Iğdır Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Per
9ºC
24ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cum
11ºC
24ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Cts
12ºC
19ºC
Orta kuvvetli yağmurlu

Iğdır Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Iğdır uçakla Ankara'dan 1 saat 50 Dakika, İstanbul'dan ise 1 saat 30 dakika sürer.
Iğdır'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Iğdır en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Iğdır uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Iğdır Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Iğdır'da Gezilecek Yerler
Iğdır'da Ne Yenir?

Avantajlı Iğdır Uçak Bileti


Çok eski tarihlerden bu yana bünyesinde barındırdığı medeniyetler ve biriktirdiği kültürü ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum Kars Bölgesinde yer alır. Ağrı Dağı’nın eteğinde bulunan Iğdır, ovaları, tarım arazileri tarihi eserleri ile her sene binlerce turisti ağırlar. Iğdır’a seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. 

En ucuz Iğdır uçak bileti bulmanın yanı sıra Bilet Dükkanı, Iğdır’da geçireceğiniz zaman için adeta size özel rehberlik imkanını da sağlıyor. Bilet Dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Iğdır uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca otel ve Iğdır araç kiralama hizmetleri için yine Bilet Dükkanı'nı izyaret edebilirsiniz. Iğdır'a kara yolu üzerinden ulaşmak isterseniz, biletinizi Iğdır otobüs bileti sayfamız üzerinden satın alabilirsiniz.

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Türkiye’nin en doğusunda bulunan havalimanı olan Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, 2012 yılında hizmete açılmıştır. Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine, özel taşıma servisleri, günün 24 saati hizmet veren taksiler ve araç kiralama şirketlerinden araç kiralayarak ulaşabilirler.

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Gürel Turizm Servis Taşımacılığı ile yapılan yolcu taşımacılığı ile Iğdır Havalimanı’na varan yolcularımız, Iğdır merkeze ulaşım sağlayabilir. Havalimanının gelen yolcu çıkışında bulunan taşımacılık hizmeti ile şehir merkezine trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 30 dakika içerisinde varmak mümkün.

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Hızlı ve konforlu bir ulaşım imkanı sunan taksiler Iğdır Havalimanı’na varan misafirlerimiz için günün her saati hizmet vermektedir. Dilerseniz havalimanındaki taksilerle öncesinden iletişime geçerek hiç beklemeden şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi ücretlendirilmeleri ile ilgili şoförlerle önceden anlaşarak fiyat almakta fayda olduğunu da belirtelim. Iğdır uçak bileti olan yolcular genelde konforlu olması nedeniyle taksi ile ulaşım seçeneğini tercih eder. 

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer Araçları ile Ulaşım


Iğdır Havalimanı’ndan şehir merkezine güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlamak isteyen yolcularımızın bir numaralı tercihi olan özel transfer araçları ile daha uçağınız inmeden ayarlayabileceğiniz araçlar tarafında beklenerek inişiniz sonrasında direkt olarak şehir merkezine yola çıkabilirsiniz. Özellikle kalabalık olan ve fazla bagajı olan yolcularımız için son derece mantıklı bir çözüm olan özel transfer araçları, yolcularımız için güzel bir seçenek.

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama Şirketleri Ulaşım


Otobüs beklemeden, konforlu ve güvenli bir şekilde havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak için ve dileyen misafirlerin seyahatleri için de kullanabilecekleri araçlar, kiralama şirketleri tarafından bakımları yapılmış bir şekilde müşterilere sunulmakta. Yolcularımız bütçelerine uygun olarak seçecekleri araçları kiralayarak havalimanında hazır olarak onları karşılayan arabaları ile şehir merkezine ulaşabilir ve dilerlerse tatillerine bu araç ile devam edebilirler.

