre dostu bir yoldur. Metro ve halk otobüsü seçeneğine ek olarak bisiklete binmek de şehrin sakinleri arasında giderek daha popüler hale gelen bir ulaşım aracıdır. En ucuz Azerbaycan uçak bileti sahibi olan yolcular ulaşıma büyük paralar harcamadan gideceği yere ister yürüyerek ister bisikletle, ister metro, otobüs veya taksiye ile gidebilir. Bakü’de yer alan metro sistemi, neredeyse her 2 kilometrede bir yer alan duraklarla, ülkenin pek çok köşesine ulaşım sağlar. 

Azerbaycan’da gezecek olan misafirlerin metroya binebilmek için BakıKART sahibi olması gerekir. BakıKART’ı metro istasyonlarından veya şehrin birçok büfesinden temin etmek mümkündür. Karta para yüklemek için istasyonlarda bulunan otomatlar kullanılabilir.

Azerbaycan’da Ne Yenir?


Azerbaycan yemekleri, İran, Türkiye ve Akdeniz'den gelen bölgesel etkileri barındırır. Azerbaycan lezzetleri ziyaretçilerinin hafızasında unutulmayacak lezzetler bırakır. Özellikle koyun eti olmak üzere et bazlıdır. Azerbaycan uçak bileti olan yolcular eşsiz gezintilerine farklı mutfak deneyimleri ekleyebilir. İşte tarifleri nesilden nesile aktarılarak farklı tatlar içeren Azerbaycan lezzetleri: 

Pilav: Azerbaycan'da dahil olmak üzere Asya ve Doğu Avrupa'daki diğer yerlerde geleneksel bir yemek olan pilav, aromatik otlar, kızarmış et ve sebzelerle pişirilmiş safran aromalı pirinç ile Azerbaycan mutfağında ilk sırayı alır. 

Kebap: Doğu Avrupa ve Ortadoğu ile benzerlik gösteren Azerbaycan mutfağının gözdesi. Çeşit çeşit terbiyeli et ve sebzeler şişlerle mangalda pişirilir. 

Helva: Tatlı türlerindendir. 

Küfta Bozbaş: Patates, bezelye ve dana kemiği ile lezzetli bir et suyuna kaynatılan iri köfteler Azerbaycan milli yemekleri arasında yer alır. 

Piti: Sebzelerle pişirilen kuzu yahnisidir. 

Dolma: Türkiye’den aşina olunan lezzetlerin arasından gelen dolma; kış ve ilkbaharda asma yaprağı, yaz aylarında patlıcan ve biber, sonbaharda ise lahana yaprağı ile yapılır. 

Duşbara: Mantı gibi görünen Duşbara, içerisinde et bulunan küçük doldurulmuş hamur toplarıdır. Yoğurt ile birlikte servis edilir. 

Dovga: Geleneksel Azerbaycan lezzetleri arasında yer alan Dovga; pirinç, nohut ve otlarla yapılan bir çeşit yoğurt çorbasıdır. 

Gutap: Et, peynir veya ıspanakla doldurulmuş bir gözleme türüdür. 

Bilet Dükkanı üzerinden en uygun Azerbaycan uçak bileti ile çeşitli lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.