Burdur Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Burdur Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Burdur'da Gezilecek Göller
Burdur Turistik Yerleri
Burdur'da Ne Yenir?

Göller Bölgesi'nin kalbinde yer alan Burdur, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi öneme sahip bir şehirdir. Birçok ilçeye sahip olan Burdur, Antalya, Denizli ve Muğla gibi diğer popüler destinasyonlarla da sınır komşusudur. 2017 itibariyle, şehir yaklaşık 300.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve keşfedilecek sayısız yer sunmaktadır.

Burdur'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de "Türkiye'nin Maldivleri" olarak da bilinen Salda Gölü’dür. 1989 yılında sit alanı ilan edilen Yeşilova ilçesinde yer alan bu göl, hafif tuzlu ve berrak turkuaz sularıyla Türkiye'nin en derin üçüncü gölü olma özelliği taşımaktadır ve bu da görenleri hayran bırakan muhteşem bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Salda Gölü'nden sonra Türkiye'nin en büyük yedinci gölü olan Burdur Gölü de popüler bir destinasyondur. Bir kuş gözlem cenneti olan gölde ziyaretçiler yelken, kürek, kano ve su jeti gibi aktivitelere katılabilmektedirler. Bu dillere destan güzellikleri Burdur uçak bileti ile tanıyabilirsiniz.

Şehir merkezine sadece 13 km uzaklıkta gizemli bir cazibe merkezi olan İnsuyu Mağarası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ziyaretçiler mağaraya girdiklerinde yıl boyunca sıcaklığı 14 santigrat derece olan küçük göllerle karşılaşacaklardır. Mağaranın uzunluğu 597 metre, rakımı ise yaklaşık 900 metredir. Bu doğal güzellikleri doyasıya yaşamak için Bilet Dükkanı üzerinden Burdur uçak bileti satın alabilirsiniz.

Burdur karasal bir iklime sahiptir ve yıl boyunca ziyaret edilebilir. Kışın kar yağışı görülürken, yaz ve sonbahar şehri keşfetmek için en iyi mevsimlerdir. Taksi, minibüs ve belediye otobüsleri Burdur'da şehir içi ulaşımda en yaygın kullanılan araçlar olup, ziyaretçiler toplu taşımada Kent Kart kullanarak daha ekonomik ulaşım imkanına sahip olmaktadır. Burdur'da konaklama seçenekleri her bütçeye hitap etmektedir ve şehirde çok sayıda kamp alanı da yer almaktadır.

Burdur'un yöresel mutfağı sebze yemekleri, et ve balık ürünleri üzerine kuruludur. Türkiye'deki merkezi konumu ile Burdur'a Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden kolayca ulaşılabilmektedir. Burdur Otogarı şehir merkezinde yer almakta olup, ziyaretçiler şehre en yakın havalimanı olan ve 35 km uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nı da kullanabilirler. Burdur'da uzun süre kalmayı planlayan ziyaretçiler için Süleyman Demirel Havalimanı'ndan araç kiralama hem konfor hem de maliyet avantajı sağladığı için çokça tercih edilmektedir.

Burdur Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Burdur'a uçmayı planlıyorsanız, en yakın havalimanı şehre yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'dır. Havalimanından şehir merkezine gitmek için birçok ulaşım seçeneği mevcuttur.

Burdur şehir merkezine ulaşım için Burdur'un merkezi olan Cumhuriyet Meydanı'na havalimanından ulaşım sağlayan Gülkent otobüslerine binmek en popüler seçeneklerden biridir. Uçuş saatlerine göre tarifeli olan bu otobüsleri Gülkent Ulaşım Kooperatifi işletmektedir. Daha fazla bilgi için doğrudan kooperatifle iletişime geçebilirsiniz.

Alternatif olarak, S.S. 52 Gülkent Otobüs ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi tarafından işletilen bir minibüse de binebilirsiniz. Bu minibüsler, havalimanından Burdur merkeze yaklaşık 35-40 dakikada direkt ve hızlı ulaşım sağlamaktadırlar. Minibüsler yine uçuş saatlerine göre gelen yolcu çıkış kapısı önünde bulunan duraklardan kalkmaktadır.

Daha bağımsız bir tercih arıyorsanız, havalimanında yer alan birçok araç kiralama şirketlerinden birini seçerek araç kiralayabilirsiniz. Bilet Dükkanı üzerinden önceden online bir şekilde araç kiralayarak, çeşitli araçlar arasından seçim yapabilir ve aracınızı havalimanı ofisinden teslim alabilirsiniz. Burdur'a yolculuk araç ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Daha konforlu ve kişiselleştirilmiş bir deneyim için kiralık özel transfer hizmetleri de bulunmaktadır. Özellikle kalabalık gruplar veya engelli yolcular arasında popüler olan bu servisler, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir ve buna göre rezerve edilebilir. Bu hizmeti sunan birçok şirketten birinden transferinizi önceden dilediğiniz gibi ayırtabilirsiniz.