Iğdır’da Gezilecek Yerler


Iğdır’daki ilk medeniyet Hurriler ile başlamış, Mittaniler, Hititler, Asurlular, Kimmerler, Medler, Persler, Sümerliler ve Subailer ile bu tarihsel süreç devam etmiştir. Tüm bu medeniyetlerin katmış olduğu kültürle birlikte, bölgeye asıl tarihini veren Urartular ile ardından Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlıların dokunuşları ile kültürel sermayesine sermaye katmıştır. Sonrasında Rus egemenliğine giren bölge, Rus kültüründen de etkilenmiş ve en son Türkiye topraklarına geri kazanılmıştır.

Tüm bu tarihsel süreçle birlikte biriken yapılarla birlikte başta Ağrı Dağı eteklerinde konumlanması ile sahip olduğu yüzlerce doğal güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turistik bölgelerinden olan Iğdır keşfedilmesi gereken bir dehliz! Yolu düşen herkesin keşfetmesi gereken Iğdır’da gezilecek yerler: 

 1. Ejder Kervansarayı

  İpek Yolu kervanlarını üzerinde taşımış olan Iğdır’da yüklü miktarda kervansaray inşa ediliş ve bunlar arasında en bilineni Ejder Kervansarayı olmuştur. Iğdır merkezden 15 kilometre uzaklıkta bulunan bu kervansaray Selçuklu döneminden kalmıştır. Iğdır uçak bileti olanların muhakkak görmesi gereken yerler arasında yer alır. 

 2. Koç Başı Mezar Taşları

  Iğdır’da yaşamış olan Karakoyunlulardan kalma bu mezar taşları, koç başı figürleri olmasıyla son derece ilginç. Eski bir Türk geleneğine ait olan bu koç başları rivayete göre genç yaşta ölen ve kahraman olan insanların mezar taşlarına dikiliyordu.

  Iğdır’da bulunan birçok mezarlıkta karşımıza çıkan bu koç başlı heykellerinin en sağla örneklerini, Karakoyunlu ilçesinde konumlanan Karakoyunlu Açık Hava Müzesi’nde görmek mümkün. 

 3. Karakale Harabesi

  Iğdır merkeze yaklaşık 10 km mesafede bulunan Karakale Harabesi’nin Urartular döneminde başlayarak sonraki tarihlerde de savunma amacıyla kullanıldığı bulgular içerisindedir.

  Selçuklular Dönemi’nde, yeniden yapılan bu yapıdan günümüze surların bir bölümü ile iki büyük kuleye sahibiz. Surların arasında konumlanış olan bir yerleşim alanının olduğu düşünülmekte olup alanda yapılmış olan arkeolojik kazılar sonucu Urartu ve eski Tunç Çağından kalma seramik örneklerine ulaşılmıştır.

  Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer alan Karakale Harabesi, döneminde işlek bir noktada konumlanmakta olup hem bir kale hem de ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. 

 4. Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

  Birinci Dünya Savaşı yıllarında Iğdır’da yaşanan mücadelelerde hayatını kaybeden askerlerimiz anısına inşa edilen bu anıt, Türkiye’nin en yüksek anıtı olma özelliğini taşımakta olup ziyaret eden misafirlerimizin milli bilincini arttırmakta. Iğdır’ın merkezinde yer alması dolayısıyla da bu anıtı gezmek misafirlerimiz için son derece kolay. 

 5. Ağrı Dağı Milli Parkı

  Ovalar üzerinde bulunan Iğdır’ın çoğu yerinden Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı görmek mümkün. Bu harika doğa manzarasına doymak ve Ağrı Dağı manzarasını geçireceğiniz keyifli saatlerle birleştirmek adına yaklaşık 87 hektar büyüklüğündeki Ağrı Dağı Milli Parkı’nı ziyaret etmelisiniz.

  Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı Dağı zirveleri, Meteor Çukuru ve Türkiye’nin en büyük buzulunu görmek buradan mümkün olmakla birlikte Ağrı Dağı’na tırmanmak isteyen misafirlerimizin bazı ön koşullara uyum sağlıyor olması gereklidir. 

 6. Tuzluca Tuz Mağaraları

  Kaya tuzu üretimi bakımından son derece zengin olan Iğdır, tuzu, şehrin en yoğun tuz kaynaklarını içeren tuz mağaralarından elde etmekte. Gelen misafirlerini görsel olarak da doyuran bu mağaralar tuz kapasitesi bakımından son derece yüksektir. 

 7. Meteor Çukuru

  Dünyanın en büyük 2. göktaşı çukuru olan Meteor Çukuru, 1892 senesinde düşen bir meteor ile oluşmuş ve o dönemden beri gelen ziyaretçilerin görmeden gitmediği bir yer halini almıştır.

  Şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta, Korhan Yaylası’nda konumlanan meteor çukuru, 35 metre genişliğe ve 60 metre derinliğe sahip olup görenlerin başını döndürecek cinste. Iğdır uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunur. 

Iğdır’da Ne Yenir?


Binlerce sene çeşitli kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Iğdır, farklı dönemlerde farklı imparatorluklar egemenliğine girmiş olup her birinin mutfağından topladığı lezzetleri kültürüne entegre etmiştir. İşte Iğdır uçak bileti olan yolcuların mutlaka tatması gereken lezzetler: 

 • Katlet Köfte: Kuru köfte olarak da bilinen Katlet Köfte, içerisine patates de konmasıyla oluşan enfes tadıyla diğer köftelerden farklı. Yağda kızartılarak servis edilen bu köfteler denemeye değer! 
 • Bozbaş: Kuzu incik, kuyruk yağı ve nohut gibi protein oranı yüksek olan yiyeceklerden hazırlanmakta olup yöresel bir lezzet oluşuyla ilgi çekmektedir.
 • Cılvır: Pirinç ve kazayağından hazırlanan cılvır, üzerine kırılan yumurta ile servis edilmektedir. 
 • Fetir: Şeker, tereyağı ve kuru maya ile mayalanarak hazırlanan bu lezzet, her öğün yemek isteyeceğiniz enfes bir çörek. 
 • Taş Köfte: Büyük bir şekilde yuvarlanan köfteler patates ile servis edilmekte. Yemeden dönmeyin deriz! 
 • Lepeli Ekşili Pilav: Et, lepe, baharatlar ve tabi ki pirinçle hazırlanan bu pilav Doğu mutfağının şaşırtmayan lezzetlerinden. 
 • Zibili Pilav: İçerisinde barındırdığı çeşitli baharatlarla barındırdığı aroma ile ana öğün olarak tüketilmektedir.
 • Kavut: Kavut unundan hazırlanan ve şerbetle birleştirilen bu tatlının tadına doyamayacaksınız! 
 • Patlıcan Reçeli: Patlıcandan reçel mi olurmuş demeyin! Yumuşacık olmuş patlıcanların şekerle birleşimi ile özellikle kahvaltılarda tüketilen patlıcan reçeli Iğdır için adeta bir sembol haline gelmiştir. 
 • Nabat: Şekerlerin iplerde kurutulması ile enfes bir aroma kazanması sonucu nabat ortaya çıkmakta. Çeşitli tariflerin içine aroma vermesi için atılan nabat yapımının zor olması ile çok özel..
 • Paça: Koyun veya inek ayaklarından hazırlanan paça, bir et yemeği olup sarımsak ve limon ile tatlandırılmaktadır. 
 • Tavuk Şorva: Yine Iğdır’da son derece ünlü olan tavuk şorva, baharatla harmanlanan tavuk ve patateslerin nohut ve lepe eklenerek pişirilesiyle oluşan bir yemektir.
 • Hörre: Süt, tuz v un ile hazırlanan bu çorba size garip gelmesin! Lezzetine hayran bırakan bu çorba, Iğdır’da son derece sık olarak tüketilir.
 • Sütlü Pilav: Iğdır’a ziyarete gelen misafirler tarafından çok sevilen sütlü pilav, yöresel bir lezzet olmakla birlikte misafirlerimizin mutlaka tatması gereken bir yemektir.