Burdur'da Gezilecek Göller


Burdur'da doğal güzellikler söz konusu olduğunda mutlaka görülmeye değer birçok göl bulunmaktadır. Salda Gölü, son yıllarda büyük ilgi gören doğa harikalarından biridir. Çarpıcı buz mavisi rengi gerçekten büyüleyicidir ve hem Türkiye'den hem de yurt dışından birçok turisti kendine çekmektedir. Yeşilova ilçesinde yer alan ve şehir merkezine 75 km uzaklıkta bulunan göle ilçeden sadece 5 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Daha çok macera arıyorsanız eğer göl çevresindeki tesislerden birinden bisiklet kiralayabilir ve çevreyi keşfedebilirsiniz. Salda Gölü'nün sakin çevresi keyifli bir bisiklet rotası oluşturmaktadır.

Burdur Gölü ise Türkiye'nin 7. büyük gölü olup, tuzlu göller arasında 3. sırada yer almaktadır. Etkileyici 34 km’lik uzunluğu ve 110 metre derinliği ile her zaman büyüleyici bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişte yöre halkı için popüler bir dinlenme alanı olsa da günümüzde daha çok yelken ve kano gibi su sporları için kullanılmaktadır. Burdur uçak bileti olan yolcular muhakkak bu doğal güzelliği görmelidir.

Karataş Gölü, Burdur'un Karamanlı ilçesinde, ilçe merkezine yaklaşık 16 km, il merkezine 46 km uzaklıkta bulunan bir diğer gizli mücevherdir diyebiliriz. Diğer bazı göller kadar tanınmasa da sakin atmosferi ve kendine münhasır manzarası onu görülmeye değer kılmaktadır.

Burdur Turistik Yerleri


Burdur, doğal güzellikleri, kültürel mirası ve tarihi hazineleriyle eşsiz bir şehirdir. Şehri ziyaret edenler, Tarihi Bulguroğlu Medresesi'nin kütüphane binasında yer alan Burdur Arkeoloji Müzesi de dahil olmak üzere sayısız cazibe merkezini keşfetmeyi kaçırmamalıdır. Müze, Sagalassos, Kbyra, Kremina ve diğer tarihi yerlerden gelen zengin bir antik eserler koleksiyonunu ziyaretçileriyle buluşturmaktadır.

Şehrin merkezinde yer alan Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi, 17. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin çarpıcı bir örneğini teşkil eder. Mahmut Paşa tarafından yaptırıldığı sanılan bu yapı, adını kesme taştan yapılmış baş odasından almıştır. Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi, Burdur'un tarihi ile ilgilenen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Bu geçmişten günümüze sapsağlam taşınan tarihe Burdur uçak bileti alarak şahitlik edebilirsiniz.

Şehrin koşuşturmacasından kaçmak isteyenler için Sığla Ormanı Tabiat Parkı harika bir seçenek olarak ziyaretçileri beklemektedir. Bucak ilçesine bağlı Kargı Köyü'nde yer alan park, şehir merkezine yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta yer almaktadır. Parkta Türkiye'ye özgü olan sığla ağaçları ile çevrili bir baraj gölü bulunmaktadır. Bu güzel alan, kendisini açık havanın harika güzelliğine kaptırmak isteyen doğa tutkunları için popüler bir destinasyon olarak fazlasıyla rağbet görmektedir.

Burdur'da Ne Yenir?


Burdur'un yöresel mutfağı, şehrin kültürel mirasını yansıtan çok çeşitli lezzetler sunmaktadır. Bunlardan birisi de mürdümeklerden yapılan ünlü bir çorba olan Mürdümek Aşı’dır. Bu eşsiz çorba, tüm ziyaretçilerin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Çorba, haşlanmış mürdüm eriğinin soğan, salça ve tereyağı karışımıyla hazırlanmasıyla hazırlanır. Yıl boyu Burdurluların sofralarında yer almaktadır.

Burdur'un bir diğer sevilen çorbası ise un, tereyağı ve salça gibi birkaç temel malzemeyle lezzet katmak için kıyılmış tavuk parçalarının da eklenmesi ile yapılan Arabaşı Çorbası’dır. Arabaşı, diğer çorbalardan farklı olarak ekmek yerine el yapımı hamurla servis edilmektedir. Bu yöresel çorbayı Burdur uçak bileti olan yolcular mutlaka denemelidir.

Ekmek tutkunuysanız, Burdur'un geleneksel lezzeti olan ünlü Haşhaşlı Ekmek, kaçırılmaması gereken lezzetlerden biridir. Ekmek, hamura önceden dövülmüş haşhaş şekeri ve sıvı yağ ilave edilerek elde yuvarlanıp fırında pişirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Günün her saatinde yiyebileceğiniz lezzetli bir alternatiftir.

Börek severler için Burdur'un Peynirli Pidesi de mutlaka denenmelidir. El açması olan, rendelenmiş peynir ve maydanozla yapılan bu leziz börek, şehrin ünlü odun fırınlarında pişirilmektedir. Genellikle üzerine tereyağı sürülerek servis edilmektedir. Karşı konulamaz aroması sizi bir lezzet şölenine davet etmektedir. O halde bu lezzeti ziyaretiniz sırasında mutlaka denemelisiniz.